Cestovať na dovolenku v začiatkoch tehotenstva?

lucynka
22. máj 2007

Ahojte. Planujeme s manzelom v najblizsom case splodit babatko. Obaja velmi po tom tuzime. Lenze koncom jula mame zaplatenu dovolenku v Bulharsku a cestovat mame autobusom. Chcem sa Vas opytat, ci ste niektora v zaciatkoch tehotenstva cestovala takto dlho autobusom a co si o tom myslite. Viem, ze by bolo asi lepsie pockat a asi aj pockame, len som chcela vediet Vas nazor. 🙂

renuliatko
3. júl 2007

trixi: tak to je super, že si si nerobila starosti a dovolenku si si pekne užila. Ja som sa predsa len rozhodla neísť a zbytočnej neriskovať. Obvolala som všetky komerčné poisťovne na Slovensku a všetky sa riadia rovnakým zákonom: do 26tt poistia po 26tt síce cestovne poistia, ale všetky náklady spojené z tehotenstvom, ktoré by mi v zahraničí vznikli sú z tejto poistky vylúčené, takže by sme si ich hradili sami. A čo sa týka európskeho preukazu poistenca tak aj tam sú rôzne výnimky (napríklad ťa nesmie ošetriť súkromný lekár, pretože by si si to taktiež musela uhradiť sama). A bez poistky cestovať do zahraničia, no neviem. I keď sa cítim super čert nikdy nespí a podľa mňa je to predsa len riziko.

emjee
8. okt 2007

weroni 6tt 6. okt 2007 o 20:12
Maminy, tehuľky, hlavne tie, ktoré máte skúsenosť s dovolenkou počas tehotenstva - čo hovoríte na dovolenku s drobčekom v brušku?
My sme mali s manželom v apríli svadbu a najskôr pre jeho zdravotné problémy, neskôr pre zaneprázdnenosť sme nestihli svadobnú cestu. Plánovali sme ju niekedy na tieto Vianoce - žeby sme vypadli zo zimného Slovenska niekam do tepla - ale nie do príliš veľkého - lebo manžel by celú dovolenku prežil v klimatizovanej izbe. Na zimu nám odporúčajú Tunis, aj strava je vraj fajn. No ja som sa 4. októbra dozvedela že som tehotná, takže na Vianoce to už bude taký zhruba buď 3 alebo 4. mesiac - je vhodné ísť dovolenkovať aj tak alebo sa už radšej tešiť na dovolenku v trojici?

bejca 22tt 6. okt 2007 o 21:20
weroni je to individualne , v prvom rade sa porad s doktorom 🙂
ja som mala dovolenku povolenu ale iba tu na Slovensku ... do zahranicia mi neodporucala koli nemocniciam , opatere, chorobam , virusom atd ... ale viem ze su zeny ktore lietaju sem a tam a nic ... zalezi od zdravotneho stavu aky mas 😀
jednoznacne sa porad s doktorom 🙂

jana20 1d 6. okt 2007 o 21:24
weroni - my sme tiez boli na svadobnej ceste ked som bola tehu.... 🙂
tiez si myslim,ze by bolo spravne sa oradit s lekarom...ja som sa toho mojho len spytala... 😉

zuzannas 40tt 6. okt 2007 o 22:38
Ahojky Weroni, jasne, ak nemas niake vaznejsie tazkosti, kludne mozes ist na dovolenku... ja som bola v 6.mesiaci (co sa vravi, ze je najlepsi mesiac ist na dovolenku..) ale pre vacsi klud sa spytaj aj tvojho dokyho 🙂

luciferova 6. okt 2007 o 22:39
weroni - hlavne som pocula, ze nie je vhodne sa opalovat, ked si tehu. ale ak budete aj v klima izbe, tak je to v pohode. ja by som este v tretom mesiaci sla, len neviem, ako je to v Tunise s ockovanim... ci je nejake povinne alebo nie. lekar to samozrejme isti

elika 29tt 7. okt 2007 o 10:46
Ja som bola na dovolenke dva krat. Prvy asi v 3 mesiaci a druhy krat cca. v 5. Ale nikdy nie lietadlom, ale autom. Ale tiez som sa vzdy spytala lekarky, aby som sa citila istejsie. A zalezi tiez od leteckej spolocnosti, niektore maju podmienku, ze tehotne nevozia, ale zasa ked im to nepovies, nemaju to ako zistit. Co sa tyka klimatizacie na izbe, tak neviem neviem. To sa mi moc ako dobry napad nezda... Klima predsa nie je zdrava... Neviem, celkovo ten Tunis sa mi moc akosi nezda... vies presne do akeho hotela a aku kvalitu napr. stravy ponukaju??? Bol tam niekto z tvojich znamych? Lebo nieco je v katalogu a nieco ine je v skutocnosti. Ja by som ti doporucila radsej nejaku EU krajinu, podla mna, aj ked teraz v zimnom obdobi velky vyber nie je. Ale zasa este vladzes chodit, tak mozes mat poznavaci zajazd. Lebo v Tunise co budes robit? Opalovat sa moc nemozes a ak pojdes na nejaky fakultat. vylet autobusom, tak tam nemas zabezpecenu bezchybnu stravu.... A trmacat sa v klimatizovanom autobuse, potom vystupis do tepla. Treba si to riadne zvazit. Dovolenku urcite ANO, ale treba najst vhodnu lokalitu.

weroni 6tt 7. okt 2007 o 11:06
babenky, velka vdaka za vsetky skusenosti a nazory 🙂 doktora sa urcites spytam no ked sa clovek takto dozvie viacere nazory z viacerych uhlov pohladu - zvazi veci ktore mu predtym nenapadli 🙂 takze este raz vdaka 🙂

dari226 7. okt 2007 o 14:54
ja som cestovala na sk v 10-11 tyzdni ked sme sa vratili v ten den som zacala krvacat
lekarka povedala ze mozem cestovat,ale asi sa mylila
tak ja odporucam radsej necestovat mne to naskakovanie v aute nerobilo dobre,teraz by som uz isto nesla darmo co by vravel kto

luculka
8. okt 2007

weroni my sme boli v lete v Egypte...bola som v 13tt...a vsetko prebehlo bez problemov...mali sme allinclusiv...takze som vela pila...a zdrziavala sa len pod slnecníkom.... 😉 doky povedal ze som tehotná a nie chorá 🙂

betka1
8. okt 2007

Podla mna na dovolenke pocas tehotenstva nie je nic zleho, ak sa citite dobre a dodrzujete nejake zakladne pravidla ako napr.:
Na dovolenku by som nechodila ku koncu tehotenstva, lebo netreba riskovat, ze sa dieta narodi v zahranici. Ak budete mimo Sengenskeho priestoru(od januara), tak bude treba vybavit dietatu cestovny preukaz, aby ho vobec pustili cez hranice. Nehovoriac o pripadnych vydavkoch s porodom a cestou domov.
Tiez by som nechodila do priliz exotickych krajin, kde hrozia hnacky a ine vaznejsie choroby.
Zistite si, ake lieky mozete uzit v pripade teploty, hnacky, atd.
V ziadnom pripade sa nema opalovat. Netreba sice utekat pred slnkom, ale ak chcete vylihovat na plazi, tak len pod slnecnikom a treba mat podla moznosti stale zakryte brusko. A nezabudnite na pitny rezim.
Zistite si, do ktoreho mesiaca poistovna preplati z beznej cestovnej poistky liecbu tehotenskych komplikacii. V Unione to tusim bolo do konca 5. alebo 6. mesiaca.
Letecke spolocnosti vas vacsinou pustia po siestom mesiaci na palubu len s povolenim od doktora(to si otestujem o 2 tyzdne, tak som zvedava, ci to budu posudzovat podla velkosti mojho brucha) a zhruba po 36tt vas uz do lietadla nepustia.
Na dovolenke sa treba setrit, velke turisticke alebo sportove vykony je lepsie vynechat. Vysoka nadmorska vyska moze tiez vadit, kvoli nedostatku kyslika.
Tolko z vlastnej skusenosti a z toho, co som si nastudovala, ked som isla na dovolenku ja.

bihan
8. okt 2007

Weroni, záleží na tom, kedy chcete cestovať... ja by som si vybrala druhý trimester a letecky (mám odskúšané, je to absolútne v pohode 😉) Po 28tt ťa do lietadla vezmú len s lekárskym osvedčením a hlavne pri dlhých letoch je to fakt održku...Inka je to najpohodlnejšie cestovanie v tehotenstve 😉
Na dovči veľa piť, dávať si pozor na vodu (hlavne v severoafrických krajinách)...
S tým opalovaním síce netuším, prečo sa opaľovať nemá, ale ja som to rozhodne nedodržala (žiadne pigmentové škrvny ani nové znamenienka sa mi neurobili) 😉

emjee
8. okt 2007

bihan myslim, ze je to jednak kvoli tym skvrnam a jednak kvoli tomu, ze sa babatko moze prehriat

betka1
8. okt 2007

Na doplnenie toho, co pise emjee o opalovani:
1) v tehotnosti sú aktivované melanocyty (bunky produkujúce hnedé farbivo melanín) takže mnohé tehotné majú zvýšenú pigmentáciu buď celkovo alebo lokálne - čo sa prejaví nie príliš estetickými pigmentovými škvrnami

2) pobyt vo vysokých teplotách počas prvého trimestra má vážne účinky na dieťatko, ktoré sa rodí s nižšou pôrodnou hmotnosťou. Od nej sa potom odvíja mnoho ďalších zdravotných problémov, ktoré dieťatko sprevádzajú aj po celý život. Vysoké teploty pôsobia na embryo tak, že sa začne vyvíjať zrýchlene, neskôr sa však jeho vývoj neoptimalizuje a môže dôjsť k problémom počas tehotenstva.

betka1
8. okt 2007

3) Ked sa postasti upal, tak s nim su spojene aj ine komplikacie.

bihan
8. okt 2007

Aha.. tak som zase múdrejšia, aj keď mi to už teraz veľmi nepomôže 😅 Je fakt, že som vyliezla na slniečko v druhom trimestri a nikdy nie viac než na hodinku s poriadnym ochranným faktorom... myslím, že mamina to zase cíti, keď jej nie je dobre a potom sa radšej zo slniečka stiahne...

donla
17. okt 2007

Ahojte tehuľky. My s manželom sme získali eurovíkend do Paríža (3 dni) 😎 , je to letecky lenže ja budem práve vtedy v 25tt. Stále nie som na 100% rozhodnutá či pôjdem. Lekárka mi to tiež odporučila s tým, že pokiaľ budem v kľude bez stresu a nebudem chorá nevidí dôvod - neabsolvovať eurovíkend. Ja sa uspokojujem tým, že sa cítim veľmi dobre(zatiaľ, ide len o 3 dni v Paríži a let trvá cca 2hod. Máte niekto takúto skúsenosť? Ísť alebo nie? 😝 Budem rada ak mi napíšete vaše názory a rady "čo a ako". dík

bihan
17. okt 2007

donla, letela som z Paríž a do Paríža v 22 a 24tt, potom rovno z Paríža večer 11 -hodinový let a všetk obolo úplne v poriadku 😉

roasha
18. okt 2007

bihan,gratulujem k babulienke.

pupavka32
19. feb 2008

Ahojte, aj my sa s mojim buducim manzelom chytame na svadobnu cestu hned po svadbe, to budem v 5 mesiaci. Rozmyslame, zeby sme isli do Thajska. Aky je vas nazor na to? nie je to nebezpecne? 😖

jankapo
19. feb 2008

pupavka, no, vec nazoru, ja by som do toho nesla....je to dost dlhy let, prestupy na letiskach, uplne ina strava....5 mesiac by mal byt idealny na cestovanie, ak nemas ziadne problemy, to beriem, ale zas, Thajsko je trosku daleko a trosku exoticke....ja by som si to asi neuzila lebo by som sa bala ze sa daco stane a hlavne by som neverila zdravotnej starostlivosti v Thajsku... 😒
No podla mna ide aj o psychiku, ak sa ty na to pozitivne naladis, mozno si to uzijes...ja som strachopud, mam velky respekt...

danulik
19. feb 2008

pupavka - ludia v thajsku su velmi cistotni, jedla sa nemusis bat, ziadne s.acky ako v egypte nehrozia.. maju velmi drahu zdravotnu starostlivost, takze robia vsetko preto, aby nic nechytili.. nemusis sa bat najest ani "na ulici"..
jedina vec, co by ma asi odradila, je ta dlha cesta lietadlom.. ale v podstate ak sa citis dobre a dr. ti to schvali, tak chod..

danka86
19. feb 2008

ja by som tiez isla... nie si predsa chora, si tehotna.. ja som bola minule na koncerte a tak som tam hopsala... 🙂 a som ja aj babatko ok.. musis to sama citit, ci si trufas...

ginger01
19. feb 2008

pupavka, dufam, ze si ockovana, ...hlavne ta hepatitida A,B... A to pojdete normalne do hotel.rezortu, ci len na vlastnu past ?... citala som, ze zle na dieta/matku posobi ta exotic.klima, ci uz vlhko alebo sucho... predsa ina klima je na SK ako v Thajsku. Ale celkom vela infosiek najdes na webe alebo v knihach pre tehulky..

bobcas
13. jún 2008

HLADAM POMOC
pred dvoma mesiacmi som sa dozvedela,ze som tehotna.pocas tych mesiacov som spozorovala slabe krvacanie,tak som chcela vediet pricinu a poslali ma na scan.Ten neukazal nic nezvycajne,az na to,ze z jedneho potomka,na ktoreho sme sa velmi tesili,budu dva.Takze cakame s manzelom dvojicky.Kedze som si vopred naplanovala let domov (5 mes.tehotenstva),zacinam mat teraz velke obavy,pretoze nazory na cestovanie pri viacplodovom tehotenstve sa lisia.Najde sa tu niekto,kto caka dvojicky a moze mi poradit,prosim.Vopred dakujem.

bobcas
13. jún 2008

este som zabudla pripomenut,ze byvame v anglicku a cesta domov mi bude trvat tak 2 a pol hodinky lietadlom.

paskova
18. jún 2008

Ahoj dievčatá, som v 16. týždni a plánujeme dovolenku v Španielsku. Lenže ideme na aute, takže keď máte skúsenosti s cestovaním s bruškom ozvite sa mi prosím. 🙂

maso
18. jún 2008

Bobcas, ak bude vsetko v poriadku, tak by sa nemalo nic stat, tazko povedat ... niektore maminy zvladaju let lietadlom aj napr. vo osmom mesiaci a inym sa nieco moze prihodit vo stvrtom ... urcite sa spytaj doktora, pripadne to konzultuj aj telefonicky s nejakym inym doktorom na Slovensku.

Paskova, aj my planujeme dovolenku, budem asi v 16 tt. Mne to doki odporucil, ale urcite je dolezite, aby sa cesta prisposobila tebe. My ideme partia a vsetci su pripraveni na to, ze ked budem mat nejaku poziadavku na prestavku apod., ze sa prisposobia (ideme do Chorvatska autom). Otazka je, ci ta cesta do Spanielska nebude prilis dlha, ked pojdete autom ...

