Aké meno dáte svojmu dieťaťu?

eldzina
7. júl 2005

Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?

Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎

maggie2
20. okt 2010

@mirrinka @weronyca aj mne sa páči veľmi meno Liana, takisto podoba Liane. Poznám i pár dospelých nositeliek tohto mena

maggie2
20. okt 2010

@peta_22 , mrka2 niekedy majú prezývku Nela tie čo sa volajú Kornélia, ja osobne preferujem cudziu podobu mena Cornelia. (Z osobných dôvodov, jednu nepríjemnú Kornéliu som totiž poznala 😠 )

8808
20. okt 2010

@peta_22 tak skus Lili aj to sa da, je jednoduchsie ako lilianka (: mne sa tiez paci toto meno, ale kedze je moja mama Livia- Lila, tak manzel urcite nechce (: a aj tak sme zistili ze cakame chlapceka (:

maggie2
20. okt 2010

@8808 Podobu Lili by som určite nedala, hodí sa na dieťa, ale to raz vyrastie a potom... dospelá Lili? Och 😖

peta_22
20. okt 2010

@mrka2 ..jejoo..o tom, ze podla slovenskeeho kalendaara meninky moze Nela slaavit som netusila..dakujem veeelmi pekne..bola som to okuknuut na tej straanke wikipeedie.. :o) ..aa uz nech to meno nie je len vybranee..uz nech ho maa aj kto nosit..uff.. 🙂

peta_22
20. okt 2010

@maggie2 ..ja som chcela nejakee kratsie..jednoduchsie meno..aj kvoli tomu, ze priezvisko je trosku dlhsie..tak nech sa to pri vyslovovanii nekomolii jedno s druhyym.. 🙂

chcembabatko
20. okt 2010

Ahojte baby, chcela som sa spýtať, či vás nenapadajú nejaké chlapčenské mená s dvojhláskami.Z dievcenských sa mi páči bianka, liana a z chlapčenských ma napadajú akurát tak tobias matias a to nehcem...poradte prosiiiiiiim🙂 dakujem

mrka2
20. okt 2010

@peta_22 no som rada, ze som pomohla,takze napokon to bude Nela? 🙂 Uz nemas dlho... o chvilku ju budes drzat v naruci 😵 😵 😵 a je jedno,ake meno vyberies, v tej chvili a vzdy potom to uz bude to prave a najkrajsie meno - uz nech vyberiete akekolvek 😉

peta_22
20. okt 2010

@8808 ..keby som si mala vybrat..asi by som skor volila tuu Lilianku..alebo Lianku..Lili by bolo skor takee domaacke meno..keby bola malinkaa..abo dospievala..k tomu sa mi to hodii najviac.. 🙂 ..aa tak vy aspon dilemu s dievcenskyymi menami s manzelom riesit nemusiite.. 😉 ..pre chlapceka uz meno vybratee..??

peta_22
20. okt 2010

@mrka2 ..no..ano..bude Nela ..snaad.. 🙂 ..je to normaalne fuska..vybrat to spraavne meno..tooolko kraasnych mien je na vyyber.. 🙂 ..uz len snaad, ze aj okolnosti dalsie priaznivo naklonenee buduu..aa fakt to nakoniec dievcatko podla plaanu bude..a bocian nakoniec nepriletii s baabatkom v modryych dupackaach.. 😉 ..bo co ted v poslednuu dobu pocuuvam..aj takee prekvapenia sa staavajuu.. 🙂 ..a aano..mysliim, ze kazdee meno casom splynie s clovekom..a zvykne sa nan.. ja duufam, ze to mnou vybranee bude sediet na nositelku hned ked prvyykraat kuuuk na nu spraviim.. 🙂

maggie2
20. okt 2010

@chcembabatko je takých mnoho ale je to otázka vkusu. Na začiatok uvádzam tie ktoré sa mi veľmi páčia: Kilian, Dorian, Arian, Cornelius, Claudius

No proste tých mien je strašne veľa: Adrian, Julius, Silvius, Silvio, Julian, Brixius, Christian, Cristian, Cyprian, Korbinian, Dario, Darius, Dothias... to by bolo aj na celú stranu

grenka
20. okt 2010

@gika ahoj aj my sme dnes s manzelom o tomto mene bavili...on suhlasi s tobiasom ze je kratke ako sebastian 🙂

weronyca
20. okt 2010

@mirrinka mne sa to meno zda krasne- paci sa mi uz od detstva... ale viaceri si robia srandu,ze liany su travy na korych sa vozil tarzan a tak...ale to su len ich trapne reci..aj na mojho Maximka si vedia vselico najst...

mrka2
20. okt 2010

@maggie2 no Korneliu by som v zivote nedala! to uz radsej Petronelu,kebyze sa inak neda. 😝

mirip
20. okt 2010

Prvú máme Bianku a druhé Barborka alebo Lucka, Šimonko alebo Tomáško

kathy403
20. okt 2010

@peta_22 uz sme to tu rozoberali,nelly nie je nela.podla estonskeho kalendara ma meniny 8.11.a nam to vyhovuje-obaja sme v novembri
a baby tu niekde na zaciatku pisali,ze skoro 90percent co ma nellinku oslavuju v novembri 🙂

chcembabatko
20. okt 2010

@maggie2 jeej dakujem velmi pekne🙂....to kde si nasla vsetky tie mena?🙂

8808
21. okt 2010

@peta_22 meno nemame.. ziadne ma neoslovilo tak aby som mu ho dala.. a kedze mame doma Nicolette- Nikolku tak aj nieco aby sa mi to ku sebe hodilo.. no neviem vobec.. a ani nechcem take meno aby sa v skolke nan prihlasili dalsi piaty chlapci (:

peta_22
21. okt 2010

@kathy403 ..ahaa..takze jedna veeeelkaa oslava byyva..??.. 🙂 ..moje baabatko novembrovee bude..taak..chcela som, aby si radost z darcekov uzilo aj v inee mesiace..ako len v novembri a decembri.. 🙂

peta_22
21. okt 2010

@8808 ..urcite sa naajde este nejakee, co oslovii..koniec koncov..vy este casu trosku maate..kyym sa drobcek narodii.. 🙂

maggie2
22. okt 2010

@chcembabatko ak Ťa to zaujalo sú tu i ďalšie: Elias, Emilian, Florian (jedno z populárnych v Rakúsku, patrón hasičov), Hilarius.

Venujem sa tomu ako hobby, špeciálne ma zaujímajú mená v nemecky hovoriacom priestore. (Zaujímavosť, súčasná popularita mien na SK zčasti sa stade odzrkadľuje s určitým časovým oneskorením) .

Inak dá sa očakávať, že o niekoľko rokov budú na SK veľmi populárne i tieto mená: Leonie pre dievča (v Rakúsku a Nemecku absolútne trendové)a pre chlapca Jonas (momentálne v Rakúsku na vzostupe) alebo Julian.

V Rakúsku je za rok 2009 štatisticky, mená chlapci, takéto Top 5 : 1.Lukas 2. Tobias 3. Maximilian /čítaj maximílijan/ 4. Alexander 5. Simon a dievčatá na 1.mieste Sarah 2. Anna 3. Leonie /čítaj leoní/ 4. Lena /čítaj léna/ 5. Hannah

palesandra
26. okt 2010

babenky, tak citam tie vase exoticek mena,..hlavne @maggie2 ..tie ze Cornelius alebo ze Dothias.. 🙂 to skade si take vytiahla 🙂 neviem ale popravde sa mi velmi nepacia..ale to je vec vkusu..
ja teraz mam dilemu ohladom mena pre nasho chlapceka..nechcem, aby bolo bezne ale tiez nie uplne ze specialne (zeby sme nemali nejake problemy na matrike a tak)..a najlepsie ze s mm sa nevieme vobec zhodnut..osm mu dala kalendar a on zo vsetkych mien vybral jedno 😀 ze toto sa mi akoze paci..ta neviem..

