Prihláška na dôchodkové poistenie po pôrode?

siouxsie
15. okt 2009

Ahojte dievčatá, obraciam sa na Vás, ktoré máte v problematike prehľad, resp. máte už túto skúsenosť za sebou.
V termíne do 45 dní od pôrodu je povinnosťou mamičky zájsť na Sociálnu poisťovňu a prihlásiť sa na dôchodkové poistenie, aby za ňu štát odvádzal toto poistenie. V súvislosti s tým sa Vás chcem spýtať, či sa kôli tomuto vypisuje a podpisuje nejaké tlačivo a ak áno, aké. Ja som bola dva dni dozadu na SP a povedala som zodpovednej pracovníčke, za akým účelom som prišla. Ona si ma nahodila do PC, urobila priamo v PC nejaké záznamy, ale žiadne tlačivo mi vypísať nedala, ani som nič nepodpisovala, len mi podala informáciu, do kedy mi trvá MD - poberanie materského - a čo si mám prísť na SP vybaviť pár dní pred ukončením poberania materského príspevku a nástupom na RD. Potom ma až doma napadlo, že vlastne nemám žiadny "rukolapný" dôkaz do budúcnosti, že som v SP skutočne bola a svoju povinnosť vyplývajúcu mi zo zákona som si aj skutočne splnila.
Ďakujem za reakcie. 🙂

gapa
20. aug 2012

@kvetinqa
teraz máš prihlášku podanú. Predpokladám ked máš dve deti súčasne o ktoré sa staráš a pri oboch splnaš podmienku, tak je jedno, kedy prehásiš starostlivosť zo staršieho na mladšie. Ono je to pre sp dosť podla mna technicky problematické (aj ked sa nevyznám ako to robia a nebudem to tu rozoberať). Toto vraj robia aj spätne, lebo dve moje známe prehlasovali neskôr a robili im to ku dnu pôrodu mladšieho. Len tolko, že som podla rady cez mail a poradnu soc.poistovne myslela, že stačí len to prehlásenie a na pobočke chceli aj odhlášku + prihlášku (no tak, že dni nadväzovali, len vlastne ide o to, že sa mení dieťa ( dátum pôrodu na prihláške)

kvetinqa
20. aug 2012

@gapa ale na md plati za mna stat automaticky, nie? Staci ked podam prihlasku pri prechode na druhu rd?

gapa
20. aug 2012

@andreah25
poberanie materského a čerpanie MD v zamestnaní, to nie je to isté. Ty si len poberala materské zo zamestnania ale nečerpala si v zaemstnaní ospravedlnené volno z dôvodu čerpania md, bo si už bola nezaemstnaná. To isté je aj s RD a poberaním RP (je to podstatné pre nárok na podporu, lebo len čerpanie RD sa ráta do potrebných dní na podporu, nestačí, že budeš poberať RP)

gapa
20. aug 2012

@kvetinqa
počas poberania materského a trvania povinného poistenia zamestnanca si poistená automaticky štátom aj bez prihlášky

kvetinqa
20. aug 2012

@gapa tak nie som az taky magor 😀 vdaka

zuzanapp
20. aug 2012

@gapa ako citam tak aj ja ked budem koncit MD a pojdem na RP tak musim podat to tlacivo, ale pri prvom som nic take ani z rychlika nevidela 🙂

gapa
20. aug 2012

@zuzanapp
bohužial nie si sama, vela zamestnaných ale aj nezamestnaných mamičiek to nevie a nie je počas starost. o dieťa dôch.poistených

domeli
31. aug 2012

@gapa môžem? Lebo sa v tom tratím...
poberám RP na dcéru (nečerpám RD, na MD som nastupovala ako nezamestnaná 03/2010, nárok som mala z DNP). K 3.11. 2012 by som mala nastúpiť opäť na MD z DNP (predpokladaný TP 15.12.2012). Je potrebné v mojom prípade podať prihlášku na dôchodkové poistenie najneskôr do 45 dní po pôrode? A čo s II. pilierom? Dík veľmi za odpoveď.

