Znužívanie snahy rodiča o zabezpečenie dieťaťa do budúcna..

evalin88
7. jún 2018

Dobry deň, chcela by som upozorniť rodičov na obchodne praktiky banky s ktorymi som včera osobne mala tu česť. Bohužial.
Priznávam že som v dobrej viere podpísala niečo čo som nemala - Bohužial.
V skratke..
Prišla som založiť vkladnu knižku a odyšla s poistenim a sporenim na dožitie.. Neviem či možem menovať konkretnosti ako nazov banky a pod.
Ponukli mi ho ako alternativu vkladnej knozky co je samo o sebe absurdne kedze je to nieco ine.. Co som si plne uvedomila az doma po prestudovani zmluvy..
Pracovnicka ma vedoma zavadzala a klamala. Na moju priamu otazku o vynose (pytala som sa pre istotu dvakrat co vyznieva ironicky) tvrdila ze vynos je garantovany a uroky sa neznizia, teda ze ich neznizi banka.
V zmluve bolo s hviezdickou napisane ze garantovany vynos je iba 1/5 zo sumy ktoru realne vložim.
Viem najradsej by som do tej banky nevošla a hotovosť mala niekde pod vankúšom ako naše babičky. A ak by som mala niečo uzatvarať na svoje meno, neukeca ma v živote. Ale išlo o drobca čo ma 9 týždňov. Mal to dostať on jedneho dňa plus neake moje nustalene hormony na ktore sa ale nevyhovaram.
Tyto ludia su jednoducho školeny aby predali každemu všetko aj za cenu klamstva. Do tejto skusenosti som verila, ze klamať skratka nesmu a informacie musia byť presné hoci samozrejme ukecavaju, namotávajú a inak skúšajú.
Hádam sa tejvzmluvy zbavim a bude ma to stať len 23€ ktore už su tam. Držte mi palce. Aj keď by za ne mohol mať drobec kadečo ine potrebné.
Mama ty si ale trúúúba povedal by mi keby už rozpraval. Dúfam že sa to už nikomu nestane a kto ma niečo take doma, tak si tu zmluvu znova prečita pretože ruku na srdce.

Cele si to prečital "otecko" ktory ma viac rozumu a aj času kym ja som robila čo robim väčšinu materskej - kojila som. :(

Martina z PK

hettinka
7. jún 2018

@evalin88 ak sa ti produkt nepozdáva, máš právo odstúpiť od zmluvy. Nepamätám si presne koľko dni, ale dá sa to. Tiež som takéto niečo (životne poistenie) hneď po založení rušila, lebo mi unikol jeden detail.

liz_lemon
7. jún 2018

v prvom rade je to len a len tvoja chyba
preco najprv podpisujes a potom citas?
dalsia vec, ze do banky sa nechodi po rady, ale uz rovno na konkretny produkt, ktory si nastudujem prostrednictvom internetu doma, mas rozne stranky, ktore ponukaju porovnanie produktov bank (napr. financna hitparada), ale aj tu na MK je vela prispevkov na temu ake sporenie vybrat pre deti
kazda banka plati zamestnancov pobocky hlavne za aktivny predaj produktov, takze toto by sa ti stalo asi vsade, preto si vsetko musis zistit sama, a sama si aj vybrat

katkakovac
7. jún 2018

Normane chod do banky a zrus to. Napis ziadost a tam uved, ze si bola uvedena pracvnickou do omylu. Tvoja zmluva este nie je ani spracovana, tak nie je problem. Vsetko sa da roesit, len to ries hned. Nabuduce nepodpisovat nic. Vsetko si najskor dobre precitat. V banke ti dobre sporenie nikdy nedaju. Nabuduce budes vediet

hettinka
7. jún 2018

našla som toto: https://www.financnykompas.sk/clanok/odstupenie...
pozri link, treba to dať písomne a peniaze by vám mali vrátiť