mirrinka
26. okt 2010

@palesandra a aké vybral?

palesandra
26. okt 2010

alex 🙂 myslim zas, ze je uz celkom bezne to meno na sk. resp. tak pred 5-10 rokmi bol taky hit..Mne sa tiez paci, ale ja veci rada komplikujem..predsa nemoze pozriet raz na jeden zoznam ;)

budulinka
26. okt 2010

jejda aka debata 🙂 a ake exoticke mena, a niektore naozaj pekne. my si ale take dovolit nemozeme, nehodilo by sa nam k priezvisku :/ mate link na nejaku celoslovensku (alebo bratislavsku) statistiku mien novorodencov za nejakych poslednych 5 rokov? hodite ju sem prosim?

palesandra
26. okt 2010

@budulinka super napad..snad pomoze..🙂

maggie2
26. okt 2010

@palesandra odkiaľ som vytiahla Cornelius a Dothias? No zo zoznamu mien, ktoré oficiálne možne dať. To neboli mená do placu , to boli mená pre jednu členku, ktorá chcela vedieť čo najviac mien s dvojhláskami IA IE IU IO. Ja som nepovedala, že sa mi tieto mená výnimočne páčia, ale iba to, že existujú a ich možno dať. Ale - každopádne sa mi páčia viac ako napr. Christopher alebo Kevin 😉

palesandra
26. okt 2010

@maggie2 dik za vysvetlenie. teda mas nejaky oficialny zoznam? mozem mi ho poslat alebo dat info na link pre stiahnutie..? Inak ta predchadzajuca poznamka bola len tak, ze ake zvlastne mena..ale si ma p;rekvapila ze sa nachadzaju v nejakom zozname.. to plati pre SK?

mazouchova
27. okt 2010

andy terezka je moc krásné jméno 😉
gredy to je také krásný jméno 🙂
Verka to já bych chtěla taky něco v tom klučičím stylu kdyby to byl kluk ale nemůžu se rozhodnout 😒
Mám dcery Lauru a Claudinku a něco prostě v takovém stylu :D

maggie2
27. okt 2010

@palesandra neexistuje niečo také ako iba jeden zoznam. Ja pracujem s tými, ktoré sú zachytené knižne, rôzne zahraničné vydania, a to od serióznych autorov, ktorí sa tomu venujú. Každá krajina aplikuje vlastné zákony pokiaľ ide o dávanie mien, Slovensko je dosť veľkorysé v tomto, a povedala by som i niekedy šlampetné. Nemecko napríklad má oveľa prísnejšie zákony. Na Slovensku stačí preukázať (preto som písala o šlampetnosti, že niekedy to preukázanie ani nevyžaduje sa hodnoverné, počula som o matrikároch, ktorým stačí ukázať niečo vytlačené z internetu, pritom sa neoveruje hodnovernosť zdroja). V zásade platí, že ak chce dať človek nejaké meno na SK, musí dokázať, že také meno existuje a existujú i nositelia/ľky tohto mena - čiže, to znamená že niekde na svete sa oficiálne používa, a takisto musí byť zrejmé či ide o ženské alebo mužské meno. Na toto by mali slúžiť konzuláty alebo oficiálne potvrdenia z príslušných inštitúcii, tých ktorých štátov. Mňa vždy zaujíma i história a pôvod mien. Spomínané meno Dothias je napríklad východo a západofrízske meno odvodené z mien Dothe, Dotte a lebo Dote ktoré má pôvod starodávny z frízsko-holandských mien Douwe, Duive čo znamená holub/holubica. No a Cornelius je naozaj klasika, je to veľmi staré meno už dávni Rimania ho používali a neskôr vznikli všetky možné internacionálne podoby tohto mena: Cornel, Kornel, Cornelis, Corell, Cors, Kors, Niels, Nils, Nelson, Neelke, Cornelio....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre