Správna výslovnosť u detí. Navštíviť logopéda tu?

dankacac
16. apr 2009

ahojte, mam 3rocny dcerku, plynule mi rozprava od 2 a pol roka, lenze nevie spravne vyslovovat niektore pismenka. zijeme v anglicku, ale ucim ju aj po slovensky,lebo s manzelom sme slovaci, ale -r-mi v slovenskom slove povie len po anglicky, tiez mame problem s makkym S a makkym C/nemam na klavesnici mekcene/. ja sa ju za kazdym snazim opravovat, rada sa uci aj basnicky a riekanky,ale nejak nam to neide, na slovensku by som s nou navstivila logopeda,ale co tu?viete mi niekto poradit?ako je to s vasimi detmi?dakujem

stanka911
16. apr 2009

ahoj, moja dcera bude mat v auguste 4 roky a stale nevie povedat R, pri L, Š, Č sa musi velmi snazit aby to vyslovila, doktorka nam povedala, ze to sa riesi az po 4 roku, ked stale bude trvat problem, tak ju poslu k logopedovi... ja sa ju snazim doma ucit, ked vyslovi zle to L, Š Č tak ju opravim a aj ona sa potom opravi, ale R ju nedonutim povedat ani keby som neviem co robila 😀 to odmieta hovorit

skurinka
16. apr 2009

no tak my jdeme pristi tyden na logopedii 😢

dankacac
autor
16. apr 2009

stanka911, to si ma troska upokojila,ale aj tak,ked opravim vo vyslovnosti moju dceru, tiez sa snazi povedat to spravne, len ked uz rozprava sama, povie zas vsetko zle. venujem sa jej dost vela,ale aj tak si niekedy pripadam neschopna. niekedy mam pocit, ze uz sa s nou uz ani nehram, len ju v kuse opravujem a zastavujem,ked sama rozprava...zacina jej to uz liest na nervy. 😒

peppapig
16. apr 2009

ahoj maminy, taky myslim, ze u nas bude problem, mala ma sice jen dva roky, ale hrozne spatne rika S, cpe pri tom jazyk pred zuby. Jsem zvedava, zda se cz nauci R s hackem, take zijeme v UK a posledni dobou odmita mluvit cesky, ale rozumi vsechno, co ji cesky reknu.

dankacac
autor
16. apr 2009

peppapig, to este len uvidis, ako ti bude mala splietat v roznych jazykoch, ako moja dcerka, obcas jej vyklzne nieco po cesky, nieco po polsky,kedze mame znamych hovoriacich v tomto jazyku. v dospelosti mi to pripada ako vyhoda, ale teraz, ked nevie priadne materinsku rec,je to pre mna hotova tragedia ☹

stanka911
16. apr 2009

dankacac- aj moja ked rozprava sama tak vobec nepouziva ani L ani Š ani Č, proste makcene (ci ako sa to pise 😀 ) vobec, R ani omylom, takze u nas to vyzera asi takto: dnes som boua v skouke 😀 a ked ju opravujem tak potom je nervozna a uz mi to ani nedopovie, co ma mrzi, uz to asi necham tak a uvidim co bude do 4. narodenin... a moja svokra povedala, ze moj manzel ked bol maly tak tiez nevedel povedat R tak s nim sli k logopedovi, prisli tam, logoped povedal: Povedz R a on povedal a sli domov 😀 😀

anica
16. apr 2009

Moja dcera bude mat v maji 4 roky, tiez nevie povedat R. Ked sa velmi snazi, t.j. ked ju opravujem, tak povie L, ale take makke L....č,š,ž jej tiez nejdu. Tak som si povedala dost a dnes som s nou bola u logopedicky. Tam sme zistili, ze ked opakuje iba slova, tak sa snazi tie pismenka vyslovit, ale ked hovorila basnicku, tak sa nesustredila a pismenka vynechavala.... ☹ Logopedicka hovorila, ze medzi 4-5 rokom by sa dieta malo naucit L a sykavky, resp. č,š,ž a pismeno R sa uci az nakoniec medzi 5-6 rokom.
Chcem este povedat, ze nam spominala, ze niektori rodicia ucia svoje deti vyslovovat pismenka nespravne / aj moj manzel uci dceru R a samozrejme zle 😀/, preto odporuca sa stale poradit, ci je to primerane na vek dietata. Je pravda to, ze oni vedia ako na to.

martao
16. apr 2009

My problémy s výslovnosťou nemáme. Vyslovovať R vedeli od 3 rokov. Stačilo si všimnúť ako dávajú jazyk pri výslovnosti. Jediný Problém bol, že ho dávali medzi zúbky. To sme napravili a potom to išlo.

teessa
16. apr 2009

anica: takže pokud malej neumí ve 4 R tak to není tragédie?? nebo raději na logopedii??

anica
16. apr 2009

Teessa, tak povedala logopedicka, ze pismenu R sa ma venovat pozornost az po 5 roku. Vsetky pismena maju svoj cas. Ked dieta vie hovorit R skor, je to jeho sikovnost, nie je to pravidlo. My k nej budeme chodit, aby sme si vycibrili L a č, š,ž.
Podla mna este pockaj, mozno sa sam nauci.... 😉

dankacac
autor
16. apr 2009

waw dievcata, takze zatial nemusim stresovat, ze moja zatial takto rozprava?
anica, ale u mojej dcerky je to akosi inak, nauci sa basnicku na spamat a ked ju recituje, hlavne to R povie spravne, ale inak ked rozprava, bud povie L alebo take anglicke R, neviem co je horsie. tazke je pre nu hlavne R na zaciatku slova...ale budeme to skusat dalej, uvidime casom a hlavne co nam povie lekarka pri najblizsej navsteve slovenska 😵

anica
16. apr 2009

Dankacac, ked dcerka vie rozpravat R vtedy, ked si dava pozor, potom je to dobre...Asi je normalne, ze ked rozprava bezne, tak si to ulahci a nahradi ho nejakym jednoduchsim pismenom. Myslim, ze po case ho zacne pouzivat stale. Nas logopedicka upozornila, ze nemame ucit nasilu R, lebo mozme ju naucit zle / hrdelne R / a toho zlozvyku sa bude tazke zbavit. A az dieta, ked vie dokonale pismeno L, tak az potom je schopne sa naucit R.

anica
16. apr 2009

A este tu som nasla clanok, co by mali vediet deticky a v akom veku, aby sme sa zbytocne nestresovali...http://www.klinicka-logopedia.sk/index.php?opti...

teessa
16. apr 2009

ani dík moc 😉

dankacac
autor
17. apr 2009

anica, dakujem za ten clanok, pomohlo 😉 ale budeme musiet davat pozor na to R, pretoze mne ho hovori dost,,anglicky,,kedze ma to prostredie tu anglicke

briketa
30. sep 2010

ako cvicite deti na "r" vyslovnost?
syn ma pat rokov a stale hovori "L". ked ho povzbudzujem zopakovat a korigovat ho, zasekne sa a slova s erkom bude vymienat za anglicke. jeho prvym jazykom je anglictina.
nejake domace cvicenia? logoped mi tu nepomoze, on sam by povedat slovenske "r" nevedel 😀

renab
30. sep 2010

@briketa My sme sa to učili takto:
zamieňali sme písmeno r v slovách za písmeno d
1.cvičenie:
tdn, fdn, mdn, ddn, ......
tdddn, fdddn, mdddn, ddddn, ........
2.cvičenie:
r v slove medzi dvomi spoluhláskami
pdší, fdčí, tdpaslík, mdzne, tddlo, tdpí, tdčí, tdvá ....
3. cvičenie:
r v slove medzi spoluhláskou a samohláskou
mdož, mdak, tdáva, kdava, kdeslí, vdana .....
4. cvičenie:
r na začiatku a konci slova:
dáno, kocúd, dopa, dyba, meteod ......
5. cvičenie:
r v celých vetách, básničky (dieťa už vyslovuje r, keď sa na to sústredí)
Naša mačka stdakatá, mala štydi mačatá,
jedno čiedne, dduhé biele,
tdetie hnedé, pdeveselé
a to štvdté stdakaté, po mamičke okaté.

Trvalo nám to skoro rok, kým sme sa r naučili, lebo malému sa nechcelo spolupracovať. Ale so starším synom to trvalo len mesiac. Ten cvičil aj sám.

briketa
1. okt 2010

@renab vdaka, vyborne cvicenia!

waitinka7
1. júl 2011

Moj maly sa pomerne rychlo naucil pekne rozpravat, pismeno r vie povedat a nema ani tri roky, ale tiez som s nim formou hry cvicila rozne slovicka...
tdava, tdstina, tdpaslik.....
pdeto, pdaca, pdoso....
a zrazu to nejak samo vyslo z neho, hovori pekne znejuce r. S inymi hlaskami tiez myslim nemame problem, niekedy s "f" alebo "v", ale oproti inym detickom v jeho veku rozprava krasne.
Tiez si myslim, ze riesit by to trebalo az vtedy, ked dietatko do 5 roku pekne nerozprava, logopedicky vedia tieto "recove" vady krasne odstranit....

tanulka007
1. júl 2011

Ahojte. naša bu de mať v septembri 3 roky a tiež nie veľmipekne rozpráva. Ona nevie ani s, kde má byť s tak tam dáva všade h. Ale ona je taká, že keď ja ju opravím tak ona ani nechce pomne opakovať. Neviete mi niekto poradiť ako na ňu? ☹

andika10
2. júl 2011

@tanulka007 neviem či ti pomôžem, moje deti budú mať v auguste roky, a syn povie dokopy 10 slov ☹ na rôzne veci používa to isté slovo, už sme začali chodiť k logopédovy. Ale keď má len výslovnosť zlú, to sa ešte môže upravyť aj samo.

tanulka007
2. júl 2011

@andika10 Ďakujem. Malej to síce nepomohlo ale mne ano. Som spokojnejšia, keď píšeš že to není až také zle. Uvidíme ako sa to pohne ďalej. 😕

mamalina
8. dec 2012

Ahojte, obnovujem tuto temu.
Vedeli by ste mi poradit nejake jazykove cvicenia na zlepsienie vyslovnosti, problem mame hlavne s hlaskami "K" a "G".
Diky! 🙂

rainbow0508
8. dec 2012
mamalina
9. dec 2012

@rainbow0508 Ahoj, dakujem velmi pekne za tip. Vyskusame 🙂