Operácia - Retentio testis. Poradíte urológa?

kakatka1
11. apr 2008

Maminy ktore maju chlapcov s podobnym problemom napiste vase skusenosti s lekarmi,pripadne poradte urologa a popiste vas problem a riesenie. Dakujem 😉

silvia.c
29. sep 2009

Ahojte mamičky.A ja mam dvojročného syna,ktorý má podobný problém.Od narodenia mal pruh na ľavej strane a preto mu nevedeli nahmatať vajíčko v semeniku.Na pravej strane ho má ale tiež mu lieta.Poslali nás k endokrinologičke,ktorá nám odporučila operáciu kedže mal pruh mali to spraviť pri jednom.Pred 2 týždňami sme absolvovali operáciu pri ktorej mu tu fixáciu nespravili,vraj to nepovažovali za potrebne.Tento týžďeň sme boli na kontrole a kázali mi znova vyhľadať endokrinologičku aby mu nasadila hormonálnu liečbu.Chcem sa vás opýtať,ktoré mate snou skúsennosti či sa može brať ak dieťa užíva lieky(epileptika)a či je naozaj bolestiva ako ju opisujete.Tým že moje dieťa trpí zachvatmi dalšiu operáciu,by som snim už nechcela absolvovať hoci tato prebehla bez komplikácii.

lienka55
29. sep 2009

Neviem ci si citala celu temu,ale mamicky nemaju moc dobre skusenosti s injekciami,a vacsina lekarov tiez odporuca operaciu.Lezala som s jednou holkou,ktorej syn bol lieceny hormonalne dlhodobo a nakoniec prisiel o vajicko,pretoze to dr. zanedbala a to mal uz 8rokov.

silvia.c
29. sep 2009

Vďaka za odpoveď..Kedže bolo jasné hneď od začiatku že Tobiáš bude operovaný nevenovala som tomu pozornosť a sústredila som sa len na tu operáciu aby dobre dopadla.Ešte stále neviem pochopiť prečo mu to nespravili počas operácie pruhu keď mali aj vyjadrenie od endokrinologičky.Ja chcem pre neho len to najlepšie.Vďaka vašim príspevkom viem o tejto hormonálnej liečbe trochu viac a dúfam že mi to pomôže pri návšteve lekárky, ktorá si na nás našla čas až za dva mesiace. To aj vy musíte tak dlho čakať na vyšetrenie.Mnohé mamičky píšu že s týmto problémom chodia k urológovi.To môže aj on odporučiť operáciu,alebo len endokrinologička.

lienka55
30. sep 2009

No nam bola operacia naplanovana na 8.12.2008,kedze mi maly ochorel tak sa presunula az na 14.4.2009,kedy bol volny termin ,ale co cert nechcel,ochorel mi zase tak nas operovali az 8.7.2009.Takze sa nam to poriadne potiahlo.
My sme napriklad u endokrinologicky nikdy s tymto problemom neboli,my navstvujeme urologiu od narodenia na Kramaroch.

lienka55
17. okt 2009

Dievcata,tie ktorych synovia to uz maju za sebou sa vas chcem spytat,ze ci maju vasi chlapci jedno vajicko vyssie a druhe nizsie???
Pretoze mne sa zda akoby sa nam to vracalo,je to mozne????Jedno mu vzdy akosi slabsie alebo vobec nemozem nahmatat.Na kontrolu by sme mali ist az niekedy vo februari,marci. 😉

vmiklosova
15. jan 2010

Ahojte!Chcem prispiet so svojimi skusenostami.Mam 17 mesacneho synceka, a mame dva dni po operacii. Uz v porodnici mu zistili ze ma nezostupeny semennik. Bolo mi odporucane cakat do jedneho roka, a potom riesit situaciu. Semennik nezostupil, teda cakala nas operacia. Kvoli kaslu sme odkladavali operaciu, az sa nam podarilo byt zdravy a prijali nas na oddelenie detskej urologie na kramaroch v Bratislave, 12.1.2010.
Bola som vystrasena, vsetky tie prijmy a nemocniocne prostredie na mna vplyvalo negativne, ale nakoniec sme vsetko krasne zvladli. Po prijati sme sa ubytovali na oddeleni a do vecera sa nic nedialo. V noci mohli chalani pit a jest do polnoci a potom uz nic. O tretej v noci dostali tabletku (kvoli anesteze).Toto bol moj najhorsi zazitok, lebo maleho stale kojim, a chuda male bolo uz hore od tretej v noci a bol aj dost hladny.zaspinkal az nadranom, takze cele oddelenie malo z nas radost......v den operacie sme sa dostali na rad okolo pol deviatej, to sa mi uz maly hadzal na zem od hladu.isla som s nim az pred operacnu salu, tam dostal sirupcek na utlmenie, potom mi ho vzali.chudatko male strasne plakalo.cakala som pred oddelenim hodinu a pol, potom ho sestricka brala v kociku na oddelenie. malinky bol v polospanku a pomrnkaval, nevedela som ho ukludnit, a dostal nieco n aspanie (cez ritku).To mi potom cely den krasne spinkal, obcas sa zobudil zobrala som ho na ruky a potom zase spinkal. pomalicky som mu davali pit a potom piskotku a konecne aj mliecko 🙂)A potom uz bolo vsetko v poriadku.
Malinky ma dve rany, jednu v podbrusku, tak 10 cm, a jednu na miesku, tu ani nevidiet. Vajicko bolo stiahnute a prisite, takze by nam uz nemalo nikdy utiect......Na druhy den uz behal, lozil na konika, vsetko bolo OK, ako keby nemal tie rany. Male deti znasaju tieto veci velmi dobre. Takze sme doma, a nakoniec to ani nebolelo 🙂)
Vsetkym mamickam drzim palce a nebojte sa, vsetko bude dobre, lekari su velmi ustretovi a prijemni a vraj je to velmi dobre oddelenie, ma dobru reputaciu aj v zahranici. Nas operoval Pan Doktor Molčan! Este raz mu velmi pekne dakujem!!!!!!Takze dufam ze vsetko bude v poriadku, budeme chodit na kontroli (az do 15 rokov....)a z bchalanicka vyrastie zdravy velky chlap 🙂)

mairima
30. jan 2010

Nikto nebol na detskej chirurgii v Martine? ☹ Ako tam je?

maminkas
14. apr 2010

Ahojte maminky.Pisem do tohto fora prvy krat a som rada ze som tu nasla tuto temu.Môj syn Lukasko ma 19 mesiacov a 11 maja nas caka tiez operacia.Lukasko nema zostupeny semenik na lavej strane od narodenia a na pravej sa mu da stiahnut,ale väčšinou je v brusku,takze nam budu operovat dve strany naraz.Vybral 3 hormonalne iniekcie Choragon,ale nepomohli.Samozrejme mam strach a velmi mi pomohlo,ked som si precitala vese prispevky a skusenosti,ze to chlapci dobre znasaju.Drzte nam prosim palce nech nam to dobre dopadne.

zuzulka208
7. máj 2010

Dobry den,aj ja pridam svoj zazitok s vodnym pruhom maly 3r.ho mal na pravej strane,dost velky najprv si mysleli ze sa vstrebe ale nie.Maly mal operaciu odlozenu sest krat,pre chorobu nakoniec sa podarila 6.4.2010.po roku odkladania.Maly zakrok v celku zvladol najhorsie bolo vrackanie po narkoze,zakrok trval asi 1hod.a pol.postavil sa na druhy den a to sme isli aj domov.Teraz chodime na kontroly na Kramare.Som rada ze to ma uz za sebou,uz by som to nechcela s nim absolvovat.Drzim vsetkym mamickam cakatelkam palce.

misha.together
12. máj 2010

ahojte. aj ja by som sa chcela pridať ku teme co sa tyka nezostupeneho vajicka. moj maly mal 5.maja rok a o necele dva tyzdne nas caka tiez zákrok. kedze sa narodil trosku skor ako sa mal a vajicko mu sice zostupili nakoniec sa mu jedno zafixovalo vysie a preto musime podstupit operaciu ktora sa blizi. chcela by som poprosit mamicky ktore podstupili tuto operaciu ci by mi mohli napisat ako to vsetko vlastne prebehlo a ako to maly znasal. dakujem.

zdenka_pp
8. júl 2010

Ahojte, aj my máme problém s nezostúpeným semenníkom a navyše máme na tej istej strane aj pruh. Tiež nám bolo povedané, že s tým semenníkom treba čakať tak do roka, že je šanca, že klesne samo. K pruhu sa lekárka veľmi ani nevyjadrovala, že je to normálne, že to môže aj samo zaniknúť, že jej syn má 5 rokov a tiež má pruh. 🙄 a je v poriadku. No mne osobne sa to nepozdáva, najradšej by som bola, keby sa to čo najskôr zoperovalo, jedno aj druhé. Máme však ešte len 3 mesiace a tak sa do roka načakáme. Navyše máme problémy s prdkaním a so stolicou a práve ten pruh to môže všetko komplikovať, že v tom črievku, čo má "vonku", sa to môže všetko brzdiť. Zatláčať ho nemôžem, pretože niekde tam je aj zatúlané vajíčko.
My sme z Popradu, nenájde sa niekto z okolia, kto už má niečo také za sebou? Poradiť nejakého dobrého urológa?

zdenka_pp
9. júl 2010

Nezostúpené semenníky, kde ste?? Haló?! To už tu naozaj nikto neprispieva?!

maminkas
11. júl 2010

ahoj,Zdenka-PP,aj my sme z Popradu.ja som tu dala prispevok,ze ideme na operaciu v maji,ale na operacii sme este neboli,museli sme ju 2krat uz odlozit,pretoze mal Lukaško sopliky a to musi byt 6 tyzdnou pred operaciou uplne zdravy.Ak sa nam podary vydrzat bez choroby,tak by sme mohli ist v auguste.Ak to budeme mat za sebov,urcite tu napisem,ako sme to zvladli a ako to prebiehalo.

lubi22
16. júl 2010

Ahojte. Aj my mame tento problem, mladsi syncek by mal byt operovany na jesen kvoli nezostupenemu vajicku - mame to od narodenia. Lenze v BB nie je mozne, aby matka bola s dietatkom na izbe, takze chceme ist tam, kde je to mozne. Chcem byt so syncekom po cely cas. Volala som na Kramare, kde maju sukromne izby, len som trosku v soku z tej velmi dlhej cakacej doby. Ked som nas chcela objednat na vysetrenie, najblizsi termin je v oktobri. Takze ak chceme, aby operacia bola skor ako buduci rok v maji, musime prist a odcakat si to. Preto som sa chcela spytat, ako to tam funguje, musime prist nejako skoro, aby sa nam usli casenky? Alebo staci prist aj na 10 a zoberu nas? Nechcem riskovat, ze tam budeme cestovat, musim zariadit varovku pre starsieho synceka a nakoniec nas nezoberu. Budem vdacna za Vase skusenosti. Myslela som, ze by sme operaciu mohli mat za sebou na jesen, ale ak mame zaujem o sukromnu izbu, volna je najskor vo februari, tak budeme musiet asi cakat 😒

zdenka_pp
17. júl 2010

@lubi22 Ahoj Lubi, to nikde bližšie tie operácie nerobia, že chceš ísť až do BA? U nás sa tento problém ešte nerieši, keď že máme len niečo cez 3 mesiace, no tiež ma zaujíma, kde by som mohla s malým ísť mimo Popradu, ak by sme fakt išli na operáciu. Čo si myslím, že určite bude, keďže mi máme na tej strane aj pruh. No do BA určite nie, to je moc ďaleko.

lubi22
18. júl 2010

@zdenka_pp - robia este aj v Martine, ale ja mam problem ani nie tak s operaciou, ako s tym, ze ja chcem byt so syncekom cely cas. A napriklad v BB nemaju sukromne izby, v MT maju, ale nedaju sa vopred objednat, cize je to len o stasti, pricom vzdy maju prednost kojace matky. Takze ja chcem istotu, ze budem moct byt cely cas pri syncekovi, a budeme na izbe sami. Tak preto BA. Ak by sa to dalo tak blizsie, bolo by to fajn, ale nikde inde som nezistila, ze by bola takato moznost ako v BA.

zdenka_pp
28. júl 2010

@maminkas Ahoj, viem že sa pomaly budete chystať na operáciu, tak dúfam, že vám to tentoraz vyjde. Držím palce, aby všetko dobre dopadlo. Operovať vás bude asi primár Dr. Chorvát, však? Dnes mi moja lekárka vravela, že je dobrý, že prišiel z LE (že predtým posielali pacientov za ním do LE).

ewellina
28. júl 2010

@maminkas - Môjho synčeka operoval Dr.Chorvát začiatkom tohto roka a je to podľa mňa dobrý lekár. Tak držím palce.

zdenka_pp
28. júl 2010

@ewellina Môžem sa spýtať, že kvôli čomu ho operoval? Mal nezostúpený semenník, alebo mal iný problém?

ewellina
28. júl 2010

@zdenka_pp Nezostúpené semenníky - obidva a počas operácie sa zistilo, že tam bol aj pruh, kvôli ktorému nemohli tie semenníky zostúpiť a ktorý teda tiež hneď operovali.

zdenka_pp
28. júl 2010

@ewellina My máme pruh a nezostúpený semenník na tej istej strane, no na operáciu si ešte počkáme zopár mesiacov, aby bol Adam trošičku väčší. Najprv vraj dostaneme nejaký hormón, aby vajíčko kleslo nižšie, a aby bola ľahšia manipulácia pri operácii (lekárka nepredpokladá, že by zišlo až do mieška). Čomu veľmi neverím, veď na čo pchať do bábätka hormóny, keď aj tak pôjde na operáciu.
Som rada, že vám všetko dobre dopadlo. Je dobré vedieť o ľuďoch, ktorí majú rovnaký problém. Hlavne, keď ten problém bude riešiť tá istá osoba. Takže, ak ste boli spokojní s doktorom Chorvátom, som len rada.
Chcem sa ešte spýtať, ako je to s hospitalizáciou. Bola si celý čas s malým na izbe? Myslím aj v noci? A ako dlho ste boli v nemocke. Vďaka.

ewellina
28. júl 2010

@zdenka_pp V nemocnici sme boli tri dni - prvý deň nás prijali, druhý deň samotná operácia a tretí deň domov. Bola som s malým na izbe celý čas, neviem si predstaviť, že by tam bol - chúďa malé - sám. Ak má dieťa menej ako tri roky, matka dopláca len za stravu, ale nemusíš si tú stravu objednávať, ak nechceš. Ale práve pozerám, že Tvoj Adamko má len tri mesiace, tak sa nemusíte nikam ešte ponáhľať. Vraj do jedného roka by mohol ten semenník zostúpiť aj sám, ale keď je tam aj ten pruh, tak neviem. Môj synček mal mesiac pred druhými narodeninami, keď ho operovali. Držím vám palce, nech vám to dobre dopadne.

zdenka_pp
28. júl 2010

@ewellina Vďaka za informácie 🙂 . Lekárka nám vravela, že do roka je šanca, že semenník zostúpi, ale vzhľadom na pruh je tá šanca malá. Ale ako vravíš, máme ešte čas, potom sa s tým budeme na plno zaoberať. Maj sa pekne.

maminkas
16. aug 2010

@zdenka_pp Ahoj,ano bude nas operovat Dr.Chorvat,aj ja som pocula ze je dobry.Teraz nas objednali az na 12 oktobra,tak len dufam ze vydrzime zdravy,a ze to uz konecne zvladneme,aby sme to uz mali za sebov.U vas sa este nic nezlepsilo?

maminkas
16. aug 2010

@ewellina Dakujeme,uz by som chcela aby sme to mali za sebov.Mozem sa spytat,ako to tvoj syncek znasal po operaci?Lukasko bude mat tiez 2 roky akurat.

ewellina
17. aug 2010

@maminkas - No, tesne po operácii len ležal v postieľke, nechcel vstať ani na druhý deń, keď už nás posielali domov. Inak je to dosť živý neposedník. Do rúčky mal napichnutú infúziu, tak tú rúčku nechcel ani vidieť, len to mal skryté stále pod perinou. Dosť nepríjemné bolo pre neho prelepovanie rany a neskôr vyberanie stehov, ale dalo sa to všetko zvládnuť. Ozaj, vezmite si so sebou nočník. Mne povedala sestrička v deň operácie, že ho mám okúpať v kúpeľni. Keď som tam vošla - no "hrúza", špina a zima - bolo tam celú noc otvorené okno (v januári!) a tam som mala kúpať dvojročné dieťa??? Upratovačka mi potom dala taký lavór, ktorý ešte pred mojimi očami poriadne vyčistila a vydezinfikovala a tak som ho potom kúpala tam na izbe. Verím, že vám všetko dobre dopadne.

zdenka_pp
18. aug 2010

@maminkas Ahoj , u nás nenastala žiadna zmena, semenník nie je na svojom mieste. Dobrá správa je, že sa nenachádza ani v brušnej dutine, tak sa aspoň zbytočne neprehrieva. Lekárka mi vravela, že najprv dá malému nejaký hormón, že aj keby zostúpil semenník len o 1 cm, že to uľahčí operáciu. No neviem, či je to najlepšie riešenie, dávať mu hormón, keď aj tak bude operovaný. Ale zatiaľ máme čas, teraz zase riešime iné komplikácie. Takže uvidíme ako bude.
Neviem si to dosť jasne predstaviť, ako by som malému vysvetľovala, že mu nemôžem dať najesť (pred operáciou sa niekoľko hodín neje ani nepije, ak sa nemýlim) ani napiť. To fakt neviem ako by som to zvládla.

maminkas
20. aug 2010

@zdenka_pp ahoj,den pred operaciou možu detičky papat a pit do polnoci a rano ich väčšinou beru ako prvych okolo osmej,tak to rano sa uz asi da zvladnut,bez papania.Lukasko bral tie hormonalne injekcie,ale nepomohli a čo som o tom čitala,tak väčšinou ani nepomôžu,ale aj nam pani doktorka povedala,ze aj ked vajičko nezíde tam kam má,ale aspon narastie do takej velkosti ako má a ulachčí to operáciu.

maminkas
20. aug 2010

@ewellina Dakujem za radu a verim že aj my tak dobre zvladneme.

zdenka_pp
23. aug 2010

Ahojte, my sme dnes boli u doktora Chorváta, pretože malý mal problémy s cikaním a tak mu preťahoval predkožku. Tiež mu pozrel aj ten semenník. Vedel si ho nahmatať a povedal, že to budeme riešiť až bude mať malý 18-24 mesiacov. Aby to do dvoch rokov bolo hotové. Som čakala nejakého starého pána a nie mladého sympoša 😉