Prispievanie rodičom do dôchodku z odvodov

martina1985ba
22. nov 2022

Čo si myslíte o tomto čo sa schválilo teraz? Že automaticky každý pracujúci na SVK bude prispievať svojim rodičom na dôchodku z odvodov?

PS: je ale možné napísať na Sociálnu poisťovňu prehlásenie, že s tým nesúhlasíte a napísať rodné číslo rodiča, ktorému nechcete posielať tento príspevok.

salome123
22. nov 2022

@martina1985ba pride mi to nefer voci rodicom postihnutych deti. na druhej strane som rada, ze to vedia spravit elektronicky, bez akychkolvek ziadosti.

sense
22. nov 2022

Neviem co si o tom myslieť keď každý má. Iný počet detí a napr sú ľudia ktorí žiadne deti nemajú....napr my sme traja súrodenci, a mame len mamu takže to by bolo ešte ôk, ale napr moji dvaja bratia deti nemajú, takže by sa museli spolieha sami na seba, a ja mam dieťa jedno ktoré ma oboch rodičov tak by musela odvádzať de facto za troch otec, mama a ešte aj sebe

Osobne moc neverím ze je to dobrý nápad a tie peniaze sa naozaj dostanú tomu komu patria.
A myslím ze v rodinách pokiaľ boli a sú vzťahy korektne sa deti postarajú alebo pomôžu rodičom keď to je nutné. Aj keď teda v dnešnej dobe je to všelijaké.

liljana
22. nov 2022

Je to dobry napad. Kto dobre deti vychoval, ma byt odmeneny. A nezaviest to iba preto, ze ved tento nema deti, ten ma postihnute dieta (ti dostavaju ine davky), takych pripadov je oproti beznym maly pocet.

anjelok
22. nov 2022

Ja mam problem s tym, ze v rozhodnuti ma byt uvedeny vymeriavaci zaklad, cize plat. S otcom sa nestykam roky, nestaral sa o nas, napriek tomu nejdem mu to stopnut, tych 20 eur mu doprajem. Ale aby vedel, kolko zarabam 🙄

henta
22. nov 2022

Ja som zvedava aký toto bude mať dopad na naše dôchodky, lebo uz teraz sa tvária,že nemajú poriadne na terajsie dôchodky a co o pár rokov keď my budeme chcieť poberať dôchodok?co nám povedia,,no musia vám deti prispievať,,... mne to až tak fajn nepríde. Nikdy toto nebolo, naše babky a dedovia chodili už skôr na dôchodok a bolo na dôchodok.
O pár rokov bude isto problém nám vyplatiť dôchodky

martina1985ba
autor
22. nov 2022

@anjelok tomu nerozumiem presne...kde uvidi dochodca kolko dieta zaraba?

alenah31
22. nov 2022

@anjelok tak s týmto má problém viac ľudí čo poznám. Hoci aj majú dobré vzťahy s rodičmi - to, že budú vedieť koľko zarábajú im robí problém hlavne preto, že neveria, že si to rodičia nechajú pres seba a o ich príjme sa takto nepriamo dozvedia cudzí. Mne osobne to je jedno - no dvaja kolegovia to idú rušiť hlavne kvôli tomu - obaja svorne tvrdia, že radšej tých 20€ mesačne dajú rodičom oni osobne zo svojich účtov formou trvalého príkazu.

alenah31
22. nov 2022

@martina1985ba rodičia budú informovaní, ktoré dieťa im koľko prispieva a prečo - bude tam meno dieťaťa aj jeho VZ (príjem), z ktorého im príspevok bude vyplácaný.

katkine_terapie
22. nov 2022

Myslím si o tom, že je to úplne nedomyslené. Zákon nemyslí na ľudí, ktorí deti nemajú (nie svojim rozhodnutím, ale z rôznych niekedy aj ťažkých životných situácií), nemyslí ani na tých ktorých deti sú v zahraničí a nemyslí ani na tých ktorí pracujú v ozbrojených zložkách. Čiže je z môjho pohľadu diskriminačný. Až po schválení zákona si na základe otázok niekto uvedomil, že dieťa, ktoré nechce prispievať rodičovi, napríklad preto, že sa nestaral, nezaujímal a nemajú žiadny kontakt, asi ťažko zistí jeho rodné číslo, ktoré SP aj tak vie (našťastie toto sa upravilo). A v neposlednom rade je tam informácia o plate dospelého dieťaťa, čo je za mňa tiež celkom cez čiaru.

riyadh
22. nov 2022

@martina1985ba takisto stym nesuhlasim... Mame prispievame tak ci tak a nesuhlasim aby svokra svokor mama mali prehlad o nasich prijmoch, takze tiez zvazujem podat nesuhlas na socialnu poistovnu.

matabb73
22. nov 2022

@martina1985ba kvoli tomuto populistickému opatreniu siahli na naše budúce dôchodky. Do druhého piliera sa bude odvádzať menej ako sa malo a o to budú naše dôchodky nižšie. Okrem toho je to veľmi nespravodlivé voči ľuďom, ktorí majú choré akého postihnuté deti a tie preto nepracujú alebo im deti umreli. A nedostanú to ani rodicia policajtov a hasičov. Typické riešenie matovičovej vlády. Väčšine zápcha ústa a na ostatných sa vy .... omnoho spravodlivejšie by bo valorizovať dôchodky viac krát do roka podľa aktuálnej inflácie.

maximko25
22. nov 2022

@martina1985ba dochidcovi pride domov vymer kolko dostava z akeho platu dietata.takze uvidi to.ja osobne mam tiez s tymto problem hlavne v sutuacii ako pise @anjelok.ze otec sa nestara a potom dostane taketo info.to je k comu dobre?U nas pripad manzela, svomra vkuse pisti ze nema peniaze (pritom v byte zivi dvoch synov po 30tke, chodi na dovolenky, mechty , kozmetika, vlasy kazdy mesiac a bum teraz pride svokrovi vymer s platom manzela.....akoze naco je toto ok? Aby nas psychoterorizovala esye viac ze od nas daco chce? Och mne to vadi aj manzelovi) Celkovo mi to pride nefer voci rodicom s detmi ktr nemozu pracovat zo zdrav.dovodov.

77katarina
22. nov 2022

Mne sa zdá skôr to zlé, že napríklad niekto pracoval 23 rokov, potom v roku 2020 v prvej vlne korony stratil o prácu, bol 10 mesiacov bez práce od 06/2020 do 03/2021 a tento rodičovský bonus sa bude brať za celé obdobie rokov 2020-2021 ..... A 23 rokov sa vôbec neráta. Takže svojmu otcovi asi budem prispievať veľké H.. je mi z toho zléééé.
Ja napríklad nemám problém otcovi povedať koľko zarábam /on má dokonca väčší-vyšší dôchodok ako ja plat 😢 /
Napríklad môj otec má 4 dcéry a budú mu prispievať iba 2. Jedna žije v Čechách, druhá mimo Európy, .... no a zostali mu iba 2 dcéry. Jedna má vyše 1000 euro a druhá pod 500 euro, ..... čiže bude mať veľké prd od 4 dcér....

kvetinka75
22. nov 2022

@liljana asi nevieš aké dávky sú pre rodičov postihnutých detí.

luscious
22. nov 2022

A keď niekto ani nevie čo je s jeho rodičmi, či sú na nejakom invalidnom dôchodku, nevie nič o nich ani ich rodné číslo, ako sa dozvie či im platí a keď im platiť nechce a nevie ani ich rodné číslo? Podľa mna toto je horšie domyslené ako matovicove testovanie, zatiaľ vyhrával

martina1985ba
autor
22. nov 2022

nam to velmi skomplikuje uz beztak zle vztahy v rodine

kvetinka75
22. nov 2022

@riyadh o tvojom príjme asi nebudú mať prehľad, keďže ty budeš platiť svojim rodičom a nie svokrovcom.

alenah31
22. nov 2022

@luscious ja mám rodné čísla rodičov napísané v mojom rodnom liste - myslím, že vlastný RL má každý. Som ročník ´78, teraz som kukla dcérin (2009) aj ona tam má naše a syn (2000) tiež.

lienka.7
22. nov 2022

@henta bude to mat taky dopad, ze ty budeš mat nizsi dôchodok, nakoľko na toto sa beru peniaze z 2.pilieru, kde si aj ty sporis na dôchodok, plus znižuje sa aj dôchodkový bod. Suma sumarum, keby si prispievala prispievala presne tak ako tvoja matka, dôchodok budeš mat nižší. Plus ako bonus este robíš aj dlhšie.
@martina1985ba tvojim rodicom dojde vymer, tam bude mat napísané že koľko zarabas ty, resp.tvoji súrodenci a pod.a potom teda ze za to ma napr.tych 20€.
@alenah31 myslim ze by uplne stačilo napísať ze od Miška mas 20€ a od Janka 17€ (sumy som si vymyslela).
Kazde normalne dieta podporuje svojho rodica aj bez Krajniakovho "povinneho" príspevku. Ale aspoň si po.... ego a je aktuálne najpopulárnejším ministrom. Prieskum asi robili na dochodcoch🤣 (nic v zlom teraz)

lienka.7
22. nov 2022

@luscious presne tak, rodný list ako pise ali 👍

alenah31
22. nov 2022

@lienka.7 no stačilo...vysvetli to SP🙂 Aj tak bude musieť byť novela tohto zákona podľa mňa - čo sledujem debaty k tejto téme - kvantum ľudí to bude rušiť hlavne preto, že tam bude uvedený VZ.

luscious
22. nov 2022

@alenah31
@lienka.7 áno, keď som to dopísala hneď ma to napadlo:D ale ako bude človek vedieť že prispieva?

alenah31
22. nov 2022

@luscious pokiaľ to nezrušíš budeš prispievať automaticky.

stanulienkat
22. nov 2022

Je to hlupost a drzost.

oliva276
22. nov 2022

Myslím, že SP v priebehu bud. roka zverejní počet (percentá) daňovníkov, ktorí si neželajú príspevok rodičom - dôchodcom -predpokladám, že príliš vysoké percentá to nebudú. Absolútna spravodlivosť nejestvuje. a dôchodcom zväčša pomôže každé euro. najmä kvôli vysokej inflácii Obdobné zákony pripravujú v Čechách a v Maďarsku.

Uvažujem, z akého dôvodu okrem zanedbávania starostlivosti a zlých vzťahov majú najčastejšie niektorí potomkovia výhrady proti tomu, aby rodičia dostali príspevok z ich odvodov - príliš nízke mzdy a zahanbenosť, alebo hodne vysoké mzdy?

luscious
22. nov 2022

@alenah31 ale len ak by ti rodičia boli na invalidnom, ak nie sú na starobnom dôchodku, ale keď sa niekto s rodičmi nestretáva tak bude mat od toho nejaký výpis, či ak to nezruší a nevie že jeho rodič je na invalidnom tak ani nebude vedieť či mu prispieva?

luscious
22. nov 2022

@oliva276 napríklad k mojej kamoske sa rodičia hrozne zachovali a vypisovali jej výhražne správy, riešilo sa to aj súdne, som sama zvedavá ako sa zachová, pochybujem ale že by im chcela prilepsovat, zatiaľ tu podľa mna hlúpejší nápad nebol, kto dobre vychoval svoje deti tak toto isto nepotrebuje

lienka.7
22. nov 2022

@luscious automatika zlatko

alenah31
22. nov 2022

@oliva276 možno si treba aj prečítať tú obdobný návrh napr. v CZ. Tam je napr. aj spomínané, že ak dieťa pracuje v rámci EÚ - bude sa môcť tento rod. bonus "preniesť" na rodiča žijúceho v inom čl. štáte - 20 rokov mi tam žije brat, je tam ženatý, pracuje tam - preto sa o to zaujímal. A keď sa už o tom bavíme - tým informovaním o výške VZ priamo od SP budúcim poberateľom týchto rodičovských bonusov je hrubým porušením GDPR - konkrétne toto sa už rieši. Ak niečo zavádzam do praxe tak to hlavne dotiahnem do konca a na takéto prešľapy si dám sakra pozor - toľko poradcov okolo toho čo si platia a základné veci im unikajú.