Zrušenie havarijného poistenia

palomablanca
28. okt 2013

ahojte. Potrebovala by som poradiť ohľadom havarijného poistenia. doteraz sme za toto poistenie platili raz ročne, tento rok sme sa však rozhodli, že to nepredľžíme a zmluvu vypovieme. problém je v mojej v tom, že som si pred tým (aké prekvapenie) neprečítala podmienky zrušenia zmluvy podľa kt je treba dodať písomnú žiadosť na poisťovňu max. 6 týždňov pred plánovaným zrušením poistky. dnes sa bol priateľ informovať (5týždňov do ďalšej platby za nový kalendárny rok). V Generali mu povedali, že poistka sa nedá zrušiť, jediné, čo môžu spraviť je, že by sme to platili na splátky 4x do roka a nie naraz. takže moja otázka znie: čo sa môže udiať ak sa rozhodneme poistku ďalej nezaplatiť? díky za všetky rady.

graceful9
28. okt 2013

@palomablanca normálne vám budú rásť úroky...takže najrozumnejsié bude dať to na 4x a zaplatiť prvý štvrťrok a vypovedať zmluvu v termíne...

majusqa77
28. okt 2013

@palomablanca skus si zistit podmienky zmluvy pri neplateni. standard je par upomienok a potom ti poistovna vypovie zmluvu s tym, ze musis doplatit poistne odo dna nezaplatenia ku dnu zruseniu zmluvy zo strany poistovne

palomablanca
autor
28. okt 2013

@graceful9 tak som si to predstavovala aj ja, že zaplatím 1. štvrťrok a potom to zruším ale priateľovi vraj tvrdili, že aj tak budeme musieť ešte zaplatiť za celý jeden rok. asi som sa na to mala spýtať sama, bola by som si istejšia 😀 ale aj tak ti ďakujem!

majusqa77
28. okt 2013

@palomablanca myslim si, ze priatelovi povedali spravne, zmluva sa uzatvara na rok, akurat splatky mas stvrtrocne. tie vsak na dlzku zmluvy vplyv nemaju

palomablanca
autor
28. okt 2013

@majusqa77 kiežby to tak bolo, naozaj nemám záujem zaplatiť celú tú sumu.

palomablanca
autor
28. okt 2013

@majusqa77 ešte ma hnevá, že priateľ o tom vždy vedel, že výp. lehota je 6 týždňov - len mne o tom zabudol povedať. vraj mám čítať tie zmluvy dôkladnejšie - na čo potom ale mám jeho, keď všetko musím riešiť sama? 😖

graceful9
28. okt 2013

@palomablanca to je daka somarina podľa mňa, radšej sa ešte poinformuj, predsa len, je to dosť peňazí

palomablanca
autor
28. okt 2013

@graceful9 somarina - myslíš to, že by som to mohla zrušiť skôr? cca 160 eur...

katynka77
28. okt 2013

ano je to tak. Zo zakona plati, ze tak ako povinne zmluvne poistenie, tak aj havarijne poistenie je mozne zrusit maximalne 6 tyzdnov pred koncom poistneho obdobia. Pokial tak neurobite, zmluva nadalej pokracuje dalsi rok. Ak poistne neuhradite, poistovna vam bude posielat upomienky az zmluva zanikne pre neplatrenie poistneho. Do obdobia zaniku si ale bude vymahat alikvotnu ciastku poistneho. Respektive, kazda poistovna ma nastavene podmienky inac, je potrebne sa informovat v tej svojej, ako budu postupovat, ked poistne nezaplatite.

katynka77
28. okt 2013

@palomablanca pardon, zabudla som oznacit vo svojej odpovedi, takze je v prispevku nad tymto 🙂

palomablanca
autor
28. okt 2013

@katynka77 díky moc, budeme sa musieť ešte teda poinformovať. 😉

graceful9
28. okt 2013

@palomablanca teraz somm sa pýtala priateľa....tá doba 6 týždňov je pri zakonnej....on havarijnú zrušil Zzo dňa na deň.....tak neviem....čo je to za poisťovňa?

palomablanca
autor
28. okt 2013

@graceful9 ????!!! to naozaj? Generali, ale v zmluve naozaj píšu o 6 týždňoch.... 😒 😨 možno ešte skúsiť na nich takú fintu - nech nám to zrušia skôr - za to, že u nich máme aj úrazové poistenie aj poistenie domu a zariadenia. ? 😅

katynka77
28. okt 2013

@graceful9 @palomablanca tych 6 tyzdnov vypovedna doba je zo zakona aj pri havarijnom poisteni.
ZMLUVA HAVARIJNÉHO POISTENIA ZANIKÁ Z NASLEDUJÚCICH ZÁKONNÝCH DÔVODOV:
výpoveďou havarijného poistenia ku koncu poistného obdobia, ak je dojednané bežné poistné; výpoveď sa musí dať aspoň 6 týždňov pred jeho uplynutím,
zánikom motorového vozidla (zošrotovanie),
zápisom zmeny držiteľa motorového vozidla v evidencii vozidiel (predaj, darovanie vozidla),
vyradením motorového vozidla z evidencie vozidiel (odhlásenie zo značiek),
prijatím oznámenia o krádeži motorového vozidla príslušným orgánom,
výpoveďou havarijného poistenia zo strany poistníka, resp. poisťovne po vzniku škodovej udalosti do 1 mesiaca odo dňa oznámenia vzniku škodovej udalosti poisťovateľovi. V takomto prípade je výpovedná lehota 1 mesiac odo dňa doručenia písomného oznámenia vypovedaní poistnej zmluvy druhej zmluvnej strane. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty,
nezaplatením poistného za prvé poistné obdobie do 3 mesiacov odo dňa jeho splatnosti resp. nezaplatením následného poistného na ďalšie poistné obdobie, do 1 mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa na jeho zaplatenie. Tieto lehoty možno dohodou predĺžiť.
KEDY NAJNESKÔR MUSÍM PODAŤ VÝPOVEĎ HAVARIJNÉHO POISTENIA?
Výpoveď havarijného poistenia zo strany poistníka je potrebné podať písomne najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia. Zrušiť poistnú zmluvu havarijného poistenia, bohužiaľ, nie je možné ONLINE.

palomablanca
autor
28. okt 2013

@katynka77 ja to chápem ,len nechápem prečo nám nechcheli pristúpiť na variantu - zaplatím za 1, štvrťrok v priebehu čoho zruším zmluvu a ďalšie štvrťroky by som už platiť nemusela... takto to nefunguje?

graceful9
28. okt 2013

@palomablanca
@katynka77 tak potom neviem, ako je možné, že nám to zrušili hneď...

palomablanca
autor
28. okt 2013

@graceful9 ani ja 😨 to ste tam museli mať niekoho známeho 😀

katynka77
28. okt 2013

@palomablanca nie, bohuzial, kedysi sa dali uzavriet poistky aj na dobu urcitu, momentalne sa daju len na neurcitu a pokial nestihnete tu vypovednu dobu 6 tyzdnov, tak bouhzial 😒

palomablanca
autor
28. okt 2013

@graceful9 respektíve on to asi zrušil viac než 6 týždňov pred dátumom splatnosti, nie?

palomablanca
autor
28. okt 2013

@katynka77 má zmyseľ vynadať za to priateľovi? lebo on o tej lehote vedel, len to asi nepovažoval za dôležité pripomenúť mi to...nemusíš mi na to odpovedať, to len zo zúfalstva, jasne že za to môže vždy tá žena 😝

dendy1
28. okt 2013

@palomablanca prepíšte auto na iného majiteľa: napr. z priateľa na teba. Stojí to 33 €. Zmenou vlastníka vozidla sa automaticky končí aj PZP aj havarijné poistenie.

palomablanca
autor
28. okt 2013

@dendy1 to vôbec nie je zlý nápad....33 eur aj so zmenou údajov na všetkych dokumentoch?

dendy1
28. okt 2013

@palomablanca Áno. Prepis v rámci okresu na iného majiteľa bez zmeny ŠPZ je 33€, ak sa mení aj špz tak 66 €.

palomablanca
autor
28. okt 2013

@dendy1 ďakujem za nápad 😉

dendy1
28. okt 2013

@palomablanca nech sa páči. Nemáš za čo 🙂 chlap to pokašlal, tak môže "prísť" za trest o auto 😀

palomablanca
autor
28. okt 2013

@dendy1 😀 😀 😀 žeby?

graceful9
28. okt 2013

@palomablanca to neviem, aj to sa mohlo stať....no každopádne sa tam radšej riadne poinformuj 🙂 povyhrazaj sa zrušením aj iných pioistiek, možno to zaberie 😉

palomablanca
autor
28. okt 2013

@graceful9 skúsiť to môžem, za to nič nedám. díky ešte raz za rady, si zlatá 😉

graceful9
28. okt 2013

@palomablanca nemáš zač, aj tak som ti v podstate nič poriadne neporadila...

katynka77
28. okt 2013

@graceful9 to netusim, zakon je zakon a kazda poistovna sa tym riadi. Mozno vam udelili nejaku vynimku 🙂

katynka77
28. okt 2013

@palomablanca no vsak jasne, ze chlapi sa riadia tym, ze za vsetkym hladaj zenu 😝 ale ako ti tu uz pisali, da sa to vyriesit aj prepisom auta, aj tak to niektori riesia. Pripadne, ja by som sa asi najprv informovala, aku alikvotnu ciastku budes musiet zaplatit, ak to nezaplatis a zmluva zanikne neplatenim poistenia. Mozno to bude rovnaka suma ako ten prepis a tym padom to mas vyriesene 🙂