Aké meno dáte svojmu dieťaťu?

eldzina
7. júl 2005

Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?

Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎

tinag
15. sep 2006

Ahojte Ikke a Melory,
dakujem vam za tie informacie o tomto mene. no na 99% to dievcatko nebude, takze
dievcenske mena asi az nabuduce. ale to si zapamatam 3. 5. ak bude dievcatko, bude predsa Timea.
takze mame chlapceka🙂 a musime sa rozhodnut pre Davida al. Olivera. 😉 🙂
ale tesime sa tesime, manzel nedufal, ze prvy moze byt chlapcek. tak zasne od uzasu 😀

melory
15. sep 2006

moja kamoska chce davida je to krasne meno a moj muz vybral oliver ak bude chlapec. rozhodni sa co viac sedi k priazvisku. napis si to, vyslovuj.

ikuska26
15. sep 2006

ahojte, tak s menami je dilema, nam sa najviac zapacil Sebastian, ale aj Oliver boduje, ...bude to chlapcek, hm...dievcenske sa mi paci Ema, ale to je teraz take osuhane, ze mam pocit, ze to bude nieco ako meno Peter, co sa tyka frekvencie...

aktak
15. sep 2006

ja uz vazne neviem, ako je to s tymi menami ☹ neda sa niekde zistit ktore su najpouzivanejsie? lebo fak netusim. albo nemozte sem napsiat najpouzivanejsie chlapcenske aj dievsenske? dakujem velmi
ja viem o tycho:
Filip, Jakub, Samuel
Ema
velmi vam budem vdaca za dalsie 😉

kamilecka
15. sep 2006

Ikuska ked sa ti paci Ema a zda sa ti to osuchane tak co tak Ella 🙂

ikuska26
15. sep 2006

viete co, ja vam mozem odporucit knizku, od Pierra Le Rouzica - Vplyv mena na zivot, tam najdete charakteristiku jednotlivych mien, a tak, je naozaj dobra, a stoji za pozretie...

kamilecka
15. sep 2006
ikuska26
15. sep 2006

ahoj kami, tak v tej knizke mas toho ovela viac, a celkovo rozobrate aj podla rezonancie mena, teda jeho znenia, zvuku a tak, ...je tam jedno meno, pod ktore patria ine, a je tam rozbrata inteligencia, aktivnost, reaktivnost, citovy zivot a ....naozaj si ju skus pozicat v kniznici, je fakt dobra...a jedna charakteristika mena je na 2-3 stranky

konica
15. sep 2006

Ahoj, na mamaaja.sk su tiez "Mena" 😎

ikke
15. sep 2006

aktak, nejake zoznamy najpouzivanejsich mien v CR a SR su tu na str. 32. ale nie su moc aktualne. potom este parkrat som sem pridala linky na clanky v dennikoch, kde hovorili matrikarky o najpouzivanejsich menach na slovensku. musis pohladat 😔 😉

aktak
15. sep 2006

dakujem ikke kuknem 😉

meggi
16. sep 2006

Ahojte,

s manželom tiež uvažujeme o mene a máme už najvyšší čas, keďže som už v 39.týždni...Akosi však stále nie sme rozhodnutí na 100%. Dievčatko by sme chceli Karolínku alebo Karin, možno Viktóriu (mne sa páči meno Ninka, ale mi nechce prejsť u manžela). V našom kalendári je len Karina - 2.januára. Neviete mi niekto poradiť ako je to na matrike - uznajú aj Karin? Čo myslíte aké meno sa mojemu bábätku bude páčiť?
Keby to bol náhodou chlapec bude to Šimon alebo Marek (aj keď mne sa páči Tobias, manžel chce Lukáša a Mareka...).

veronika13
16. sep 2006

No tak, s menami je to u nás zatiaľ biedne, ešte sme žiadne nevybrali 😔 Rada by som alevybrala nejaké meno, ktoré bude toho človiečika charakterizovať celý život, preto si chcem dať na tom záležať, ja si totiž myslím, že každé meno niečo znamená a jeho nositeľ je ním "poznačený". Vyberal tiež niekto podľa toho, či len podľa toho či sa vám dané meno páčilo, ale ste ho dali po niekom blízkom?

veronika13
16. sep 2006

Supeeeer, zuzu ďakujem 🙂

loss
16. sep 2006

ahoj meggi,Karin Ti urcite na matrike prejde.A ak stale neviete ake,pockajte kym sa babenko nenarodi.Ked ho prvy krat uvidis budes presne vediet ktore meno mu pasuje a to mu das.Takze mate dost mien na vyber.pa pa

konica
16. sep 2006

CO tak Tobias?

ena
16. sep 2006

mozno vam to pomoze pri vybere:
"Výber mena pre dieťatko nie je jednoduchou záležitosťou. Meno, ktoré dieťaťu dáme, ho bude sprevádzať celý život (ak si ho pravdaže v neskoršom veku nezmení). Rodičia kladú na meno viacero požiadaviek, ktoré musí spĺňať, no v prvom rade sa im musí páčiť (resp. rodine?🙂), musia sa s ním stotožniť, prijať ho. Rodičia pri tom používajú viaceré stratégie bez toho, aby si ich uvedomovali.
V minulosti, keď sa dieťa narodilo, dostalo také meno, aké pripadlo na ten deň, hovorilo sa, že si meno „prinieslo“ samé.
Dnes rodičia pri výbere mena prelistujú aspoň stokrát menný kalendár a v prvom kole vylúčia „nepoužiteľné “ alebo zastarané mená typu: „Pankrác, Servác, Bonifác“. (Čuduj sa svete, ale po vyškrtnutí takýchto mien sa možnosti poriadne obmedzia.) Pravdou je, že krstné mená dnes veľmi podliehajú módnym trendom. Rovnako sa dá na nich pozorovať aj fenomén globalizácie, keď sa v rôznych krajinách, v tom istom časovom období, uprednostňujú rovnaké mená, napriek tomu, že nevychádzajú z národnej tradície.
„Stratégie“ pri výbere mena:

1. Populárnosť krstného mena
Výber mena sa viaže na módne novinky, obľúbenosť a ich častý výskyt v istom období. Každá doba mala svoje „naj“ mená. V súčasnosti je to u nás napr. mužské meno Samuel.

2. „Klasiky“
Sú to mená, ktorými nemôžete nič pokaziť. Majú v sebe istý neutrálny podtón. V európskych krajinách sú to tradičné mená, ktoré existujú po celé stáročia, napr. Anna, Ján.

3. Výnimočné (extravagantné) mená
Rodičia chcú nimi podčiarknuť individualitu svojho dieťaťa, zdôrazniť, že je jedinečné, že sa len tak ľahko nenájde dieťa, ktoré by mu bolo (minimálne menom) podobné. Často sú to novotvary.

4.Pôvod a význam mena
Tieto mená nám vedia napovedať, z ktorej krajiny človek pochádza (napr. Juan –Španielsko, David - Izrael, Ute – Nemecko, Attila -Maďarsko atď., ). Niektorí rodičia volia meno podľa toho čo vyjadruje, akú zahŕňa v sebe vlastnosť, napr. rôzne biblické mená ako Jakub – druhorodený, Anna – milostná, milá alebo iné napr. Félix - šťastný.
V tomto prípade sa vraví, že meno predurčí povahu dieťaťa.

5. Patrón
Voľba mena podľa toho, kto má byť dieťaťu ochrancom, vzorom alebo podľa niekoho, kto rodičom pomohol v ťažkej situácii, napr. Gérard – pri komplikovanom tehotenstve.

6. Po slávnych osobnostiach
Tieto mená nosili ľudia, ktorí sa stali niečím výnimoční, ovplyvnili dejiny. Často sú to kráľovské , dalo by sa povedať „vznešené“ mená. Rodičia týchto detí túžia, aby dosiahli v živote podobne veľké úspechy, napr. Caesar, Diana.

7. Rodinné tradície
Vplyv rodiny na výber mena nie je vôbec zanedbateľný faktor. Nezriedka sa v rodine traduje isté meno, zdedené už po prapradedkovi alebo chlapčenské meno po otcovi či meno po zosnulom blízkom príbuznom. Na druhej strane sa prihliada aj nato, aby sa neobjavili také mená, ktoré už v rodine sú, napr. „Sestrina dcéra je Tatiana, ja už teda Tatianu nemôžem dať, hoci sa mi to meno páči.

8. Variabilita mena
Možnosti, ktoré meno ponúka, ako sa dá meniť, pozmeniť, prikrášliť, zjemniť alebo naopak pritvrdiť (vhodnosť pre detský aj dospelý vek), aké má meno domáce podoby, napr. Juraj, Jurko, Juro, Ďuro, Jurinko, Ďurinko, Ďuriak. Ako rodičia rozmýšľame nad tým, ako ho budú volať deti v škole, priatelia, či nezmenia meno na hanlivé, napr. Dorota na Dora, vyslovené s istým pohŕdavým alebo hanlivým podtónom.

9. Viacero mien
V mnohých krajinách rodičia nedávajú dieťaťu len jedno meno ale viaceré. Sú to najmä mená po rodičoch: Juan Garcia Maria.... Alebo rodičia dajú dieťaťu viac mien, ak sa na jednom nevedia zhodnúť.

10. Oživovanie starších mien
Jedným z moderných trendov je návrat starších mien, často legendárnych, napr. Kristián, Artuš.

11. Lebo sa mi páči
Napriek všetkým obmedzeniam si vyberieme meno podľa nášho „gusta“.

12. Lebo sa mi nepáči
Niekedy meno vylúčime len preto, že si pod ním predstavíme istú osobu, ktorá nám nebola sympatická, ktorú sme nemali v láske, meno sa nám asociuje s osobou. Odôvodnením je často veta: „Mal som takého spolužiaka, kamaráta...“

13. Zvukomaľlba
Aj keď meno už spĺňa všetky kritéria, nemusí sa hodiť k priezvisku, je pridlhé alebo prikrátke, obsahuje v spojení s druhým menom veľakrát „r“ alebo „šušľavé hlásky“, napr. Tomáš Baláž, Ivana Vananická. (Samozrejme, ak sa dievča raz vydá, situácia sa môže zmeniť...)

Mnohí ľudia nie sú so svojím menom spokojní, radi by si vybrali iné, vedia k nemu celý život pociťovať odpor, vadí im ako ho druhí vyslovujú. Meno je dôležitá súčasť osoby, našťastie nie tá najdôležitejšia! Každopádne, jeho výber musíme zvážiť." [Pripravila MikSa (www.babetko.sk)]

lucih
16. sep 2006

Ahojte maminky a buduce maminky,
ja mam od detstva vysnivanu dcerku Evicku, takze cela okolita rodina mala toto meno zakazane dat svojim babatkam, no a po Evicke sa chystame mat este Davidka a Terezku
Lucka

ena
16. sep 2006

lucih: tak potom bacha na to, aby sa Evicka nenarodila v decembri, nech to nema vsetko pokope potom 🙂

hedunecka
17. sep 2006

ahojte mne sa strasne paci vanesska a mateo...alebo lukas, damian atd..pekne nie?? 😅

ninocka
17. sep 2006

damian je velmi krasne

adusa
17. sep 2006

Suhlasim. Damianka ma aj moja sestra a je to krasne meno. Ja som nebola dlho rozhodnuta o mene ( este ze manzel nerobil z toho vedu a nechal to viac menej na mne 🙂 ) ale nakoniec som sa rozhodla pre prve klasicke a po mojej mamke- Anna. Druhe trochu netradicne- Sophia.
Ale pacia sa mi aj Viktoria, Veronika.

ninocka
17. sep 2006

a pritom damian je slovanske meno

meggi
17. sep 2006

Ahojte,
vďaka za reakcie, nechávam tomu voľný priebeh a keď budem v nemocnici sa budem musieť rozhodnúť.
Damiánko je naozaj pekné meno... Ja som robila inštruktorku plávania pre deti od 5 mesiacov, a tam nám plával jeden Damiánko, ktorý bol strašne zlatučký. Od vtedy sa mi to meno páči ešte viac.
Poznám veľa detičiek a ovplyvňuje ma to, keďže si určité meno spájam s konkrétnym bábätkom. Preto je výber mena pre mňa o to náročnejší. Aj keď musím povedať, že každé bábätko je krásnučké a zlatučké a meno sa mu v detstve vždy hodí. Horšie je, keď vyrastie a deti mu dajú rôzne prezývky a posmešky - ale tomu sa asi nevyhneme.

tinockaaa
18. sep 2006

ahojte,
ja mám vybraté meno pre dievčatko ALICA ale nejako mi to nechce prejsť u manžela , vraj ako to bude volať zdrobnelinou. poraďte mi niečo pekné, ak vás napadne. Ja by som ju kľudne volala aj Alica, ale pre bábätko musíme mať niečo "jemnejšie". a ak budem mať alternatívy, tak možno manžela presvedčím. 😀

kamilecka
18. sep 2006

Tinocka a co tak Ali 🙂 Mam kamosku co sa vola Alica a kazdy ju vola Ajka

tinockaaa
18. sep 2006

Ali sa mi celkom páči, Ajka mi skôr pripomína Andrejku. 🙂 Len dúfam, že z Ali nevznikne Ali Baba a 40 zbojníkov 😀

danii
18. sep 2006

tinocka, mozno to babo bude aj za alibabu a aj za tych zbojnikov 😀

danii
18. sep 2006

ale meno ali ako skratka alice je pekne 😉 mile 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre