Výška výživného pre 15 ročného syna

takinka1
16. sep 2019

Môj ex mi neoficiálne dáva 120 eur na 15rocbeho syna. Plat má vyše 1200. Koľko si môžem žiadať? Ostatné výdavky na syna mi neprispieva podľa dohody.

majkeel
16. okt 2019

@samantha1702 Modre oci. To je nesplneny sen, poberat dve tretiny platu ex po rozchode. Prve, co ten clovek spravi, je jedno, ci muz, ci zena, je ze da vypoved, pojde na podporu, zacne robit na cierno,... A ziadatelka dostane dve tretiny akurat z nuly, resp. minimum.
Pri plate 1200 eur by som skusil poziadat o 180 Eur. Na deti maju prispievat obaja, 2x180 eur je 360 eur a to je bezny starobny dochodok.
Schvalne. Ak ma niekto prijem 1200 eur. Strava 150-200 eur, prenajom 400 eur (alebo najom 200 eur plus hypo 200 eur), auto/nafta 100 eur, obliect 100 eur, rozne - domacnost, nabytok, dovolenka 200 eur = 1000 eur mesacne. Bezne vydavky. Pri troche vole, usporach, vlastnom byvani (o com po rozvode vacsina ludi moze snivat) sa to da sklepat na 700 eur prezitie v nudzovom rezime. Kde z toho chcete zobrat dve tretiny 800 eur, aby mu zostalo 400 eur? Co sa on ma ist past, len aby dieta mohlo jest drahe bio sracky? 🙂

samantha1702
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
samantha1702
16. okt 2019

@maminuska ja nie som právnická osoba, ale ako som už písala, bolo mi to povedané sudcom. V podstate je to úplne jedno, pretože jej to dajú, ak si požiada.

samantha1702
16. okt 2019

@majkeel toto súd nezohladni... 😂😂😂 Dieťa má prednosť, pred osobnými potrebami.. A k tej výpovedi v práci, to je diskutabilné... Pretože zdokladnujete príjem za posl. 3mes.

maminuska
16. okt 2019

@majkeel výpoveď ti nepomôže. Bude sa skúmať prečo si ju podal.
@samantha1702 to je len súdna prax ktorá sa viac menej ale dodržiava. Pri viac deťoch sa však výživné zvyšuje aj nad 30 percent., mierne ale zvyšuje. Môj ex pri dvoch deťoch plati spolu 370 EUR, pri plate priemerne 1100 EUR.

majkeel
16. okt 2019

@maminuska
@samantha1702
No keby to takto hladko fungovalo, tak su tu same stastne prispevky, ake tazke tisice tu kazdy pobera na dieta.
Za prve) Uz vidim, ako sud niekoho donuti pracovat a minulost je pekna, ale ked sa financna situacia zmenila, tak sa zmenila.
Co sa tyka vypovede. Poslednych 10 rokov sa vo vrcholovom IT (20 rokov) pohybujem medzi vyhorenim. Kto mi zakaze zmenit pracu, ktora je tak brutalne narocna, ze sa neda robit do dochodku? Kto mi zabrani zobrat miesto vratnika, ked ho budem chciet a nezvladam staru pracu? pred 5 rokmi som bol v rakusku u dr., povedal unava, vyhorenost, vypisal ma na mesiac a ani okom nemrkol. Ze to dnes podpisuje u manazerov bezne.
Zaujimave, ako niektore zeny prelezia cely zivot doma a nikto ich nenahana do prace.
Za druhe) dalsia moznost - ziadost o striedavu starostlivost.
Ak si ma muz vybrat medzi - narocna praca, robit od nevidim do nevidim za tretinu platu, priklad 500 eur z 1500 eur, alebo vychovavat svoje vlastne dieta, byt s nim castejsie ako po dva vikendy v mesiaci, uzivat si pol mesiaca s nim za mensi, ale cely plat 1000 eur v pohodovej praci, tak schvalne, co si vyberie. Vy si nechate zobrat dieta, polku majetku, este dve tretiny z platu a akurat sa smutne pozerat na jeho fotku a vidat ho kazdy druhy vikend? Urcite ano ...
Ale tento prispevok je vyborny antiargument pre muzov, preco odpovedat nie na svadbu, aj na mat dieta/deti.

samantha1702
16. okt 2019

@majkeel vy si zájdite za psychológom... Vy ste úplne mimo tejto diskusie.. Sťažujte sa svojej ex, že máte na prd život..

majkeel
16. okt 2019

@samantha1702 Aby ste u neho neskoncili vy, ked nedostanete ako vyzivne tie dve tretiny platu. ;)

stela01
16. okt 2019

@majkeel rodičia by si nemali robiť na priek , majú hľadieť na dieťa . A aký má štandard pred rozvodom aby malo aj po rozvode , áno zneužíva sa to či muž či žena .
A teraz robiť si naschval je úbohé ...
ako aj vyjadrenia že 150€ je veľa 300€ je veľa a čo kto komu vidí do hrnca aby súdil či je veľa ?!

lianka123
16. okt 2019

@majkeel tak daj vypoved a bez robit nieco uzitocnejsie, tj napr starat sa o deti. Takych ako Ty su plne cintoriny a plne korporacie 😉 tipujem, zi si po 40tke a si v korporate nenahraditelny. Doma zena, deti a kusok pred rozvodom. Btw ked mas tolkooo prace tak co si tu robis dobre medzi matkami? Bez vyplnit dalsi nenahraditelny report a posli ho do us

kristiii
16. okt 2019

@majkeel Vieš, pekne si si o 08:45 s prepáčením nas..al do huby. Bežné výdavky na človeka si narátal na 1000 eur, v núdzovom režime na 700. A dieťa snáď nie je človek a nepotrebuje peniaze na stravu, bývanie, auto (ano aj ono sa vozí v aute), oblečenie, nábytok a dovolenku? Okej, beriem že nepreje toľko čo dospelý ale zas niektoré výdavky ako napríklad na oblečenie z ktorého vyrastá, školu a iné veci ma naviac

kristiii
16. okt 2019

@majkeel a má vyjsť z 2 x 180, čo sa rodičia poskladajú. Ako moje toľko chválabohu ani nepotrebuje, ale ani ja nie. Píšeš o bio srackach pre deti ale výdavky na seba si si chudatenko teda doprial.

majkeel
16. okt 2019

@kristiii
Vsimni si, ze som reagoval na blbost, ze by mal otec platit dve tretiny platu.
Kazdy covek, ci uz ma deti, alebo nema, ma fixne naklady - to su byt, hypo, strava,... Tie platia vsetci, ci uz maju deti, alebo nemaju. Komu sa nechce pracovat a vychovavat svoje vlastne deti, nech byva dalej u rodicov.
Bud dvaja dospeli ziju spolu, alebo sa rozidu. Jediny rozdiel je, ci sa plati jedno byvanie alebo dve. Jest, obliekat, cestovat musi kazdy, sam, ci vo dvojici.

Deti predstavuju k fixnym zivotnym nakladom dospeleho, ktore si musi platit kazdy, ci uz ma deti alebo nie, pridavne naklady. Tie naklady na deti su jedlo, oblecenie, kruzky, lekar, dovolenky... Podla veku, narokov a moznosti rodicov su to tak 150 eur a viac. Ak deti chcem, tak s tym musim ratat. Dieta byva u jedneho z rodicov, nema naklady na byvanie, ak neratame smeti a vodu na 1 osobu. Ak vam za to nestoji, dajte dieta exovi.

O naklady na deti sa delia obaja, ci uz ziju alebo neziju spolu. On by mal platit o cosi viac, lebo rodic co ma u seba dieta berie ocr, ...
Nehnevaj sa, ale hadam necakate, ze vam byvaly bude nadalej platit strechu nad hlavou.

Fakturovat si cas s detmi? Deti mame, aby sme si s nimi mohli travit co najviac casu a tu sa ten cas fakturuje exovi. 🙂 To je hlaska dna. Kto nechce travit cas so svojimi detmi, nech ich nema.
A ak je niekto ukrivdeny, ze prilis vela casu travi s detmi, tak je tu striedava starostlivost. Ale tu je kazdy proti striedavej, vacsina chce vsetko iba pre seba- aj deti, aj peniaze. A ak vas ex nema zaujem mat deti u seba, tak treba porozmyslat, s kym a preco ste s nim potom zili a splodili deti.

kristiii
16. okt 2019

@majkeel Myslím ze úryvok tvojej vety: dieťa nemá náklady na bývanie hovorí za vsetko (lebo veď naňho sa nemina elektrika, plyn a neplatí nájom či iné náklady-nepotrebuje svoj nábytok, hračky a pod..) 🤔 myslím, že mi od teba staci

samantha1702
16. okt 2019

@majkeel tak ja ho od môjho ex nedostávam! Mne ho za neho platí štát a žijem š úžasným chlapom, ktorý sa vzorne stará o moje prvé dieťa a aj o naše spoločné deti. Takže ja sa starám o dieťa aj bez môjho ex... Len, aby ste boli v obraze. Výživné mám prisúdené 170€...

maminuska
16. okt 2019

@majkeel no je fajn že zákonodarca takto nerozmýšľa ako ty. Striedavá prečo nie, každý svoje oblečenie u seba doma, dve školské tašky , každý svoju obuv, zimné oblečenie dvojmo, ostatne náklady na pól. Prázdniny letné každý polovičku aj ostatne. Ja som otcovi dopriala čas tráviť s detmi veľkoryso, ale akosi mu to za 11 rokov takmer nevydalo, lebo práca, lebo nová žena , lebo on nemôže byt s chorými detmi... aké to zistil až keď reálne s nimi mal byť.

cacianka
16. okt 2019

Ja radšej nereagujem lebo so sebestrednym sebeckym chlapom niet o čom.on on on a dieťa sa naje z diery v dreve ako Zuza Kronerka v tej rozprávke...........

terina25
16. okt 2019

Idem vas opravit... Matka nema neprispievat vo vyske takej istej ako ex. Pretoze matka sa o tie deti realne stara, kazdy den. Ex da len peniaze a to je tak vsetko. Takze si to neplette. Matka dava aj detom cas a starostlivost. Takze ziadne take ze 50:50.

terina25
16. okt 2019

@majkeel ak by ste niekedy v zivote drzali v ruke exekucny prikaz, hned na zaciatku je napisane.. 2/3 z platu vyzivne... Dieta ma mat rovnaku zivotnu uroven ako rodicia.

renyrenka
27. nov 2019

No ja mam 13 rocnu dceru a ex plati 50e jemu sa to zda vela ma novu rodinu on zaraba cca 700 ona cca1000e on sa o dceru ani nezaujima a od poslednej upravy vyzivneho ubehlo cca 6rokov .mozem ziadat aspon 100e ?

maminuska
27. nov 2019

@renyrenka už dávno si mala žiadat minimálne 100-150 eur.

maciatkolulu
28. nov 2019

@renyrenka cca musíš vedieť koľko ubehlo, ale ak šesť rokov, tak si mohla žiadať zvýšenie pri nástupe na druhý stupeň, takže reálne si už dávno mala požiadať. Neviem odkiaľ vieš koľko cca zarába on a ona. Ale ak v čistom majú dohromady 1700,tak snáď ti je samej jasne, ze 50 eur je smiešne, priam výsmech. Nová rodina, ok, súd prihliada, ale nie, že 50 eur výživné.... Ak sú manzia, posudzujú sa spolu.

stela01
28. nov 2019

@renyrenka čo by si nemohla . Určite chod do toho 50€ je smiešne .