Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

kiana
1. feb 2010

Ahojte mamicky,

mam na vas jednu otazocku, lebo neviem kde to mam hladat a vy mozno o tom uz viete, ked ste ziadali zvyseny rodicovsky prispevok.

Na uvod (musim to napisat, lebo som hrozne nahnevana na Tomanovu): V januari som mala uzavretu dohodu o vykonani prace a tak som prisla o dochodkove poistenie, aj ked som neziadala o zvyseny rodicovsky prispevok. Tak som dnes obiehala mojich zamestnavatelov aby mi ukoncili zmluvy a odhlasili ma zo soc. poistovne, aby som sa opat mohla prihlasit ako poistenec statu. Preto som rozmyslala, ze poziadam o zvyseny rodicovsky prispevok. Ale jedna znama ma upozornila, ze aj o neho poziadam, tak rok po ukonceni poberania zvyseneho rod. prispevku sa nesmiem zamestnat, cize musim byt do troch rokov s malym doma. Nejak sa mi to nezda, ale uz nicomu neverim.

A este. A najviac ma potesili na uradoch, ze nemozem dat maleho od 2 rokov do skolky ani na max 4 hodiny, lebo inak stracam narok na vsetko.

Tak mi poradte co robit dalej. MAly bude mat v juli 2 roky a kvoli pol roku zvys.pridavkov nechcem prist o moznost zamestnat sa, ked budem mat prilezitos. ☹

j1213
1. feb 2010

To je paráda!
Môj manžel pracuje v zahraničí: ani cent rodičovského nedostanem na slovensku. Malý má už 2 týždne a teraz musíme isť za svoje peniaze ani neviem kam...Mám odpracovaných 8 rokov,pred pôrodom som bola nezamestnaná a mám smolu ☹
A menšina čo má doma už 5 detí nič nemusí zhánať,len úP a peniaze pridu až domov...To nie je pravda 😒

sonya16
1. feb 2010

A aké sú vaše skúsenosti s 25% jednorazovým príspevkom? Vedel by mi poradiť niekto v tomto? Či na to existuje nejaké tlačivo, či o tom majú na úradoch skúsenosť a pod.. Ďakujem 😉

momo1988
1. feb 2010

ahojte chcela by som vediet ci nejaka matka uz dostala ten zvyseny prispevok??? ja som uz odoslala a stale som odpoved nedostala je tomu uz 3 tyzdne zatial pa

zuzana17
1. feb 2010

momo ešte si nemohla dostať, veď sa to vypláca mesiac pozadu, čiže za január sa vypláca vo februári

ilijanka
1. feb 2010

sonya, ja som sa bola pýtať, ak by si nastúpila do práce normálne na úväzok, stratíš nárok na pravidelný mesačný rodičovský príspevok, ale môžeš požiadať o tento jednorázový, je to 25% zo súčtu všetkých rodičovských príspevkov do 3 rokov života dieťaťa od toho mesiaca, v ktorý začneš pracovať. Ak by si znova zostala doma do tých 3 rokov, tak znova môžeš požiadať o rodičovský príspevok, ale bude Ti vyplácaný už iba v sume 75% rodičovského príspevku. Na úrad treba doniesť pracovnú zmluvu a myslím, že oni Ti dajú vyplniť a podpísať nejaké tlačivo.

zuzana2706
2. feb 2010

mam narok na zvyseny prispevok ak som skoncila teraz rodicovsku s prvym synom?

momo1988
2. feb 2010

ahoj zuzana17 ale ja som chcela vediet ci nejaka mama uz dostala odpoved ze jej zvysuju bo ja uz som to poslala pred 3 tyzdnami a este ziadna odpoved a iba tolko som chcela vediet ci nejaka mama uz ma odpoved bo sa povrava ze vecsinou im prisla odpoved ze nie iba tolko viem

dzio2
2. feb 2010

mono ked som bola vybavovat ten ZVISENY RP tak mi bolo povedane ze vsade sa davaju vypisovat tlaciva iba tym mamickam co maju narok na 100percent tak neviem lebo som sa pytala do kolkych dni dostanem odpoved ci mam alebo nemam narok

momo1988
2. feb 2010

ahoj dzio2 a uz ty prisla odpoved

lubica76
2. feb 2010

Ahojte ja som si o ten zvyšeny rodičovsky požiadala začiatkom januara.A minuly tyžden my prišlo ,že my ho schvalili a je tam 15 dni kym nadobudne pravoplatnost tak ,ešte neviem či to stihnu vyplatit už teraz vo february alebo až v marci..ale to je jedno hlavne ,že tie vybavovačky su skrku 🙂

sonya16
2. feb 2010

ilijanka - toto viem, ale na úrade mi povedali, že oni ešte o ničom nevedia, žiadne tlačivka nemajú ale že možno už tohto mesiaca budú vedieť. Ta paráda, že zákon už platí 😀

momo1988
2. feb 2010

ahoj lubica76 no ja som si tiez zaciatkom januara poziadala ale este nic ale blahozelam ze pocujem aspon jednu dobru spravu ze ty to schvalili

zuzana17
2. feb 2010

momo, prepáč, zle som si to prečítala 😝 , mne tiež ešte nič neprišlo, ale keď už niekto už píše, že mu prišlo schválenie domov, tak by sa to pomaly mohlo rozbehnúť 😉 a dúfam, že nám to aj schvália 😅

nikka23
2. feb 2010

ahojte mamičky, mne už prišlo rozhodnutie, že mám nárok na zvýšený rodičovský príspevok a že mi bude vyplatený vo februáry za mesiac január po prvý krát. A to, že Vás na niektorých úradoch odbavia s tým, že ešte nevedia...Tak to si myslím, že to nemajú ešte naštudované, pretože keď to na jednom úrade vedia spraviť, tak by to mali vedieť aj na inom

momo1988
2. feb 2010

Ahoj zuzana mam trosku obavi lebo moj manzel precuje ako taxikar a zatial vsetky zeny s ktorymi sa bavil a ktore poslali ziadost to mali zamietnute a pritom pracovali a splnali vsetky poziadavky na rp

zuzana17
2. feb 2010

momo, nechápem veď ak má niekto nárok na zvýšený RP, tak mu ho aj schvália, iba ak niečo našli, čo by nedovoľovalo k tomu schváleniu

momo1988
3. feb 2010

vsak prave ani ja tomu nechapem bo manzel mi povedal ze jedna pani 6 rokov pracovala a nedostala ho ale a to mu povedal jeho kolega cize neviem co a ako uz som nervozna cakam kedy mi to pride 😖

lalus
3. feb 2010

kiana, tak ja som taký istý prípad ako Ty - teda až na to hnevanie sa na Tomanovú 😀 (nieže by som bola nadšená, ale nejak to neriešim). Akurát dnes idem na UPSVAR požiadať od 1.2. o zvýšený príspevok, lebo v januári som mala dohodu. Po Jakubkových 2 rokoch by som ešte niekedy dohodu mať chcela, pýtala som sa na to na UPSVARE, keď som bola minule a povedali, že oni problém nevidia...tak neviem. Ja som ešte nepočula, že by som sa potom zamestnať nemohla 😨 Pre istotu sa popýtam ešte aj dnes a napíšem.

nadhera
3. feb 2010

maminy, tie ktore ste brali rodicovsky po starom a teraz len par mesiacov dostanete zvyseny - brigadovat na dohodu mozete, ak uz budete opat poberat len 164€ /nie 256€/. Tie,ktore beriete rodicovsky po novom - cize od zaciatku 256€ a potom prejdete na 164€ /dieta bude mat 2r/ , vy uz zial potom na dohodu brigadovat nemozete.

tatanya
3. feb 2010

nadhera, ale ja som pocula, ze aj keby som zacala pracovat na dohodu, tak podla noveho, stat za mna prestane platit dochodkove poistenie, tym padom sa toto obdobie nezaratava do dochodku.... mozem si to platit ako samoplatca, ale vychadza to 92E mesacne!! To mi povedala pani na socialke....
No a to by som musela velmi dobre zarobit, aby som si platila takuto palku.... tak aj to treba zvazit....

lalus
3. feb 2010

to s tým dôchodkovým je pravda.ak pracujete, tak štát za vás neplatí dôchodkové (pozor, musíte sa ísť samé odhlásiť, nedeje sa to automaticky!!!!)....ono záleží na vás, ako sa rozhodnete. Ak pracujete mesiac-dva, tak by som si to na vašom mieste neplatila, však ten čas vám do dôchodku až tak chýbať nebude.Ak je to rok-dva...tiež je to na vás, ale to už asi za dobrovoľné platenie stojí - teda ak zarobíte dostatočne. Ak nie, robiť sa vám asi neoplatí.
a suma je 91,70 mesačne 😝

nadhera
3. feb 2010

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

dovolila som si vlozit blog p.Mihala,kde sa docitate, ze maminy na RD su delene do skupin . a podla toho mozu,nemozu pracovat popri RD. jasne - strucne.

dzio2
3. feb 2010

baby pokial ste nepodpisovali papier ze sa nebudete odvolavat priamo na urade v den podania ziadosti tak to bude vyplatene az v marci ja som podpisala hned prinich papier ze sa nebudem odvolavat , koli tomu aby mi to prislo vo FEB, lebo je tam tych 15dni na odvolanie a oni to mozu riesit az po tych 15 dnoch , pokial daju k ziadosti papier ze sa nebudete odvolavat tak to bude riesene hned

laskonka1
3. feb 2010

dzio2, to mas pravdu, ja som tam bola vcera osobne, uradnicka mi to dala podpisat a povedala, ze mi pride prispevok uz vo februari.

tatanya
3. feb 2010

nadhera, ved my nehovorime, ze mamina nemoze pracovat... pracovat moze, ale je tam aj ta vec s tym dochodkovym poistenim...

janulqa07
3. feb 2010

Som buduca dvojickova mamina,zatial som doma s dvojrocnym synom, poberam rodicovsky prispevok. Moj problem je vyst z tych paragrafov, na co mam vlastne narok a co budem poberat. Samozrejme na socialke boli taky dobry, ze mi nic nepovedali.

lalus
3. feb 2010

no myslím, že kým si na RD, ideš podľa starého zákona, kedy si na RD šla (2008?). keď nastúpiš na novú materskú, tak pojdeš podľa nového 😉

lula24
3. feb 2010

Ahojte dievcata. Neviem to nikde najst, tak sa pytam tu, lebo mozno ma niektora z vas s tym skusenosti. Bola som zamestnana od septembra 2005 az do 21.1.2009 v zahranici. Potom som prisla domov a od januara 2009 som nezamestnana, teda az od marca vedena na urade. Pracu som zatial nenasla, ale v oktobri 2009 som otehotnela. Vie mi niekto povedat, aku vysku RP dostanem? Lebo sa neviem velmi z toho vysomarit. Termin mam v juli, takze vlastne rok a pol pred porodom budem nezamestana.... Dakujem krasne

skajkaze
3. feb 2010

Ahojte,neviete mi prosim poradit-momentalne som na materskej dovolenke,platim si DNP,chcem sa spytat,ze ked budem onedlho poberat rodicovsky prispevok a omarodila by som tak mam narok na nemocenske a zaroven aj na rodicovsky prispevok?dakujem