Aké meno dáte svojmu dieťaťu?

eldzina
7. júl 2005

Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?

Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎

mamoka4
8. nov 2010

My práve tiež riešime mená..... Mám syna Petra, dcérku Sofiu a v piatok nám oznámili že budeme mať 2 dievčatká. 🙂 Stále som si myslela, že to budu chalani a mala som vybrate Artúr a Frederik....a teraz ? Máme nemecké priezvisko a zvažujeme všetky možnosti, chcem aby sa mená hodili k starším deťom, k priezvisku. Zatial rozmýšľam nad Stella a Lilien a medzi Lilli a Kitti. Len mám trošku problém,či sa nebudú Kitti vysmievať, kovli dnes tak známej postavičke. Inak páči sa mi že Kitti sa nedá ani inak povedať a je to milé meno. Prosím poroďte. 😉

lubinka26
8. nov 2010

@avanti nooo, na to som zabudla, ze tu mam uverejnene mena. tie uz davno neplatia.

mame vybrate tieto: Alexandra, Simona, Lenka, Daniela, Nela. no a mne sa najviac paci Alexandra, lenka a uz teraz zas aj Eliška. no ale vybera priatel.... ale konecne rozhodnutie bude spolocne 🙂
alexandru nam ofrflala svokra s dcerou... Simona, Daniel a Nela sa mi uz tak nepacia ako predtym 😀 no som fakt zvedava, ako to cele dopadne. a priatel vyradil mena : Mia, Zara, Zdenka, Linda, Kamila z povodneho zoznamu.

natalia777
8. nov 2010

ahojte kocky, ja som mojej dcere tiez dala zahranicne meno 😉 a cela rodina je strasne spokojna a u nas funguje iba jedna zdrobneninka pre nu a to je chiarka 😝 inac ju vsetci volame chiara 🙂

mne sa hlavne nepaci ak sa uz niekto rozhodne dat zahranicne meno tak nech si najde na nete ako sa to meno v skutocnosti pise v zahranici a neprerava ho na slovenske meno, napr. rebecca po slov. rebeka 😕 alebo ako moja dcera chiara po slov. kiara 😕 alebo sophie po slov. sofia atd........ to sa mi strasne nepaci ale tot. moj nazor 🙂

vsetky mena su krasne pre rodicov ktori ich davaju svojim detom 😉 a tak sa mi tiez vobec nepaci ak sa tu najdu osoby ktore idu vraviet ze fuuuuuuj zahranicne mena ako to niekto moze dat k slov. priezvisku????? blllleeeeeeeeeeeeee nie kazdi sa vsak vola napr. s typickym slovens. priezviskom

natalia777
8. nov 2010

@mamoka4 mena ako stella a kitti su fajn 😉 neriesila by som co si budu mysliet ini 😉 a hlavne ak mate cudzie priezvisko 😉

maggie2
8. nov 2010

@mamoka4 Ak žijete v Nemecku, rátaj s tým, že ak dáte meno Kitty, môže sa Vaše dieťa pred okolím (a neskôr v škole) stať obeťou predsudkov. Učitelia ju budú totiž hodnotiť ako dieťa buď rodičov prisťahovalcov, či rodičov nízkeho vzdelania, alebo ju budú vnímať ako dieťa rodičov zo sociálnej spodiny. Bohužiaľ, potvrdili to i sociologické výskumy robené v Nemecku. Takéto mená nesú bohužiaľ so sebou takúto povesť. Nehovoriac o tom, že dievčatko raz vyrastie. Vieš si predstaviť ženu s menom Ing. Kitty atď ... Doktorka Kitty atď.... ? Nerobte to svojmu dieťaťu, radím Vám v dobrej vôli.

natalia777
8. nov 2010

@maggie2 ak ste taka skusena v tych menach zaujimalo by ma aj co si myslite aj o mene ktore sme dali my 😝 😝 😝

a podla mna kitty alebo lilly nie je to to iste? ved kolke tu uz dali take meno ze lilly? vyznie to uplne tak isto Ing. Lilly ........... ked tieto deticky vyrastu uz ich tu bude behat strasne vela s takymi menami neviem ci to bude niekto este tak silno citovo vnimat hmmmmmmmmmmmmmm

maggie2
8. nov 2010

@natalia777 Sophie nie je po slovensky Sofia 😉 Po slovensky je to Žofia. A je to pekné meno. Tak ako aj cudzie podoby mena Sofie, Sofia, Sophie Sophia, Sofi, Soffi, Fi, Fia, Zuff, Sophy, Zofia, Sonia, Sonja, čiže spadá tam nakoniec i slovenská Soňa (odvodené z ruskej podoby mena Sophia-Sonja). Všetko je iba pôvodom odvodené z gréckeho SOPHIA.

natalia777
8. nov 2010

@maggie2 ja som to nemyslela tak ze oficialne sofia 😉 ja som to myslela tak ze si to meno uz ludia prerabaju tak ako chcu oni 😉 a to nerobi nikto ani so sloven. menami tak preco si zoslovenstovat zahranicne mena? 😕

maggie2
8. nov 2010

@natalia777 Kitty a Lilly nie je to isté. Kitty je anglická skrátená forma z mena Katharina. Lilly je zkrátená forma odvodená od mena Elisabeth. Hovoríme o pôvode mien, ktoré prešli istým vývojom, aby sme sa rozumeli.

