Aké meno dáte svojmu dieťaťu?

eldzina
7. júl 2005

Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?

Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎

mariro
2. júl 2010

@tiffanka ja by som vybrala Tereza a Oliver

mariro
2. júl 2010

@elixia hmm ano Silvo,Silver....a doma povedali ze Silo mu budu vraviet 😀 ,to cezo mna neprejde,chudak dieta,nejake ine bude musiet byt

aknaj
2. júl 2010

@tiffanka - Zoja a Ivan, je ich veľmi málo. Ja som chcela mať Ivanka, ale bratranec sa tak volá, tak som to zamietla. Aj tie ostatné mená sú krásne, ale dosť okukané

mariro
2. júl 2010

@aknaj - mne sa paci Karolina,Klara

katustek
2. júl 2010

Mne sa pre chlapca strašne páči meno Tadeáš ale moj muž o tom nechce ani počuť 😠
A pre dievčatko by mohlo byť Paulínka alebo Stella . No neviem, ešte máme dosť času na rozmýšlanie... 😅

maggie2
2. júl 2010

Z hľadiska jazyka treba brať ohľad na to, aby sa foneticky meno dobre "znášalo" - znelo i s priezviskom. Keď dám meno Ashley Mrkvičková alebo Marco Kotáľ tak to vyznieva dosť bizarne...
Súhlasím s Bubulkou, že pri dávaní mena treba byť triezvy, chceme byť originálne a pritom dávame mená , ktoré momentálne "letia" , a neuvedomujeme si že krajina bude plná deciek s rovnakými menami - Lucas, Christopher, Alex, Maxim, Sophie, Lara, Emma a práve tieto mená , ktoré sme dali, budú okukané a decká sa budú pýtať, že prečo sa polovica triedy volá rovnako. Navyše keď decká budú veľké dievčatá s menom Nicol môžu mať napr. v zahraničí problém, pretože v takejto podobe je to všade na svete vnímané ako mužské meno.
Za našich čias bolo toľko ľudí čo sa volajú Jozef, Ján, Anna, Andrea atď, že tie mená sa až sprofanovali, a pritom si myslím že sú stále OK, ale málokto ich dáva lebo sú "nemoderné" . A treba i myslieť na to že dieťa bude raz i dospelé a bude chcieť robiť kariéru a s infantilným, zdrobneným menom to nie je nič moc.

lilly123
2. júl 2010

mne sa jednoznačne páči pre dievčatko: Laura, Michaela, Lea, Linda, Lenka, Lucia, Olívia,... a mnoho iných
a pre chlapca: Maxim, Christian, Patrik, Lukáš, Tadeáš, Tomáš, Sebastian,... 😀
ale tolko deti urcite nebudem mat 😵 iba velmi malu cast z toho 🙂

veronika89
2. júl 2010

my sme sa nemohli dohodnut na ziadnom mene,nakoniec sme sa dohodli na Sofii,no o tyzden neskor som zistila,ze budeme mat chlapceka... 😀 tak teraz neviem,lebo tatino si nepraje vediet pohlavie... a ked na neho budem tlacit s vyberom mena pre chlapca tak zisti co to cakame... 😒 no este mame cas,aspon dufam...

aknaj
2. júl 2010

@mariro - aj tieto by som brala, ja som len reagovala na otázku tiffanky, mala tam nejaké mená na výber. Ja by som musela mať aspoň 10 detí, aby som mohla využiť všetky mená, čo sa mi páčia, ale hlavne dievčenské. S menom pre syna sme mali véééééľký problém. Až v deň pôrodu sme sa zhodli

mrka2
2. júl 2010

@mariro ja mam bratranca Silvestra a aj uja som mala a volali ich oboch Siťo alebo Siťko 🙂 podla mna to je velmi pekne meno,ale manzel o nom nechcel ani pocut,lebo mu vzdy pride na rozum Sileveste Stalone a koniec roka 😝 😀

mariro
2. júl 2010

@mrka2 - no ved aj mne 😀

maggie2
2. júl 2010

@mrka2 mne sa meno Silvester aj Sylvester veľmi páči, takisto ako Medard, Lívius, Franziskus, Dorian. Sú to seriózne mená, s nádychom vznešenosti, ale vôbec nie snobizmu. Niektorí tu spomínajú vychytené mená ako napr. Maxim - to začalo byť populárne niekedy pred 10 rokmi u novozbohatlíkov, dovtedy by ho nik nedal, ani za komunizmu hoci bolo známe meno Maxim Gorkij... no proti gustu, žiaden dišputát 🙂 .

