Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Úver a vlastníctvo bytu

ivana1410
19. mar 2014

Ahojte baby, potrebujem vedieť názor nestranných osôb. S piatelom žijeme spolu skoro rok, a rozhodli sme sa nedávať penieze na prenájom bytu, kupujeme si "svoj".
Preto som dala úvodzovky, lebo stále som od neho počúvala náš byt, naša hypotéka. Včera bol prvý krát v RK cez ktorú byt kupujeme. Ja pracujem, mám zmluvu na dobu neurčitú- lenže plat minimálna mzda a on má plat až nadštandardný. Ked sme sa spolu večer o tom úvere bavili povedal mi že by bol rád keby bol ten byt na jeho meno, on zarobí dobre, a tým pádom by ani peniaze nepýtal ..len aby bol ten byt na jeho meno.JA neviem prečo, nezdá sa mi to....ked som stále počuvala na naše, naše , naše...a teraz jeho ?? preco ...to nebudem bývať u nas ale u neho ??? neviem - aj ked by mi to trochu pomohlo lebo z mojho platu si neviem skoro niič ušetrit...už všeliako nad tým rozmýšlam....do piatku sa máme medzi sebou dohodnúť...ak to chceme...patok podpisujeme zmluvu...PROSIM PORADTE, a ešte sa mi "priznal" že ma chce i ruku poziadat...

mimla
4. aug 2014

@orchidea79 Ak by bol problém, ozvi sa dám vášmu realitťákovi kontakt na našu realiťáčku, za drobný poplatok ho to rada naučí 😠

lokilonda
4. aug 2014

Ahojky, poviem ti zas svoj príklad ... s priateľom sme sa po 4 rokoch chodenia a bývania u našich-vašich rozhodli v 2010 pre vlastné bývanie, tiež sme si zvolili byt. S nápadom som prišla ja, lebo môj bol maminkin maznáčik, zvyknutý na jej servis, ale zas mimo jej starostlivosti, vie porobiť a neleniť a on by u rodičov aj ostal, i keď barák majú obrovský a dal sa riešiť na samostatné bývanie. Riešili sme úver a veci okolo toho. Ja som vysokošokoláčka, zamestnaná na neurčito (nie v BA) vtedy s čistou mzdou cca 900 a priateľ stredoškolák bez maturity, s čistou mzdou 1700 eur a viac (aj do 2400). Jemu úver nechceli dať, lebo je živnostník a aj ke´d takýto príjem už mal pravidelne 4 roky, dali sme to na moje meno, lebo som viac menej na tom trvala, že ke´d sa rozídeme, zbalí si igelitku on a pôjde 🙂) ... tak sme sa stále s úsmevom doťahovali a aj doteraz hovorí o sebe zo srandy ako podnájomníkovi/spolubývajúci, keď sme niekde. Takže som sa stala výlučným vlastníkom, po kúpe bytu asi mesiac som otehotnela. Zo začiatku a ešte aj počas materskej som vlastne všetko, úver a energie platila ja (300+ 190eur), lebo som chcela a aj zo cca 600 eur materskej mohla, no potom ak sa mi už MD končila a začínal úbohý RD s 200 eur mesačne, povedal mi sám od seba, že si dáva trvalý príkaz na IB a zasiela mi 400 eur mesačne. Keď mu dôjde výplata vyberie vždy v ten deň 550 eur a ja si môžem brať na hocičo a hocikedy. Jeho peniaze sú vlastne naše a aj keď urobím nákup (do domácnosti, stravu, deťom, veci jemu či sebe) a zvyknem bloky po vybratí z peňaženky nechať v kuchyni, on ich ani nečíta a zahodí. Ale ja to nezneužívam a nekupujem hovadinky a sám mi povie, nech si niečo kúpim, ale ja behanie po obchodoch nemusím a keď neboli deti, raz do roka som sa vyždímala na nákupoch v UK, keď som šla za sestrou). V januári nám pribudla do rodiny dcérka, takže výdavkov je viac, ale jeho prístup, čo sa týka financií, ostal nezmenený. A to musím povedať, že nie je žiaden liberálny týpek, čo by pritakával a nemal vlastný názor, to zas nie, niekedy sa na mňa len pozrie a som v pozore 🙂), ale keďže vzťah je o dôvere, láske a úcte, on to robí, lebo ma/nás má rád, i keď naša zaľúbenosť je už dávno fuč ... A musím povedať, že robí fyzicky 11hodín a často aj cez víkendy (ale ako povedal, robí to pre nás), takže nemá to ľahké, že by ťukal celý deň prstom len do klávesnice. A musím povedať, ešte keď sme zariaďovali byt, investoval do zariadenia asi 5000 eur. No takže za ten rok by si hádam ako tak mohla poznať priateľa s tým, že či mu dôveruješ, alebo nie, no ale zas, ak priateľ je do voza aj do koča, skús sa s ním otvorene porozprávať, povedať mu svoje obavy, vyjasnite si to a hlavne dajte na papier. Vieš, niekedy s človekom môžeš žiť aj 20 rokov a potom (ak sa stane niečo ako rozchod/rozvod), zistíš, že si ho za tie roky vlastne vôbec nepoznala ... (tetin prípad). Prajem všetko dobré a nech to vyriešite k spokojnosti obom! 😉

saxana36
4. aug 2014

@orchidea79 ano ja som len zapisana a preco to u teba nejde?

zabka88
12. aug 2014

@orchidea79 ten realitný maklér je blb s prepáčením, andreah25 ti radí dobre..kludne môžeš byť vlastníčka aj keď neberieš úver.. držím palce nech nájdeš skutočného odborníka čo ti v praxi dobre poradí..

Tu začni písať odpoveď...

Odošli