Rizikové tehotenstvo a poistenie práceneschopnosti

zenaroka
18. okt 2013

Ahojte, chcem sa spýtať, či máte niektorá skúsenosti s poistením, kde vám poisťovňa za PN má vyplácať nejakú sumu. Viem, že tehotenstvo sa z toho vylučuje, ale čo v tom prípade, že ma vypísal gynekológ, tehotenstvo mám bezproblémové, avšak moja diagnóza od iného odborného lekára mi môže tehotenstvo skomplikovať, tak ma radšej gynekológ vypísal na PN. Konkrétne, tehotenstvo mám bezproblémové, avšak mám diagnózu na chrbticu, ktorá sa mi môže tehotenstvom zdeformovať a hrozí mi po pôrode operácia chrbtice. Uznáva poisťovňa takéto "odškodné", alebo nie? Máte s tým skúsenosti?

janjochmann
18. dec 2016

Doplním ďalšie poisťovne - čakacia doba v prípade rizikového tehotenstva (produkt rizikové životné poistenie):
Aegon - 2 mesiace (tehotenstvo nesmie nastať pred uplynutím čakacej doby, čiže najskôr 2 mesiace po začiatku poistenia)
NN - 6 mesiacov (rizikové tehotenstvo nie je výslovne uvedené, je to všeobecná čakacia doba)
Generali - 9 mesiacov
Axa - 18 mesiacov
Metlife - 24 mesiacov

Tak ako vyššie písala @domisteve , je dobré o tom vedieť ak sa plánuje tehotenstvo a je pravdepodobné že môže byť rizikové.

janjochmann
20. dec 2016

A ešte doplním že od 1.1.2017 Aegon podmienky sprísňuje, a čakacia doba pre prípad PN rizikové tehotenstvo bude 9 mesiacov.

kristulkamarulka
1. jan 2017

Baby a neviete,ako to je,ak som rodila sc a mam metlife? Nikde to neviem najst na ich stranke ani na nete..

martina3336
7. jan 2017

@janjochmann Dobrý deň, môžem sa prosím opýtať, mám poistenie v prípade PN v Aegon , ak by som bola na PN z dôvodu rizikového tehotenstva platili by mi denné odškodné aj keď už pri prvom tehotenstve som bola na PN a vtedy som ešte poistená nebola.

mitchie2805
7. jan 2017

aegon mam aj ja, som na konci 15tt a uz mesiac som na PN, teraz idem podat ziadost o plnenie. len ma trochu strasi, z chcu lekarske spravy, kedze ja ziadne nemam :/ Dr ma dal na rizikove, ale s babom nic nie je chvalabohu, ale mne je kazdy den hrozne zle uz od zaciatku, na omdletie, vonku dlho stat nevydrzim, vraciam atd atd...

domisteve
7. jan 2017

@mitchie2805 ja som v Allianz a tiez posielam kazdy mesiac z poradne lekarsku spravu. Povedz dr., ze potrebujes kratku spravu pre poistovnu a on by mal vediet co ti tam ma napisat. Mne tam moj pise len zakladne info o tehotenstve, v ktorom som tt atd. nic extra mozno 2 vety.

janjochmann
7. jan 2017

@martina3336 Dobrý večer, môj názor je, že poisťovňa v tomto prípade plniť odmietne. Neviem síce aký produkt od Aegon konkrétne máte, ale v ich poistných podmienkach ktoré platili do konca roka 2016, je medzi výlukami, kedy poisťovňa nie je povinná plniť, hneď ako prvá uvedená nasledovná: "v súvislosti s ochorením, ktorého príznaky sa prejavili alebo boli diagnostikované pred začiatkom poistenia ...".
Nie je tam ale exaktne spomenuté rizikové tehotenstvo v minulosti, takže skúsiť to určite treba, každý prípad sa posudzuje individuálne.
Možno by pomohlo, ak by sa k tomu vyjadril niekto, kto má reálnu skúsenosť ako vy, prípadne info priamo "z kuchyne" Aegonu.

Od 1.1.2017 už je v poistných podmienkach exaktne napísané, že sa neplní v prípade, ak bola poistená v minulosti na rizikovom tehotenstve.

mitchie2805
7. jan 2017

@domisteve a stacilo im tych par viet aj pri ziadosti o plnenie? ked uz schvalia tak by nemal byt problem, len toho sa bojim, ze im pride ziadost na pobocku, pozru, uvidia dve-tri vety o mojom zdravotnom stave a hodia do kosa, kedze od nich mam mat 300e na mesiac.

janjochmann
7. jan 2017

@kristulkamarulka Cisársky rez je chirurgický zákrok, čiže musíš mať pripoistenie chirurgických zákrokov z dôvodu choroby alebo úrazu. Ak ho máš, treba si pozrieť poistné podmienky a výluky. V aktuálnych PP je výluka na CHZ v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom počas prvých 2 rokov od uzavretia poistenia. Zároveň platí, a to v každej poisťovni, že na cisársky rez musí byť zdravotný dôvod.

kristulkamarulka
7. jan 2017

@janjochmann uff, pouistku som uzatvárala v 2015 nejak v apríli/maji. Sekciu som mala kvôli tomu, že malá bola KP, ..budem sa musieť ale teda spýtať finančného, ten to bude vedieť asi najlepšie zistiť.. Ďakujem 🙂

domisteve
8. jan 2017

@mitchie2805 Allianzu to stacilo. Aj uplne prvu spravu k ziadosti som mala len taku kratku. Ja si myslim, ze ti to uznaju. Ved lekar ta kvoli niecomu vypisal na PN listku je kod napr. Ja mam hroziaci potrat a na tych spravach su uz len priebezne kontroly. Skus a uvidis ved za to nic nedas. Mne pekne chodi 300e kazdy mesiac 🙂

katkale
15. jan 2017

Takže najlepšie je poistiť sa v Alianz, alebo poradte kde.
Mala som uz rizikove tehotenstvo, ale zo ziadnej z komercnych poistovni mi nikdy nebola vyplacana PN. Rozmyslam nad poistenim, kedze planujeme babatko, prosim poradte.

moka27
15. jan 2017

prosím vás kolko kolko je ta cakacia v Allianz - dva alebo šesť mesiacov??? dakujem

janjochmann
16. jan 2017

@moka27 čakacia doba na PN je dva mesiace. Počas tejto doby nesmieš otehotnieť, ani pred vstupom do poistenia nemôžeš byť tehotná.

moka27
16. jan 2017

@janjochmann dakujem ☺

martina3336
17. jan 2017

@katkale Dobrý večer, už vám niekto poradil ohľadom poistenia, lebo aj mňa by zaujimalo kde by v takom prípade sa dalo poistiť?

katkale
18. jan 2017

@martina3336 Nie, zatial som sa nedozvedela ziadne nove informacie. Zial

lucia2531983
18. jan 2017

@domisteve aj mne🙂

mischy00
20. jan 2017

Viem že v NN životnej poisťovni je čakacia doba 6 mesiacov a PN musí byť pripoistene predtým ako sa otehotnie. Rizikové poistenie nieje vo vylukach....

mischy00
20. jan 2017

Myslela som rizikové tehotenstvo ☺

martina3336
20. jan 2017

@mischy00 ahoj, len ja už som jedno rizikove tehotenstvo mala takže už teraz mi nepomôže asi žiadne poistenie

janjochmann
21. jan 2017

@katkale @martina3336 Allianz má zatiaľ stále iba 2 mesačnú čakaciu dobu, Aegon od januára už 9 mesiacov, čiže ak "počítate" s tým že pôjdete na PN rizikové tehotenstvo, tak asi Allianz.

Jedným dychom ale dodám, a preto som dal "počítate" do úvodzoviek, že poistenie slúži na krytie náhodných udalostí a malo by nás chrániť pred neočakávanými udalosťami v živote, ktoré výrazne ovplyvnia našu finančnú situáciu. Ak ste v minulosti už boli na rizikovom, nie je to už úplne náhodná udalosť - napr. Aegon to má vyslovene vylúčené od januára. Neviem ako Allianz, to by mohol napísať niekto, kto s tým má osobnú skúsenosť.

V každom prípade, odporúčam riešiť poistenie komplexne, tak aby chránilo všetky veľké riziká a nie iba samotné PN, zmyslom poistenia nie je "zarobiť" z krátkodobého hľadiska, ale dlhodobo chrániť. Netvrdím že je to váš prípad, len dodávam pre úplnosť.

martina3336
21. jan 2017

Komplexné poistenie má manžel, ja mám v rámci neho len nejaké pripoistenie, určite mi ale nejde o to aby som zarobila veď to mi akurát pokryje výpadok príjmu počas PN.

danka92
28. jan 2017

Ahojte baby vidim ze tu riesite poistebie.Manzel robi pre alianz takze ak ste niektora s okolia Ba a mate zauj ozvite sa vie vam vybavit poistenie presne pre Vas. A samozrejme sa Vam o neho bude aj starat v pripade hociakeho problemu staci len jemu zavolat samozrejme nic zato neplatite.

danka92
28. jan 2017

@mischy00 Ahojte baby vidim ze tu riesite poistebie.Manzel robi pre alianz takze ak ste niektora s okolia Ba a mate zauj ozvite sa vie vam vybavit poistenie presne pre Vas. A samozrejme sa Vam o neho bude aj starat v pripade hociakeho problemu staci len jemu zavolat samozrejme nic zato neplatite.

danka92
28. jan 2017

@martina3336 Ahoja ak si s okolia Ba kludne sa ozvi manzel robi poistovaka pre alianz a vedel by ti spravit poistenie a samozrejme by sa ti aj o neho staral vzdy by stacli len zavolat. A samozrejme zato nic neplatis.

danka92
28. jan 2017

@katkale Ahoja ak si s okolia Ba kludne sa ozvi manzel robi poistovaka pre alianz a vedel by ti spravit poistenie a samozrejme by sa ti aj o neho staral vzdy by stacli len zavolat. A samozrejme zato nic neplatis.

pipirka1
10. apr 2017

@domisteve keď im dávaš každý mesiac papier od dr.ale peniaze ti dajú až na konci PN,nie?

lubka1987
10. apr 2017

Zienky a ak mam investicne zivotne poistenie vo wustenrote od maja 2016 a teraz si chcem pripoistit pn ako to prebieha. Aj pri pripoisteni je cakacia doba 2 mesiace. Pravdepodobne som tehotna v 5-6tt a chcela by som si teraz pripoistit pn. Nemam to este potvrdene od doktora. Pani co mi robila poistku povedala, ze to uz teraz neni vyhodne, lebo 2mesiace je karencna doba a ze za tie dva mesiace mi doktor nemoze urobit ziadny zaznam ze som tehotna. Takze to nemozem ist ani na vysetrenie?

mitchie2805
10. apr 2017

@lubka1987 áno , ked chceš robiť s poistenim PN nejaké zmeny , či je to pripoistenie , zmena výšky plnenia atď atď , zakaždým máš novú čakaciu dobu.