Život rodiny s deťmi vo Švajčiarsku a náklady na život

nelina1
3. aug 2014

Som zdravotná sestra a chcela by som s manželom a deťmi odísť do Švajčiarska. Deti sú 13r. a7r. Môj plat by mal byť 5000 chf. Vôbec si to neviem predstaviť ako to ale skutočne bude vyzerať čo sa života, financií a možností pre deti týka. Motivácia pre nás je lepšia ekonomická situácia, ale keď tak čítam o tom ako je vo Švajčiarsku draho rozmýšľam, či sa tam budeme môcť dôstojne žiť. Zaujíma ma s akou sumou výdavkov mám rátať na mesiac, čo sa platí v škole , krúžky, aktivity pre deti popri škole (hrajú na hud. nástroje, šport). Manžel by pravdepod. pracoval ako zdr. asistent (plat cca 4000chf), príp. by si našiel niečo iné. Zaujíma ma aj názor ako hodnotíte, že ste odišli zo SVK a ako ste si zvykli. Budem vďačná za každú informáciu.

sense
9. máj 2018

@kikuta na potraviny do nemecka len ak byvasa blizko hranic, ....lebo keby mas ist kvoli nakupu 300km tak co usetris prevezies....

tehula
9. máj 2018

@libuska11 dostala som ponuku v ramci firmy zobrat poziciu v Zurichu. Odkedy sme boli s muzom vo Svajci na vylete, mal vysnene sa prestahovat sem. Do toho prisla asi o rok ta ponuka. Tym ze sme byvali v Rakusku a deti chodili v AT do skolky a starsia uz do skoly, nebol problem s nemcinou. My s muzom vieme nemecky a anglicky. On sa vzdal prace hoci mal manazersku rolu, a zacal vo Svajci v domacnosti. Pol roka som robila len ja, muz sa naucil perfektne varit, staral sa o deti. Cely byt zariadil a nabytok zmontoval sam. Potom si zacal hladat pracu. Nie je to lahke ak nema clovek uz skusenost na prac trhu v CH. Ale podarilo sa mu a dokonca robi v rovnakej firme ako ja

tehula
9. máj 2018

Nemecko sa oplati aj na sluzby. Ja som zvykla na manikuru a muz k holicovi... ale uz chodim v CH...robia preciznejsie aj ked drahsie. Potraviny tak raz za mesiac ze velky nakup.... inak v CH... lebo zas kazdy tyzden ten masaker vo Waldshute alebo Konstanz absolvovat, tak ma na psychinu odvezu. Neznasam davy a to su davy ludi

bubelko
9. máj 2018

@libuska11 tak ja som tu 15 rokov a moj muz 17. vratit sa nechystam. vratit som sa chcela akurat prvy rok, ale potom som si nasla pracu (ako opatrovatelka deti), vytvorila nove zazemie - prihlasila sa do sportoveho klubu.
po porode prveho syna sme sa prestahovali do obce, kde je minimum cudzincov a kazdy pozna kazdeho, vytvorila dalsie kontakty.
momentalne sa citim doma tu. nie som svajciarka ani po tom zatial netuzim. ale mame fajn okolie, dobru skolu. deti maju svoje hoby (sport, hudobka). stoji to cas a organizacia je bez starych rodicov narocna, ale da sa to.
a necitim sa ako cudzinka ani sa tak ku mne nikto nechova. deti maju svajciarskych krstnych, moj muz je tiez krstnym zasa ich synovi. skratka zapojila som sa do normalneho zivota. naucila som sa za ten cas co som tu dalsie 2 jazyky, urobila si nadstavbu a zapajala som sa do zivota obce - krabbelgruppe, spielgruppe, aktivity v skolke. skratka to iste, co by som robila doma.

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lumpari
11. júl 2018

@nelina1 ahoooj,nelina,tak ste v ch,alebo este na sk??aj ja mam teraz tento problem,ci sa oplati odist,ci ???dakujem za odpoved

zuzka213
31. dec 2018

Baby, je tu nejaka mamicka samozivitelka co zije v ch sama s dvoma detmi a uzivia sa? Deti mam male 8r a 2r. Pracovala by som ako sestra

jovana45
6. feb 2019

Svajciarsko

lubka131
15. máj 2019

Ahojte, mozem sa opytat, niektora, kt. byvate vo Svajciarku, kolko stoji poslanie listu zo Svajciarska na Slovensko? potrebujem poslat obalku zo Svajciarska na Slovensko so znamkou len neviem jej hodnotu? dakujem za odpoved.

katkavan
22. máj 2019

Zdravim zienky, čo odporúčate navštíviť v okolí Davosu cez leto? Ak máte aj tip na ubytko, budem rada 🙂 Vďaka

nelina1
autor
28. júl 2019

Ženy, potrebujem sa pridať do skupiny mamičky vo Švajčiarsku. Ako na to?

sense
28. júl 2019

@nelina1 daj si bydlusko svajciarsko a da ta tam automaticky

nelina1
autor
28. júl 2019

Ja som v tej skupine už bola, ale chcem sa dať nazad a nastavila som si bydlisko Švajčiarsko, ale nepridalo ma. Nevieš kto by ma mohol pridať? Alebo nejaké iné riešenie?

sense
28. júl 2019

@nelina1 tak su bajdi tu skupinu a pridaj sa je verejna schvalenienepotrebujes

nelina1
autor
28. júl 2019

A aký má npresný názov?

nelina1
autor
28. júl 2019

žienky poprosím vás o presný názov skupiny mamičiek vo Švajčiarsku, nechce sa mi to v tom množstve hľadať

januarova
29. júl 2019

@nelina1 , a odisla si teda do CH? Ako sa vam dari?

tehula
29. júl 2019

@nelina1 vola sa Svajciarsko

three
15. jún 2022

ahojte mamičky, uvažujeme s manželom nad presťahovaním sa do Švajčiarska. Chcela by som sa opýtať, či je tu niekto (ideálne kto pracuje v IT oblasti), kto by si s nami mohol zavolať, aby nám pomohol zorientovať sa pri postupe pri sťahovaní? Samozrejme, nie zadarmo 🙂

lubina
16. jún 2022

@three ahoj, nezijem sice vo Svajciarsku, ale na zaciatok by som odporucala pozriet si zivotne a pracovne podmienky, co tam su aj napr tu https://www.eures.sk/countryDetail.php?id=30

sense
16. jún 2022

@three na základe pracovnej zmluvy požiadas o povolenie na pobyt, nájdeš ubytovanie,nasledne zdravotné poistenie. Pokiaľ chcete celá rodina, najprv nech ide ten kto ma prácu a keď bude mať prvé vybavovačky za sebou, môže požiadať o zlúčenie rodiny. V IT sektore by nemal mať problémy s výškou platu aby to bol problem

three
16. jún 2022

@sense dakujem velmi pekne 🙂