Preplatia mi rekvalifikáciu cez Úrad práce ak si preruším živnosť?

luludia
20. sep 2019

Ahojte, pracujete niekto na Úrade práce a vedeli by ste kvalifikovane poradiť v tejto situácii?
Mám živnosť a chcem si ju z objektívnych dôvodov pozastaviť (stratila som najväčšieho klienta a nemám dostatočný príjem). Po pozastavení živnosti sa chcem prihlásiť na Úrad práce (nárok na dávku v nezamestnanosti nebudem mať, o to tu teraz nejde). Chcem sa rekvalifikovať a znovu si po 6 mesiacoch obnoviť živnosť. Plánujem sa po obnovení živnosti ďalej živiť niečím na čo je potrebná rekvalifikácia s certifikátom, ktorý garantuje aj jedno z ministerstiev. A tu je otázka: pri získaní tohto certifikátu je uvedená možnosť uchádzať sa o jeho preplatenie zo strany Úradu práce vrámci programov REPAS a REPAS +. Je šanca, že niekomu kto má prerušenú živnosť Úrad práce schváli preplatenie rekvalifikačného certifikátu, keď si certifikáciu bude robiť počas pozastavenia živnosti, ktorú si po pol roku obnoví a bude sa živiť službou, na ktorú získa rekvalifikáciu?

lila1988
20. sep 2019

To Ti nikto nepovie, ani pracovník úradu tu na fore. Posúdenie ziadosti o rekvalifikáciu je vzdy individualne a závisí od úradnicky, mala by si k ziadosti dodať aj prislub zamestnávateľa, že tá po kurze zamestna, po mužovi to požadovali. Muž chcel ist tiež na rekvalifikáciu, zamietla mu to úradnícka a poslala ho na mesačný kurz, kde sa učia pisat životopisy a motivačne listy 8 hodín denne 80 minut cesty od bydliska a to nepoberá nič, len mu platia zdravotku a už má prisľúbené aj zamestnanie, ale nemá ešte podpísanú zmluvu. To ako dopadnes, nikto nevie..

luludia
autor
20. sep 2019

@lila1988 otázka bola iná, ale ďakujem za odpoveď 🙂

luludia
autor
20. sep 2019

@lila1988 nejdem sa zamestnať, idem prerušiť živnosť, rekvalifikovať sa a živnosť obnoviť

lila1988
20. sep 2019

@luludia ale ty musis mat rekvalifikáciu schválenú predtým, než začneš chodit na kurz, takze sa úplne zle pýtaš. A to, či ti ju schvália, nikto nevie, len dotyčná úradnícka a pravdepodobne bude vyžadovať prísľub zamestnávateľa, že tá vezme, čiže ak ho nebudeš mat, pravdepodobne ti žiadosť zamietne. Ty sa musis pýtať svojej úradnícky, čo bude po tebe chcieť.

jeennyv
20. sep 2019

Pracovala som vo vzdelavacej agenture davnejsie a niekde v tych papieroch je ci mas zivnost alebo pozastavenu, viem, ze ten cas zivnostnikom ziadost neschvalovali, chod na stranky upsvsru , vyhladaj si tam repas a tam by si mala vsetko popisane, na co mas a zaakych okolnosti narok paragrafy atd

luludia
autor
21. sep 2019

@jeennyv dakujem, presne tam smerovala moja otazka, ci je nejaky predpis alebo uzus, ze zivnostnikom, aj ked maju prerusenu zivnost neschvaluju rekvalifikaciu. Ci mam vobec teoreticku sancu na schvalenie alebo zivnostnik automaticky nie

jeennyv
21. sep 2019

@luludia ak najdes info, ktore potrebujes poradim ti vytlac si to a s tym chod potom na urady, lebo casto oni sami neovladaju tieto veci v plnom zneni