Dcéra sa zajakáva a hľadáme logopéda v Bratislave

ivankaalenka
17. jan 2009

Prosím Vás mamičky, ak máte skúsenosti niektorá so zajakávaním dieťaťa, prosím poraďte nám. Naša malá sa začala zajakávať v dvoch rokoch, teraz má dva a 4 mesiace a mám pocit, že sa jej to zhoršilo. U nás je nanič logopedička :( , tak zháňame niečo v BA alebo okolí (nie Malacky). Ak máte kontakt na dobrú lekárku, prosím dajte vedieť a keby ste vedeli poradiť, čo vám pomohlo, tak budeme radi. Bojím sa, aby jej to neostalo. Máte niektorá skúsenosť? Ocením každý názor, ďakujem.
p.s. hľadala som tu takú tému, ale našla som len pár zmienok v niektorých rozhovoroch, nie ucelenú tému, ď.

simonka99
6. júl 2013

@paulusek je to trezalka alebo lubovnik bodkovany 🙂

slniecko1322
8. okt 2013

Ahojte. Chcela by som poradiť, kde sa mám obrátiť so zajakanim. Trvá mi to od malička, je to taka perilda, raz je dobre a raz je zle. Dost som prezila zatazujuce obdobie, stala som sa abstinentkou a zároveň sa mi zhoršila zajakavost. Chodím ku psychologicke a nič sa nemení.

zunastruna
22. nov 2013

neviem, ci ste uz niekde boli. my sme chodili na kramare, centrum pre dysfluenciu. ale presne tymto problemom so zajakavostou sa venuje aj velmi mila pani doktorka logopedicka Kralikova v Raci. Urcite odporucam.

ivankaalenka
autor
7. jan 2014

tak baby, moja mala ma uz sedem a to zajakavanie je uz len obcasne, sme to riesili vtedy, no myslim, ze ked bude nervozna a to aj v starsom veku, tak sa to bude prejavovat. Dnes ju aj obcas upozornim, ze si ma najskor premysliet, lebo uz je velka a uvedomuje si to...obcas nie...ze si musi dat pozor. Ale slovo zajakavanie u nas pred nou doteraz nepadlo a ak bude aspon takto ako je, tak sa o tom ani hovorit nebude. Ale z príspevkov vidim, ze vyrast sa z toho moc neda....co uz. Nie je to koniec sveta, pokial je to este v ramci toho, ze si to neuvedomuje 🙂

1234lubka
19. jan 2014

@daducha viem ze je to uz davno co si tu pisala svoj prispevok ale aj tak ti musim zanho podakovat velmi ma to upokojilo..moj maly ma 2 roky a uz pekne rozpraval, spajal slova vety, proste sa s nim dalo normalne debatovat a z nicoho nic sa zacal strasne zajakavat :( je velmi sikovny vsetkemu rozumie, dufam ze to bude len prirodzenym vyvinom 🙂 ved kym pojde do skolky a sa to nezlepsi tak zajdeme za logopedom, urcite aj ucitelky by mi vedeli poradit, yslim ze dnes sa uz na to inak pozera ako kedysi napriklad moja babka mi povedala ze no a co ze "kokce" aj tvoja mama koktala....he....j a si len pomyslim.... ze ja kokcem dodnes....nieje to uz nic strasne ale ked som chodila do skolky som niekedy nevedela povedat suvisle jedno slove nieto vetu....🙂

ironmaiden
28. mar 2014

Dobrý deň dámy.. chcem sa spýtať či poznáte dobrého logopéda alebo logopedičku aj mimo BA. Trebárs Senec alebo Pezinok. Ďakujem 🙂

evavan
2. apr 2014

@ivankaalenka
Zdravím V BA sa venuje zajakavosti Dr. Králová - myslím, že je to Karlova Ves

evavan
2. apr 2014

@slniecko1322 ahoj... to treba liečiť systematicky a dlhodobo

evavan
2. apr 2014

@ironmaiden v Šenkviciach býva profesor - ten je v tejto oblasti špička - pracuje na Trnavskej univerzite

evavan
2. apr 2014

@1234lubka to je zaujímavá skúsenosť... vo vývine reči sa stáva, že medzi 2-5 rokom sa môže vyskytnúť "zajakávanie" a správnym prístupom zo strany okolia môže samovoľne ustúpiť - vtedy sa tomu hoovrí "vývinová neplynulosť reči", ale nesprávnym prístupom zo strany okolia - väčšinou upozorňovaním a nútením opakovať - sa môže rozvinúť aj ozajstné zajakávanie

evavan
2. apr 2014

@ivankaalenka neupozorňovať a určite nenútiť opakovať

1234lubka
3. apr 2014

@evavan dakujem za postreh 🙂 urcite ho neupoznujem to nie, bolo to horsie ale zlepsuje sa to 🙂 myslim si ze sa to bude postupne stracat a neskor sa mozno zase vrati 🙂 ved ked bude chodit do skolky a nebude sa im nieco pozdavat tak ma upozornia 🙂

ivankaalenka
autor
15. aug 2014

Teraz mame osem rokov a obcas opakuje cele slova, takze to dopadlo celkom fajn. Ked sa rozmysli, tak sa ani nezajakava. Ale tiez su horsie a lepsie dni, no ked som pocula jej kamaratku....tak sme v pohode, ta mala sa zajakava velmi...ale sa nedivim, ked chuda videla ako priatel jej mamy ju- mamu, drzi pod krkom a snazi sa ju vyhodit z balkona, no hroza. Chuda male. Ale nasa ked sa chce ponahlat, tak je to obcas horsie. Nuz ale aj keby jej to takto ostalo, da sa s tym zit 🙂

alexandra32
7. okt 2014

@zunastruna Ahoj, chcela by som sa ťa opýtať, či logopedička Králiková v rači spolupracuje s poisťovňami a či sa tam niečo dopláca. Ďakujem

zunastruna
7. okt 2014

Ahoj. Pokial viem, preplaca to poistovna, mame narok na 1 sedenie za 3 tyzdne. My nedoplacame nic, sme vo vszp.

alexandra32
8. okt 2014

@zunastruna Ďakujem veľmi pekne, tak jej určite budem volať. Predtým sme chodili do Inštitutu detskej reči pri Hlavnej stanici, odkedy nám zmenili pani, tak sme tam neboli, je to tiež ďaleko a sa aj platí. Takže to si ma potešila.

zunastruna
8. okt 2014

Niet za co. My sme velmi spokojni. Teraz uz neriesime hore uvedeny problem, ale uz len pismenko R. a uz pomaly finalizujeme, lebo r uz dcerka vie, len si nedava vzdy pozor na jeho spravnu vyslovnost... hehe.

alexandra32
9. okt 2014

@zunastruna My máme problém s R. Vrátil sa mi z prázdnin, bol 3 týždne preč, a prestal ho úplne používať a aj L. Tak si ma potešila, že vám pomohla aj z tejto stránky. Ešte raz ďakujem za odpoveď.

zunastruna
9. okt 2014

tak vela stastia 😉

majkaniz777
2. feb 2016

Zdravím,

pracovala som 40 rokov ako pedagogička na škole pre deti s poruchami reči + venovala som sa aj učeniu detí prvého stupňa ZŠ. Pokiaľ by Vaše dieťa potrebovalo pomôcť s doučovaním látky 1. st. ZŠ alebo logopedické služby, dole je e-mailový kontakt, rada pomôžem. Žijem a realizujem sa v Bratislave.
Ďakujem Maria
maria.niznanska@gmail.com

jaannah
21. apr 2019

@daducha aj moja má 4 roky... Opakuje slová, že že že ale ale ale to to najčastejšie, naozaj netreba hovoriť, že znovu a pomaly? Ako jej teda pomôcť, mám s ňou ísť k logopedicke?