Naozaj sa treba vžiť do toho, že nežijeme vo vákuu, ale v spoločnosti, ktorá vie byť naozaj niekedy k ľuďom krutá a zlomyseľná, plná predsudkov. Ja nikoho neodsudzujem, len upozorńujem, že treba si uvedomiť prípadné možné dôsledky a riziká. Je takisto sociologicky dokázané, že mnoho detí naozaj trpí, keď sú nositeľmi neobvyklých, nie častých mien.

Až neskôr človek keď je hrdý na svoju individualitu v dospelosti, častokrát ocení, že mu rodičia dali jedinečné meno.

Meno Chiara sa nazdávam na SK prvýkrát verejne zviditeľnilo, niekedy pred 12-16 (?) rokmi keď zosnulého milionára Rezeša ex-milenka dala svojej dcére toto meno. Odvtedy začalo naberať na SK na popularite, čo by mohli dokázať slovenské štatistiky.

Meno Chiara je inak pekné meno je to talianska podoba mena Klara. Ella je zase krátka forma odvodená od mena nielen Elisabeth, ale takisto i z Elfriede, Eleonora, Gabriella. Ak ste už dali kombináciu dvoch mien, tak môžem potvrdiť, že tieto mená spolu ako celok znejú naozaj zvukomalebne. Tým že tá kombinácia je taká zvukomalebná a naozaj originálna, odzbrojuje "potencionálnych neprajníkov a vysmievačov". Nespadá do matrice otrepaných mien, aj keď sú obe mená dosť módne. Ja si myslím, že Vás sa fenomén nazývaný Chantalismus a Kevinismus netýka

😉

maggie2
8. nov 2010

@natalia777 11:28 s tým samozrejme súhlasím 🙂

natalia777
8. nov 2010

@maggie2 dakujem 🙂 aj ked som dost studovala toto meno predtym nez sme ho dali dozvedela som sa opat nove veci, dakujem velmi pekne

maggie2
8. nov 2010

@natalia777 rado sa stalo 🙂

livia76
8. nov 2010

@cinamon7 no jedna z vás bude Livka,a druhá Livuška 😀 😀 inak mojej spolužiačke zo strednej sa tak páčilo meno Lívia,že bola odhodlaná dať ho dcérke, narodil sa jej ale chlapec tak sa s tým nebabrala a dala mu meno Lívius 😀 😀 hotový grék 😀
@lubinka26 určite je to pekné aj to dobre znie 😵

cinamon7
8. nov 2010

@livia76 😀 😀 to uz by som asi radsej volila Oliver, este sa nam paci Danielka a Natalka ale tych sa teraz rodi jedna velka kopa 😀 ak by bol chlapcek, jednoznacne po ockovi Matko 🙂

jankamamka
8. nov 2010

my mame syna ,vola sa Stefan Alexander a dcera Natalia
Este som ani raz neolutovala,ze sme im dali take mena a stale sa mi pacia

livia76
8. nov 2010

@maggie2 chcem sa opýtať,mám zo zdrojov, že meno mojej dcérky Lesia je ukrajinského pôvodu odvodené od Alexsandra- Alesia- je to tak, či nie ? Ďakujem za info 😉

blanblan
8. nov 2010

@maggie2 si ma celkom pobavila, ze sa ti paci blanca, akurat ze ja sa pisem s "k" 😀 len skus tych mien usetrit tvoje deti 😀 😀 niektore mena sa fakt tazko nosia, aj ked vam sa mozno velmi pacia....
Lubinka, mne to znie tak suslavo, hoci kazde zvlast je pekne. Milos Strba sa mi zas paci, tam mi to nevadi. Ja som sa takto vzdala mien Lola a Zora pre dceru lebo sa nehodili k priezvisku. aspon podla mna nie, niekto by urcite povedal ze je to pekne

gerdusha
8. nov 2010

ked som pred X rokmi robila statnice, mala som strasny strach z 2 skusajucich. slubila som, ze ak zostatnicujem, pomenujem svoje deti po nich. Dievcenske meno sa mi paci: Nina...ale s menom pre chlapca /Richard/ nie som prilis stotoznena. Bojim sa, ze ked nedodrzim slub, bude zle 🙂

kaca, ze jaaaaa som radsej tie statnice neopakovala 😀

llenkapettko
8. nov 2010

my čakáme chlapčeka v januári... 😲 ale nevieme sa rozhodnúť s manželom na mene. mne sa páči Dominik a Patrik, jemu Tobias. tých je však už veľa v poslednej dobe. rozmýšľam práve nad Alexom...ale problém 😖 ten má meniny v januári ..to by mal malý všetky sviatky po kope a to mu asi urobiť nechcem ☹ kedy by bolo ešte vhodné oslavovať meniny s menom Alex?? nevie niekto poradiť?

llenkapettko
8. nov 2010

😵

marryaa
8. nov 2010

@livia76 ,ja mam dceru menom Alessia a pokial viem,tak to meno je juzanskeho povodu,myslim,ze taliansko,spanielsko.ale nikdy som to nezistovala.nezaujima ma co,ako a preco.meno sa mi paci a hotovo.
a ak sa smiem spytat,kedy oslavujete dcerka meniny???moja mama ma stale otravuje s tym,ze jej mam najst v slov.kalendari meno,ktore sa na Alessia podoba. 😉 lebo jej je luto,ze ma len narodeniny.

livia76
8. nov 2010

@marryaa meniny má 5.5. je to vo väčšine sl.kalendárov, len treba pozrieť v obchode ten správny 😀 😀 vtedy má meniny Lesana aj Lesia, je pravda,že v niektorých je len Lesana,ale ja som to meno vybrala pred 18 rokmi v kalendári 😀 😀

livia76
8. nov 2010

@marryaa .
Lesana, Lesia
Ženské meno Lesia má ukrajinský pôvod a je odvodené z mena Alexandra. Meno Lesana je novšie meno vytvorené podľa rozprávkového mena lesnej víly. Na Slovensku patrí toto meno k málo zaužívaným. Lesie a Lesany, ktoré oslavujú meniny 5. mája, majú rýchle reakcie a sú neposedné. Zarážajúcou, až výstrednou črtou ich osobnosti je ich vôľová úroveň, ktorá často klesá a neraz sa mení na tvrdohlavosť. Ich emotívnosť je veľmi silná. Mali by si ujasniť, čo chcú v živote dosiahnuť. Prospejú im časté prechádzky a strava bohatá na železo. Ich obľúbené farby sú svetlozelená, modrá a biela. Ochranné rastliny skorocel a pľúcnik, ochranné kamene akvamarín, ametyst a smaragd.

maggie2
8. nov 2010

@livia76 či je meno Lesia ukrajinského pôvodu, naozaj neviem potvrdiť, je to celkom možné. Ale pravdou je, tak ako píšeš, že meno Lesia, je odvodené z mena Alessia (resp. Alessa) čo je ženská podoba talianskeho mužského mena Alessio - všetko skrátené alebo upravené formy mien Alexa, Alexia, či Alexius. No a samozrejme pôvod všetkého je v mene Alexandra, teda mužská podoba Alexander z gŕeckeho aléxó, alexein /brániť,chrániť/ a andrós /muž/. V dejinách je Alexander (Alexandra) časté meno kráľov, princezien (preto i tá popularita za čias cárov v Rusku, (nehovoriac o talianskej, či francúzskej kultúre a reči, ktorú ruská šľachta vždy obdivovala), takisto časté cisárov, pápežov, a navyše v súčasnosti veľmi obľúbené meno.

livia76
8. nov 2010

@llenkapettko Detail o mene Alex
Meno Alex

m. pôv. dom. podoba mien Alexej, Alexander
(zdroj: fodor.sk) :::::: to som vygooglila skús pohľadať,kedy trebárs oslavuje ALEXEJ 😉

livia76
8. nov 2010

@maggie2 😉 😉 ĎAKUJEEEEEM 😉 😉

marryaa
8. nov 2010

@livia76 ,no zapisem si to,dakujem.ja tu v zahranici nemam slov kalendar 😀
a aj ja som meno pre dceru vybrala asi tak pred 7-8 rokmi 😀 to som este ani neplanovala byt tehotna 😀
a vlastnosti mena Lesana,Lesia. hm.....na nasu to teda vätsinou sadne 😅

llenkapettko
8. nov 2010

@livia76 🙂 Alex má 9.1 a Alexander 27.2. bolo by to moc zlé, keby mal maličký všetky sviatky pokope??? 😲 😒

livia76
8. nov 2010

@llenkapettko ja poznám Adamka,čo sa narodil na štedrý večer ten to má nakope v jeden deň 3 sviatky
Ja mám meniny vo februári a potom po3 týždňoch narodky a ešte mi to nikdy neprišlo moc pokope však 1.6 je ešte MDD 😀 😀

llenkapettko
9. nov 2010

@livia76 😀 tak ten Adamko to má ozaj "husté" 😀 asi to bude Alex...veď v živote sú aj dôležitejšie veci ako sviatky...a je to iba o zvyku...bude to Alex (na 99%)

je často používané toto meno? v mojom okolí nie. aké máte skúsenosti?? 😎

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre