Dcéra sa zajakáva a hľadáme logopéda v Bratislave

ivankaalenka
17. jan 2009

Prosím Vás mamičky, ak máte skúsenosti niektorá so zajakávaním dieťaťa, prosím poraďte nám. Naša malá sa začala zajakávať v dvoch rokoch, teraz má dva a 4 mesiace a mám pocit, že sa jej to zhoršilo. U nás je nanič logopedička :( , tak zháňame niečo v BA alebo okolí (nie Malacky). Ak máte kontakt na dobrú lekárku, prosím dajte vedieť a keby ste vedeli poradiť, čo vám pomohlo, tak budeme radi. Bojím sa, aby jej to neostalo. Máte niektorá skúsenosť? Ocením každý názor, ďakujem.
p.s. hľadala som tu takú tému, ale našla som len pár zmienok v niektorých rozhovoroch, nie ucelenú tému, ď.

filipal
4. mar 2011

@dadka13
nasla som ti tuto stranku, lebo zda sa, ze ten odkaz sa nejako pokazil.... 😉

dadka13
4. mar 2011

@tonicka - my máme podobný problém od kedy nám pribudol do rodiny nový člen - narodilo sa nám druhé bábo. Malý má tri roky a začal sa zajakávať - možem poprosiť tu adresu - musím niečo skusiť - nechcem čakať že to prejde samo.
Ďakujem

danielahamar
9. máj 2011

@dankolucka
@ivkaa1

Ahojte, čítam, že ste chodili Jahnovej? ku komu teraz chodíte? lebo ako prestala, nenašla som nikoho "normálne", že kde mám ísť v NR 😖 😉

dankolucka
9. máj 2011

@danielahamar my uz nechodime, rackovanie sa pomerne rychlo upravilo a uz nebolo treba viac a preto ani neviem, ze jahnova uz skoncila. Nikoho ineho v nr zial nepoznam, preto nemozem poradit.

tompera
23. máj 2011

Ahojte, nemáte skúsenosti s logopédmi v Žiline? Potrebujeme súrne dobrého a trpezlivého logopéda pre nášho 3ročného synčeka, ktorý sa zajakáva.

viiila76
17. júl 2011

Moj 2,5 rocny syn sa zacal pred tromi dnami zajakavat. Moja mama sa zajakava, ja obcas, i ked uz to nie je take ako volakedy. Ked som bola v strese, alebo mala hovorit pred cudzimi ludmi, radsej som nehovorila, aby som nezacala koktat. Uricte vyskusam vsetko mozne, aby sa maly z toho dostal. Mozno je to len vyvinom reci, no skor sa bojim, aby to nebolo dedicne,. :(( Synovec sa tiez zajakaval, svagrina bola za homeopatkou, ta mu dala homeopautika a fakt, zo dna na den sa mu to upravilo. Ja vyskusam aj logopeda, aj homeopatiu a dufam, ze mu to zmizne. Drzim vsetkym palce.

januska191
28. júl 2011

aj ja mam 2,5 rocneho syna a zajakava sa uz asi mesiac. Boli sme za psychologickou a caka nas teraz vysetrenie u neurologa. U nas sa nikto nezajakava, tak dedicnost mozem vylucit. VELMI ma to trapi, musim na neho stale mysliet. Zo zaciatku to bolo "len take" ma-ma-mama, ale teraz uz nedokaze povedat ani jedno slovo, iba: to, cem, tu... predtym vedel uz na svoj vek naozaj pekne rozpravat cele vety aj take narocnejsie slova ako kolotocovat, korytnacka, no skoro vsetko. Teraz ako keby sa vratil na uroven spred roka. Keby som mu mohla nejako pomoct... Predtym to bol taky vesely chlapcek, rad sa hral, chodil s tatom na futbal... teraz by sedel len pri mne, vobec nerozprava, je smutny... neviem o nicom co by sa mohlo stat.. ziadny sok alebo zly zazitok, proste z nicoho nic.
viiila76 mohla by si napisat o tej homeopatii viac? To bral len homeopatika a preslo to?

simonka99
4. aug 2011

@januska191 mam 3.5rocneho syna a on sa zacne zajakavat,ked je ''urieknuty''-mam to uz odskusane-uvarime cistec a je po zajakavani....skus aj bylinky-za pokus nic nedas...drzim palce!

januska191
6. aug 2011

@simonka99 a aky cistec mas na mysli?

andrejka1974
6. aug 2011

@ivankaalenka ahoj mne k nej chodili tri deti a je skvela teraz tam chodim aj s najmladsou ta rozprava len v nutnosti vsetkym mojim detom velmi pomohla

simonka99
7. aug 2011

@januska191 cistec je bylinka-najdes v knihach o bylinkach...uvari sa caj,ma sa vraj varit 10minut a potom to scedis a umyjes tvaricku a rucky dietatu....no a nam sa potom z toho zvycajne urobi taka huspenina,alebo sa vyzraza....

pimpulienka
8. aug 2011

Ja som robila psychomotoricku terapiu s detičkami so zajakavosťou. Relaxačne a dychove cvičenia, odburanie tenzie..Cely program, ešte počas študia liečebnej pedagogiky, ale s detičkami školskeho veku.Zajakavosť môže byť ale aj vývinová, okolo 3, 4 roku, čiže tu sa nevyskytuje ani nadmerna namaha ani tenzia. Vo väčšine pripadov zanikne. Vôbec nie je dobre na to upozorňovať, je to uplne nevhodne môže to práve podnecovat zajakavosť.

januska191
9. aug 2011

ved to som kazdemu povedala hned ako prve, nech to pred nim nikto nespomina... to urcite nie, viem, ze by to bolo este horsie. ani ho neopravujem, neskacem mu do reci ked chce nieco povedat... dnes ideme k neurologovi na vysetrenie, tak som zvedava, ako dopadne

syslica
9. aug 2011

@kristinka777
@stuky
@simonka99
@otsar
Trezalka tečkovaná je český názov pre Ľubovník bodkovaný 😉 , teda určite nie pyštek, ale musím vás sklamať... neviem o jej možnom priaznivom pôsobení pri takýchto problémoch, skôr by som nabádala k opatrnosti pri svojvoľnom dávkovaní a užívaní... jednak je účinok veľmi silný a obzvlášť teraz v lete pozor na fotosenzibilizáciu, aby ste neskončili s poruchou pigmentácie alebo škaredou alergiou.

Aby som aj poradila: skús Dr. Stanislavu Lednárovú v ambulancii doktorky Papcovej v Karlovej Vsi, je to skvelá klinická logopedička so super prístupom, máme dlhodobé osobné skúsenosti 😉
Alebo rovnako skvelú Mgr. Oľgu Tokárovú, v súkromnom Centre pre rozvoj reči... myslím, že je na ňu aj kontakt tu v logopedických témach Logopédia a Logopédia - nechce cvičiť výslovnosť 🙂

A skúsenosti so zajakávaním mám tiež: prejavilo sa u staršieho v období, keď jeho rečové schopnosti ešte nestačili jeho myšlienkam a vymizlo bez zásahu... no a potom sme prešli aj zajakávaním zo šoku pri Obliehaní Bratislavy napoleonskými vojskami - dunenie kanónov bolo jednoducho príliš - hoci sme po druhom výstrele utekali preč rýchlejšie ako ten Napoleon napokon - zajakávanie zostalo na veeeľmi dlhú dobu 😅 .

ivankaalenka
autor
18. aug 2011

Chodime stale na Kramare, ale boli sme aj v Skalici, tam len na taku kontrolu, myslim, ze tam maju fajn pristup, ale lepsia je pre nas BA. Zajakame sa sice uz len obcasne, no zacinam mat pocit, ze jej to ostane, no ved uvidime, ja robim stale vela chyb, najdem sa, ze jej skocim do reci, alebo rychlo rozpravam...musim popracovat hlavne na sebe 🙂

katka2606
4. sep 2011

AHOJ! simonka99 spomenula jednu bylinku na zajakavanie ,,lakovnica,,. Chcem sa Vas spytat ci lakovnica je lubovnik bodkovany? Mam 5.r. synceka, ktory sa mi zacal zajakavat. Neviem co mam robit, zo zaciatku sme ho s manzelom upozornovali, ale teraz ako citam roznu literaruru, tak si uvedomujem, ze sme robili chybu. Som zufala, uz som nas objednala k logopedke, verim, ze nam pomoze. Ale ak viete, odpiste mi ci ta lakovnica je lubovnik ,... Vopred Vam dakujem.

syslica
4. sep 2011

@katka2606 Pozri môj príspevok o kúsok vyššie... áno, je to ľubovník bodkovaný.. môžete to skúsiť s tým vydymovaním, aj keď návšteva skúseného logopéda pomôže asi viac. Veľa zdaru a nech problém čoskoro pominie!

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
denilka22
26. sep 2011

@simonka99 Môžem sa spýtať, ten lubovník bodkovaný to sa páli ako ten samotný list alebo ako?? 🙂

simonka99
29. sep 2011

@denilka22 ano my sme palili celu bylinku 🙂

ivankaalenka
autor
5. jan 2012

Nasa Angie ma uz 5 a pol roka, ale obcasne sa jej to vracia, zadrhava as v reci, no stale moze z toho vyrast. A teraz zacala mat problemy so spankom, nemoze zaspat. Pozriem, ci je tu taka tema, ak ano a vedeli by ste o nej, date mi link? Dakujem za pripadne rady aj na nespavost. /ta rec s tym tiez suvisi, cim menej spi, tym sa to zhorsi/

danielaccc
1. feb 2012

@danielahamar chodíte niekomu do NR? neviem ani ja kde máme ísť, kedže mudr. jahnová už nepracuje 🙂

danielahamar
1. feb 2012

@danielaccc nie do NR už nechodíme, ale vo Vrábloch si otvorilo LOGOMI - "ordináciu" tak chodíme tam 😉

skorpion1247
7. júl 2012

@simonka99
dobry den chcem sa opytat o spisovny nazov rastliny lakomnica ??? dakujem

simonka99
8. júl 2012

@skorpion1247 je to pisane v prispevkoch vyssie-lubovnik bodkovany alebo trezalka(inak zbera sa na Jana,ale este minuly tyzden som ho videla kvitnut 🙂 )

katka2808
21. júl 2012

ahojte maminky,
prosim vas, ma niekto skusenosti so zajakavanim u dietatka, ktore ma zaroven aj epilepsiu? moj syn mal nedavno tri roky a v poslednych dnoch som postrehla, ze sa zacal zajakavat, az tak, ze si chudacik obcas zakryval pusinku, lebo si to uvedomoval. velmi ho lutujem, ale urobim vsetko preto, aby sa to zlepsilo... tak co, nejake skusenosti? 🙂

katka2808
21. júl 2012

pripadne ak niekto vie poradit dobru logopedicku v okresne NZ... ak sa to tu este nahodou nespominalo, necitala som vsetky prispevky...
vdaka

nika.r
21. júl 2012

@katka2808 moj syn sa zacal zajakavat okolo 2,5 roka, narodila sa mu sestricka, do toho silny vzdor. Komunikujeme aj s logopedickou, potvrdila, ze vo velkej miere moze byt spustacom zajakavania aj emocionalny stres. Ale priciny su samozrejme velmi rozne.
Hlavne netreba dieta upozornovat, aby sa nebalo hovorit.
Nanho treba hovorit pomalicky, si mu recovym vzorom, takze skusit zrozumitelne pomalsim tempom, aby nemal snahu hned vsetko rychlo povedat.
Velmi dobre je fukanie- do pistalky, veternicka, bublifuku.
Rytmizovanie - citat basnicky, take klasicke detske versovacky s rytmom a skusit si rytmus aj vytlieskavat.
Spievanie, tlieskanie.
Ja som jeden cas intenzivnejsie skusala terapiu farbami. Modra je uvolnujuca a oslobudzujuca komunikaciu. Davala som mu kreslit na modre papiere, modrymi farbickami, tancovali sme s modrou satkou, balonom, vela pozerali na oblohu. 🙂
Zaroven som s a mu snazila co najintenzivnejsie venovat, velmi m inspirovala kniha Respektovat a byt respektovany.
Asi po troch mesiacoch bolo badat zmenu, dokonca ked sme si kupili psika, prestal sa takmer na mesiac uplne zajakavat, az sme nechapali. Potom sa to ale zase vratilo, hoci uz nie v takje intenzite ako predtym. A vlastne je to stale take na vlnach, obcas super, ze sa mu za cely den stane len parkrat, aj to len nenapadne, ale su stale dni, ked nedajboze, aby zo seba nieco dostal. Ale uz je takych menej, vela u nas zavisi od jeho pohody, ci nie je unaveny, chory atd. Este nam logopedicka prizvukkvala, aby sme dbali na to, aby dostatocne spal. A tiez este nas v pohodoe komunikuje, ked rozpravame o beznych veciach, ale ked rozprava nejake svoje fantazijne pribehy alebo vymysla rolove hry, vtedy sa zajakava, akoby tazsie spracovaval neurcite a fantazijne predstavy, pricom bezna komunikacia je uplne normalna.
S logopedickou sme ale v kontakte len telefonicky, prvykrat som volala, ze sa objedname a ona sa ma povypytovala, dala mi instrukcie a takto vlasten sa nam dari to korigovat. Hovorila, ze u deti do 5 rokov to je dost caste, okolo 2 a 3 rokov dokonca dost bezne, lebo casto je mozog rychlejsi ako rec. Takze ona riesi az ked sa to ani do 5 rokov pomocou tychto hravych cviceni neupravi.
Tak sa drzte! Prajem vela sil a trpezlivosti.

katka2808
23. júl 2012

nika, dakujem Ti za informacie.
Ja som malickeho dneska objednala k logopedicke, ale ma volno az buduci stvrtok 😒 nic moc.
malickemu sa to podla mna zhorsuje, teraz k veceru som mala pocit, ze niektore slova mi vobec nevie vyslovit, aj ked chce, skusa, opakuje slabiku, az sa "zablokuje", vtedy si to aj sam uvedomi, vidim to na nom... a pritom donedavna este vedel povedat vsetko, aj ked nie cisto... ale vedel a na prvykrat...
ja som z toho velmi smutna, pocut svoje dieta ako sa trapi s rozpravanim... napriklad aj slovo "rozpravat" mi uz nevie vyslovit... ☹ ja mam z toho riadnu depku... mam pocit, ze sa to stale zhorsuje...
on je taky typ vseobecne strasne netrpezlivy a tvrdohlavy, asi to zajakavanie bude suvisiet aj s tym... ani neviem, ci ho mam upozornit, aby hovoril pomalsie, lebo som citala, ze neupozornovat... aby dieta si to radsej neuvedomovalo, ze sa nieco deje - ze sa zajakava - a radsej chcel hovorit, ako by nemal...
Nika a ta modra terapia, myslis, pomohla? je to zaujimave. aj bublifuk pouzivame... asi budeme castejsie 🙂
teraz vecer mi napriklad syncek rozpravat dost zle, asi preto, ze uz nechce poobede spavat a vecer je uz potom unaveny.

Ja neviem, co sa to stalo, snad len nie som ja na vine, obcas mu bacnem, to je jasne, ale ved inak by to neslo niekedy... ale snad sa to zlepsi, lebo som z toho sama v riadnej depke ☹
Ale dakujem ti za prispevok a povzbudenie 🙂 .

paulusek
6. júl 2013

@simonka99
Ahoj Simonka!
Ctu si prave tvou radu ohledne bylinky "lakovnica"... mohla bys mi prosim povedet, co to je za bylinku? Vyzkousim všechno 🙂 dekuji dekuji dekuji !!!
Jsou to starosti s temi detmi... pekny den Pavlina