Absolvoval manžel niektorej z Vás spermiogram?

fifla
9. nov 2006

cavte kocky! absolvoval manzel niektorej z Vas spermiogram?

cecil36
26. aug 2011

Baby, jasne, ze CAR chce na vas zarobit, ma to v nazve- Centrum asistovanej reprodukcie a nie je to Centrum pre liecbu neplodnosti 😉. Neplodnost ma liecit gynekolog a urolog, pripadne androlog ak je problem s hormonami u mm.
@ludinka @ludinka to aky debil vam robil iui s parologiou 98,5%? Jasne, aj taka moze oplodnit vajko, ale kedze morfologicky zla spermia ma aj zlu DNA, tym padom dochadza k potratu alebo nartodeniu poskodeneho babätka, to v zavislosti kde v strukture DNA je poskodenie. S takou patologiou jedine PICSI 😉 Ano do ICSI by som nesla.
Ano, zazraky sa deju aj s horsou patologiou, ale na zazraky sa spoliehat neda a navyse sa to podari len parom, ktore maju nad 150 mil spermii.
@cuculik1 fragmentacia nad 50% je na prd, vtedy sa uz odporuca darca. PICSI a IMSI sa odporuca do cca 30-35% fragmentovanych.
@majkal patologia sa da ovplyvnit ak vies co ju sposobilo. V pripade zapalu alebo myko a ureaplaziem treba vyliecit zapal. varikokelu treba operovat (ak ma muz do 30 rokov, neskor sa uz neodporuca lebo spermatogeneza sa nemusi nastarovat), na oxidacny stres zaberie 3 mesacna kura antioxidantmi) atd. Najcastejsie vsak patologiu sposobuju geneticke poruchy, zly karyotyp a ochorenia ako cysticka fibroza, ktore sa nedaju ovplyvnit nicim.

kamilkka
26. aug 2011

@cecil36 ale pri kontrolnom spg po 3 mesiacoch klesla cuculik fragmentacia o 20% 😉
takže ani s ňou to nie je až take jednoznačne 😵

cecil36
26. aug 2011

@kamilkka ako som pisala, fragmentacia (aj morfologia) moze byt sposobena oxidacnym stresom a ak mm papal vitaminy C, E, B, zinok, selen, tak sa to mohlo zlpsit

cuculik1
26. aug 2011

@cecil36 , ano je pravda co spomina kamilkka. Po dvoch mesiacoch brania vitaminov, plus nejake ladove zabaly sla fragmentacia dole z 53% na 35%, takze sa s tym pohnut da. Zlepsila sa koncentracia z 115 mil/ml na 153ml/ml, aj lieanrna pohyblivost sla hore z 8% na 16%. Na vysledok morfologie este cakame predtym bola patologia 100% , verim, ze ked sa zlepsila fragmentacia, zlepsila sa aj patologia, takze ostava len dufat a musim povedat, ze mna tato sprava pozitivne naladila....

cecil36
26. aug 2011

@cuculik1 prosim ta, ked budes pozorne po mne citat zistis, ze som nepovedala, ze sa to neda, ale ze to zavisi od toho co zlu morfu a tym padom aj fragmentaciu sposobuje.

kamilkka
26. aug 2011

dievky ak viete po anglicky prečítajte si toto
http://blog.drmalpani.com/2011/03/sperm-dna-fra...
zaujimave 😉

cuculik1
27. aug 2011

@kamilkka ano, precitala som si clanok, na jednej strane celkom povzbudive,lebo clovek od vsadial len cita , ze dopraocvat sa k zdravemu baby prirodzene s vysoko fragmentovanou dna je nemozne a predsa deje sa to

cuculik1
27. aug 2011

@cecil36 v literture sa uvadza, ze zla morfologia auotmaticky neznamena vysoka fragmentacia a plati to aj naopak 🙂

cecil36
27. aug 2011

@cuculik1 podla viacerych genetikov s ktorymi som konzultovala mi povedali, ze cim horsia morfologia, tym horsia fragmentacia, ale kedze oboje moze sposobovat viacero faktorov, v pripade oxidacneho stresu sa da morfa aj fragm. ovplyvnit. P.S. Norma pre prirodzene otehu je fragmentacia do 10%

cuculik1
27. aug 2011

@cecil36 tak nam ostava len dufat, ze sa nam fragmentacia podari este zosunut nizsie. ja sama som bola tehotna v case, ked bol manzelov spermigram zly, / na treti sup 🙂 / hoci sa to neskor skoncilo. aj tu na koniku su baby , ktore otehotneli prirodzene pri fragmentacii 30 a viac. aj vo forach z usa som citala o tom ako zeny otehotneli prirodzene pri vysokej fragmentacii, mozno su to svetle vynimky / a to asi viac menej ano / , ale ako bolo spomenute aj v clanku co nan preposlala link kamilkka, vysoka fragmentacia vzdy jednoznacne neznamena, ze sa pre par skoncili vsetky sance prirodzeneho otehotnenia. aspon ja mam na vec taky pohlad.

cecil36
27. aug 2011

@cuculik1 jezisi, ja uz fakt neviem ako ti to mam vysvetlit. AJ ZLA SPERMIA MOZE OPLODNIT VAJKO, ALE MA TO ALE... a tym je to, ze to väcsinou po par tyzdnoch konci, lebo zla fragmentacia = zla DNA. A tym padom bud potratis alebo sa moze narodit postihnute mimi (vzhladom na poskonevie DNA spiraly). Poznam kocku co otehotnela kazdy mesiac, chvilu mala pozitivny testik a potom dovi dopo. Na taketo tehu sa vsak mozem vykaslat, ci ty mas iny nazor?

cuculik1
27. aug 2011

@cecil36 to vsetko mi je jasne, ja som tu nikdy netvrdila opak! len myslim, ze nie vsetko je len cierno-biele. asi som sa zle vyjadrila, ked som napisala , ze niektore zeny otehotneli, mala som na mysli aj uspesne donosili zdrave baby. 🙂

cecil36
27. aug 2011

@cuculik1 bohuzial, ja taku poznam len jednu, ale ti mali 200 mil spermii

bettypo
28. aug 2011

baby tak z tejto debaty už fakt nemám dobrý pocit. Je úplne jasné, že prognózy sú v týchto prípadoch zlé ale taký negativizmus fakt nie je na mieste. Dúfam, že všetci zúčastnení pochopili

cuculik1
28. aug 2011

@bettypo 🙂 🙂 🙂 dakujem za podporu a myslim, ze nehovorim len za seba 🙂

jerryjanka
30. aug 2011

@cecil36 neviem prečo takto všetko davaš do jednej škatulky, nam iui robili s morfologiou 98% teda s patologiou - hlavne hlavičky, a mam 7 mesačnu zdravu dceru 😉
a to sme mali 52 mil. spermii - žiadne že 150 a viac milionov.

cecil36
30. aug 2011

@jerryjanka iui sa robi pri zdravom spermiograme. Ty si mala jednoducho stastie. Ale na to sa teda spoliehat urcite neda. Ja osobne by som do toho nesla. My sme tiez mali morfo 98% a vyslo az tretie ivf. Poznam vsak more kociek s rovnakou morfou a este stale nie su tehu. Preco? Lebo k morfo sa pridava milion dalsich faktorov, ktore ovplvyvnia otehu napriklad fragmentacia, pocet spermii na ml, pohyblivost atd. To, ze tebe sa to podarilo neznamena, ze takto otehotneju vsetky kocky v tejto teme.

bettypo
30. aug 2011

Podľa mňa je to všetko aj o šťastí. Niektorým sa podarilo aj s ťažkými diagnózami, niektorým s menej závažnými vôbec a to myslím IVF. Možno je x ďalších faktorov, ktoré sa ani neriešia, resp. sa o nich vôbec nevie. Trochu ma zaráža a z tohto dôvodu som reagovala aj predtým, prečo takéto negatívne príspevky vypisuje tehotná baba, ktorá ani zďaleka nemala tragické výsledky. hmm. cecil niekto proste chce byť optimisticky naladený, keďže aj motyka občas vystrelí. Je to lepšie ako myslieť na to, že je malá nádej aj pri IVF-ku (ak je reč o blbej morfológii a fragmentácii)

kamilkka
30. aug 2011

@bettypo vitaj medzi nami optimistkami 😉

alica311
26. sep 2011

Ahojte dievčence, pridávam sa k vám. Po roku neúspešného snaženia sa o malé mimi, sme s manželom zašli za lekármi a výsledky ma teda vôbec nepotešili. 😢 Málo sperií (len 7. mil.) a znížená pohyblivosť, morfologiu mal navštastie v norme, ale čo z toho keď sa nehýbu. Preplakala som 3 dni a noci a teraz rozmýšľam, čo ďalej. Neviete aké sú šance na prirodzené otehotnenie s takýmto spermiogramom? Neviem, či máme dať tomu ešte nejaký ten rôčik, alebo je lepšie zájsť čím skôr do nejakého centra, pretože sa ževraj po 35 kvalita spermií zhoršuje a manžel má už 34 rokov a čas tak rýchlo letí.

agimi
26. sep 2011

@alica311 ahoj, môj mm bol u nás na spermiograme, doktor ho privítal vetou, že pri takomto výsledku nebudeme mať bábo, kedže mal podľa neho minimum spermií, spomínal tuším max.200 tisíc. mm bol zničený, ale prehovorila som ho ešte na jedno vyšetrenie v centre, kde bol úplne iný prístup a aj výsledok bol úplne odlišný.
tam už mal 13 mil. spermií, síce pod priemer ale dosť. aspoň na IVF, ktoré sme postúpili aj kvôli mne (netvorili sa mi vajíčka) a v rámci toho sme využili ICS (do mojich vajíčok priamo vpichli vybranú spermiu), síce sa dopláca, ale teraz už kupujeme kočík 🙂 (ťuk, ťuk).
radím ti skúsiť ešte jedno vyšetrenie po pár týždňoch a v niektorom centre a podľa toho sa zariaďte.
my sme tomu dali mesiac a už bol takýto veľký rozdiel, dokonca bol mm ešte na ďalšom vyšetrení, pretože sa to dokt. v centre nezdalo.
držím palce a nevzdávajte sa 🙂 nikdy nie je neskoro, ja mám 34 a mm 35 rokov a veda je už dosť ďaleko 🙂

cuculik1
26. sep 2011

@alica311 skor by som povedala ze je potrebne zajst k dobremu andrologovi alebo urologovi a zistit pricinu preco ma tak malo spermii a na zaklade toho sa rozhodnut. aspon viete, kde je problem, niektore pary sa pokusaju , nedari sa a nevedia , kde je problem. uz viac krat tu bolo spominane, ze vhodne vyzivove doplnky dokaz zlepsit kvalitu aj mnozstvo spermii. moj manzel sice nemal problem v mnozstve ale po trojmesacnej kure mu stupol pocet o 10 mil. /156 mil/ml/ a zlepsil sa aj pohyb aj morfologia. 🙂

kamilkka
26. sep 2011

@alica311 ja by som povedala, že treba urobiť všetko odporúčané, a to:
- kúpiť a nasadiť vitamíny, odporúčania nájdeš hocikde tu na koňovi, ale v skratke denne užívať: zinok 30 mg, selen 100 ug, vit.E 1 až 2 krat denne 200 mg, vit. C 1000 mg, koenzým Q10 60 mg, L-arginín, L-karnitín, Acidum folicum,
- nájsť urológa a dať muža vyšetriť, teda vrátane USG semenníkov, výtery a možno aj základné hormóny a to prolaktín, testosterón, FSH a LH, no najprv si ozaj zisti referencie na dobrého doktora, stačí na to pár hodín na koňovi listovať 🙂
- a samozrejme zopakovať spermiogram, ideálne o 3 mesiace, lebo výsledky sa fakt môžu rôzniť 😖
nezúfaj, modrý koník je plný zázračných otehotnení 😉

kamilkka
26. sep 2011

@cuculik1 ahoj cuculik 🙂
rada ťa vidím 😀 iked som sa nedostala posledne odpísať ti...
sme busy 😒

cuculik1
27. sep 2011

@kamilkka u nas podobne z prace domov a spat. Buduci tyzden car martin, prva navsteva, len tak orientacne do konca roka sa mi z prace nepodari tak uvolnit , aby sme sa do toho mohli pustit...

kamilkka
27. sep 2011

@cuculik1 takže ste sa rozhodli pre martin?
a buduci rok chcete isť do ivf? či ešte kus sa snažiť?

alica311
3. okt 2011

@agimi Ahoj agimi, tak manžela som objednala ešte na jedno vyšetrenie do Heliosu Martin, bol aj tak nie som našim terajším urológom spokojná, manžel má aj varikokelu a stále ho doktror núti na operáciu, ale ja nechcem, pretože som čítala, že kvalitu spermií to aj tak nezlepší, tak načo, kým ho to nebolí... Inak je to fakt zvášte, že za taký krátky čas, vám až tak veľmi stúpol počet, aj ja dúfam, že ich bude očosi viac a ak nie tak skúsime umelé oplodnenie, aj keď som si nikdy nemyslela, že to budem bábätko riešiť takouto cestou, ale to už je jedno, hlavne aby nejaké bolo 🙂 Tebe gratulujem k bábätku, a hlavne nech je zdravé a všetko dopadne dobre 🙂
@cuculik1 ahoj cuculik1, manželovi sa už robili testy na hormóny a všetko mal v poriadku a dokonca testosterón mal vyšší ako je norma, doktor nato nič nepovedal, vraj v poriadku, ale mne sa to nezdá... načo sa potom určuje horná hranica?
@kamilkka ahoj kamikka, vitamínovu kúru mal manžel naordinovanú už predtým, bo sa nám už dlhšie nedarilo, takže som vedela, že asi niečo nie je v poriadku, takže tablety fertilman papá už 5 mesiac... a výsledky boli o ničom, doslova nám doktor povedal, že s takým môžstvom neotehotiem ☹ , ale máme skúšať... síce sme už objednaný na 1 konzultáciu do heliosu,rada by som poznala názor aj iného urológa, ale ja stále niekde vnútri dúfam, že hádam sa podarí aj prirodzene 🙂

cuculik1
4. okt 2011

@alica311 to iste aj u nas, testosterun mal manzel na hornej hranici a nic k tomu dr. Nepovedal, vraj horsi je opacny pripad, ked je ho malo

agimi
4. okt 2011

@alica311 ahoj, na vašom mieste by som spravila to isté a to konzultáciu aj iného urológa a hlavne toho z centra, predsa podľa mňa je viac špecializovaný. potom záleží len na vás ako sa zariadite a aký máte z toho pocit. my sme už nechceli čakať, predsa už nás aj trochu tlačil aj náš vek, tak sme nemali nad čím rozmýšľať a sme veľmi šťastní, že sa to podarilo 🙂 . ale každý pár je iný a má iné možnosti, len netreba stratiť nádej. držím palce, aby ste aj vy onedlho kupovali kočík 🙂

kiss35
10. okt 2011

Ahojte kocky..
som tu novacik v tpomto rada by som sa vas opytala na par otazok ohladom spermiogramu
S manzelikom sa nam uz asi rok a pol nedari otehu po potrate :(
Chceme ist na spermiogram ale nevieme ako na to..
Treba tam odporucenie od lekara?? alebo netreba..my mame najblizsie martin tak asi tam mate tam s tym skusenosti?
a ako to prebieha ?
vopred dakujem za odpovede 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre