Rodinný rozpočet. Na čom všetkom sa dá ušetriť?

duska1122
4. sep 2009

neviem ci tu uz takato tema je, ale skusim. dnes som pozerala v tv program kde financny poradca radi rodine ako uzdravit rodinny rozpocet. a na potravinach a drogerii usetril 800 korun ceskych. a to tym ze napr vyskrtal osviezovac do zachodu papierove utierky, sprchove gely vymenil za mydlo, vraj to je zbytocny luxus. tak som sa nad tym zamyslela lebo mi mame v nasom rozpocte dieru a stale rozmyslam kde tie peniaze miznu. nic nekupim a aj tak vsetko miniem. napadaju vas nejake veci na ktore vyhadzujete a pritom je to ,, luxus,, mna napadol prave kecup 😀

divoska
6. nov 2011

jo tiez odporucam jogurtovac /da sa na skusku kupit nejaky z bazaru, to je dost vec ktoru ludia kupuju alebo dostanu a potom nepouzivaju/ my ine jogurty nejeme len ciste biele, dieta takisto /dufam ze pri tom dlho este ostane/. mlieko nan pouzivam z lidla /jedna z mala veci na ktoru tam chodim - plnotucne tam vychadza 40% lacnejsie ako take rajo a spol. skusala som aj ine mlieka, a tieto dve sa mi osvedcili najviac. zvacsa ho robim zo zvolenskeho alebo banoveckeho, ale ten najnovsie nedostat. z holandie mi zostala mazlava brecka, cize na dalsie robenie jogurtu neodporucam. tie prasky - podla mna rovnako vypral bonux aj rex /len ten mi smrdel/ a tiez mam kupeny z lidla ten formil - vychadzal dobre v testoch a baby ho chvalili ale este som neskusala. inak aj tablety do umyvacky som prestala kupovat drahe calgon ci jak sa to volalo, a najprv som skusila lidlove, bolo to rovnake, a potom som po precitani diskusii na nete presla na lidlacke umyvackove pripravky ale poctivo zvlast - sol, lestidlo a prasok, a neda sa to cenovo ani umytim porovnat s tabletami. je to sice nepraktickejsie, ale fakt na to nedam uz dopustit.
inak dalsia rada ako usetrit na vydavkoch na navstevy 🙂/aj ked to je take sproste, ale poslednu dobu sa tu rozmohlo ze ked sa ide k niekomu na navstevu tak treba nanosit strasne vela veci ala bonboniery, kavy, alkohol a tak aby sa nepovedalo -aspon mi to tak pripada/. tiez vzdy vezmem nejaku drobnost, ale napriklad taky domaci dzem, pralinky alebo bazovy ci iny sirup spravia ludom velku radost mam vyskusane /len budem musiet buducu sezonu robit toho ovela viac 🙂/ detto som vcera kamoske na oslavu tortu nekupovala ale spravila jej jednoduchu ale vlastnu a tesila sa preukrutne /a naozaj uprimne co ma tesilo/. aspon taketo veci este ludia dokazu ocenit. domace, dobre a s namahou to su asi fakt este skutocne hodnoty aj v tejto dobe. no a pozitivum je ze to vela nestoji. keby som bola zrucnejsia aj vianocne darceky by som vymyslela nejake vlastnorucne, ale na take veci ja som lava. ale kto je sikovny vycari nadherne veci, inspiracie na nete viac nez dost teraz

nae
6. nov 2011

@jjaanca Reagujem na tvoje otazky, kedze zijeme v CR.
Na pranie - vzdy len polovicnu davku prasku, co je moc spinave, namocim na chvilku pred pranim do vody s mydlom/praskom alebo zaperiem rucne. Vyborne a EKO (ekologicky setrny vyrobek) su niektore pracie prostriedky ceskej firmy Qalt Rakovnik (www.qalt.cz) - DOPORUCUJEM! Maju aj prostriedok Nela Batole na pranie veci pre mimina, eko-saponat (1 liter asi za 35 Kc, no porovnajte si to napr. s Ecoverom, ktory sa dovaza apod.). Avivaz pouzivam veeeelmi zriedkavo a ked uz, tak eko a riedenu.
Umyvanie riadov - joj, umyvacku by som brala, aspon taku malu umyvacocku... 🙂..pouzivam saponat od Qalt-tu.
TV nemame, radio si pustame vynimocne, ale PC bohuzial casto (spravy, komunikacia, donedavna kvoli studiu atd.). Podla mna v panelakoch ten nocny tarif nie je, aspon teda vo velkych mestach.
Domacu pekaren pouzivame obcas, ale potom je to zase zaberak na liniu stale sa tlacit chlebom.
Oblecenie pre maleho - Aukro, MMB, Modry konik, nieco dostaneme, nieco zdedime, nove mu kupujem akurat spodne pradlo, capice, ponozky apod.
Pitie - mineralky nekupujeme, mozno 1x za mesiac 1 flasu ochutenej bez chemie (napr. Dobra voda) na chut, dzusy vynimocne, pijeme najcastejsie vodu so sirupom (kvalitnejsie tyzpu YO, Hello, Nase bio). Inak vela cajov, nekavove napoje typu melta apod. A voda na prvom mieste. je to fakt o zvyku.
Jedlo - ziadne speciality nekupujeme, zakladne veci, ale kvalitne (akoze prave maslo a nie Ramu apod.). Maso minimalne, ja cervene nejem vobec a manzel sa prestravuje v praci. Malemu samozrejme kupujem co najlepsie, ale tiez na to nie je prilis zatazeny. Inak nakupujeme prevazne v Bille, Albertovi, v Lidli tak max. zeleninu a joguty v akcii. Snazim sa ceny sledovat, ale do Kauflandu ma zatial nikto nedostal, mam k tomu akusi averziu...
Pitie pre maleho - najcastejsie voda, mlieko polo/plnotucne cerstve, maximalne voda so sirupom.
Jedlo pre maleho - jogurty smotanove, presnidavky som robila doma a mrazila, ale teraz vacsinou poobede jeme vonku, tak skor kupovane presnidavky alebo ochutene tvarohy apod., ovocie s piskotami apod.
Casopisy kupujeme max. 1x za mesiac 1-2 kusy, viac urcite nie.
Spolocne do restauracie nechodime, mame aktivne dieta, takze by to bolo narocne pre vsetkych 🙂 Nefajcime, nepijeme alkohol (vynimocne si manzel kupi obcas jedno pivo na chut).
Najviac nakladov je na byt (hypo), sporenie (2x stavebko),pes (alergik - hypoalergenna strava, stale nejake kozne problemy=hrozne sumy u vet 😒).Dalej velka cast nakladov je na darceky apod. Sme vo veku, kedy sa kazdu chvilu niekto zeni/vydava/rodia sa deti, su vselijake oslavy apod. Naozaj zavidim ludom, ako pisala @divoska, ktori vedia nieco pekne vyrobir rucne - cloveka to strasne moc potesi, taka rucna praca, a stoji to minimum.
Na dovolenky bohuzial nie su financie, maximalne ist tak so znamymi na par dni na sukromnu chatu alebo nieco podobne, inak sa neda ☹
Oblecenie pre nas - nasla som kvalitny sekac, kde maju nove veci, inak dokupujem len fakt akutne, co treba (ale boli ma z toho srdce, ked vidim tolko krasnych veci). Manzel nastastie tiez nie je narocny...
Este co sa tyka drogerie - tak manzel je od malicka zvyknuty na mydlo, takze ziadne sprchace, ja si kupujem v DM drogerii Alverde alebo Balea - Alverde je ako a za velmi rozumnu cenu. Teraz som tam uplnou nahodou objavila aj cistidlo na WC - DM natural, taky zeleny v priehladnej flaske, a ma znacku Ecolabel EU - a stoji do 40 Kc, nadhera. Vone na WC nepouzivame, ale doporucujem maximalne ekologicky odsmradovac doporuceny aj nasimi kamaratmi v ekoporadni - zapalky 😀 Skrtnes dvomi zapalkami a je po smrade (ak teda nevadi pach siry). Akurat je teda nebezpecie vybuchu (hlavne po mojom manzelovi) 😀 😀 😀

lussy23
7. nov 2011

v jednom časopise boli rady ako ušetriť. Dám sen niektoré: 1. Používať látkové plienky. 2.Naučiť školopovinné deti, robiť si samé desiatu 3. keď niečo chcem, najprv si riadne rozmyslím, či to naozaj potrebujem 4. Pokúsiť sa hľadať, kde sa dá kúpiť vec lacnejšie

gemini2
7. nov 2011

my slovaci, ked chceme nieco usetrit, musime si utiahnut opasok....jedine tam sa da usetrit......na strave.

jugu
7. nov 2011

S používaním látkových plienok súhlasím, že sa dá usporiť. Sú veľmi zachovalé po jednom dieťati, takže poslúžia aj pri druhom, ak nie pri svojom tak sa dajú predať. Neter používa pre synčeka najnovšie štvorcové vkladačky azponocnik.sk a vyhovujú jej maximálne, môže si ch zložiť na 2 až 3 časti a tak vytvorí nepriestrelnú 🙂 vkladačku. A omnoho rýchlejšie schne, lebo pri rozložení má len 3 vrstvy. Je mäkučká a vraj používajú takmer výhradne české a slovenské materiály. Chválila sa mi ,že objednala nejaké nové teraz ,bambusovú kolekciu plienok čaká na balík, že sú chutnučké 😉

mamutka
7. nov 2011

hej, latkovky su vyborne, moj maly na nich vyrastol a uz aj boli pozicane dalej a uz su znova - proste im nic nie je, su cistucke a posluzia. Prvotna investicia je sice vyssia, ale to uz zavisi na penazenke, ci chcem lacnejsie, alebo nejake drahe all in, kazdopadne sa to skor ci neskor vrati a druhe, tretie dieta je odplienkovane zadarmo.
A kolko stoji pranie... to uz bolo odpredu odzadu prepocitane a latkovky vychadzaju ovela lacnejsie ako jednorazovky. Mne naozaj pride divne vyhadzovat peniaze do kosa, ked dietatko moze byt krasnych pohodlnych bambusovych gatuskach, ktore su vlastne plienka a perfektne dychaju..... len ma zaraza, kolko mamiciek si stale mysli ze sa to zehli a ako to nebudu stihat....ved tu vyskakuje milion reklam na latkovky a stale ludvia veria ze su to tie biele stvorce co dakedy sa mamy nase s tym trapili a my sme im to furt precuravali 😝

teraz, ked uz neperiem plienky, tak pouzivam gulu na pranie, mam ju za asi 11 eur, lebo som ju videla kdesi aj za 25 😠 ked mam nieco fakt zasvinene, pridam aj prasok, ale den co den mam plno veci co su len prepotene, trochu ufulane..... gula to krasne vyperie, stoji ma to len tu vodu....
takze nemusim sliedit po akciach na prasky, ani neviem dokedy mi tie stare zasoby takto vydrzia 😅

@nae pobavila som sa 😀 po mojom chlapovi sa nikde skrtat nebude, sak by nam to tu vybuchlo 😅

setrim aj na avivazach - nie umyselne, ze by som musela, proste mi avivaze nechybaju.... pouzivala som ocot na zmakcenie pri prani plienok, tak to len pekne sviezo vonalo, teraz uz nic, prip.kvapku aromatickeho oleja do prania, avivaz mi tiez pride ako vyhodene prachy, dakedy som to mala rada, ale dakedy som vseliakym reklamam verila, az potom si uvedomila, ake su niektore veci k nicomu, len tahanie penazi...

jjaanca
7. dec 2011

@lussy23 Co to znamená "desiatu"?

Já jsem teď koupila v Lidlu na praní ten Formil a myslím že pere dobře. A taky jsem tam objevila sprcháč 300ml za 13,-kč, akorát nevím jestli mi po tom nesleze kůže :o))
Látkovky jsme používali, a jsou uložené pro druhé mimi.
Já mám ale problém s manželem, když ho pošlu na nákup tak přinese plno blbostí, už nevím jak mu to mám vysvětlit 😠

lussy23
7. dec 2011

@jjaanca , myslím, že svačina...

pancake
8. dec 2011

no ja nekupujem mineralky, pijem čistu vodu a deti čaj.jogurty kupujem tie kauflandácke majú cez 8 percent tuku a sú dobre a lacné. chclieb kupujem v lidl za 85centov myslím. alebo tak nejak. nakupujem iba v kaufe a lidl. tiez nemáme maso kazdy den, ale syn ho aj tak nejje, muz obeduje v praci, tak varím iba kazdy druhy den.
ak ma niečo ešte napadne, tak napíšem 😉

zuzana76
8. dec 2011

@jjaanca svačina

slimstar
6. feb 2012

My tiez setrime kde sa da. Ked som bola mala tak mama varila velmi jednoducho to znamena vela polievok, mucne jedla /neviem ako moze niekto z toho pribrat, ja to jem este aj teraz a som stihla ako prutik/ a vela jedal zo zemiakov z ovocia a zeleniny, odvtedy nenavidim zemiakove placky. 😉 a ani hranolky sa mi nepozdavaju, samozrejme obcas maso.
V podstate ma naucila zdravo sa stravovat a tieto stravovacie navyky mi ostali. varim jednoducho rychlo a roznorodo aby sme nejedli stale to iste. snazime sa nevyhadzovat a vsetko treba zjest.
Vyhybam sa fast foodom, boli sme v kfc a ja si tam nemam co dat, nic mi nechuti, same vyprazane mastne! 😝
Mojmu muzovi bola v detstve podavana podobna kuchyna, takze sa zhodneme.

vypiname vsetky spotrebice zo zasuviek, na jar a v lete aj ohrievac na vodu a kurenie.

ohladom kurenia sa da usetrit, ked mate vsade drevo, jednoduche lacne dosky, aspon na podlahe, znizit stropy polystyrenom ak byvate v starsom byte a odkryt radiatory, zaclony prec!!.
Zatvarajte dvere aj medzidvere lepsie sa naakumuluje teplo a tak rychlo neunikne a utesnite aspon vchodove, v zeleziarstve predavaju taku nalepovaciu izolacnu penu.

Ak mate veci ktore nepotrebujete, su nevyuzite niekde na policke /samozrejme funkcne/ predajte ich.
zistite si cenu v obchode, potom na inzertnom trhu a peniazky sa urcite zidu na nieco ine. porozmyslajte co je uplne zbytocne a zavadza vo vasom byte, druhy to urcite vyuzije.

oblecenie a obuv si kupujeme kvalitne, dlhsie to vydrzi, aj preto lebo neznasam tie hnusne cinske veci.
byvanie, energie jedlo a oblecenie su nutne vydavky, ostatne treba odlozit.

My setrime cely rok, ale na dovolenku musime ist. viem ju zohnat za dobru cenu, treba len bruzdat po internete.
ale ten relax a more stoja zato. tam sa citim super, bez dovolenky pri mori, by to ani nebol zivot. 😀
Odychneme a naberieme nove sily
aj ked to nezapada do toho setrenia ale zijeme len raz.
treba setrit ucelne aby bol clovek stastny a mohol sa tesit napr na dalsi cestovatelsky zazitok 🙂

ivca87
15. feb 2012

Ahoj holky, v práci dostáváme 80,-Kč stravenky, ale nechodím za ně na obědy, ty si nosím do práce domácí - vařené. Stravenky tedy šetřím a pak za ně uděláme velký nákup.

lilli00
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
1983hr
23. feb 2012

Tak me to šetření nějak nejde... Jsme 5ti čl.rodina a mame 6000kč na mes.

weri1
26. feb 2012

@1983hr a to vyjdete? 😕

evening_star
27. jún 2012

"Koľko je vecí, ktoré nepotrebujem." (Sokrates) Trocha to tu rozdúcham po dlhšom čase. Ja sa riadim týmto heslom. Keď mám nutkanie niečo si kúpiť, tak sa poriadne zamyslím, či je to naozaj pre môj život nevyhnutné. Aj keď sa zdá, že teraz je to v akcii, oplatí sa, ale otázne je, či mi to nebude potom ležať v skrini, takže aj tá akciová cena sa zmení na vyhodené peniaze...
Čo sa týka potravín, tak využívame akcie, nakupujeme väčšinou v tescu s vernostnou kartou, takže sa nám vždy po štvrťroku vrátia aspoň 3-4 eurá formou poukážok. Keď je mlieko po 40 centov, čo občas býva, kúpime aj tri-štyri kartóny. Sladkosti kupujeme výnimočne. Manžel si do práce nosí to, čo navarím. Práve sme kúpili jogurtovač, takže dúfam, že táto investícia sa mi do pár rokov vráti, a navyše to bude zdravý domáci jogurt.
Oblečenie kupujeme tiež len výnimočne, väčšinou v sekáčoch. Jedine topánky neľutujem kúpiť drahšie, tie umelé čínske len deformujú nohy a poškodzujú zdravie. A akurát pred dvoma týždňami hovorím mužovi, že poďme kúpiť topánky, lebo ich mal už pomaly rozpadnuté a práve bola v tescu akcia -30% na všetky topánky, tak sme pekne ušetrili a má kvalitné kožené zdravotné...Ja nie som z tých, čo si príliš potrpia na módne hity a pod. Mám jedny kvalitné poltopánky, ktoré nosím už štvrtý rok a nedám na ne dopustiť.
Čakáme prvé baby a rozhodli sme sa látkovať - zatiaľ ma plienková výbava vyšla okolo 220 eur - čo nie je ani polovica z toho, čo by som dala za pampersky. A verím, že ich využijeme aj pri druhom dieťati.
Snívam o tom, že raz budem mať aspoň takú minizáhradku, kde si čo-to dopestujem, ale teraz nie je času, ešte študujem. Takže tu si ušetriť neviem.
Na pranie tiež občas využívam ten domáci sliz, budem hlavne na plienky, teraz ho dávam, keď je prádlo len prepotené, alebo posteľné obliečky a pod. Inak kupujem bonux a formil, keď sú v akcii. Riadim sa aj podľa testmagazínu - ale na ariel a persil nemám. Bonux vyšiel dobre, rex totálne prepadol. Ešte prášok z dm drogerie - tá ich vlastná značka, dopadol lepšie než persil, ale ten sa mi zdá dosť drahý. Aviváž používam len príležitostne - je to drahé a je to samá chémia. Máme práčku po starej mame a keď som dala dole taký nadstavec, že to idem prečistiť, tak tá nádoba (to bolo schované z druhej strany - nebolo to vidno) bola totálny čierny!!! humus, taký čierno-zelený sliz sa tam vytvoril, ani to ničím nešlo dole - starká používala aviváž stále.
Auto máme, ale využívame len v nutných prípadoch, a keď sa vezieme aspoň dvaja - vtedy sa to oplatí. Inak je to žráč peňazí, furt treba niečo opraviť, nejaká kontrola, nejaký servis, nejaký olej doliať.... No ale je to pomocník...
No, asi som sa dosť rozpísala.. 😅

beibina
28. jún 2012

i když je tohle téma staré, několik let, ráda bych jej opět otevřela. Šetřit se dá vždy a téměř na všem, ale ani já bych se osvěžovače na záchod, kečupu a sprchového gelu nevzdala ;)

Začala jsem nedávno jinde.... na TopSrovnani.cz .... napřed jsem pořešila na zkoušku povinné ručení, teď řeším energie a ještě se chystám na refinanc. Zkuste to na http://www.topsrovnani.cz/energie/ceny-elektriny

Díky kalkulačce topsrovnání mám na domácnost více o cca 1500 kč ;) a to doufám že prozatím.

sapfo
16. júl 2012

Ahoj,

snažím se už delší čas šetřit na jídle, něco si vypěstovat, vařit jednodušší jídla atd. No a teď přemýšlím, jak třeba ušetřit na elektrice a plynu. Už u nás asi třikrát někdo byl, ale jednání otřesné, takže to bylo rychlé. Pořád mi ale leží v hlavě, jak velká úspora by mohla být při změně dodavatele. Hledala jsem na internetu a našla třeba tyto stránky: http://www.snizujeme.cz/ Je to skutečně tak? Je možné ušetřit tisíce ročně?

libka1
19. júl 2012
michaela_k
24. júl 2012

@lussy23 už vidim jak v dnešní době někdo používá látkové pleny😀

michaela_k
24. júl 2012

holky sorry, ale bez osvěžovače vzduchu a vůně do wc bych doma nebyla...doma mi to musí vonět. já těch pičifuků a voňavek do zásuvky mam:D

sunnymood
24. júl 2012

@michaela_k to by ses asi hodně divila kolik maminek používá látkové pleny..se podívej do diskuse k tomu....
a to nejen ty bílé čtvercové, které si asi představuješ, ale moderní kalhotkové...a kromě ušetření na celkovém provozu je to i dle odborníků daleko hygieničtější pro miminko než "papírovky" které z papíru opravdu nejsou 😀

benjik
24. júl 2012

@michaela_k souhlas s @sunnymood .Já mám klasické čtvrcovky,co byly za nás.Práce s tím skoro žádná a ty ušetřené peníze vrážím jinam pro děti.

milacikova
26. júl 2012

230m2plochy (vsetky sa vykuruju). plyn a ohrev TUV 190eur, elektrika 110eur, voda bez stocneho 25eur mesacne ,nepouzivame pevne palivo a neobmedzujeme sa.
jej pardon som v iej teme 😉

vinifred
8. aug 2012

..pre mňa je najväčší zabijak september..už teraz sa desím toho,o koľko ma ošklbe škola a škôlka..aj to,čo sa mi podarí ušetriť,zásadne miniem tam,v lekárni,alebo u zubárky..nemáme auto,nechodíme na dovolenky,varím normálne,nie sme vyberaví,pri umývaní riadu zastavujem vodu,keď ideme na WC aj si nezasvietime,telku ani nepozeráme,ja neviem,to už človek má žiť ako pračlovek?!A aj tak vždy ideme od výplaty k výplate..a keď si to zoberiem takto,človek si musí aj užiť a potešiť sa,preto si objednávame raz za mesiac pizzu a kašlem už na to..

nercia
3. nov 2012

Najviac usetrite ak budete kontrolovat blocky. By ste neverili kolko desiatok eur som tak zachranila - ci uz je to chyba pokladnicky, alebo systemu v obchode kde je ina cena v regale ako na blocku.
Dalej vyuzivat rozne karty- len tym mam cca 50 eur rocne naspat
5 minut tyzdenne na prezretie a porovnanie letakov- nie je akcia ako akcia. Takto usetrim cca aj 200 eur rocne. Najdrahsia je billa, fresh. Ja si robim zoznam. Najviac nakupujem v kaufland,é tescu ale iba to co je najlepsia cena - uz viem vsetko naspamat.
U nas davame 30 eur mesacne na sladkosti a 30 eur mesacne na slane lakocinky. Toho sa chcem zbavit ale je to zavislost...

adri266
7. nov 2012

len je smutne, ze cim viac Slovak setri, tym viac nam zahranicne /a aj slovenske/ firmy zvysuju ceny. Zial, bolo to potvrdene aj samymi podnikmi, uz to bolo par x v spravach. Mna minule dorazilo , ked nam dosiel vypis za elektriku, a milion tarif na zaplatenie..tarifa za pouzivanie, za stratu energie...vsetky tie polozky okolo su drahsie, ako samotna elektrina... 😠 😠 😠

anajska
12. nov 2012

ej aj my by sme mali v rodine setrit, lebo uz par mesiacov si zapisujem vydavky a vychadza mi viac ako zarobime :(( no a to nic extra nekupujeme a byvame u nasich :( hrozne!! takze uz som si povedala, ze musime nieco robit...
tak najlepsie by bolo keby manzel prestal fajcit (-30 e), bude sa stravovat jedlom z domu (-70 e plus strava z domu🙂 ) asi zrusim muzovu zivotnu poistku 🙂 (-43e) ja budem menej telefonovolat (-10 e) žiadne velke nakupy pre celu familiu 🙂 len najnevyhnutnejsie (-100e) oducit maleho od plienok (-30e) prestat kupovat sladkosti, detske vyzivy, malinovky, ...(vela eur 🙂
no ale je to hrozne, lebo sa dost desim toho ked budeme sami byvat ako vyzijeme :( ved teraz nechodime ani do kina, restauracií, dovolenky, nekupujeme značkove veci... ach kde su tie casy... 🙂)))
strasne vela penazi zhltne prerabanie domu po manzelovej babke... teda uz zhltlo 30tis e. a este budeme musiet znovu poprosit banku... :(
joj este musim popremyslat kde usetrit... dam vediet 🙂

briketa
13. nov 2012

@sapfo Re: snažím se už delší čas šetřit na jídle, něco si vypěstovat, vařit jednodušší jídla atd

Absolutne najrozumnejsie riesenie. Cim je jedlo jednoduchsie spracovane a cim je viac cestvych a nespracovanych zloziek v jedalnicku tym viac pomahas svojmu organizmu.
A clovek si postupne zyvkne a zisti, ze ked prestane solit na minimum, nekorenit, zacne neporovnatelne lepsie rozoznavat co je cerstve. Bez omacok a poliev, majoliek a kecupov to ide potom uplne jednoducho.

Co sa tyka vonavych sprejov, gelov, sviecociek a papierikov, staci keby ste zazili jeden astmaticky zachvat mojho manza. Je na to superalergicky. Nekupujeme absolutne nic. Stale musi byt vsetko postierane a neustale sa vetra cerstvym vzduchom. Vonky vobec nechybaju.