paskova
18. jún 2008

Plánujeme to so zastávkami V Taliansku aj vo Francúzku aj tam prespíme, takže to dúfam zvladnem. Doktora mám takého čudáka, povedal, že to nemôže odporučiť ani zakázať, preto sa pýtam radšej báb, ktoré majú s tyým skúsenosti. 🙂

maso
18. jún 2008

- jasne, tak myslim, ze to potom v pohode ... hlavne vela pi, neprehrievaj sa na slnku apod.
- chapem, ze ti to doki nepovie, lebo nechce brat za to zodpovednost, ked povie, ze v pohode ... presne, ako som pisala vyssie, vyskytnut sa nieco moze, nie vzdy sa da dokazat, co to sposobilo apod. ale ak si bez problemov (ja ano), tak nevidim problem ... moj doki mi povedal, ze niekolko rokov zil v zahranici a tam zeny plavaju v mori este par dni pred porodom a samotne plavanie moze len odporucit (ja nechodim ani do bazena ani do jazera, lebo som nachylna na mykozy a more vidim ako jediny sposob, ked chcem plavat)

paskova
18. jún 2008

No ja sa tiež teším hlavne na to more. Ideme hlavne za sestrou ktorá v Španielsku býva, takže sa až tak nebojím. Včera som bola u kožnej a povedala mi, že keď sa budem natierať 50-kou tak ani bruško nemusím mať zakryté. Ešte mám obavy z toho, že 25. 6. ešte idem na amnio, a dúfam, že 10.7. môžme vyraziť.

maso
18. jún 2008

po amnio mas byt myslim jeden den v klude ... tak v pohode, nie je to nic strasne, ja som bola minule tehu a bola som prekvapena, ze mi zostala po vpichu len malicka bodka, ktoru mi zalepili a potom odpochodovala sama na izbu 😉 tak bud v pohode

inka04
1. júl 2008

...kazda zena je individualna, kazda to preziva inac... tehotenstvo sice nie je naozaj choroba, ale je to stav, kedy sa v nas vyvija clovek, ktory bude zit s tym, co mu "dame" po cely zivot... preto, ked sa na dovolenku necitim/
mam obavy, tak by som tam nesla... co sa tyka prveho trimestra, ako vsetci vieme, je v podstate najdolezitejsi...
zakladaju sa vsetky zivotne dolezite organy (nervova sustava a mozog) - tu by sa zena mala najviac chranit...
este jedno zaujimave info z prednasky lekara na fakulte... "zeny sa vypisuju na PN v poslednom trimestri, avsak mali by sa chranit v prvom, lebo ten je pre vyvin dietata najdolezitejsi🙂 tod moj nazor

sensoria
3. júl 2008

ahojte dievčatá. Mám jeden veľký problém. O dva týždne mám cestovať do Talianska. Je to 1600 km a ideme autobusom. Som práve v 20tt. Bohužiaľ všetci ma už stihli zneistiť, tak teraz vôbec neviem čo mám robiť? Poradí mi niekto? Dakujem

paskova
4. júl 2008

sensoria: ja som v 19. tyzdni a buduci tyzden sa chystam na dovcu do Spanielska na aute, takze budem natom tak ako ty. Dokiho som sa pytala, vravel, ze je to u kazdej zeny individualne. Musim povedat, ze ja sa citim perfektne, ani raz som nevracala a dufam, ze to tak vydrzi do konca tehotnosti. Bola som sa poradit aj u koznej, ta mi vravela, ze ked si kupim 50 faktor nemusim si brusko ani zakryvat. Samozrejme sa nebudem vypekat na slnku ale okupem sa v mori urcite. Este v utorok idem do poradne, dufam, ze mi nic zle neprihodi a stravim krasnu dovolenku pri mori. Prajem to aj Tebe a napis ako si sa rozhodla. 🙂

ocka
10. júl 2008

ahojte dievčatá, potrebujem vasu radu 🙂 rozhodli sme sa s manzelom letiet v auguste na dovolenku do Turecka, budem v 17tt, zatial sa citim super, nemam ziadne problemy a aj ked mi dnes dr. povedal ze len na vlastne riziko (vraj on mi nemoze priamo povedat ze mozem letiet...) urcite chceme ist. Viete mi povedat ci budem potrebovat pre letecku spolocnost nejake potvrdenie ze mozem letiet lietadlom? predpokadam ze dr. mi ho neda.... a ako je to so skenerom na kovove predmety a pod. na letisku? mozem ho ako tehotna odmietnut? moze to babatku uskodit? dakujem 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre