Aké meno dáte svojmu dieťaťu?

eldzina
7. júl 2005

Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?

Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎

lucinka1104
7. nov 2010

no nehnevaj sa, ale nepoviem 2 ročnemu dieťaťu ktoré prave povedalo maminka ľubim ťa dobre Lukáš mne sa nepáčia zdrobneniny z mien Leona, Emily,Alžbeta...

lucinka1104
7. nov 2010

určite sa mi ale napáči Lejka - Lea a Sebo - Sebastián, Tino-Kristián si mená kde as to hodí a kde nie ja som vyberala také kde sa to hodí

zuzana76
7. nov 2010

aj ja rada volam deti zdrobneninou, prave preto som vyberala nase mena, kde sa da zdrobnovat

tulamatula
7. nov 2010

@maggie2 Ano je to normálne meno, akurát je dosť časté u domácich miláčikov 😀

maggie2
7. nov 2010
penn
7. nov 2010

Ja by som tiez pomaly bola schopna dat dietatu meno Bonifac, s tym, ze ho budeme volat Bono. A manzel, ze mi Bono a spoluziaci Faci, Facko xixi 🙂

Nezabudajte inak, ze dieta budete velmi kratko volat tak ako budete chciet vy. Spoluziaci a kamarati to hned zmenia. Ja ked som robila aupair tak moja zverenkyna sa voala Andrea, cuduj sa svete ju volali Annie. A raz sa zakoktala pred ucitelom tenisu, a uz ju vsetci volali Anna (citaj ENA) co bolo uplne divne. Ako doma sme zostali pri svojom ale boli sme jediny.

Sestru Darmaru, uplne premenovali na Dasu a a ani my sme to nezvratili.

maggie2
7. nov 2010

@penn Nie je to celkom tak ako píšeš. Naše deti nám bude okolie volať len tak, do akej miery to okoliu dovolíme. Ak sa niekto nechá volať prezývkou, ktorá je buď hanlivá alebo zosmiešňuujúca, alebo nám zneje profánne a nepáči sa nám, je na nás aby sme sa ohradili a jasne povedali, že niečo také si neželáme (pričom pomaly z každého mena sa dá spraviť nepríjemná prezývka).

Bola som milo prekvapená nad suverénnosťou a reakciou asi 5-6 ročného dievčatka, ktoré sa zhováralo s jedným chlapčekom na ihrisku - ten chlapček po nej vykrikoval : Krista, Krysa, Krista, Krysa. Ona mu odpovedala: Ja sa volám Kristína, a pokiaľ ma nebudeš volať takto, ja sa s Tebou nebavím. Ešte chvíľu chlapček po nej vykrikoval, ona sa držala, tvárila sa že jej je ľahostajný a ignorovala ho. Za chvíľočku chlapec pribehol a povedal jej : prepáč Kristína, už Ti budem hovoriť Kristínka 🙂

Naozaj, treba sa ohradiť, ak nepomáha, tak opakovane. Inteligentní ľudia pochopia, takisto i rodičia svoje deti usmernia.

penn
7. nov 2010

@maggie2 no ale ja to myslim samozrejme tak, ze to dieta s tym suhlasi, Dasa, alebo Anna nema problem. A ono s tym skor suhlasi, len rodine, mame sa to nepaci.

maggie2
7. nov 2010

@penn Tak áno, ale to sa môže stať pri každom mene. Ja som mala kamarátku ktorú sme všetky decká, napokon aj jej rodičia nevolali inak než Bibina. Až po niekoľkých rokoch keď sme vyrástli, som sa dozvedela, že sa volá nie Bibiana, ale Miriam 😀

abbey1
7. nov 2010

Občas čítam túto diskusiu,ale nemám v úmysle pravidelne prispievať.len chcem podotknúť,že je každého osobná vec ako svoje dieťatko pomenuje a je i na rodine,či a aké zdrobneliny budú používať.Niekomu sa to nemusí páčiť,ale asi je nepatričné to označovať za nechutné a podobne.Každý máme svoje obľúbené mená i mená,ktoré by sme nedali ani za svet.Ale rozumný a slušný človek si nedovolí nepatrične komentovať rozhodnutia inej osoby.Vyjadriť svoj názor to ano,ale nie odsudzovať.Len som mala potrebu vyjadriť svoj názor.A že v iných jazykoch sa nepoužívajú zdrobneliny?Asi treba vybehnúť do sveta a trošku natrčiť ušká.

maggie2
7. nov 2010

@abbey1 presne tak je to každého osobná vec. Ale volať napríklad Šimona Saymonko alebo Vivien Vivušenka je silné kafe 🙂 Určite slovenské mená sú skôr tradične uspôsobené na to aby sa zdrobňovali, než tie zahraničné .
Ale opakujem cudzie mená, ktoré sa i cudzo píšu na to uspôsobené nie sú a ja som v zahraničí, a vidím a pozorujem to, nepotrebujem nastrkovať ušká, ako píšeš. Ak sa používajú zdrobneniny, tak v úzkom kruhu rodiny, a to len veĺmi ojedinele. V škôlke, v škole, deti medzi sebou sa v naprostej väčšine oslovujú menami, ktorých naozaj sú nositeľmi. V podstate ak, tak nejedná sa o zdrobneniny, ale skôr skratky (Tobias - Tobi, Sabine - Sabi, Katharina - Kathy atď), Ja nikoho neodsudzujem, len upozorňujem na tú absurditu - ak niekto dá napr. exoticky znejúce meno, alebo meno v cudzej podobe a potom dieťa oslovuje aj tak úplne inak. No načo to? Uniká mi zmysel.

abbey1
7. nov 2010

@maggie2 Ale je to prirodzený proces,.Ak by sa mená v spoločnosti,tak ako všetko ostatné,nevyvíjali,ešte dnes by sme používali staroveké-nám čudno znejúce-mená.A žiadne Slovenské by vlastne neexistovali.A tak si dovolím ďalej nesúhlasiť s tvojim vyhraneným názorom.A kto chce používať zdrobneliny,a ja k tej skupine dobrovoľne patrím,nech to robí.Kto nie,zasa iba jeho vec.Ale aj vďaka zdrobnelinám vznikajú nové,krásne mená,ktoré o pár rokov budú rovnako bežné,ako napríklad teraz tie "naše slovenské."

maggie2
7. nov 2010

@abbey1 To sme sa asi nerozumeli. To je jedna veľká pravda, ktorú si napísala. Lenže ako si sama napísala, sú v tom určité zákonitosti. A to, čo sa deje teraz, tým zákonitostiam odporuje. Pretože poslovenčujeme cudzie mená, to je v poriadku. Ale nie je možné na jednej strane trvať na písaní vo forme cudzej podoby (teda odmietať poslovenčenie) ale na druhej strane naopak, túto cudziu podobu mena znásilňovať do slovenských zdrobnenín. Rozumieme sa? To nemá s vývojom nič spoločné, a takisto to nemá obdobu v celej histórii slovenského jazyka, ani s históriou vzniku a vývinu mien

maggie2
7. nov 2010

@abbey1 V Nemecku je zákonodarca veľmi rozumný a chráni Nemecký jazyk. Preto pripúšťa buď cudziu podobu mena, alebo nemeckú podobu mena. Ale nepripúšťa písanú cudziu podobu mena ktorá by zodpovedala výslovnosti, podľa nemeckých pravidiel. Teda napríklad nie je v Nemecku možné dať meno : Angy alebo Eangi ale iba podobu Angie, a takto pokračujem príkladmi, ktoré nie je možné dať iné než sú v zátvorke: Brayn (Brian) , Devid (David) Endru (Andrew) Cessrin (Catherine) Saimen (Simon) Vinsent (Vincent) Meik (Mike).

blanblan
7. nov 2010

@maggie2 uplne suhlasim s tvojim nazorom, a suhlasim aj s tym ze kazdeho osobna vec je pomenovat svoje dieta ako sa mu paci. Ale mysliet pri tom aj na to dieta, na to ze nebude mat cely zivot jeden rok (Lili Rose- to je moje "oblubene" 😀 ) a dalej na to ze ked to dieta bude jedine v meste co nosi dane meno, nemusi byt na to zrovna hrde. ( ja mam dodnes trochu komplex predstavit sa, i ked to najhorsie je uz za mnou 🙂 )

penn
7. nov 2010

@abbey1 ja suhlasim s abbey

blanblan
7. nov 2010

@maggie2 a este ze treba sa ohradit...to sa lahko povie ale po niekolkych menej ci viac uspesnych pokushoch ta to prestane bavit. O zmene mena som zacala rozmyslat ked som mala asi 7rokov a drzalo ma to az kym som neodisla zo Slovenska, teraz sa uz nikto netvari prekvapene ked sa predstavim. Ale mnohokrat som mame vycitala ze kde na take hlupe meno prisla

mirrinka
7. nov 2010

@maggie2 ďakujem....ja som veľmi spokojná s výberom mena pre dcérku 😉 väčšinou ju všetci volajú Lianka,no ja sa snažím čo najviac používať neskrátenú podobu,lebo takto sa mi páči oveľa viac...a nechcem aby si malá myslela,že ked jej niekto povie Liana,že to je škaredo,alebo preto,že spravila niečo zlé a pod....preto ju takto volám nech si zvyká,že je to jej normálne a krásne meno 🙂 🙂 🙂
verím tomu,že s ním bude aj v dospelosti spokojná 🙂

maggie2
7. nov 2010

@blanblan a aké máš meno?

maggie2
7. nov 2010

@mirrinka vybrala si dobre, nenechaj sa znechutiť. Ja mám názor taký, že vôbec ma nezaujíma čo povedia ľudia na meno, ktoré je normálne existujúce a takisto i vo svete známe. Zarazí ma skôr vždy to, že niekto vyberá meno podľa toho aby sa dalo po slovensky dobre zdrobniť, alebo aj sa nejaké meno páči, ale nedajú ho preto, lebo sa boja, že by im okolie "prišilo" nejakú nepeknú prezývku. To je pre mňa úplne bezpredmetné. A preto mne sa budú páčiť naďalej aj také mená ako Cecília, Blanca, Medard, Svetozár atď.

livia76
7. nov 2010

@mirrinka 😉 Jasné ,že bude spokojná 😉 Pred 35 rokmi keď mi dala moja mamina meno Lívia , ľudia si nevedeli zvyknúť 😀 😀 😀 a teraz je to meno počuť kade-tade 😀 😀 😀 Inak, aj tak si myslím, z vlastnej skúsenosti z detstva,že je fajn mať nezvyklé meno. Každý hneď vedel, o kom je reč 😉
A k tým psím prirovnaniam mien 😀 😀 😀 keď som bola dieťa, mala som pekinéza a v rodokmeni mal meno Oliver 😀 takže sme ho tak aj volali. A v súčastnosti máme Yorkšírku Lunu, a jej mamina /psa/ sa volala Janka no tak si vyberte 😀 😀 😀 😀

lubinka26
8. nov 2010

ahojte baby 🙂 tak ja by som este chcela vediet vas nazor na meno Eliška Zálešákova 🙂 hm? dakujem

lucinka1104
8. nov 2010

@lubinka26 mne sa to páči 😉

katecameron
8. nov 2010

@lubinka26 hodi sa k priezvisku je to pekne

cinamon7
8. nov 2010

@livia76 jej,aj ja som livia, dokonca rovnako mlada 😀 a musim s tebou suhlasit, v okoli nepoznam ziadnu liviu, teraz cakame babo, v piatok sa konecne dozvieme pohlavie a partner by si velmi zelal aby sa volala ako ja, neviem si to vsak predstavit, to uz nebudem livka? 😒
@lubinka26 mne sa eliska paci,len nevadi 2x š ?

ollski
8. nov 2010

@lubinka26 krasne meno 😉 aj mne sa pacilo dlhe roky, mne sa to zda dokopy celkom dlhe a vela š 😉 my mame tiez v priezvisku, tazko sa to vyslovuje...straaaaaaaaaasne som chcela Miloška alebo Ľuboška.... 😀 😀 ale...

lubinka26
8. nov 2010

no to je len dalsia moznost 🙂 dakujem. mne tam tie 2 ška nevadia, neviem preco. napr. moj brat je Miloš Štrba a nikdy s tym nemal problem 🙂

avanti
8. nov 2010

@lubinka26, aj ja sa priklanam k vyberu Eliska Zalesakova, paci sa mi to viac ako tie 2 dalsie mena, co mas tiez vybrate 😉

mamoka4
8. nov 2010

@lubinka26 Je to veľlmi pekne znejúce meno!

ollski
8. nov 2010

@lubinka26 no vidis 😉 mas zivy priklad v rodine, takze neni problema, je to asi len vec v kusu a u dievcatiek aj tak nikdy nevies, ake priezvisko budu mat neskor...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre