Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Živnosť počas tehotenstva, maródka a odvody

mischel123
20. máj 2013

Prosim Vas o radu, som v 17tt tehotenstva, od januara 2013 mam otvorenu zivnost, platim si riadne do zdravotnej poistovne aj do socialnej poistovne, ale od konca tohto mesiaca az do septembra budem na PN (rizikove tehotenstvo). Ked budem na PN tak musim platit tiez odvody do socialky a zdravotky? A taktiez ked budem na materskej a potom na rodicovskej? Alebo mam radsej pozastavit zivnost? Dakujem velmi pekne za kazdu radu

kaja901
7. aug 2014

nie bola som na Rodičovskej dovolenke, pracovala som ale len cca 3 mesiace popri rodicovskej...

zalka
7. aug 2014

@kaja901 tak to potom nič, nárok na PN nemáš na MD nemáš, a RP dostaneš až po narodení dieťaťa. Takže ak zrušíš živnosť skôr ako sa narodí dieťa tak sa budeš musieť zaevidovať na UP alebo platiť nadalej odvody.

kaja901
14. aug 2014

Takže stáči mi pozastaviť živnosť v októbri keď v novembri rodím?

lenulela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
12. jan 2015

@lenulela Pozastav zivnost,a nahlas sa na UP,nech platia za teba ZP,ak nechces pozastavit zivnost odvody si budes platit sama az do pôrodu.

lenulela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
12. jan 2015

@lenulela a čo bolo do augusta? robila si niekde? mala si pracovný pomer alebo dohodu? ak áno od kedy do kedy ...

lenulela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
13. jan 2015

napíš presné dátumy kedy si bola na TPP ... ja neviem či píšem ako tatar ale o dátumy som ťa žiadala už v predošlej správe ... možno bude šanca na platenú PN a na platenú MD ... tak píš odpovede na to čo chcem vedieť ... ja to nepotrebujem ... ale ty ...

lenulela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
13. jan 2015

no a ja ti poviem, že b ude nárok aj na platenú PN aj na platenú MD .... a čo včul?
a ked máš platenú PN , platenú MD tak neplatíš odvody ako SZCO .. tým pádom nič nemusíš pozastaviť ani zrušiť .... a čo včul?
napíšeš už tie dátumy alebo nie? ... posledná výzva potom si ťa prestávam všímať ....

lenulela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
olivkaa1
16. mar 2015

ja mam taku otazku.. od 12 marca som na materskej a som SZČO .. co je pravdy na tom ze nemusim platit zdravotku? vopred dakujem za opdoved

oskvarka
23. júl 2015

baby chcem sa opytat sestra ma zivnost zalozenu a tak pracuje ale kedze ju len pred par mesiacmi (asi 4ma) zakladala tak este neplati odvody ma aj tak narok na PNku rpipadne ak by otehotnela MD ... a ine a v akej vyske v minimalnej, nedostava minimalnu mzdu ale o dost viac

evittam
23. júl 2015

@oskvarka Pokial neplati odvody,tak nema narok ani na PN ani na MD. Nepises ci pracovala pred zalozenim zivnosti?

oskvarka
23. júl 2015

@evittam studovala na VS takze si asi ani nic neplatila pokial viem ... lebo teraz sa mi cosi mari ze nas uz ako vysokoskolakov niecim strasili ze si mame platit lebo ze to za nas stat neplati.. ale to bola zdravotna tusim..... a bola este aj nezamestnana nejake 3-4 mesiace na urade prace....
ja som len myslela ze ak je oslobodena prvy rok od platenia ci jej to poistenie aj tak netrva automaticky...

evittam
23. júl 2015

@oskvarka Tak "smola". A nehnevaj sa,co by jej malo "trvst automaticky"?! Ak si nic neplatis=nic nedostanes. Ja a môj zamestnavatel sme platili odvody cca 10 rokov,potom som pol roka bola SZCO,cize som odvody do SP neplatila a nedostala som MD.

oskvarka
24. júl 2015

@evittam tak to je pekne svinstvo.. no ako ona momentalne sa nechysta ani na PN ani na MD ale tak keby nahodou.. hlavne ta PN ked je tam od rana do vecera v robote a este im tam klima vali na plno.. tak som len chcela vediet ci v pripade PN nema nejaky narok na minimalnu PNku aspon ... ale tusila som ze to asi nebude mozne... skorej na PNku narok ma len na davku nie...

evittam
24. júl 2015

@oskvarka Ani na PN nemá nárok, ako som ti písala - z čoho?!!!!! Keď si raz neplatí v odvodoch NP, tak ti to ani nemajú z čoho vyplatiť. 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli