Vyúčtovanie - nedoplatok v podnájme

katarinam85
1. jún 2015

Milé maminky, chcela by som sa opýtať na váš názor. Sme trojčlenná rodina v podnájme, teraz prišlo vyúčtovanie, kde vychádza neskutočne vysoký nedoplatok ☹ . Avšak sme prišli podľa vyúčtovania na to, že prenajímateľ má na bytovom nahlásenú len jednu osobu 😕 . Má podľa vás prenajímateľ právo od nás žiadať zaplatenie nedoplatku? V nájomnej zmluve máme uvedené, že v prenajímateľov byt budú užívať 3 osoby...ďakujem za názory...pekný MDD prajem 🙂

lucinkax
5. jún 2015

@ultra Ako má prenajímateľ nastaviť zálohové platby a potom si to určiť do zmluvy ako položku, ked sa kľudne môže stať ,že nájomca bude mať nadmernú spotrebu?
Co v tomto prípade, aby boli dobre nastavené platby ? Aby bol aj zisk za prenájom bytu adekvátny ....

lucinkax
5. jún 2015

@mamulka211 Ale však 3 osoby, automaticky vyššia spotreba vody, a všetkých položiek čo sa týka ohrevu vody .... A samozrejme pevné zložky,ktoré síce nie sú až tak vysoke ...

ultra
5. jún 2015

@lucinkax najskor si treba objasnit niektore pojmy v zakone:

Obciansky zakonník v §686 ods.1 stanovuje ze v najomnej zmluve musi byt uvedená výška nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu.

Rovnako aj
Zákon o krátkodobom najme v §3 ods.3 písm c) stanovuje ze nájomná zmluva MUSÍ obsahovať
-určenie alebo spôsob určenia výšky nájomného a výšky úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a jeho príslušenstva,

V oboch ustanoveniach je potrebné rozlišovať 2 pojmy a to :
1.Výška nájomného
2. výška úhrady za plnenia poskytovené s užívaním bytu a príslušenstva

Súčet oboch položiek tvori celkovú sumu ktorú mesačne zaplatí nájomca prenajímateľovi.

V oboch prípadoch sa "výškou nájomného" myslí ZISK z nájmu - čiže to čo prenajímateľ zarobí pre seba - túto položku si určuje prenajímateľ podľa svojej ľubovôle - nieje ničím obmedzený a je iba na prenajímateľovi akú sumu uzná za vhodnú (samozrejme cenu určuje trh - čiže ponuka/dopyt.

Druhý pojem " - sú položky ktoré platí prenajímateľ dodávateľom jednotlivých služieb ako - elektrika, voda, teplo, použivanie výťahu, využívanie spoločných priestorov. (pozor - pokiaľ prenajímaný byt nieje zahrnutý v obchodnom majetku tak fond opráv nemôže tvoriť jednu s položiek ale túto musí majiteľ bytu "započítať" (zaplatit) z "prvej polozky.

Pri stanovení výšky druhej položky - čize zálohových platieb za možeme vychádzať pri spotrebe vody a tepla z vyučtovania bytu ktoré máte od svojho správcu bytu , pri elektrickej energii z vyučtovania od dodavatela elektr.energie a podobne.
Jednoduchým prepočtom si z vyučtovania zistíte za aké množstvo spotrebovaného média platíte konkrétnu sumu. Ja osobne pri stanovaní týchto súm vychádzam zo spotreby v mojom byte v ktorom bývam a navyšujem ho o cca 20 percent.

Do zmluvy potom možete uviesť celkovú sumu za "úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu a príslušenstva" -ktorých názvy je vhodné uviesť do zmluvy

Po vyučtovaní porovnáme sumu ktorú za určité obdobie zaplatil nájomca zo súčtom súm ktorá nám prišla z vyučtovania jednotlivých služieb a predložíme to nájomcovi.

alebo

rozpísať jednotlivé sumy a objem ktorý je v tejto sume zahrnutý a ďalším bodom v zmluve že pokiaľ sa uvedené objemové spotreby médií navýšia tak si nájomca doplatí adekvátnu časť podla vyučtovania - a stanovíme potrebnú lehotu na vyrovnanie.

Ja osobne mam stanovenú sumu /objem na každé médium a službu - je to prehľadné pre mňa aj pre nájomníka a veľmi jednoducho viem vyčísliť spotrebu aj pri odchode skôr ako je vyučtovanie.

upozornujem ze som to tu popisal iba zjednodušene

katarinam85
autor
8. jún 2015

Ďakujem vám za vaše názory...s majiteľom sme sa porozprávali , predostreli sme mu všetky argumenty a uznal že to nebolo voči nám fér...dohodli sme sa, že zaplatíme polovičku nedoplatku a majiteľ druhú...a samozrejme sa sťahujeme preč..

mirulinulinka
8. máj 2018

Poprosim radu .majitelka mi nechce ukazat vyuctovanie ..v zmluve nemam pisane preplatky nedoplatky tak neviem co mam robit

simca06022011
8. máj 2018

@mirulinulinka nezaplatit nič kým presne nepovie za čo... Nemôže od teba žiadat nič nad rámec zmluvy, čiže čo máte tam platí.

mirulinulinka
8. máj 2018

No len neviem takto nic .ci plati zanas alebo ako ani kolko je zaklad ani nic nic nepovie a ked sa pitam je drza

simca06022011
8. máj 2018

@mirulinulinka no tak jej povedz že ak príde nedoplatok nebudete sa na to podieľať, lebo on kľudne môže mať najnižšie preddavky platené. Nemáš to uvedené v zmluve a hotovo. Nechcú papier ukazovať, normálne to je, preto by to mali fixné vyrátať do zmluvy a podľa toho sa riadiť. To že si to tam neuvedie je len jej chýba.

mirulinulinka
9. máj 2018

No vsak toto jej aj poviem.Mna neoklame zmluva jak oni ☺ked chcem nieco nic nechcu opravit co uz bolo pokazene ked sme sem prisly vkuse suseda nas komanduje oni jednym uchom dnu druhym von ako vobec nejavia zaujem o to co treba a potom sa len vyhybaju strasne chceme ist prec

lenka1989
21. máj 2019

My sme tiež v podnájme a prišli preplatky lenže on má vyúčtovanie za cely rok a my sme tu od minulého roka od septembra a take niečo sa ako rieši pretože preplatok má 300€