lussy211
6. okt 2012

Inak ja som o tom nevedela, a aj som sa pýtala na sociálke tak na mňa pozreli že čo akože chcem od nich a potom známy mi povedal že to oni za to majú vraj nejaké odmeny či čo keď nepodajú takú info je to tak?!Inak čo sa týka chovania sociálnych pracovníčok tak to je otrasné 😠

domeli
6. nov 2012

info pre všetkých ohľadom prihlásenia sa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov na účely dôchodkového poistenia:
do 45 dní odo dňa pôrodu podať prihlášku - tlačivo RLFO, hore škrtáte prihláška, vpravo FO, za ktorú platí štát a úlne napravo rámček: typ - 3, vypísať celú 2. a 3. kolonku, v kolonke č. 10. Dátum narodenia dieťaťa, dole dátum vyplnenia formulára a podpis.
+ vypísať a podpísať Vyhlásenie fyzickej osoby na účely dôchodkového poistenia z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa
+ pridať fotokópiu RL

aktiz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
exupery
22. mar 2013

@gapa mozes mi poradit,moj pracovny pomer trva od roku 2008 az do teraz,v roku 2010som nastupila na MD potom na RD,ktora skoncila teraz k 5.2.2013.Pocas februara som cerpala dovolenku v zamestnani pocas ktorej som zistila,ze som tehotna a kedze nastali nejake komplikacie od 1.3.2013som na PN.Ide o to,ze za predchadzajuce obdobie MD a RD som si podala prihlasku na dochodkove poistenie ako osoba dobrovolne sa starajuca o dieta do 6rokov az 7dni po ukonceni MD.Ta mi skoncila 11.6.2010 a prihlaska bola podana K 20temu.6.2010,co to pre mna znamena?Da sa to nejako doplatit,respektive moze to ovplyvnit vysku terajsej PN a naslednej materskej?Dakujem.
Dufam,ze som to napisla zrozumitelne.

gapa
22. mar 2013

dôchodkové poistenie vôbec neovplyvnuje výšku matesrkkého, lebo materské sa ráta z nem.poistenia zamestnanca. predpokladám do 8dní po nástupe do zamestnania si si podala odhlášku z poistenia štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6r. lebo nemôžeš byť dôch.poistená aj štátom a aj ako zamestnanec, potom nanovo podáš prihlášku po pôrode, resp. nástupom na RD
budeš mať v dôchodk. poistení pár dní medzeru, od 12.6. do 19.6, čo nie je predpokladám žiadna tragédia
@exupery

exupery
22. mar 2013

@gapa ano odhlasku som si podala,a ovplyvnuje to napriklad aj narok na podporu v nezamestnanosti?

aktiz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tanitta
22. mar 2013

ahojte @gapa a ostatne kocky
13.8.2012 som sa prihlasila ako nezamestnana na dochodkove poistenie statom do 6r veku dietata....ibaze ked som si teraz kontrolovala ucet prispevkov na DSS tak jediny prispevok od SP bol k uvedenenu datumu 13.8.2012... 40euro a odtoho casu ani cent 😕 prispevky na vypisoch su mesacne.... preco mi SP neprispela dalej ku dnesnemu dnu???..... vdaka

gapa
23. mar 2013

@exupery
dôchodkové poistenie štátom je len o dochodku a nie o podpore a ani o nem.dávkach, tj. nie.

gapa
23. mar 2013

@tanitta
to musíš len u nich zistiť. Ak máš doklad o tom, že si podla prihlášku, tak je ok, skús si overiť na SP, či to majú v evidencii a potom sa spýtaj na tie odvody. oni to dosť neskoro posielajú, aj pol roka dozadu, tj. akurát cca tvoj prípad a robia aj chyby, napr. ti nemusia správne odviesť za zvyšok augusta, tak si to príp. skontroluj. Ja som písala aj myslím na SP list, no neviem už kde som začala zistovať ako prvé, no na SP asi.

gapa
23. mar 2013

@aktiz
je to ako píšeš, nie si dôch.poistená počas čerpania RD v zamestnaní (počas md áno, ak ti trval prac.pomer). Ale či ti to bude chýbať netuším a ani spôsob výpočtu dôchodku nepoznám nejako obzvlášť.

tanitta
23. mar 2013

@gapa aha ja ze SP je poriadna 😀 😝 ... hej prihlasku mam orazenu... uz som pisala aj na SP....tak som zvedava....

gapa
23. mar 2013

@tanitta
to som sa pobavila, že SP je poriadna 🙂 po mojich cca 6tich reklamáciách, či snád to bolo aj viac (napr. kartičku aby som si kontrolovala svoje vym.základy v SP mi dali na iné rod.číslo=inú osobu, materská meškala viac ako 60dní, nemali potvrdenie od zamestnávatela, inú dávku mi dali vo vyššej sume, menilo sa maximum, inú zase tuším 2x v nižšej, II.pilier zle vyplatili, aj 2x strhli poplatok, no to druhé som už nereklamovala ... a to nespomínam vôbec prípady, čo som riešila takto cez internet iným babám, to sú len moje) na viacerých odd. nemám ilúzie

tanitta
23. mar 2013

@gapa sak prave ten smajlo.... 😀 ved sme neraz riesili spolu poroblemy a SP.... 😉 .... tiez co som sa ja porozculovala....dokonca ked som sla na dochodkove prihlasit sa tak tetuska vobec nevedela o com tocim a posielala ma prec 😠 😠 ze sak ja nepotrebujem ziadnu prihlasku 😠 no ale nedala som sa a povedala som ze neodidem.. a tak zacala telefonovat a dopatrala sa k tomu co som chcela.. tak taketo tety sedia na urade.... 😠 😠 tak som jej povedala ze lutujem ludi ktory su nuteni s nou nieco riesit pretoze by mala uvolnit miesto niekomu inemu.... a este zahlobila" pani a odkial vy toto vsetko viete???""" no coment.... ani mrzi ma to.... len bola jak obarena....a pritom uplne normalna vec podla mna co by uradnicka na SP mala snaaad vediet ze pripoistuju aj dochodkovo do 6r 😀 😀 😀 😒 🙄 🙄 🙄 🙄

zlatiak
30. mar 2015

@gapa mozem sa ta prosim ta spytat ako to je v mojom pripade? od decembra som nezamestnana....ale to som bola uz tehotna tak som bola v tej ochrannej lehote cize narok na matersku mam aj mi ju uz prvy krat vyplatili....maly sa narodil 13.3. a chcem sa spytat ci aj ja si mam podat do tych 45 dni tu prihlasku na dochodkove poistenie....ozaj bola som registrovana na urade prace, poberala som 2 mesiace podporu a potom som presla na matersku...neviem ci to s tym nieco ma spolocne tak len pre istotu pisem....dakujem moc

gapa
30. mar 2015

@zlatiak ty máš aj staršie dieťa do 6rokov. Pracovala si medzi prvom RD asi, predpokladám, tj. vtedy si dávala prihlášku aj odhlášku, po nástupe do práce. Od ukončenia prac.pomeru si si mohla podať prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a mohla si byť poistená štátom aj do pôrodu, aj počas evidovania na UP. Ak si nebola, už nič nenarobíš, no teraz, ked sa ti syn narodil, treba nanovo prihlášku (ak teda si mala prac.pomer medzi od ukončenia RD), do 45dní od pôrodu, aby ťa poistili odo dna pôrodu, tj. prihláška (RLFO) + kopia RL dieťaťa + prehlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa, urobiť si kopiu prihlášky odporúčam (príp. vypísať 2x), dať pečiatkou potvrdiť prevzatie na tejto kopii/rovnopise a založiť to k zápočtovým listom do dôchodku (a aj ti to pripomenie, že treba dať odhlášku, neskôr)
Tj. záleží, či si pracovala, tj. či ti stále trvá poistenie. A treba minimálne s rodným listom+prehlásením tam zájsť, ak netrvá poistenie, tak aj prihláška.

jasminet
30. sep 2015

@gapa ahojky, mozem sa opytat? zo socky mi prisiel papier "povinnosti mamicky po porode" bolo tam uvedene, ze do 45 dni po porode sa treba prihlasit na dochodkove poistenie (ta cast A a B - aspon to som prihlasovala pri detoch + vyhlasenie o starostliovsti o dieta do 6r).

teraz som sa chcela prihlasit na to dochodkove (tyzden po porode) a bolo mi povedane, ze to nie, ze az ked mi skonci materska... vraj sa nieco zmenilo. je to naozaj tak?

som stale evidovana ako zamestnanec, poberam matersku - cize aj registracny list fo budem vypisovat az pri nastupe na rodicovsky....
dakujem za info....

gapa
30. sep 2015

@jasminet ak myslíš to, že si v II.piliery, to sa už nenahlasuje. Ale ak ti trvá prac.pomer, tak sa treba prihlásiť s dátumom od prvého dna čerpania rodičovskej dovolenky, kedy už bude prerušené dôch.poistenie zamestnanca a treba to vybaviť najneskôr ten prvý den RD, lebo nedajú prihlášku spätne ani den, tj. ak končí md v piatok, 1den rd je sobota, tak to vybaviť v piatok alebo skôr.
V zrd.poistovni si potom over asi mesiac po ukončení md, či ťamzdárka prihlásila ako poberatela RP, lebo nemá už tú povinnost, je to povinnost mamičky (príp. sa opýtaj mzdárky, či tak urobí)

jasminet
30. sep 2015

@gapa ano, ten druhy pilier som myslela, viem ze som to 3 roky dozadu este hlasila... teraz som sa chcela tiez a ze to netreba...tak si len overujem info. dakujem krasne...