Aké vitamíny ste užívali počas tehotenstva?

meyby
24. nov 2011

kočky ake vitamínové doplnky ste užívali počas tehotenstva? Ja zatial beriem kyselinu listovu a brala som ju aj cca 3 mesiace pred oplodnenim ...
Stretla som sa s veľa názormi co sa tyka baby vitamínov - sú nutné? dakujem za odpoved...

katarina104
24. nov 2011

@meyby kyselina je základ, ale dobré si kúpiť napr. femibion, lebo aj E,C je potrebné sú aj také ako babyplan, E je napr.potrebný pri delení buniek, každý má svoj význam 🙂

enanena
24. nov 2011

@meyby ja uzivam femibon a som velmi spokojna. 😉

meyby
autor
24. nov 2011

@katarina104 mam teraz momentalne 2 kamosky tehotene...chodime k roznym gynekologom, a len mne moja gynekologicka povedala aby som uzivala vitaminy...im zase povedali ze tie tehotenske vitaminy su blud, ze staci kyselina listova...a moja gynekologicka mi povedala ze ta materna je vraj skodliva a normalne sa predava v lekarnach, mam trochu zmiesane pocity z toho🙂 co su vitaminy a co nie...

katarina104
24. nov 2011

@meyby no ja neviem ja som brala maternu niekedy pri oboch deťoch a sú v poriadku,,,ale teraz sa to vraví,tak ju neber radšej, jasné najlepšie sú prírodné vitamíny, ale ak nie sú dostupné, tak je potrebné ich doplniť 🙂

meyby
autor
24. nov 2011

takze tiez si pocula o tej materne? zatial beriem kyselinu listovu no uvidim co dalej🙂 dakujem za nazor 🙂

meyby
autor
24. nov 2011

@katarina104 takze tiez si pocula o tej materne? zatial beriem kyselinu listovu no uvidim co dalej🙂 dakujem za nazor 🙂

katarina104
24. nov 2011

@meyby môžu to byť aj pletky, reklamný ťah, no neviem ak by bola škodlivá stiahnu ju z predaja podľa mňa 😉

meyby
autor
24. nov 2011

@katarina104 tiez si myslim, len clovek je potom z toho jeleň...co je pre neho dobre a co nie 😒

vierkasteffi
24. nov 2011

ja som brala calibrum ale nie ako je uvedene na krabičke 2 tabletky denne ale iba jednu vsak ak sa pestro stravujes tak netreba k tomu este pridavat umele vitamíny ja som mala v tehotenstve malo zeleza tak mi doktorka predpisala aktiverin myslim 😉

leeenka26
24. nov 2011

@meyby pokial papas vyvazenu stravu, staci ti kyselina listova aj to len do 12. tt. E, A, C..aj prijmes s potravy. Dbaj, aby si mala pestru stravu. Vela ovocia, zeleninky. Niktori gynekologovia neradia uzivat plno vitaminov, lebo su z toho velke deti vraj 🙂 No a este je velmi fajn uzivat omega-3 mastne kyseliny. Ale to uz potom nebrat kyselinu listovu. Bud to alebo to, ale zevraj omega-3 je lepsie. Ja to beriem, aby sa predislo preventivne opakovanemu predc. porodu, ale ked si to hodis do googla, (omega-3 v tehotenstve) su tam aj viacere vyznamy uzivania.

evka4
24. nov 2011

@meyby ak beries kyselinu listovu a mas vyvazenu stravu s dostatkom vitaminov, tak si myslim, ze jest umele vitaminy je uplne zbytocne. radsej si daj cerstve ovocie a zeleninu, ako nejaku tabletku. tiez som pocula, ze po tehu vitaminoch sa rodia vacsie deti...ale ktovie, ci je to pravda.

meyby
autor
24. nov 2011

@leeenka26
@evka4 presne to iste som pocula na vitaminy , ze sa rodia velke a previtaminovane deti, tak ja neviem..., to je presne to, kolko ludi tolko nazorov...dakujem kocky za nazory..

natalii6
24. nov 2011

@meyby aho ja som brala najprv kyselinu listovu a potom som presla na femibion a v 4 mesiaci som uz nebrala nic kedze (neviem ci sa to zaklada na pravde) vraj z vytaminov sa rodia velke deticky 😀 😀

cmeliatko
24. nov 2011

ja som zasadne proti doplnkovym vitaminom. ak papate pestru stravu tak niet preco si supsnut do seba doplnky navyse - aj tak to telo vyluci.

ja mam vsak deficit magnezia a zeleza takze ho beriem. jedine co beriem je kys. listova lebo z tej mam fakt malo.
kazdy den v robote a moja strava je taka ze cely den caj, nejaky banan, nejaky roztek, nejaky keks - cize nic extra.

leeenka26
24. nov 2011

@meyby aj nabuduce, ale to omega-3 si pozri, je to zevraj super vec a malokto to vie 🙂

leeenka26
24. nov 2011

@meyby Počas tehotenstva je plod úplne závislý od prísunu DHA z materských zdrojov. V období vývoja plodu placenta transportuje arachidónovú kyselinu a DHA z matky do plodu. V treťom trimestri tehotenstva je zaznamenaný veľký prírastok DHA v pečeni, mozgu a sietnici plodu. Tehotenstvo vedie k postupnému vyčerpaniu materskej plazmovej hladiny DHA, pravdepodobne následkom zvýšenia prísunu týchto látok plodu na rozvoj jeho nervovej sústavy. V dojčenskom období sa potreba DHA zabezpečuje materským mliekom a v predškolských rokoch najmä konzumáciou rýb bohatých na omega-3 nenasýtené mastné kyseliny – makrely, lososa, sardiniek – a rybím olejom.3

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie a FAO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) by mali tehotné ženy prijímať denne najmenej 2,6 g omega-3 nenasýtených mastných kyselín, z toho 100 – 300 mg DHA, na zabezpečenie potrieb ich plodu alebo dojčeného dieťaťa. Doplnkové štúdie ukázali, že deti matiek užívajúcich esenciálne mastné kyseliny a DHA majú vyššie IQ skóre a lepšie sa psychomotoricky vyvíjajú. DHA kyseline sa tiež pripisuje zvyšovanie hladiny neurotransmitera serotonínu a pamäť podporujúcej látky acetylcholínu.3

meyby
autor
24. nov 2011

@cmeliatko ja tiez nejak celkovo niesom na vitaminy v umelej forme, no ale na druhej strane sa snazim aj nejake ovocie zeleninu , lenze moje telo to neprijme...zaujimave...myslim teraz v tehotenstve....vraciam zo zeleniny a ovocia...

cmeliatko
24. nov 2011

@meyby tak potom doplnky radsej. niekto zas tabletky v tehu nemoze 🙂

mimuska2
24. nov 2011

Ja berem od zaciatku tehu calibrum a uplne zbytocne bo mi aj tak chyba zelezo a kys.listova zbytocnych 15€ radsej ovocie a zeleninu.vitaminom uz neverim.

jamien
20. nov 2012

skodliva materna?? to myslite Centrum Materna? alebo nejaky iny pripravok?

ninison
20. nov 2012

mne lekarka povedala, ze nemam jest ziadne vitaminy, ze sa z toho zbytocne pribera a rodia sa velke deti. jedine co odporucila bola kyselina listova a potom podla priebehu tehu a hodnot z krvy. v 1.trim som doplnala este calcium, lebo mliecne vyrobky som v 1.trim nemohla ani vidiet aj ked predtym som vzdy ficala na jogurtoch, tvarohoch, acidkach a pod. v 2. a 3. trim horcik a aj ten len z magnezie, kvoli krcom. podla vysledkov z krvy zelezo v 3.trim a jedine este co sme pocas 3. trim doplnili bol rybi olej, kedze rybky mi tiez dlho nesli. ale teraz mam rybaciu zravost 😀

adel22
20. nov 2012

@meyby Ziadne umeliny....len co zahradka a obchod dal🙂

miskakyska
20. nov 2012

hlavne kyselinu listovúúúú 😉..

monique26
22. nov 2012

Ja beriem centrum materna od začiatku tehu a všetko bolo a je zatiaľ v poriadku. Nemyslím si a neverím, že je nejako škodlivá, inak by si ju nedovolili predávať....To bude zase len nejaký marketingový blud.....

janulina.k
22. nov 2012

ja som brala kyselinu listovu prve tri mesiace a teraz beriem calibrum mami. vysledky mam v poriadku, ziadne pokazene zuby, ani vypadavajuce vlasy, ani nic podobne /klop, klop/, takze mozem povedat, ze som spokojna. odporucili mi to gynekolog spolu s hematologickou, kedze mam mutaciu nejakych genov v krvi a aj preto je dolezita najma kyselina listova.

lamianka
29. okt 2013

Ziadne 🙂), okrem toho, co tobolka obsahuje, musi ju nieco drzat po hromade a to nemusim 🙂 Cerstva zelenina a ovocie je nad kazdy farmaceuticky vyrobok.
Iba raz som pri druhom dietati brala vitaminy ako doporucenie od lekara a plodovu vodu som mala tak zelenu a infikovanu, ze bol zazrak, ked bolo dietatko uplne v poriadku. Pri ostatnych 4roch som zbytky vitaminov vyhodila do kosa a porody boli rozpravkove 🙂

luciato
29. okt 2013

Vsetko je to chytak na peniaze ja som nemala nic jedla som vsetko ako bezne aj pred tehotenstvom dokonca aj menej zo zaciatku lebo som zvracavala a bolo mi nevolno narodilo sa mi takmer svorkilove babo je zdrava sikovna urcire bez dopotucenia lekara by som nic nebrala....,, ale su vynimky lekarou ktory vam ponuknu vyzivove doplnky zbytocne draheeeeee a zarobia na vas smutne 😒

gabikkas
29. okt 2013

@meyby
ziadne vitaminy a dostatok zeleniny a ovocia si moze dopriat ten, komu nebolo zle do 20tt. Len suche rozky jeden cas zvladal moj zaludok...takze neda sa to jednoznacne, ze umele vitaminy su zle (aj ked ja tiez bezne som proti vitaminom v tabletach, nekupujem ich)...lepsie v umelom, ako ziadne, pokial je to tak ako v mojom pripade pri oboch teho, napr aj syry som nemohla ani citit...ovocie ked som zjedla, tak tiez vsetko islo von, ked som bola druhy krat tehotna a bolo treba varit pre malu, tak uz len tie pachy z mrkvy, cibule....och, hrozne cosi, pomaly stipec na nos som si musela davat, aby som cosi uvarila a nie to to este zjedla :(...proste zaludok ako na vode...brala centrum materna DHA do 20tt, pokial som vracala a bolo mi zle a ta strava nebola velmi pestra...

tabitana
20. nov 2013

Mne moj ganekolog povedal, ze vitaminy ano vsetko v strave, ze ani nase mamy nebravali nic z tychto novodobych vitaminov a sme tu .. ja som mu vsak povedala, ze ano, ale kyselinu listovu a céčko beriem.

kukucko
3. mar 2014

Centrum materna aj calibrum od zentivy obsahuje farbivo kosenila/kys.karminova E120, o kt.sa pise ze moze sposobit hyperaktivitu, alergie a astmu.. mozno to obsahuju aj ine tehotenske vitaminy, zatial viem o tychto 2. Hlavne ze maju krasnu ruzovu farbu..
Mimochodom na moj mail/vyzvu, nech s tym nieco robia mi odpisali z pfizeru, ze je to v sulade s EU normami atd blabla..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre