Aké meno dáte svojmu dieťaťu?

eldzina
7. júl 2005

Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?

Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎

geria
9. nov 2010

@llenkapettko ahoj, ja mam tiez Alexa, dnes ma uz 7 rokov a vcase ked sme mu meno davali, sa mi dostal do ruk slov.kalendar nezverejnenych mien a tam Alex oslavoval 17.7., preto oslavujeme v tento den.......nikdy by som nechcela, aby oslavoval na Alexandra ci Alexeja, tieto podoby mena nemusim 😝

co sa tyka vyskytu tohto mena, v nasom okoli ich uz zopar figuruje, pozname asi 3-4, ale nam to nevadi, mne sa to meno doposial veeeeeeelmi paci, pripada mi jednoduche a krasne 😉 a aj napriek obavam starsej generacie, ze mu budu hovorit Sano, co by som nestrpela, mu nikto nikdy nepovedal inak ako Alex, ani z rodiny ani z ineho okolia...

inak ja som toto meno, teda Alex, zvazovala aj pri dievcatku, ak by bolo teda 😀 skor....

zuzankazuzi
9. nov 2010

Ahojte. U mňa víťazí Sebastián a Sabína 😉

maggie2
9. nov 2010

@geria oficiálne na SK už žiadny meninový kalendár neexistuje, je to svojvôľa vydavateľov ako ktoré mená umiestnia. My tomu vôbec v rodine neprikladáme už dôležitosť, ani vo svete sa meniny nejako extra, ba až vôbec neoslavujú. Nám stačia narodeniny a výročie krstu. Meninové kalendáre, (mimo tradičných mien ktoré vychádzajú z mien Svätých a prislúchajúcich náboženských sviatkom), sú v podstate všetko taký menší podfuk.

maggie2
9. nov 2010

@marryaa Alessiu (taliansky pôvod som už vysvetľovala v príspevkoch o niečo vyššie) ak by som oslavovala, tak by som oslavovala na Alexandra, Alexandru. Lesana s tým nemá nič spoločné, je to čisto slovenské , umelo vytvorené meno podľa lesnej víly.

maggie2
9. nov 2010

@blanblan Okrem mena Kevin, Chantal & Co., ďalej Salome, Barabas, Judas (Judáš), Jesus, ďalej okrem tradičných ázijských a afrických mien, myslím že neexistuje meno, ktoré by som vyložene za nič na svete svojmu dieťaťu nedala 🙂 všetky mená majú svoje čaro a krásu.

geria
9. nov 2010

@maggie2 ako vravis, pre nas to tiez nie je extra podstatne, skratka oslavujeme v tento den a hotovo 😉

geria
9. nov 2010

inak baby, poznam kombinaciu mien surodencov, Kevin a Sindy, a pride mi to ako zo zlej rozpravky, resp. z Dracika, skratka pri tych menach mi pridu na um babiky Barbie 😀 ..........neviem, kazdemu sa nieco ine paci, ale toto je aj pre mna silna kava 😎

maggie2
9. nov 2010

@geria mala si na mysli meno Ken 🙂

marryaa
9. nov 2010

@maggie2 ono je to vlastne tak.ja to tu v zahranici nepotrebujem oslavovat.oni tu meniny neoslavuju.ja len kvoli babke,ktora chce,aby na svk meniny mala 😉
ale dakujem.

katecameron
9. nov 2010

@geria ano ked som ja bola v porodinci narodilo sa dievcatko Alex tomuto celkom nerozumiem ako moze byt Alex aj chlapec aj dievca tu u nas?Alex je pekne meno kedysi som chcela Alexandru a vravela som som si ze ja by som ju volala Alex to bolo pred 10rokmi este niekedy na SS

llenkapettko
9. nov 2010

@geria hovoríš l7.7 ?? tam je Bohuslav...no musím zohnať kalendár, kde je toto meno zverejnené 😅 hádam sa mi to podarí, pretože aj mne sa to meno veľmi páči 😀

a voláte ho doma iba Alex? lebo môj manžel má "úchylku" všetky mená chomoliť zdrobneninami...a už teraz mu hovorí Alexík , čo sa mne nepáči...ale čo už s ním narobím 😖

maggie2
9. nov 2010

@katecameron pretože na SK je pomaly možné všetko a závisí aj od obmedzenosti matrikárov. V Nemecku by zo zákona NEBOLO MOŽNÉ dať meno Alex dievčaťu, pretože je definované čisto ako mužské meno. Ženská podoba mena je Alexa alebo Alexia.

lauraa
9. nov 2010

@llenkapettko pekne meno si vybrala....aj ked v dnesnej dobe nikdy nic nie je iste , syn mojej kamaratky sa vola Yasmin.... 😉

maggie2
9. nov 2010

@lauraa to snáď ani nie je možné chlapec-Yasmin. To kde povolili dať chlapcovi ženské meno? Ani si neuvedomujú ako mu s tým sťažia život.

slniecko1981
9. nov 2010

@maruska Davidko je krásne🙂

lauraa
10. nov 2010

@maggie2 ale je .... ziju v nemecku .....

