Mám cystu a hľadám dobrého lekára v Košiciach. Poraďte

bombulka
21. mar 2008

ahojte, som tu uplne nova a som rada, ze som objavila tuto stranku, je super 🙂 . mozno sa moj problem uz preberal, ale predsa ho skusim opisat. pobolievalo ma na lavej strane podbruska a lekar mi nasledne zistil cystu, ktora vznikla z neprasknuteho folikulu, teda neprebehla ovulacia . pichol mi jeden thiamin a povedal, ze sa mam ukazat po menzese, ze zvykne s menzesom odist. tak to aj bolo, cysta tam uz nie je, ale aj tak ma to pobolieva. nie je to velka bolest, ale myslim, ze ked nieco pobolieva, asi to nebude celkom v poriadku. podobne to bolo aj mesiac predtym, ale brala som to tak, ze to prejde. od septembra sa snazime o babatko, ale bohuzial, prave od tohto mesiaca mi zacal haprovat predtym inak ukazkovy cyklus, pravidelny, s ovulacnymi bolestami a hlienom. za jul, august som okrem toho pribrala 6 kil, z coho som bola velmi prekvapena. povedala som to doktorovi s tym, ze sa mi to cele nejako nepozdava, pribratie, uplne zmeneny cyklus, do toho cysta, ani hormony neboli uplne ok, vynutila som si rozbor krvi na 5 den cyklu, mala som mierne zvyseny testosteron, prolaktin a mierne znizeny FSH, ostatne v norme, okrem toho pred par rokmi som mala problem s prolaktinom a na rok mi uplne vynechal menzes...zacal byt dost neprijemny a spraval sa ku mne ako k hypochondrickej hysterke. povedala som mu, ze sa obavam, ze sa ta cysta, resp. neprebehnuta ovulacia opakuje, kedze ma to pobolievalo aj minuly mesiac a co dalej, ak sa to bude opakovat zasa, kedze tu lavu stranu citim. na to mi odpovedal, ze s tym sa neda nic robit, ze mi s tym nevie pomoct. povedal mi, ze si mam merat bazalnu teplotu, tu som si merala z dva mesiace a povedala som mu, ze tie krivky nevyzeraju bohvieako. na to zareagoval velmi citlivo: no, tak neovulujete! co mate dalej, chcete sa este nieco opytat? tomu hovorim skutocne citlivy pristup k zene, ktora planuje dieta a ma obavy. velmi neochotne nacrtol, ze sa da urobit folikulometria, kazdy druhy den, ale pozrel sa na mna stylom, ze taka trafena snad nie si, aby si tu chodila ako na klavir. cize vec je podla neho vyriesena a ze po roku snazenia sa robia vysetrenia a prvy pojde aj tak manzel. takze, chcela by som sa opytat na tu cystu a vase skusenosti, pretoze mi sice zmizla, ale aj tak ma to pobolieva a hlavne by som chcela poradit nejakeho lekara, pri ktorom by som sa necitila ako hypochonder a ktory by mal zaujem riesit problemy. dakujem 🙂

bombulka
autor
22. mar 2008

trosku sme vyvarali 🙂 prene tak, m1528, povies si o vysetrenia a pozera na teba, ze, jezis, nic jej nie je a robi cirkus. a pritom je to tak, ty najlepsie vies, ked s tebou nie je vsetko ok a nieco ta boli, nechapem, co mu to urobi, ked ti zoberie nejaky vyter alebo ta niekam posle...aj moj sa tak tvari, cicca, ze coooo robim z toho vedu, ved mame kopec casu. a s tou preventivkou, nemam slov...v dnesnej dobe, preboha, co je trafena? inak, u toho mojho lekara mi pripada trosku divne, ze zakazdym ked tam som, pod opisanie stavu v karte pod to vytlaci take vyhlasenie, ze som bola poucena o stave, o sposobe liecby, o nasledkoch a pod. pripada mi to take, ze nie som si isty, co robim, bohvieco ti moze byt, tak aby z toho potom nemal problemy, ked nieco dobabre. alebo to tak robia vsetci? stretla som sa s tym prvykrat. mne dal na tu cystu len jednu thiaminovu injekciu, sestra bola prekvapena, ze preco nemam vypichat vsetkych desat, ale lekar, ze to staci. samozrejme, thiamin som si bola najprv vybrat v lekarni, teda som zanho zaplatila a potom sestra, a co s nim budete robit, nechajte ho tu. a to sa nestalo prvykrat, ze si zaplatim injekcie a potom im ich tam necham. ako keby pichali a ked sa minie, pockaju co bude kto potrebovat, poslu ho do lekarne, ved si to zaplati. dost trapne, ale co uz. uz som sa to pytala, ale nikto mi nepovedal, co s tym, ak by sa mi to nahodou opakovalo, ze sa mi z folikulu spravi cysta, su na to lieky alebo injekcie, ktore mi moze dat moj lekar a da sa to do poriadku? moj mi tvrdil, ze nie, ze sa s tym nic neda robit, su na to lieky, ale tie sa podavaju pri umelom, cize mi vlastne povedal, ze ak sa mi to zopakuje, mozem ist rovno na umele...ale to sa mi nezda, urcite su na to lieky, tebe ten duphaston predpisoval kto?

emmy3
22. mar 2008

bombulka, k tvojej liečbe sa vyjadrovať nebudem, nemám na to právo a myslím si, že ani nikto, kto nepozná tvoj zdrav. stav. to, čo si podpisovala u lekára sa volá informovaný súhlas a mala by si ho podpísať pri návšteve akéhokoľvek lekára. Vyplýva to zo zákona a svojím spôsobom chráni teba aj lekára.

bombulka
autor
22. mar 2008

ok, len som sa s tym nestretla a mozno je to aj tym, ze uz nanho a na to jeho zlahcovanie a uskrnanie sa nad vsetkym zacinam byt alergicka, tak mi to tak prislo...jasne, ze ani od nikoho nechcem, aby mi povedal, co mi je a co nie, to tu naozaj nikto nemoze vediet, chcela by som len vediet, kto ma aku skusenost s cystami a s ich liecbou, poznat skusenosti inych 🙂

cicca
22. mar 2008

Bombulka mne ten duphaston predpisala JElenekova..... a pomohol. A ano duphaston sa dava aj pri umelom oplodneni...ja ho už mam tiež doma ,ale ešte neviem kedy ho budem potrebovat... ako som pisala vyššie,chystame sa na 1 ivf. V každom pripade si myslim že by si mala zmenit lekara... 😎

bombulka
autor
22. mar 2008

hej, uz som na 99,9 % rozhodnuta, ze od neho odidem, nema to zmysel, dvakrat som unho naposledy bola s tym, ze este mu dam sancu, nebudem konat zbrklo...ale ked sa neda, tak sa neda... 😒

mimusa4
22. mar 2008

ahojte..
ale sa nám to tu rozpísalo..ale to je fajn 🙂

bombulka
autor
22. mar 2008

ano, aj ja som rada, ze to tu zije 😉

mimusa4
22. mar 2008

to je fajn, už si sa aj rozhodla kam pôjdeš?

bombulka
autor
22. mar 2008

no, to je dobra otazka, sice som sa uz rozhodla, ze odidem, ale celkom presne neviem kam. uz som pisala, ze v piatok idem za hoppanom a zatial vyzera on ako najnadejnejsi kandidat 🙂 . tak dufam, ze to bude v piatok ok. ale idem k nemu len prekonzultovat co a ako. este tu niekto pisal, sorry, uz si nepamatam kto, o janovskom, myslim, ze tak sa vola a pozdava sa mi to, ze hned do cloveka netlaci hormony, chemiu. ja sa tiez snazim nebrat zbytocne lieky, mam aj dobre skusenosti s roznymi doplnkami, aj ich teraz beriem a verim, ze vela veci je aj o pristupe cloveka a ze niektore veci sa niekedy daju do poriadku, ked sa clovek ukludni. ked som koncila vysku, vynechal mi menzes z nicoho nic na rok. uz som to aj pisala, ze lekarka to uzavrela tak, ze mam zvyseny prolaktin, ze len mierne, ale ze zrejme ja som tak zareagovala a ze to netreba riesit, kedze nechcem mat zatial deti, ze "potom sa to da pekne nastartovat". prave vtedy som koncila vysku, pat mesiacov som sedela zavreta doma, kazdy mesiac jedna statnica, no otras. hned na druhy den po promocii som nastupovala do prace, jednoducho zo dna na den som uplne zmenila prostredie, styl zivota, vsetko. a hlavne, nebola som vnutorne spokojna, praca o nicom, nikoho som tam nepoznala...bola som tam u gynekologa na odporucanie, predpisal mi diane 35, lenze som z neho mala velmi bolestive prsia a otrasne krce v maternici, v noci som sa zobudila tak, ze z toho krca som si rovno sadla...a tiekli mi slzy...menzes sice prisiel, ale ked som diane dobrala, zasa nedosiel. tak to doky nechal tak. ked som sa rozhodla, ze sa vratim, kvoli vztahu a aj vseobecne, nabehol mi len tak a ked som sa tu uz nadobro prestahovala, nastupila do prace, s ktorou som bola spokojna a celkovo sa ukludnila, bolo to uplne ok 🙂 len celkom dobre nechapem, co sa udialo teraz...zeby to, ze "ideme na to"? lebo prave vtedy sa mi menzes rozhadzal... ☹

mimusa4
22. mar 2008

môže to byť aj tým, myslím tvoje rozhádzanie, veľa dokáže robiť psychika človeka a ak ju má niekto labilnejšiu, potom ssa to odzrkadlí napr. na ms

bombulka
autor
22. mar 2008

asi na tom nieco bude, aj ked ja som nemala ziaden stres ani nic take, boli sme po dovolenke, vlastne tam som sa nejako rozhodla, ze by sme to mohli skusit, ale ja som ten typ, ze sme este ani nezacali a uz som si lamala hlavu a mala krce v zaludku z toho, ze co ked sa nebude darit...nestatna povaha... 😒

kami22
22. mar 2008

Hmm ahoj bombulka, precitala som si tvoj problem. nevidim do toho je z casti problem je aj v tebe. ked nebudes vsetko do podrobna riesit a vsetko pitvat uplne do detailov, tak ver tomu, ze sa ti bude lepsie fungovat a vsetko pride akosi aj samo. viem to z vlastnej skusenosti. niekedy treba veci nechat, nech plynu a nie hned vsetko vidiet, co ak nahodou sa nieco stane. pa a vela stastia, vela pozitivnej energia

mimusa4
22. mar 2008

tak-tak pozitívne myslenie

sisi71
22. mar 2008

Bombulka o Janovskom pisala Mimusiacik, ta ma uz tiez nieco za sebou. Tak uvazujem ci ho nevyskusam, koli tomu, aby som nebrala tolko chemikalii. Ak zistis o tom Hopanovi nieco tak daj vediet. Sme zvedave 😔 😔 Dobry lekar sa hlada tazko. Tiez som taka povaha ako ty, ze sa este nic nezacne a ja si uz lamem hlavui nad tym, ze co ak toto a co ak ono. Minulke som si dokonca uvedmila, ked som bola na jednom pohovore, ze aj ta praca co mam teraz a j ta nova ma svoje vyhody a nevyhody. A ja som uz rozmyslala ze ked to nevyjde tak budem nestastna ale ked to vyjde tiez nebudem nadsena. Miesto toho aby som sa tesila z tych pozitivnych stranok, ktore kazda bez pochyby ma, ja som sa zamerala na tie negativne - a uvedomujem si, ze vela zlych veci s pripustame sami, namiesto toho aby sme sa zamerali na tie pozitivne a stastne. 😉 😉

bombulka
autor
22. mar 2008

kami, mimusa, mate pravdu, je to tak, sama si to uvedomujem. ale snazim sa na tom pracovat a mozno sa budete smiat, ale je to uz lepsie... 😉 predtym som si vobec nepripustala, ze nieco sa moze aj zlepsit, len to negativne, ale to mam z domu, vsetko je nanic, ani sa neznaz, aj tak sa to nemoze podarit, ziadne povzbudenie, negativny pristup uplne vo vsetkom ☹ alebo pri kazdej bolesti veta mojej mamy so zdesenym vyrazom: dufam, ze to nie je rakovina...to ma vzdy dostalo, ked ma clovek desat rokov, co sa mu asi po takom superm zhodnoteni situacie honi hlavou.... takze to nejde zo dna na den, nepripustat si aj negativne myslienky ale snazim sa a nevzdavam to 😅

bombulka
autor
22. mar 2008

sisi, znie to asi divne, ale som rada, ze sa tu najde aj niekto z nasich radov, aspon sa necitim ako exot 🙂 ten janovsky ma tiez zaujal a samozrejme, akonahle budem mat nove info o hoppanovi, pisem 😉

kami22
22. mar 2008

To je uplne super bombulka, ze si si to v prvom rade uvedomila. Ti je polovica uspechu, ked si to uvedomis priznas. Verim ti, je to tazke a este zvlast, ked to prameni z rodiny. Lebo negativnym si pritiahnes negativne, pozitivnym pozitivne, to je jednoducho princip myslenia. No nechcem tu mudrovat, len sa tymto kus zaoberam, cmuky a vela stastia

bombulka
autor
22. mar 2008

dakujem kami, si zlatusik 😀 napis nieco o sebe, som tu nova, tak ta este nepoznam 😉

kami22
22. mar 2008

Hm, tiez som tu nie nejaky borec. so tu v podstate aj ja kratko. my sa tiez snazilkujeme a cakame, co sa bude diat, ale v prvom rade nepodliehame panike. snazime sa v podstate kratko,par mesiacov, ale dost nato aby som iste veci vedela uz posudit. som rada, ze sa podelis so svojimi neduhmi, lebo o tomto to tu je. pa cmuky

bombulka
autor
22. mar 2008

my sa snazime pol roka, tento cyklus je siesty. takze zatial z hladiska casu o nic nejde, len tie problemy okolo toho mi robia vrasky, ale snad to dobre dopadne. inak, povedala som to mame, ale hned som to aj trpko olutovala, nesklamala ako vzdy svojimi povzbudivymi poznamkami, ani neviem, preco som jej to vobec hovorila... 😒

mimusa4
22. mar 2008

bombulka neviem aké máš vzťahy v rodine, ale ja z vlastnej skúsenosti viem, že radšej sa snikým o tom nebavím, okrem mužíčka a samozrejme naše koníčkarky odtiaľ..tu si všetky držíme palce apodporujeme sa..

bombulka
autor
22. mar 2008

ani neviem, zavolala akurat v taku chvilu...a uz sa zacinala pytat, kedy bude mat vnucatko...takze tak ci tak by som jej asi nieco naznacila. ale uz sa s nou na tuto temu urcite rozpravat nebudem, mam aj bez jej poznamok co robit, aby som nemyslela stale negativne. tazsie je to v robote. u lekara som poriadne nebola cele tri roky co som tam a odrazu niekam chodim. hned sa ma kolegyne, hlavne jedna je taka, ze ju strasne vsetko zaujima, vypytuju s vyplestenymi ocami: a ty si sa kde vybrala? k lekarovi? a k akemu, naco? a ked som sa vratila z preventivky, okamzite sa ma aj pred chalanmi kolegami vypytovala, co mi robil, aky bol a pod. neviem, ako to poriesim, pretoze predpokladam, ze teraz budem chodit k zenskemu dost casto...ta kolegyna je aj dost posadnuta tymito vecami, staci, ze poviem dve hodiny po obede, ze som hladna a uz sa vypytuje: a nie si ty nahodou tehotna? minule som mala crevnu chripku, no, tak to si zgustla. ked ma nahodou boli hlava, som smadna, chodim castejsie na zachod, lebo viacej pijem, alebo co, je to tu zas, uz som tehotna. aj ma to vytaca, co ju je do toho aj mi to "robi dobre", ked mi to stale pripomina, ze co ked to nepojde, kedze este nie som tak dobre vycvicena v pozitivnom mysleni 🙂 ona pred vsetkymi vyklada, kedy presne ide vysadit tabletky a od maja idu na to. nechapem to, ale to je jej vec, ale ja nie som ten typ, takto vykladat na pockanie svoje osobne veci...neviem, ako to poriesit... 😢

mimusa4
22. mar 2008

ja by som jej rovno povedala, či už vie termín môjho pôrodu, keď tak rozpráva, a keď by to bola len taká kolegyňa čo s ňou ani nevychádzam tak, by som ju poslala rovno do teplých krajov.. 😀 ty sa netráp nadtým čo iní..nech sa starajú o seba..

bombulka
autor
22. mar 2008

hej, len sedim s nou v kancelarii a ona je ten typ, asi to poznas, ze s nou byt radsej zadobre, lebo ti urobi intrigami peklo zo zivota, takze to budem musiet nejako diplomaticky uhrat. je nas tam jednoznacna prevaha zien, vela v podobnom veku ako ja, povacsine su vsetky pol roka, rok po svadbe a snazia sa otehotniet, takze to tam aj tak vyzera. a priznam sa, aj to ma stresuje. niezeby som im to nepriala, to naozaj nie, ale s kazdou dalsou tehotnou kolegynou si pripadam ja neschopnejsia alebo ako by som to nazvala... 😢 a je tam aj dalsia kolegyna, o ktorej mi kazdy hovori, ze ked budem tehotna, ze nech jej to nehovorim, nech to sama zbada, ked to bude vidno, pretoze mi vsetko zavidi a viem, ze sama sa pokusa o baby tri roky a su na tom dost zle obidvaja. samu ma to napadlo, ze by som sa normalne bala jej to povedat, pretoze ked ju stretnem na chodbe, prebodne ma pohladom, az mi pride zle. viem aj , ze ma nechutne ohovara a vymysla si nehoraznosti...ah jaj... 😒

mimusa4
22. mar 2008

tak vieš ženy sú závistlivé, preto hovorím že radšej robiť v mužskom kolektíve, lebo tam také nehrozí..a kde pracuješ? napíš do ip

lencici
22. mar 2008

bombulka tak to neviem či by som vydržala....maš u mna obdiv

mimusa4
22. mar 2008

tak to teda áno

bombulka
autor
22. mar 2008

hm, co mi ine ostava... 😒 ale nie je to ziadna sranda 😒 este aj s mojim uzasnym pristupom vypestovanym doma... 😖 a potom bud kludna a nemysli na to. inak, mama mi povedala, ked to bolo take cerstve a bala som sa, co bude s tou cystou, rozplakala som sa jej do telefonu, nechcela som, pretoze som vedela, ze z nej mozno aj vypadne to, ze dufajme, ze to nie je rakovina, ale proste to tak prislo a ona hned, ze pocuvaj sem, moja zlata, ale ty nerev, lebo ked budes nervozna NIKDY neotehotnies! to ma tak prijemne povzbudilo. 🙄 viem, ze sa treba ukludnit, ale nikto by nemal zene povedat, ze preto a preto nikdy neotehotnie, hlavne asi nie mama, neviem, ci som sa nemala smiat, ze mam cystu a bohvieco mozno este...

mimusa4
22. mar 2008

no tak to ti rozumiem a poznám..preto nevychádzam s máti..

bombulka
autor
22. mar 2008

preco su take? nechapem to...a keby som jej povedala, ze preboha mami, ako mi mozes nieco take povedat, co tak radsej povzbudit a hodit nejake mile vludne slovo, urazila by sa na smrt a zacala by ma kritizovat a vzbudzovat vo mne pocit viny, aka som zla dcera, urazliva, ze ona to mysli dobre a ja som taka zla...tvoja mamka ma tiez taketo maniere?