každopádne, vkladná knižka je ako bankový produkt úplne zastaralá a výnosy sú na nej minimálne, skutočne možno menšie, ako v prípade životného poistenia. Problém pri poistení je v tom, že sa nešetrí celá časť, ale len to, čo vkladáš do životného poistenia a okrem toho platíš aj úrazovku, z ktorej sa peniaze nesporia, ostávajú poisťovni (ak sa nič zlého nestane).
My máme pre deti viacero druhov sporenia, obaja majú aj poistku (vôbec tento produkt nezavrhujem, práve naopak, poistení sme všetci, ale nemám to hlavne a vyslovene na sporenie), syn stavebko, dcera mala knižku ... no práve nedávno nám prišlo z banky, že knižky úplne rušia, takže to, čo tam mala (pár drobných) si bola vybrať. Syn mal aj podielový list, ale viac sme prerobili, ako zarobili, bola finančná kríza...

Ak chceš dieťatku šetriť a nechceš poistku, založ mu namiesto knižky radšej sporiaci osobný účet, možno sa to dá ako podúčet pod tvojím účtom v tvojej banke, alebo v každej banke sú dnes aj detské účty bez poplatku až do dospelosti.
Možno by ti vyhovovalo aj stavebko, ale neviem, koľko chceš šetriť a či na nejakej pravidelnej báze, alebo skôr len odkladať peniažky, ktoré dieťa dostane od rodiny na narodky/meniny a tak.
Obehni si viacero bánk v klude, ked na to budeš mať čas a energiu a doma si najskôr všetko porovnaj, kým niečo podpíšeš.

evalin88
autor
7. jún 2018

@hettinka dakujem za ten link, a samozrejme viem ze si za to mozem. Pozerali sme predtym vsetko mozne ale nic co by sa oplatilo sme nenasli. Sama mam poducet k uctu uroky smiesne. Nechala som sa nachytat lebo pri tom prepocte ktory mi ukazali to vyzeralo ze aspon nieco bude mat k dobru. Zmluva bola o niecom inom a hlavne som povodne isla zalozit knizku ak sa to da fakt zrusit do 30 dni tak super. Neznasam chodit do banky fakt. Stale tam tlacia nieco do hlavy. Raz mi ponukali kartu z ktorej mozno cerpat bez limitu.. aj ked mam uspory. Vraj mozete vratit do 30 dni bez uroku. Stopla som ju nez dokoncila vetu. Tieto dve boli asi sikovnejsie

lmml
7. jún 2018

Neviem akú máte banku ale napr.taka VÚB ma že "sporiaci účet".. tam ste si mohli posielať peniaze pre drobca.. a mali by ste ich aj stále v poruke ak by náhodou niekedy zachybali iba by ste si cez IB preniesli späť na svoj účet..

lindusss2016
7. jún 2018

@lmml konkretne u vub teda prehlad nemam, ale bezne na tychto sporiacich uctoch je zvyhodnenie minimalne.

dominika6
7. jún 2018

@evalin88
1) je to tvoja chyba nie banky
2) ked si šla do banky za účelom založenia sporenia pre dieťa,tak si mala založiť sporenie pre dieťa..nik tam nestál nad tebou s pištolou pri hlave pri podpise..si svojprávna,mala si počúvať jedným uchom dnu,druhým von,nechať ju vykecať sa a žiadať založenie sporenia..
3) založenie životného sporenia je fajn,je to pre dieťa na dlhé roky,má v tom poistenie úrazov,chorôb atd a popri tom si sporí peniaze do budúcna,na ktoré by sa nemalo siahať..
4) pravda je,že ked budeš sporiť 40 rokov tak tá výsledná suma bude tak smiešna na tú dobu že tvoj potomok nebude za vodou...toho sa báť ozaj nemusíš..
5) moje deti majú založené sporenia,hned od narodenia..je to fajn,lebo ma nemrzí vyberať odtial peniaze v prípade núdze..ako z knižky..
6) treba čítať malé písmená ked niečo podpisuješ,tak čítaj..niekde tam dolu v rohu bude isto napísané aj výpovedná lehota na zrušenie poistky v istej lehote..

hettinka
7. jún 2018

@evalin88 no ide o to, že sporenie sa apriori neoplatí. Výnosy nikdy nepokryjú infláciu. Ale aj my odkladáme, horibilne sumy nie, ale nech deti potom niečo majú. Skôr však investujeme ro ich vzdelania, nech si vedia potom zarobiť.

dai
7. jún 2018

@evalin88 pozri... ak chces realne investovat tak su super fondy alebo dlhopisy, tam su realne vynosy ked tam das realne peniaze. Inak sa stale oplati investovat do pody a nehnutelnosti ak nemas co robit s peniazmi.
U nas ma muz zivotne a urazove poistenie ako zivitel rodiny, deti maju poistky ale asi ich zrusime , ja si davam na dochodok... inak investujeme velke peniaze najma do vzdelania deti s vierou ze vdaka tomu sa raz bez problemov postavia same na nohy..

duun
7. jún 2018

@hettinka stavebko sa totálne neoplatí ako forma zhodnotenia peňazí. Úroky sú cca 1%, t.j. po zdanení je to 0,8% (!!!), teda to pri menších čiastkach do cca 2-3000 e nepokryje ani len tie poplatky, ktoré sú zhruba 1-2 eurá mesačne, teda minimálne 12-15e ročne. O tej smiešnej štátnej prémii, na ktorú nemá nárok takmer nik ani nebudem hovoriť. Stavebko sa oplatí jedine a výlučne tým, čo sú nízkobonitní klienti a v banke by iný úver na byt nedostali vôbec. Tu majú záruku, že za síce menej výhodných podmienok ako hypotéka, ale predsalen úver na byt po nasporení polovice čiastky dostanú, lebo sporenie o tom, je, že banka musí úver po nasporení dať. Aj tomu, čo má nízky príjem alebo zmluvu na dobu určitú atď.

hettinka
8. jún 2018

@duun je pravda, že stavebko už nie je to, čo to bývalo (a od budúceho roka sa podmienky zasa menia, bude to ešte nevýhodnejšie pre dospelých, detí sa to až tak nedotkne), ale zasa toto, čo píšeš, nie je tak úplne pravda.
Pozerala som extra výpis za minulý rok, tak po pripočítaní úrokov + štátnej prémie a odpočítaní daní a poplatkov sme v pluse o 60,59€ ... toľkoto by sme na nejakej knižke alebo na sporiacom účte nezískali, vzhľadom k tomu, koľko peniažkov tam syn má a koľko sme za minulý rok vložili (relatívne málo)
Niekomu sa 60€ môže zdať máličko, ale pri našich bežných platoch to nie je taká malá suma, ak ju dostal len tak k tomu, čo mu sporíme my.

Páči sa mi na tom, že tam nemusím povinne vkladať nejakú sumu mesačne (ako napr. pri poistení, alebo nejakom zriadenom pravidelnom sporení) a ak máme peniaze (alebo syn dostane viac na narodky), dáme, ak si za ne chce niečo kúpiť iné, tak niektorý rok vložíme aj menej. Ja to tam ani neposielam každý mesiac pravidelne, skôr tak polročne, alebo ak mám odmeny a tak.
V rámci zmluvy je syn ešte aj poistený úrazovo zadarmo, môže si potom na to čerpať úver, ak by raz chcel, k peniazom sa dostane po skončení zmluvy po 6 rokoch - oproti tomu poistka sa ruší a vyberá už horšie, je dlhodobejšia a po 6 rokoch ak by ju človek chcel zrušiť, príde o všetko ... a ako som písala, sporíme mu aj inde, toto je len jedna z vecí. Ja mám nerada všetky peniaze na jednom účte, aj pre seba mám sporení viac a po menšie sumy.
Na to, aby sme deťom v rámci odkladania peňazí kupovali pozemky, domy, byty nemáme ... sme bežní zamestnanci, nie milionári.

duun
8. jún 2018

@hettinka áno, chápem.. ja som na tom podobne, môžem odkladať max tak 10-20e raz za 2-3 mesiace. K tomu - inflácia je cca 6% (jasné, štatisticky sa vykazuje niečo iné, ale ak je medziročný nárast platov priemerne 6%, tak veľmi rýchlo na túto úroveň stúpnu aj ceny = inflácia), takže sa na jednej strane teším, lebo sa devalvuje hodnota môjho dlhu (Juch, úver za byt má menšiu cenu :D) ale na druhej nemám šancu si reálne usporiť, lebo pokým šetrím tempom 50-60e ročne, tak na ďalší rok má 60e už reálnu hodnotu v službách a tovare trebárs iba 55e... a pokým dieťa vyrastie, tak si za to kúpi obrazne povedané zmrzlinu. Z vlastnej skúsenosti - naši mi šetrili k 18tinám, našetrili na ich platy a dobu brutálnych 20 000 skk (keď začali šetriť, tak zhruba hodnota 10 platov), ALE v dobe, keď som ich od nich dostala, tak to bola hodnota 1/2 bežného platu. Pomôže.. ale vidím to tak, že teraz je asi lepšie sa zbaviť dlhov, pokým nenarastú úrokové sadzby a šetriť až keď úrokové sadzby narastú.

hettinka
8. jún 2018

@duun no ja dcere šetrím po 10€ mesačne od narodenia na takú poistku, to vlastne ani necítim, však to by som minula na jedenkrát v LIDL a teraz tam ma dosť na to, aby za to urobila vodičák + nejaký jazykový kurz napríklad. Čo ma celkom teší, že som odkladala po troške, ale teraz nemusím dať 1000€ z vačku.

kika7
8. jún 2018

Ja som dcere zalozila detsky ucet v banke a davam jej tam posielat tych 23€ mesacne,co dostanem od statu na dieta,plus mozem aj nemusim tam hocikedy poslat roznu sumu.

hettinka
8. jún 2018

@duun "našetrili na ich platy a dobu brutálnych 20 000 skk (keď začali šetriť, tak zhruba hodnota 10 platov), ALE v dobe, keď som ich od nich dostala, tak to bola hodnota 1/2 bežného platu"

no neviem, kde ty bývaš a koľko zarobíš, ale 20.000 v SKK som nezarobila ani pred materskou (11 rokov dozadu), v tom čase som mala najvyšší plat 11500 SKK vrátane odmien, takže 20.000 by boli také moje bežné 2 platy, nie pol platu.
20.000 SKK je v dnešnej dobe asi 650€ a toľko ani dnes niektorí ľudia bežne nezarobia (a už vôbec nie v 18-ich na začiatku kariéry).

Síce peniaze strácajú na hodnote, najhoršie to bolo však asi po páde socializmu a druhýkrát pri prechode na euro, dnes už tá inflácia nie je až taká veľká ako vtedy.
Súhlasím, že sa neoplatí odkladať veľké sumy do banky, no ak má dieťa niečo na štart do života, na obdobie štúdia na VŠ, tak je to fajn. Kamoška má vysokoškoláka v ČR, stojí ju 350€ mesačne, to je minimum, na začiatku roka potrebuje jednorázovo viac, chalan si ešte aj zarába ... no som rada, že moje decká majú štipendijne poistky, a približne polku tej sumy mesačne budú dostávať ako štipko z poisťovne. Nehovoriac o tom, že sú do skončenia VŠ úrazovo poistení.

timilv
8. jún 2018

@lmml presne toto máme aj my vo VUB. Je to super... Hneď ako sme sa dozvedeli, že som tehotná sme to založili a každý mesiac tam pošleme 50€, ako sporenie pre malú. Je to taká suma, ani nie veľká, že by nám to chýbalo a ani nie malá, že by som mala pocit, že jej tam nepribúda ;) Keď prišlo "kočíkovné", tak sme jej to tam tiež rovno previedli a rovnako všetky peniaze, čo kedy dostala, či už na meniny, alebo pri inej príležitosti 🙂 My sme s tým veľmi spokojní. Viem, že malá z toho nebude "za vodou", ale nám tie peniaze fakt nechýbajú a keď bude treba, bude mať aspoň niečo na štart ;)

baklik
8. jún 2018

@timilv ano, takto mne sporila moja mama s tym zamerom, ze cielova suma bola 30 tis. SK, za co som si v 18 r. mala kupit druzstevny byt. a cuduj sa svete, v r. 1998 som si uz za to nemohla kupit ani len stvrtinu bytu v nasom krajskom meste. takze takymto sporeniam ja uz ako poucena, neverim, peniaze stracaju velmi rychlo na hodnote a rozumnejsie je ich investovat do vzdelania, zazitkov, treningov, alebo ak je ta moznost, tak do nehnutelnosti ako byt, poda atd.

timilv
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
timilv
8. jún 2018

@baklik ja viem, že strácajú... A to, akú majú teraz 50€ hodnotu, už o 20 rokov mať ani zďaleka nebudú mať... Ale nie každý si môže dovoliť kúpiť nehnuteľnosť pre dieťa... My sme teraz kúpili novostavbu rodinného domu, do ktorej sa do mesiaca presťahujeme a berieme to tak, že to raz dcéra po nás zdedí, ale byt alebo pozemok jej žiaľ ako investíciu kúpiť nevieme...Na vzdelanie, zážitky a dovolenky máme stále dosť peňazí 😉 to, že malej odkladám 50€ neznamená, že nám na iné nezostane... Len nám tie peniaze fakt nechýbajú, tak bude mať aspoň nejaké štartovné... Inak, aj mne tak rodičia odkladali a keď sme s manželom kúpili byt, tak sme si ho za tie peniaze zariadili... Nebola to neviem aká suma, ale stačila 🙂

hettinka
8. jún 2018

@timilv no, kým ten dom tvoja dcéra zdedí, tak to bude nie hodnotná novostavba, ale (dúfajme) 50-ročný starý dom a len sa treba modliť,a by bol v tom čase v lukratívnej oblasti. Je to tiež stratová záležitosť s hodnotou neistou. A bohvie, či tam vôbec bude chcieť bývať, či nebude voľakde v zahraničí a nebude jej to len na príťaž sa o to starať... A ak budete mať viac detí, môžu sa ešte kvoli takémuto dedičstvo pohádať, čo je úplne bežná vec.

Nechcem tým povedať, že to tak bude na 100%, ale to, že tiež človek nemá istotu, ak investuje do nehnuteľností, že dieťa týmto spôsobom nejako super zabezpečí.
Aj v prípade bytu je to také, ak ho človek kúpi a nechá prázdny, byt spustne ... ak ho napr. prenajme, za 20-25 rokov ho nájomníci zničia.
Mám kamošku, čo takto dostala od rodičov byt, kde 20 rokov bývali podnájomníci a do rekonštrukcie vrazila toľko času, penazí a energie + povyplácala súrodencov, že povedala, že bola by si radšej kúpila nový - taký ako by chcela, kde by chcela a novší. Predať sa tiež moc nedal, bol v okrajovej časti mesta a nič-moc susedmi. Ked ho rodičia kupovali, bol super, ale rokmi sa veľa zmení...

Takže mne z toho vychádza, že "zabezpečiť" dieťa veľkým majetkom nemá veľmi zmysel, naozaj sa oplatí dať mu super školu, zážitky, financovať športové aktivity, jazykové kurzy a viesť ho k tomu,a by sa vedelo raz uživiť. K tomu pár peňazí na štart je fajn, ale nech sa na to nemusí spoliehať, že bez toho neprežije.

baklik
8. jún 2018

@hettinka uplne presne si to vystihla... 😉

timilv
8. jún 2018

@hettinka my sme ten dom nekupovali čisto preto, že malá tam raz bude chcieť bývať... ani ja sama som nezostala v rodičovskom dome, takže viem ako to chodí. Ten dom je v prvom rade na to, že my chceme v ňom žiť. A myslím si, že je samozrejmosťou, že to raz zdedí naše dieťa, a čo s ním spraví už bude čisto jej vec... Lokalita je to veľmi dobrá a tam fakt nehrozí, že sa to o 50 rokov zmení, takže toho sa vôbec nebojím. Nie o tom, že by sme ju chceli zabezpečiť neviem akým veľkým majetkom, ale je to automatické, že po nás bude dediť ona ;)
Financií na krúžky, zážitky, vzdelanie a všetko ostatné máme dosť, takže tým, že jej niečo odkladáme, alebo že sme kúpili dom, sme ju absolútne o nič nepripravili....
Viem, ako je to myslené a neberiem to v zlom 🙂 ja sama som študovala na vysokej škole 10 rokov a aj som nejakú dobu na jednej učila, takže ja kvalitné vzdelanie považujem naozaj za prioritu... Ale určite sa aj jej bude ľahšie začínať, keď bude mať aspoň niečo na štart 🙂

marisha1982
10. jún 2018

@dai tiez zdielam nazor, ze investovat do pody a nehnutelnosti je mnohonasobne lepsie, ako setrit na ucet/stavebko/pchat do matracu... Aj kvoli tomu sme teraz s muzom vzali mensi uver, ktory budeme obaja splacat sumou, ktora nas nezruinuje, a kupili pozemok. Je realna sanca, ze tento za par rokov stupne na hodnote. Ale, keby aj nestupol, stale si udrzi minimalne svoju hodnotu, cize peniazky ochranime od inflacie. Ja si chcem po druhom porode dokonca zrusit aj svoju zivotnu poistku. Po rokoch a mnohych stretnutiach s fin. poradcami, ktori ma tlacili do roznych sporeni a poisteni, som uplne presvedcena, ze prave tieto sporenia a poistenia ma nikdy na dochodok nezabezpecia, ani nezaplatia studium mojich deti. Poradcovia u mna dosiahli presny opak svojich snah 😂 Neverim uz nikomu (ziadnemu poradcovi, ci akejkolvek tetuske za priehradkou v banke ci sporitelni), iba vlastnemu usudku.

duun
11. jún 2018

@marisha1982 zivotna poistka nie je na sporenie.. ja ju mam iba preto, lebo musim (hypotéka) a keďže som sama, tak je to jediny spôsob, ako mať aspoň v rámci možností záruku, že ak by na mňa zajtra spadlo lietadlo, tak môj 7 r. syn neostane na ulici, lebo byt vezme banka.. a ešte s dlhom, lebo byt bol kupovany za vyssiu sumu počas cenovej bubliny. Príbuzní ho budú môcť predať a aspoň za čas bude môcť z toho žiť.

marisha1982
11. jún 2018

@duun jasne, viem ze poistka je iny produkt ako sporenie. My budeme poistovat iba to, co musime, cize auta a dom kvoli hypo. Ako nasa "poistka" bude v podstate tiez sluzit spominany pozemok, casom mozno kupime aj dalsi.

rawmamka
18. júl 2018

@hettinka Veď @dunn písala, že rodičia našetrili 20 000 korún, teda cca 10 mesačných platov - t.j jeden plat približne 2 000 korún mesačne, čo je normálny plat tých x rokov dozadu..... Dnes by to bolo ako okolo 650 eur , čo píše, že je zhruba 1/2 mesačného platu, teda vychádza z toho, že bežný plat sa hýbe okolo 1300 eur za mesiac, čo je možno štandard v BA alebo pri vyšších pozíciách aj v iných mestách, ale pre bežného zamestnanca akých je na SK väčšina je tých 650 eur plat nie za 1/2 mesiaca ale za celý mesiac (v tomto jedinom sa @dunn "sekla"....). Nepísala, že je to plat 18 ročného absolventa, pretože tie peniaze šetrili jej rodičia, teda zrelí ľudia s dieťaťom, zrejme už aj s pár rokmi odrobenými, keďže stále sme pri ich platoch - čo zarobili za socializmu v korunách a akú hodnotu by to malo dnes, po tých x rokoch. Vtedy do toho vložili svojich 10 mesačných platov a dnes by z toho bol 1 mesačný plat - pre ľudí s tým štandardným zamestnaním ako ich zaradila ona sama, že nič extra nezarábali. Takže dosť rozdiel, nevraviac o tom, že za 10 mesačných platov už sa dal kúpiť menší družstevný byt a dnes za tých 10 mesačných platov ( 6 500 eur) nekúpiš ani garážové státie pod novostavbou....