geria
10. nov 2010

@llenkapettko ano je tam vlastne Bohuslav, ten kalendar kde to bolo uz nemam, ale v podstate ked si na nete pozries / http://calendar.zoznam.sk/search_nameday-sk.php... /, tak Alex oslavuje v roznych kalendaroch podla krajin v roznych mesiacoch pocas celeho roka od januara az po december, takze na tvojom mieste by som to vobec neriesila, skratka si stanovte nejaky den a hotovo, alebo ako tu ktosi spominal, ze oslavuje na vyrocie krstu 😲 ..........ja som len nechcela, aby to bolo v niektory den kedy su rozne podoby tohto mena Alexander, Alexej atd, ako som uz bola spominala, to radsej oslavujeme v tento den, ktory sme si zvolili sami 😉

no a doma mu obcas samozrejme hovorime Alexik, myslim, ze deti obcas potrebuju, aby sa im takto pekne hovorilo, hlavne ked si to zasluzia 🙂 ......ale ako rastie prevlada verzia Alex, obcas Lex, no a v skole mu hovoria tiez Alex

inak ta verzia Lex sa mi tiez velmi paci, aj som zvazovala nad tymto menom 😉

maggie2
10. nov 2010

@lauraa ale nie je možné, že im ho tam tak zapísali na matrike. Museli do Nemecka už s takým menom buď dôjsť, alebo ešte by bola jedna možnosť a to, že otec je Turek alebo všeobecne moslim. Pre tých platia úplne iné zákony ich vlastných krajín, ktoré Nemecko rešpektuje. Ale fakt mi rozum stojí nad týmto, lebo Yasmin je výsostne ženské meno, myslím že i v arabských krajinách, ale to už samozrejme na 100 percent neviem, lebo pokiaĺ ide o moslimov, tak sa v tom až tak nevyznám. Ale ruku môžem dať do ohňa na to, že v Nemecku matrikár chlapcovi nemoslimovi meno Yasmin nedá.

lauraa
10. nov 2010

@maggie2 neviem a ani som to neskumala ani neviem ci malio nejake problemy na matrike ale v podstate on je v nemecku narodeny (jeho rodicia su povodom greci ale maju vsetci davno nem. obcianstvo) a kamaratka ma obcianstvo asi 5 rokov.... musis sa jej niekedy nato opytat..... 😉

maggie2
10. nov 2010

@lauraa nejaký háčik už v tom bude 😉

aknaj
12. nov 2010

@katecameron
@maggie2
ja zas poznám aj chlapca aj dievča, ktorí sa volajú "Nikola" presne v tejto podobe

nkaps
12. nov 2010

Liliana alebo Nicolas 🙂

maggie2
12. nov 2010

@aknaj Už som to tu raz písala. Nikola, Nicola je v niektorých štátoch uznávané ako mužské meno (Švajčiarsko, Nemecko, Taliansko) a na Slovensku a iných východných štátoch to je považované za ženské meno.
Podĺa rozsudku Krajského súdu v Mainzi v Nemecku zo dňa 2.9.1982 je Nicola mužské meno a nie je ho od tohto času v Nemecku možné dávať dievčatám.

Takže samozrejme je iste možné , že poznáš chlapca či dievča s menom Nikola. Každopádne dievča Nikola určite nebolo zapísané na matrike v Nemecku po roku 1982.

aknaj
12. nov 2010

@maggie2
obaja sú Slováci 😉 ja som to písala len ako príklad, teraz na matrike zapíšu alebo nezapísu, hocičo. Záleží na akú matrikárku/ra človek natrafí. Ja som Jana, keď som sa narodila, mamina ma chcela zapísať ako Janka, ale matrikárka je to nedovolila, v kalendári figurovalo len Jana a marikárka nepovolila.
A podobný príklad je aj meno René, aj pre chlapca, aj pre dievča 😀

katchy_m
12. nov 2010

@maggie2 meninové kalendáre sú menší podfuk ?, nerozumiem, nikdy som sa nad tým takto nezamýšľala. Ani nad chlapčenským menom Nikola, vždy som počula len on Nicolasovi. Mám doma Nikolku 🙂

tommy13
12. nov 2010

Ahojte
Rad by som sa aj ja rad zapojil k debate o menach pre nasich drobcov 😉
Meno pre chlapca : Teemu (moj vyber) - finske meno v nasom kalendary Timo som si isty, ze chlapca s takymto menom na SVK nenajdeme.Typicke severske meno sa bude hodit aj nasem malemu "severanovi" ,kt. sa ma narodit v zimnom obdobi 5.januara 2011.

mircalla
13. nov 2010

@tommy13 ahoj, a priezvisko k tomu ak sa smiem opytat?

murinka
13. nov 2010

ak ja budem cakat niekedy babo tak mena uz mame vybrate-zorka alebo florian 🙂

cinamon7
13. nov 2010

dnes som pocula nadherne chlapcenske meno - Matias, my vsak cakame malu bambulku, poradte pekne meno pre dievcatko 😉

helenkasabinka
13. nov 2010

@zuzankazuzi ahojky ja mam Sabínku dcerku 😵

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre