Detský internista v Bratislave

rebeca2
15. feb 2017

Poradíte, prosím, dobrého detského internistu v BA a okolí, okrem Kramárov? Dík

janickadr
16. feb 2017

Standardnu internu starostlivost o dieta vykonava bezny pediater...

rebeca2
autor
16. feb 2017

@janickadr ďakujem za reakciu, avšak moja pediatrička vraj nemá možnosť urobiť napr. také odbery krvi ako internista , preto nás posiela na interné....dcéra mala už 6x synkopy - kolaps, neurologia v poriadku, kardio v poriadku...už som zúfalá, kam sa obrátiť

janickadr
16. feb 2017

@rebeca2 Ja som internista pre dospelych, ale ak vobec internista pre deti existuje (co som teda okrem Kramarov ani nepocula, ale predpokladam, ze tam poskytuju odbornejsiu starostlivost u deti tam hospitalizovanych), tak si neviem predstavit, co ine specialne by mohol dat vysetrit. Lebo pri synkope je zakladom okrem klasickeho zakladneho vysetrenia kompletne kardiologicke vysetrenie a dosledne neurologicke vysetrenie. Pri tejto diagnoze inak nema internista moc co najst, nejake specialne odbery krvi neexistuju v tomto pripade, len taka klasika. Lebo nahla porucha vedomia ma v 99% bud neurologicku alebo kardiologicku pricinu, po vyluceni tychto to moze byt napr.psychogenne... Kolko rokov ma dieta?

loginexistuje
16. feb 2017

este by mohli hormon stitnej zlazy vysetrit ale to vie dat aj pediater... moja mala tiez taketo stavy a bola za tym stitna zlaza

rebeca2
autor
16. feb 2017

@janickadr bože aká som rada, že som na vás narazila, má 6 rokov, odpadla nám 2x ráno , krátko nato, ako vstala z postele,2x po silnom údere končatiny, 1x bola pravdepodobne dehydrovaná,lebo v ten deň málo pila a naposledy pri črevnej viróze, bolo jej nevoľno. Na neurologii jej bolo robené klasické neurologické vyšetrenie + EEG mozgu a kardio - tu mala aj Holtera a bežné kardio vyšetrenie. Podľa Vás, čo by bolo ešte vhodné urobiť? Počula som o ortostatických testoch, Schellongov test, Hutt testy, no neviem, ako sa k nim dopátrať, náš kardiolog tieto vyšetrenia nerobí. Myslíte, že by bola vhodná magnetická rezonancia mozgu? Neurologička nad tým premýšľa,ja nie som nadšená. Psychicky je Rebeca v pohode, veselé , živé dieťa. Prosím , čo sa dá ešte vyšetriť, budem vám veľmi vďačná za každú radu.

rebeca2
autor
16. feb 2017

@loginexistuje a koľkokrát vám odpadla? tiež zrána, či hocikedy sa jej to stávalo? mám z toho strach, lebo naposledy odpadla v škole a udrela si dosť hlavičku do železnej zárubne. Ďakujem za radu, štítna žľaza ma nenapadla. Absolvovali ste tiež iné podrobné vyšetrenia? Pátram po tom ,čo všetko treba dať spraviť. Ďakujem

loginexistuje
16. feb 2017

@rebeca2 ja myslim ze vasej uz spravili dost vysetreni .... a vzdy vlastne mate nejaky dovod preco odpadla...
moja odpadavala bez nejakeho vonkajsieho vplyvu ako vasa, teda neskor sa zistilo ze jej klesal cukor pod 3 a vlastne jej robili najprv kardio a hned sa to tam prejavilo problemy s kolisanim tlaku a tepu mala holtera a odtial nas nasmerovali na endokrinologiu atd... odpadavanie po case ustalo (ako zabrali lieky na stitku) ale cukor ma stale problem ze ma nizsii ako je norma...

rebeca2
autor
16. feb 2017

@loginexistuje len neviem, či deti bežne odpadávajú pri úderoch, alebo ráno...ešte ma zaujal cukor, boli ste hospitalizovaní na pozorovanie kolísania cukru počas 24hodín, alebo len odbery boli robené? nám spravili odbery a vraj cukor má dobrý, len si myslím , že by bolo vhodné to nejako odsledovať počas nejakej doby

loginexistuje
16. feb 2017

@rebeca2 a neporadil vam vas kardiolog rezimove opatrenia .. napr. co sa tyka stravovania, ak citi ze ma tmu pred ocami a zacina jej byt nevolno sadnut si, resp lahnut nohy hore, cukrik z hroznoveho cukru do ust.. atd...

loginexistuje
16. feb 2017

@rebeca2 normalne v odbere co robia u detskej lekarky zo zily mala zly ten cukor, potom robili opakovane z prsta ale tiez len u lekarky ... ako pediatricky myslim ...
no praveze rano je kriticke lebo tam sa nejako rozkolisavaju tie hladiny cukru (ja nie som lekarka ale tak to nejak vysvetlovali) a vtedy je dieta nachylnejsie na odpadnutie, rovnako aj pri chorobe, nedostocnom pití atd...

rebeca2
autor
16. feb 2017

@loginexistuje no poradil, tekutiny vyvážená strava🙂, o pitnom režime jej hudiem stále dookola a tiež som jej povedala, že si má čupnúť, alebo ľahnúť, len ono to na ňu príde rýchlo, raz sme ju rýchlo dali ľahnúť , aj napriek tomu stratila vedomie, našťastie sú to len 2-3 sekundy,ale predsa, ten cukrík jej veru strčím do vrecka🙂

janickadr
16. feb 2017

@rebeca2 Podla mna jej netreba uz nic vysetrovat, lebo kazde odpadnutie ma svoju pricinu. 2x odpadla po postaveni, to je ortostaticka pricina. Tam existuje iba prevencia, ze by nemala prudko vstavat z postele. Staci sa na 5-10sekund posadit a az potom postavit. 2x odpadla po silnom udere, to je u niektorych relativne "normalne" a nie je za tym ziadna choroba, podobne ako u niektirych, ktori odpadnu pri pohlade na krv. Tu prevencia neexistuje, len teda ze sa silno neuderi a ak ano, mozete ocakavat, ze moze odpadnut, tak budte pri nej, resp.ju poucte, ze ked sa silno udrie, bud si sadne ci lahne a vylozi nohy, aby nespadla. A teda raz odpadla, ked bola dehydratovana, co je tiez relativne normalne. Prevencia je rehydratacia. Cize ak by toto bolo moje dieta a neurolog.vysetrenie a aj kardiolog.by bolo ok, uz by som nic neriesila. Je pravdepodobne, ze z toho casom vyrastie, hoci sa to samozrejme este moze zopakovat, aj v puberte, najma ak bude chuda ci rychlo vyrastie. Tie dalsie specialnejsue vysetrenia su urcrne ore tych, ktori odpadavaju fakt ze bez zjavnej priciny...

loginexistuje
16. feb 2017

@rebeca2 neviem neporadim u nasej to vzdy trvalo dlhsie nez sa prebrala ked odpadla... ale tam uz pani ucitelky vedeli co robit... ona si to velmi nepamatala ked sa prebrala. Inak ja ako pubertalne decko som odpadavala tiez ... proste vydychany vzduch dlhe statie a pod ... a uz to bolo ...

janickadr
16. feb 2017

@rebeca2 Uz len doplnim, ze dcerka ma asi trochu citlivejsie "reflexne" a "rozne ine neurologicke spojenia" v tele a taketo odpadavanie je vysledok. Tam liecba fakt nie je, len ta prevencia... 🙂

rebeca2
autor
16. feb 2017

@loginexistuje aj mne sa to stalo ako puberťáčke v kostole...🙂 treba asi len urobiť základné preventívne opatrenia a dúfať, že sa to nebude opakovať....ja vám veľmi pekne ďakujem za reakciu a rady, a skúsenosti...som kľudnejšia a snáď za tým teda nemusím hľadať nič vážnejšie...prajem všetko dobré a hlavne veľa zdravíčka pre naše deti a pre nás , pekný večer prajem

rebeca2
autor
16. feb 2017

@janickadr Chcela by som sa Vám tiež veľmi pekne poďakovať za Váš odborný názor, vážim si, že ste zareagovali a poskytli upokojujúce informácie. Uvidíme , čo bude ďalej, ale ako písala pred chvíľou jedna milá maminka s podobným problémom, treba hydratovať, mať pri sebe vždy niečo na papanie a v prípade predkolapsového stavu, rýchlo ľahnúť. Budeme sa toho držať a snáď to pominie. Ešte raz srdečná vďaka, prajem pekný večer a všetko dobré.