Práca na dobu určitú a materská. Ako to funguje?

palinek
12. apr 2007

Ahojte,
vyskytla sa u nas takáto situacia:
1. moja buduca mamka mala pracovny pomer na dobu urcitu
2. odisla na matersku dovolenku pred skoncenim pracovneho pomeru (6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu)
3. este pred narodenim dietata sa jej skoncil pracovny pomer (konkretne na dalsi den po nastupe na matersku)

Tento postup nam poradili, ze nebudeme musiet vybavovat papierovacky do poistovni a podobne, ze to musi vybavit zamestnavatel.
Teraz sme potrebovali potvrdenie o zamestnani, resp. materskej a tak sme zacali zistovat, kde a ako ho zohnat... Po niekolko-nasobnych navstevach poistovni nam "odbornicky" tety za okienkami povedali, ze nie je na materskej a ze si dokonca musi platit sama zdravotne poistenie!!!

S tym, ze nedostane matersky prispevok (lebo za posledne dva roky nema zaplatenych aspon 270 dni nemocenskeho), sme sa nejako vyrovnali.
Ale ze nie je na materskej a este si aj musi platit poistenia sama?!?!

Za nezamestnaneho plati poistenia stat (okrem nemocenskeho) a este aj berie podporu alebo socialne davky...Ale ako tehotnu ta na urad prace neprihlasia!!
Neviete nam nahodou niekto poradit, je skutocne vsetko tak, ako nam tvrdia tety uradnicky?
Lebo ak je toto naozaj podla zakonov SR, tak je to podla mojho nazoru cista diskriminacia tehotnych !!!
dakujeme

kosta123
21. jan 2010

gapa - ďakujem pekne hodím sa asi na PN od 1.mája keďže budem robiť len do 30.4.

saaskia
23. jan 2010

Ahojte, prosím vás o radu.
Som na rodičovskej so synom má 1 rok, kým som bola na materskej tak mi skončil pracovný pomer - bol na dobu určitu. Mám také tušenie, že som tehotná....chcem sa spýtať budem mať nárok na materskú?

Dakujem krásne

gapa
23. jan 2010

saskia,
predpokladám tvoj PP trval aspon cca 3-4mesiace a skončil nie skôr ako pred rokom ako píšeš. Ak nič nespravíš, nárok na materské mať nebudeš a následne ani na zvýšený RP pri druhom dieťati. Ak si tehotná menej ako v 8tt, tak rýchlo nabehni v pondelok do SP podla trvalého pobytu a prihlás sa na dobrovolné nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu, čo je 1084,55eur. Z toho sa platí 4,4% za mesiac, vždy najneskôr do 8-meho za predchádzajúci mesiac. Potrebuješ zo SP variabilný symbol, pod ktorým budeš platiť a dobre si vyrátať poistné za prvý mesiac, lebo musíš vyrátať vym.základ za počet dní v mesiaci, kedy si poistená x 4,4%. Potom bude dôležité platiť v splatnosti a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od tohto prihlásenia a to najneskôr 6týžnov pred pravdep. termínom pôrodu, čo ti napíše lekár do žiadosti o materské.!!!!!

Ak si tehotná viac, tak vyššiu materskú jedine cez nový PP a minimálnu s tým, že ti dorovnajú do výšky vyššieho RP sa dá aj z DNP stačí z minimálneho VZ. Treba si prečítať o DNP viac. Pozri tému dobrovolné nemocenské poistenie, sú tam linky na blog p. Mihála, píše tam o DNP a materskom.

terka23
1. feb 2010

Ahoj holky, potřebovala bych poradit.
Od roku 2006 nepřetržitě pracuji. Nyní jsem zaměstnaná na dobu určitou do ledna 2011 (jsem zástup za mateřskou dovolenou). Na podzim 2010 bychom se ale chtěli s manželem začít pokoušet o miminko. Chtěla bych se zeptat, v případě, že by se to hned podařilo a termín porodu bude např. srpen 2011, jak to budu mít s mateřskou? Zaměstnaná budu do ledna 2011, poohlížím se po jiném místě, ale zatím nic. Pokud tedy do ledna 2011 nic neseženu, budu těhotná, budu muset jít asi na pracák. Jak to bude s mateřskou a rodičovskou, ovlivní to nějak jejich výši?
Moc děkuji za odpověď!!!

ikke
17. feb 2010

simona.skal • snž • Dnes o 18:40
Ahojte mamičky.Potrebujem Vašu radu.
Chceli by sme s manželom tento rok dieťatko.Ide o to,že mám zmluvu na dobu určitú-tj 17.5.2010. Ide o to,že ak by som ostala tehulka ešte do toho mája,tak mi zmluvu nepredlžia.Chcem sa spýtať,či potom musím byť vedená na úrade práce a platiť si sama sociálku a zdravot.poist.
A chcem sa ešte spýtať.Ak by som zostala na rizikovom,koľko zhruba vychádza suma zdravotného čo by mi vypláciali. Je to výhodnejšie ak by som bola na rizikovom,ak by som bola zamestaná?Alebo je to prakticky jedno?
A myslíte,že by sa dalo s lekárom dohodnúť,aby ma nechal doma? Je to asi priveľa otázok,ale prosím odpovedzte-neviem si rady,Ďakujem 😉

simona55 • 4d • Dnes o 18:57
simona,moja menovkina, tento isty problem ma aj moja dcera, ona je tiez tehu ,a je na rizikovom, no ale zaroven jej prisiel vcera papier ze ma ukonceny pracovny pomer.teraz neviem co dalej,zajtra tam idem volat ze ci sa nanu vstahuje ochrana doba,nakolko ona nenehlasila ze je v tehu, iba dala PNpapier a basta.vcom spravila chybu to sa musi nahlasit potom sa vstahuje aj ochrana doba aspon si to myslim ja.

alca85 • 1d • Dnes o 18:59
simona a nemôžšte počkať na to kým ti predĺžia zmluvu a až potom otehotnieť? Ja som mala síce dobu určitú ale mne vypršala až po nástupe na MD

alca85 • 1d • Dnes o 19:00
oprava nemôžte, aby som náhodou neskončila v jazykovom okienku.....

verkas.123
3. mar 2010

Ahojte.Potrebujem poradit.Momentalne som na PNke a onedlho mi začne materska a ja neviem či sa mam hlasit na urade prace lebo tym sa mi konči PNka.Zatial som ešte stale v ochranej lehote,lebo pracovna zmluva mi skončila v novebri.Tak teraz neviem ako to je.Ako mam dalej postupovat??

kosta123
10. mar 2010

verkas.123 - ja mám podobný problém 😒 A ked ti skončila zmluva(predpokladám na dobu určitú si mala) tak potom si sa kde hlásila alebo čo urobila???

od 16.2 som PN,kôli rizikovému tehotenstvu,momentálen som v 23 tt,pracovný pomer mám na dobu určitú do 30.4,(nepredlžujú mi) na materskú nastupujem cca 1.alebo 2 májový týždeň 2010 tak teraz neviem čo mám robiť keď mi skončí moja pracovná zmluva????
čo budem tie 2 týždne????nezamestnaná??? dúfam že to neovplyvní výšku tej dobrej materskej nakoľko mám odrobené 3,5r.
Poradte??nemôžem o to prísť ked nebudem pracovať až do nástupu na MD??? 😠 bože som s toho už debil.

gapa
10. mar 2010

kostka,
chod na UP na tie 2týž. alebo na PN alebo si plat sama ZP.

Nárok na materské ti vznikne presne 6týž. pred termínom, čo ti napíše lekár na žiadosť o materské, t.j. nie už 8týž. pred termínom vid zákon o sociálnom poistení § 50 (nárok si uplatnuješ v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia)

Poistená dôchodkovo v soc.poistnovi budeš len do 30.4.2010 (tiež v nezamestnanosti a nemocensky) a potom budeš nanovo dôchodkovo poistená od narodeienia dieťaťa, ak si podáš prihlášku do 45dní od pôrodu.

kosta123
13. mar 2010

gapa - ja som na PN a asi aj do nástupu na MD budem PN,lebo som na rizikovom,tak by to bolo v poriadku??Neprídem teda o ten rodičovský lepší???

gapa
13. mar 2010

kosta,
budeš mať nárok na materské = budeš mať nárok na zvýšený RP

kosta123
13. mar 2010

gapa - no super,ďakujem za pomoc.

misica24
30. mar 2010

prosim o radu, 29.4. 2010 nastupujem na MD , ktorá trvá 28 tyzdnou a mne končí PP 30.11.2010 na dobu urcitu z MD na RD nastupujem 12.11.2010 až som dobre ratala urcite mi zamestnavatel zmluvu nepredlzi tak sa chcem spytat po tom 30.11. 2010 si mám začať platiť neake DPvN ide o to aby som mala neaky narok na podpru po skonceni RD.

gapa
30. mar 2010

misica,
od 1.9.2010 bude platiť, že musíš byť PvN aspon 2roky v posledných troch rokoch pred zaevidovaním na UP (podpora sa bude rátať z obdobia dva roky "pred zaevidovaním"). Ak beriem, že sa zaregistruješ v den po troch narodenínách dieťaťa a nezmení sa zákon, tak sa ráta obdobie od narodenia dieťaťa a ako dni PvN sa rátajú dni trvania PP počas MD a RD. Medzeru v poistení môžeš mať najviac 1rok, t.j. od 1.11.2010 by si sa nemusela hned prihlásiť.

ale otázka je, aký zákon bude platiť v čase zeregistrovania. Tiež neviem, ako to spravím.??? Od ukončenia PP som si začala platiť DPvN a chcela som sa odhlásiť koncom mesiaca a prihlásiť zase neskôr.

misica24
30. mar 2010

gapa - ďakujem za radu ked tie zákony sa stále menia možno neskôr sa bude dať riešiť podľa aktuálnej situácie. zaujalo ma to kôli tomu čo písal pán Mihál , že sa dá dosiahnuť tých 1 100e po rodičovskej dovolenke.

lucida11
28. jún 2011

dobry den! potrebujem poradit. momentalne som v 7.mesiaci tehotenstva,na PN a zamestnana na dobu urcitu,ktora mi skonci 6.7. tohto roku. no a 27.7. mam nastup na matersku dovolenku. viete mi prosim poradit co bude so mnou tych 21 dni? a co narok na matersku? dakujem za pomoc!

gapa
28. jún 2011

@lucida11
posledným dnom prac.pomeru ti skončia všetky poistenia zamestnanca, tj. nemocen., dôchod, v nezam, zdravotné. Ak poberáš nemoceenské, tak potom treba zájsť do tvojej zdr. poistovne (príp. najprv zavolať) a predpokladám zdokladovať poberanie nemocenského. No nemajú rovnaké postupy, tak najlepšie v tvojej ZP a pobočke sa spýtať, čo treba priniesť. Hned sa spýtaj, aké doklady potom treba priniesť pri nástupe na md= teda u teba presnejšie poberaní materského (lebo nezamestnaná nemôže podla zákona čerpať md) a následne pri poberaní RP.

potom nezabudni do 45dní po pôrode si podať prihlášku na soc.poisťovnu, aby si bola odo dna pôrodou dôch. poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. žiadne iné poistenie ti trvať nebude, len to vyššiespomínané zdravotné a od pôrodu dôchodk, ak si dáš sama prihláš. do 45dní.

nárok na materské ti vznikne v ochrannej lehote po ukončení zamestnania, ktorá ti plynie v prípade, že ti po ukončení prac.pomeru nevznikne nové nem.poistenie.

od zamestnávatela si treba vyžiadať potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi pre účely uplatnenia nároku na nem.dávku, či tak nejako sa to volá.

lucida11
29. jún 2011

fúha... tak toho je viac,o com som nemala potuchy...DAKUJEM VELMI PEKNE!!!!!!! mam z toho hlavu jak melon... tak teda ak som to dobre pochopila... predpokladajme ze mi ukoncia toho 6.7. prac. zmluvu, nakolko som PN, musim ist na pobocku svojej zdrav.poistovne,aby som zdokladovala ze poberam nemocenske zo soc.poistovne+budem potrebovat od zamestnavatela to potvrdenie pre ucely uplatnenia naroku na nem.davku. bude mi potom hradit zdrav.poistenie zdravotna poistovna? alebo sa musim zaevidovat na UP ako nezamestnana a budu mi platit zdrav.poistenie oni? a co poberanie nemocenskeho? bude mi ho soc. poistovna uhradzat tie zvysne 3 tyzdne? dalej si hned zistim na zdrav.poistovni co vsetko treba zdokladovat pre poberanie materskeho,neskor rodicovskeho prispevku. a do 45 dni po porode si musim podat na soc. poistovnu prihlasku,aby som bola odo dna porodu doch.poistena statom. fu! chapem to dobre? dufam ze ta moc neotravujem,ale tieto veci su pre mna spanielska dedina. ESTE RAZ DAKUJEM!!!!!!!!

bublenudle
2. júl 2011

Ahoj holky.....prosim o radu...nevite nahodou,pokud je nekdo v novem zamestnani pouze 2 mesice a jde na PN kvuli rizikovemu tehotenstvi,pocita se vyse neschopekny z tech 2 mesicu????? a pak i materska??????nebo se pocita i predesla vyplata??dekuji

gapa
4. júl 2011

@lucida11
nemocneswké budeš poberať nadalej až do ukončenia pn, nástupu na md.
Na UP ťa počas pn nezaevidujú a netreba ani, ak ti pn potrvá do nástupu na md.

pozor, úrady vybavuj v čase vychádzok.

zdravotne budeš poistená ako poberatel nemocenského, neskôr materského a následne RP. Len to treba predpokladám nahlásiť a zdokladovať (ako, to ti povedia, či treba aj potvrdenie o poberaní nem.)

lubinkas
2. aug 2011

Ahojte dievky, potrebovala by som poradit. Som na zastupovani pocas materskej a rodicovskej dovolenky jednej zamestnankyne. Vyzera to tak, ze sa v praci vystriedame. To znamena, ze ja pojdem na matersku a spominana zamestnankyna sa vrati do prace na svoje povodne miesto. Tym padom ja pridem o pracu, cize o post zamestnanca. S tym som zmierena. Moja otazka je, ci sa musim aj ked budem na materskej a neskor rodicovskej dovolenke zahlasit na urade prace ako nezamestnana, ale nie. A musela by som tak ucinit az po 3 rokoch veku dietata??? Dakujem velmi pekne za pomoc

vvrka
2. aug 2011

@lubinkas: ja som presne v rovnakej situacii, kolegyna, na mieste ktorej som (aj ked momentalne na PN), sa vracia v septembri a mne tym zanika pracovny pomer. Ked som sa na to pytala na Socialnej poistovni, povedali mi, ze mam potom ist na Urad prace. Ak chces vediet detaily, zavolaj si na poradnu SP, ja tam budem este tiez pre istotu volat.

lubinkas
2. aug 2011

@vvrka Dakujem ti velmi pekne. Ja sa pokusim zistit, kedy presne ma kolegynka nastupit, lebo je mozne, ze nastupi az o mesiac-dva neskor, ako ja odidem na matersku, tym padom, by som bola este ten mesiac-dva zamestnana a az potom mi zanikol pracovny pomer. Ale do poradne SP urcite zavolam😉. Dakujem za radu a drzim palce🙂!

usjak
5. aug 2011

@vvrka
@lubinkas ahojte, vidim ze riesite rovnaku situaciu aku som riesila ja pred par mesiacmi.. ak pojdete rovno po skonceni zamestnania na matersku, na urad prace sa zahlasovat nemusite, ale ak budete pred nastupom na matersku bez prace, je dobre sa ist evidovat, aby ste nemuseli platit nemocenske poistenie atd... druha moznost je ist pred materskou na PN, potom sa nemusite evidovat na urade prace.

lubinkas
5. aug 2011

@usjak Ahoj, dakujem velmi pekne za pomoc. Urcite pred odchodom na matersku bez prace nebudem. Skor sa moze stat, ze po nastupe na matersku budem este akoby cca nejake 2 mesiace zamestnana a az potom nastupi kolegyna, ktora sa vrati z materskej, takze pracovny pomer mi skonci vlastne az pri jej navrate. Este raz vdaka na radu🙂

simuska26
1. nov 2011

Ahojte,chcela by som sa spýtať dňa 30.11.2011 nastupujem na matersku dovolenku,ale zmluvu u zamestnavateľa mám na dobu určitú do 30.12.2011.Može mi dať výpoved a ukončiť pracovný pomer?A ake to bude mať nasledky ked mna prepustia?Kto mi bude platit matersku a čo treba vybavit na uradoch?Ak by ste mi vedeli niekto poradiť Ďakujem 🙂

lussi17
1. nov 2011

ahojte mamičky... bola som tiež zamestnaná na dobu určitú a do materskej mi lietali nejaké tri týždne,tak som sa dala na PN...len by ma zaujímalo, či ja sa nemusím zastaviť na sociálku keď mi bude prebiehať materská od 7.novembra, oni už budú s tým oboznámený či ako to tam funguje?

usjak
1. nov 2011

@simuska26 podla mojich informacii ti pracovny pomer skonci dnom do kedy mas dohodnuty pracovny pomer, teda 30.12.2011 (pokial ho zamestnavatel nepredlzi). Matersku vyplaca socialna poistovna (v case nastupu na matersku budes zamestnana, tak pri vybavovani materskej budes postupovat ako zamestnana).

usjak
1. nov 2011

@lussi17 ja som bola pred nastupom na matersku tiez PN a tiez po skonceni pracovneho pomeru na dobu urcitu. Gynekolog vystavi ziadost o materske a to je potrebene vyplnit a zaniest na socialnu poistovnu.

lussi17
1. nov 2011

@usjak dakujem ti moc pekne🙂

simuska26
2. nov 2011

@usjak
Ďakujem za radu,a chcela by som sa spýtať,že čo treba robiť po tom 31.12.2011,ked mi skonči pracovny pomer?kam treba zajsť a čo vybaviť?Nevedeli by ste mi poradiť?Ja sa do tychto veci nevyznám,preto by som potrebovala pomocť 🙂