mariro
2. júl 2010

@maggie2 - u nas by chcel mm aby bol Silvester ale nepasuje to k slovenskemu priezvisku Kováč....neviem nejde mi to do ucha 🙂

maggie2
2. júl 2010

@mariro hmm, mne to zneje celkom dobre 😉 Silvester Kováč aj Sylvester Kováč. Ľudí s priezviskom Kováč poznám niekoľko: volajú sa Mikuláš, Matúš a Igor.

matka24
7. júl 2010

milé maminy a budúce maminy na základe coho ste sa rozhodli pre dané meno vášho babatka??? 🙂

maggie2
7. júl 2010

@matka24 Rozhodla som sa na základe toho, že som odmietla všetky mená, ktoré sú v súčasnej dobe trendové a moderné a takisto mená ktoré boli trendové a moderné v dobe nedávnej. Chcela som aby moje dieťa sa nevolalo rovnako ako xxx jeho vrstovníkov, a podľa hrdinov zahraničných telenoviel. Ďalej rozhodujúce bolo, aby vyznievalo v kombinácii s priezviskom primerane a aby pri vyslovovaní s priezviskom zvukovo ladilo. Takisto som vylúčila mená v cudzom pravopise (špeciálne napríklad "ph" v menách , keď sa dá nahradiť jednoducho "f"), ak existovala ekvivalentná slovenská varianta, za podmienok, že táto nemala dĺžne alebo mäkčene - ak raz sa moje dieťa rozhodne žiť v zahraničí aby nemalo problémy s výslovnosťou a písaním svojho mena, takisto rovnako ako v slovenskom prostredí so slovenským priezviskom . Naopak, vôbec ma netrápilo pri výbere mena, či je toto meno spôsobilé aby bolo skomoľované alebo zosmiešňované ostatnými, to je problém tých druhých. Vylúčila som mená, ktoré znejú na dieťa dobre, ale na dospelého človeka pomenej (každé dieťa raz vyrastie). V ostatnom som sa riadila podľa osobného vkusu. Aj tak som nakoniec vyberala z viac ako 50 možností.

bubulka722
7. júl 2010

Kočky brali ste do úvahy aj charakteristiky mien? Ja som čítala knihu a ku každému menu boli popísané základné vlastnosti jeho nositeľa. Čítala som to pre zábavu, ale až neuveriteľne to sedí.
Čo poviete na mená Bianka, Viktória, Laura a pre chalana Daniel, Mário, Alexander? Ktoré z nich je na váš vkus fajn?

janulienka1
7. júl 2010

@bubulka722 Mne sa pačí BIANKA a DANIEL.Ja som dala Ema a až potom som zistila koľko ich je.Rozmyšľam,že jej dam ešte Alžbeta.Totiž ja som chcela Alžbetu,ale manžel nechcel.Ema Alžbeta.Čo vy na to?Strašne?

bubulka722
7. júl 2010

Ja osobne nie som zástancom dvojitých mien. Príde mi to divné, ale ak sa ti to páči. Neviem či by sa to dalo ešte na matrike zmeniť ale moc tomu neverím.

maggie2
7. júl 2010

@janulienka1 Ema Alžbeta je trochu odveci, sorry. Tie mená nesedia nakoľko každé z nich má svoju osobitú charakteristiku.
Ak by si mi dovolila Ti poradiť takáto podoba by bola úplne ideálna : Emília Alžbeta - obe mená človek vníma vcelku ako tradičné, vznešené a pritom nie snobské, originalita je tam ale nie je to exces.
Alebo potom vsadiť na modernejšiu, trendovú nôtu : Ema Lisa , resp. Ema Beth . Ema Lisbeth. Meno Lisa je totiž skrátená forma cudzej podoby mena Alžbeta, teda Elisabeth (Lisa, alebo zriedkavejšie Beth, Lisbeth). Ema Lisa zneje jednoducho a veľmi sa mi páči , rovnako ako Emília Alžbeta , varianty Ema Beth a Ema Lisbeth mi prídu trochu snobské a na slovenské pomery trochu nepatričné, ale kto má odvahu, OK.
A janulienka prezradím Ti, moje rady sú trochu osobné lebo moja dcéra sa volá tiež Lisa 🙂 a meninky máme na Alžbetu 🙂

maggie2
7. júl 2010

@bubulka722 No mne všetky mená ktoré si uviedla sa páčia, ako i ich iné varianty : Bianca, Victoria, Mario. A Daniel, Laura, Alexander bez zmeny, dobré mená. Ale mám i asociácie pri tých menách, samozrejme nie negatívne: Bianca Jagger, Victoria (kedysi dávno anglická kráľovná-tzv.viktoriánsky štýl), Daniel mi evokuje biblické príbehy a Alexander Veľký (Alexander The Great) bol jeden z najznámejších Alexandrov. Laura je meno krásnej dievčiny z románu Parfum.

evuliki
7. júl 2010

@mimi21mimi ahoj,my mame Jasmine 😵 A volame ju Jasmi,Jaja a ona si vymyslela najnovsie Jajinka 😀

00matula
7. júl 2010

ahoj, ja cakam dievcatko, mame vybrane meno Victoria a pre chlapca sme mali Alex, ale paci sa mi aj Petko, Nikolka, Samko,Sarah...takze by som mohla rodit...ajeej... 😀

janulienka1
7. júl 2010

@maggie2 No ved som chcela počuť cudzí názor.Lisa je super.Som z mena Ema trochu na hlavu.Fakt som nevedela,že je ich tak veľa.Syn mal učiteľku Emu v škôlke tak odtiaľ a moja mama je Alžbeta tak preto.Svokra je Emília :DD

maggie2
7. júl 2010

@evuliki Prekrásne meno s množstvom variant ktoré sa môžu dieťaťu dať:

Jasemin Jasmina Jasmila Jasamin Jasemine Jasminka Jazmin Jázmin Jazmina Jazmine Jasi Jasma Jaszii Jasmyn Yasmine Yasemin Yasmin Yasmina Yassmine Yasaman Yasi Smin Yazmin Yasmin Yasemine Yasmeen Yasemen Yassmin Yassmine Yasmen Jasna Jasal Jasii alebo jednoducho Jazmína 🙂

Meno pochádza podľa mena rastliny Jazmín ktorej názov sa v 16. storočí odvodil do španielčiny z perzského pomenovania tejto rasliny Yasaman

maggie2
7. júl 2010

@janulienka1 Už je Ema Emou, nevadí, veď predsa je jedinečná a má i priezvisko ktoré ju odlišuje od iných. Nelám si hlavu 🙂

janulienka1
7. júl 2010

@maggie2 Je jedinečna. Je naša vytúžená a krásna.

maggie2
7. júl 2010

@janulienka1 A o to ide 🙂 Teším sa s Vami

janulienka1
7. júl 2010

@maggie2 Dakujem.

aknaj
7. júl 2010

@matka24 - keď som mala asi tak 15 rokov, videla som jeden náš film, volal sa DIDO a bolo to prenasledovaní kresťanov v Rímskej ríši. Sestra hlavnej hrdinky sa volala Viktória a hrala ja Eva Vejmelková. Bola v tej dobe pre mňa krásna a aj tá postava sa mi páčila. Už vtedy som vedela, že aj ja budem mať dcéru s týmto menom. Vydržalo mi to až do 28 roku a vtedy som tak aj svoju dcéru pomenovala

@matka24 - keď som sa dozvedela, že budem mať syna, bol to veľký problém, myslím s menom. Nemala som žiadne také, ktoré by sa mi páčilo nejako veľmi výrazne. Chcela som také, aby ich nebolo veľa. Ale nič nás nenapadalo. Buď sa tak volal niekto v rodine, alebo som si s menom niekoho spájala a to som nechcela. Naozaj sme sa rozhodli asi hodinu pred pôrodom. A nakoniec sme na matrike z mena Timotej urobili Timmi

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre