Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Spoločné výdavky. Akou formou by sme mali splácať úver?

orchidea79
6. okt 2014

Ahojte kočky! Máme schválený úver s priateľom, a už aj kúpený RD. Od tohto mesiaca sa bude ten úver splácať. Úver bral len priateľ ale aj ja som na LV, teda som spoluvlastníčkou nehnutelnosti na základe kúpnej zmluvy. Chcem sa Vás spýtať ako formou by som mala spolu splácať úver? Úver bude prevedený z priatelovho účtu, uvažovala som nad tým, že budem mu každý mesiac preposielať polovičku sumy, aby som mala dôkazy keď náhodou k niečomu dojde v budúcnosti... aby som vedela dokázať, že aj ja som sa podielala na platení tohto úveru. Nie sme manželia, a asi ani nebudeme. Máme spoločné dieťa, a spoločnú nehnutelnosť. Mám niekedy obavy, keď tak pozorujem svoje okolie čo kade sa stane... Kúpna zmluva bola formulovaná tak: kupujuci ( priatel ) kupuje do svojho vlastníctva nehnutelnosť 1/2 z poskytnutého úveru, a ja kupujem do svojho vlastníctva nehnutelnost 1/2 za 1,- Euro. Úver budeme spolu platiť, sme na spoločnej kase, v jednej domácnosti, tak prosím poradte mi ako a čo mám postupovať? ďakujem,

miku1
6. okt 2014

@orchidea79 Nie som právnik, ale ak máš v zmluve uvedené , že ty kupuješ 1/2 za 1 euro, tak nechápem čo chceš priateľovi platiť. Ak by došlo k rozchodu (to ti neprajem) tak máš nárok podľa mňa akurát tak na to 1 euro a nič viac. Podľa mňa si urobila veľkú chybu, že si takúto zmluvu podpísala. Ten kto toto navrhol, aby ste to takto formulovali to podľa mňa mal veľmi dobre premyslené. Takže jediné čo ti môžem k tomu napísať, je veľa šťastia a lásky, aby vám to klapalo a k rozchodu neprišlo. Inak, to ak mu budeš na účet predsa len posielať polovicu peňazí, ešte neznamená, že je to časť splátky za úver. Priateľ môže v budúcnosti tvrdiť, že to boli peniaze na domácnosť, prípadne iné výdavky.

adelakk
6. okt 2014

@miku1 ked zmluva stoji tak ako @orchidea79 napisala tak je majitelkou polovice nehnutelnosti a dostala by pri rozchode polovicu z nej. Ak je uver iba na priatela tak je zan zodpovedny iba on a v pripade rozchodu by on musel zaplatit este neaplatenu cast uveru. To ci mu ona bude prispievat na splacanie uveru je iba na nej. Ja osobne by som to robila pravidelnym prevodom na jeho ucet do poznamky by bolo uvedene ze je to na splatku z uveru, aby sa vedelo, ze to nebolo na nic ine.

mirka17
6. okt 2014

súhlasím s adelakk, dôležité je to kto je uvedený na liste vlastníctva, nie na úverovej zmluve. horšie by bolo, keby ste si brali úver spoločne a na liste vlastníctva by bol iba on. v prípade rozchodu je polovica nehnuteľnosti tvoja, ak je to tak ako uvádzaš.

miku1
6. okt 2014

@adelakk Áno, je majiteľkou polovice nehnuteľnosti, lenže v prípade rozchodu môže jej priateľ tvrdiť, že ju z polky domu vyplatí - a akou sumou asi? Keď za svoju polovicu dala ona 1 euro? Ja netvrdím, že jej polovica domu nepatrí, tvrdím, že je zle urobená zmluva, čo sa jej v budúcnosti môže vypomstiť.

adelakk
6. okt 2014

@miku1 nezalezi na tom za kolko tu polovicu kupila. Polovica je vzdy polovica. Cize keby sa nehnutelnost napr.predala za 100000. Jej by patrilo 50000, cize polovica. Keby ju mal vyplatit tak sa urobi znalecky odhad hodnoty nehnutelnosti a polovicu tej sumy by jej vyplatil. A nezalezi dokonca ani na tom, kolko kto splatil z uveru pretoze za ten je zodpovedny iba on. Ak je zmluva zle napisana tak iba pre neho.

huginko
6. okt 2014

súhlasím s adelakk....ak však budeš platiť každý mesiac cca polovicu splátky, je najlepšie platiť túto splátku zo svojho účtu ,aby si mala do budúcnosti nevyvrátiteľný dôkaz o platení. do poznámky by som vždy dala - splátka hypoteky.človek nikdy nevie, čo sa môže stať...ja to tak robím.... 😉

kliksem
7. okt 2014

Ja zas nechápem prečo je na zmluve, že si odkúpila polku domu za 1 euro, keď mu peniaze dávaš a tým pádom splatíš polku domu rovnakým dielom.

orchidea79
autor
8. okt 2014

@adelakk ďakujem pekne, tak nebudem pre mňa problem robiť v buducnosti táto kupna zmluva? neplanujem sa s nim rozist, ale ak nahodou... čert nespí 🙂

orchidea79
autor
8. okt 2014

@huginko ďakujem, tak to budem robiť aj ja akonáhle dostanem materskú 🙂

orchidea79
autor
8. okt 2014

@kliksem prvá stavebná sporitelna tak žiadala napísať kúpnu zmluva aby sa vydokladovala suma, že z toho úveru bol vyplatený dom, teda kúpa domu. aj ja som t toho šokovaná, ale dúfam, že nebude problem v buducnosti ak náhodou... jedine sa svokra do toho obuje, aj tak nám nepraje a nenávidi ma... :(

orchidea79
autor
8. okt 2014

@mirka17 takže aj podla Teba som ochránená keď náhodou.... ?

adeala
8. okt 2014

@orchidea79 patrí ti polovica domu, z ktorej by ťa musel vypatiť (z jej reálnej hodnoty), ktorú si už splatila, takže zle by na tom bol on, ktorý by musel zaplatiť celý úver + ťa vyplatiť z polovice domu (aspoň u našich to tak bolo). Ale keďže predpokladám, že ho máš rada, niečo také neplánuješ a chceš platiť, tak ja si vždy na všetky vyššie sumy nechávam podpisovať príjmový doklad - mám z toho lepší pocit, keď je tam jeho podpis. 😀

klincek
8. okt 2014

@kliksem v zmluve je orchidea uvedena preto, aby bola rovnocennou spoluvlastnickou domu - a to sa nedalo dosiahnut inak, len tak, ze dom kupili kazdy v podiele 1/2. suma 1 € bola len symbolicka, nejaku tam dat museli, inak by nebola splnena nalezitost kupnej zmluvy (ktora musi obsahovat predmet kupy a kupnu cenu, u oboch spoluvlastnikov zvlast). viac k tomu najdes v teme "spoluvlastnicka nehnutelnosti", tam sa to rozoberalo.

@orchidea79 zmluva je postavena maximalne vyhodne pre teba 😉, to skor partner by mal dovod na obavy. no osobne si myslim, ze ak by ste v buducnosti vyporiadavali spoluvlastnictvo (napr. z dovodu rozchodu) a nedohodli by ste sa, sud by mohol kupnu zmluvu a tvoje nasledne splatky priatelovi (teda polovicu kazdy mesiac) vyhodnotit tak, ako ste to aj vy povodne mysleli ;- , takze by ste z toho vysli financne rovnako.

mirka17
8. okt 2014

@orchidea , ak je to tak ako si písala, tak áno, si chránená keby niečo.

orchidea79
autor
10. okt 2014

ďakujem 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli