Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

carodejnica
9. okt 2009

miciatko, prípadne ostatné surfovania chtivé mamičky, ako som ja 😀 pripájam dôležité linky, ak si to chcete samé sledovať

SÚHRN - na nižšie uvedenom linku je celý legislatívny proces, materiál bol odovzdaný do parlamentu 1.10. 2009 pod číslom 1247
https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialWork...

Najbližšia schôdza parlamentu je od 20.10.2009-30.10.2009, kedy sa to pravdepodobne bude prerokovávať. (t.j. odpoveď na miciatkinu otázku)
http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=schodze/har...

Podľa toho čísla materiálu ako som uviedla vyššie, t.j. 1247 si na stránke parlamentu môžete sledovať, ako sa zákon schvaľuje, tu je príklad predchádzajúcej schôdze parlamentu =>
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=schodze/sch...

Príjemnú zábavu.. 🙂

miciatko
9. okt 2009

carodejnica ďakujem, toto som potrebovala

deny.k
9. okt 2009

standa82, dakujem za odpoved, skusim im to tam dat a snad to predsa preplatia.

ulca
9. okt 2009

ahoj.som mamina 9mesacneho synceka potesilo ma ze vlada zvysi rd ale skoda ze nie vsetkym mamkam.mam este 15rocnu tazko postihnutu dcerku o ktoru sa 24hodin staram.toto vlada nepovazuje za zamestnanie takze nam ktore sa starame o take to deticky a sme aj na rd vlada nezvysi.lebo zvysuje len tym mamkam ktore pracovali pred rd.myslim ze by mali byt aj neake vynimky. ☹

damiana
10. okt 2009

Ahojte.
Prosim vas poradi mi niekto, kde mam ist, ked si chcem dat to dobrovolne nemocenske pripoistenie. Ked ze som teraz na predlzenej materskej a planujeme dalsie dieta, a chcela by som uz pri druhom mat ten vyssi rodicovsky prispevok.
Kde si to mam vybavit?? A kolko sa to asi tak plati mesacne?????
dakujem za odpoved !

snezka11
10. okt 2009

damiana,
treba ist na socialnu poistovnu a pytat si registr. list fyzickej osoby.
vyplnit ho a udat tam z akeho vymeriavaceho zakladu si chces platit
platí sa 4,4% z vymer. základu
najmenší VZ je z min. mzdy to je 295,50€ poistné je potom to je 13€
a najviac z 1084,55 to je potom 47,70€

damiana
10. okt 2009

snezka velmi pekne dakujem za radu a vysvetlenie...prajem pekny dnik ! 😉

adriana174
11. okt 2009

ahojte dievcata chcem sa vas spýtat kolko momentalne dostavate rod. pridavok 158,67 alebo 164,6 ? baby okolo mna dostavaju az tých 164 no ja nie ako je to mozne? dakujem každej odpovedi.

bibka333
11. okt 2009

ahoj adriana ja som minuli mesiac dostala 158,6

lucia563
11. okt 2009

Ten zvyseny dostaneme az teraz v oktobri babule 😉 teda myslim to zvysenie cca 5€ 😝

adriana174
11. okt 2009

aha Lucia a kde si to ziskala lebo toto som este nepocula ze az od oktobra , vies ked to uz niektore dostavaju ??je to take divne.sommyslela ze to uz od septembra bude. ale dik za info tak som rada , ja viem ale aj tých 5 potesi.len dufam ze to neni len pre tie ktore boli 270dni pred porodom poistene ako bude aj to velke zvýsenie od januara 2010. 😠

dejna3
11. okt 2009

septembrové zvýšenie bude vyplatené reálne až v októbri 😉

lucia563
11. okt 2009

adriana, trochu to sledujem 😉 , v podstate je to tak, ako dejna pise 😉

mami.sk
11. okt 2009

RP sa zvysoval od septembra a kedze sa RP vyplaca mesiac pozadu, t.j. za september bude vyplateny az v oktobri 😉

adriana174
12. okt 2009

aaaa super baby ste ma aspon upokojili lebo tej nespravodlivosti by hadam aj stacilo ??? ved pani ministerka nediskriminiuje nááááás ženy a mamičky ale naše deti!!!!!!!!! akoby nemalo každe dieťa potreby ktore treba denno denne udpokojovať- nuž ale to jej nikto nevysvetliíííí (mám tým na mysli to ako zariadila teraz od januara zvyšovanie len pre niektorééééé maminy!!!) pekny dnik ahojte

standa82
12. okt 2009

Nuž nemôžme sa nad tým pozasavovať. Rok čo rok sú nejaké zmeny. Adriana174 zober si, že dávno maminy pred nami nedostali ani jednorázový príspevok, t.j. 20 000,-Sk. A čo budú robiť? Nič. Keď sa každá nad tým budeme pozastavovať, potom to vyznie tak ako by nám išlo o tie peniaze a nie o dieťa. Aj keď na starostlivosť je potrebný určitý príjem. Dnes mať dieťa je naozaj komfort. Pekný deň, napriek všetkému máme deti najradšej. 😉

kiki5
12. okt 2009

adriana suhlasim chceli urobit tak aby tie ktore pracuju mali viac- teda ktore pracovali a poviem to rovno ciganky mali menej. ale peniaze nedostanu vlastne len studenti a malí podnikatelia. ja som si odvody platila ale na socialke mi dali zlu informaciu že nedostanem matersku ak nezrušim živnos a nakoniec som ju nedostlala lebo som zrušila živnost. mam len 256 dni platených. takže ciganka ktora bola predtým na materskej dostane viac ako ja ktora som nikdy od štatu nezobrala žiadnu socialnu davku. pekne

ada11
12. okt 2009

ja si myslím, že sociálne dávky aj tak nikdy nebudú spravodlivé 😉 ja mám dve deti a dostala som pri oboch len príspevok pri narodení cca 4 700 Sk. Keď som nastúpila do práce pri 1. dcére , tak sa mi PR krátil na 1300 Sk /zarábala som takmer len min. mzdu/a pri druhej to platí tiež 😉 Keďže som rodila 2. dieťa v roku 2008, nedostala som ani ten príspevok cca 20 tis. SK, lebo to platí až od roku 2009. Beriem to tak ako to je, financie by sa zišli, ale napriek tomu nad tým nelamentujem, že som si mohla naplánovať druhé mimi až na tento rok 😉 Vždy budú takéto dávky /ako aj iné dávky/, voči niektorým ľuďom nespravodlivé a nič sa s tým nedá robiť,. K tomu novému RP - niektorá matka pracovala x rokov pred pôrodom, ale akurát rok pred ním nie, tak je to smutné, ale má smolu. Kebyže je to, paušálne pre každú maminu, tak by sa zvýšila pôrodnosť, ale ..........
Veď je spravodlivé, že matka dvojčiat alebo trojčiat a pod. dostáva len jeden RP ? 😉 , my máme jedno dieťa a máme rovnaký RP ako takáto matka. A čo má robiť, jedno dieťa darovať ?

kiki5
12. okt 2009

ada ale vieš čo jedine ma na tom štve? že som si odvody platila ale neznalostou pracovničky socialky pridem o peniaze. jednak mi povedala že musim hned zrušit živnost a ked som na to prisla že to bola blbost chcela som rýchlo ist zrušit prerušenie živnosti a ona mi povedala že nemam lebo aj tak to je jedno či mam matersku alebo rodičovský, aj tak dostanem rovnako.

ada11
12. okt 2009

kiki, tak to by naštvalo aj mňa, keď je to nevedomosťou pracovníčky 😠

standa82
12. okt 2009

Kiki,ada - budeme sa informovať na 4 úradoch a na každom na povedia niečo iné. No a potom si vyber a vybavuj?!

rene82
12. okt 2009

v novinách o tom dosť nezrozumiteľne píšu. ja som z toho pochopila tak ,že najprv si treba platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a potom bude aj vyššie rodičovské, max do 2 roku dieťaťa a potom zvyšný rok nižšia suma a matka nesmie pracovať. pochopila so zle? čo je pravda na tom platení nemocenského? 😅

standa82
12. okt 2009

rene, to DNP nemá s rp nič spoločné. DNP sa vzťahuje na MP počas trvania cca.1/2 roka. Potom nastupuješ na RP, ktorý sa má od 01/10 zvýšiť. 😉

rene82
12. okt 2009

aha, hneď som kľudnejšia. a treba o to žiadať, alebo je to automaticky vyššie. ja idem na rodičovský niekedy koncom januára, lebo malá sa narodila 20.7.2009

alusha
12. okt 2009

rene, ty by si mala dostat automaticky zvyseny RP, kedze ho zacinas poberat az v januari

standa82
12. okt 2009

Podľa toho, čo som informovaná, mala by si si o rp požiadať, pretože nenastupuješ na md v roku 2010, ale v roku 2009. 😉

alusha
12. okt 2009

ale samozrejsme musis si na UP vybavit prechod z Md na RD

rene82
12. okt 2009

standa, 6 mesiacov bude až 20.1.2010, takže vtedy nastujem na rodičovskú

kisska
12. okt 2009

rene82 - ak si bola pred materskou zamestnana aspon 9 mesiacov (270 dni) pocas 2 rokov pred porodom, tak dobrovolne nemocenske platit nemusi.
Zjednodusene povedane - ak mas narok na materske (hoci aj nizsie ako rodicovsky a dorovnavaju ti to), tak mas narok aj na zvyseny RP 😉

rene82
12. okt 2009

ten prechod mi je jasný 😵