Čo nasleduje po pol roku neúspešného snaženia?

moncika15
6. sep 2008

ahojte, co s vami robil dr po pol roku neuspesneho snazenia? poslal vas na nejake vysetrenie, odporucili vitaminy, alebo len nieco poradili? na co vlastne mame pravo? lebo moja dr nejavi ziadny zaujem o riesenie problemu a od bab co k nej xodia som sa dozvedela ze az po 2 rokox posiela na prve vysetrenie 😔 podla nej som v uplnom poriadku,cykly aj ovulku mam pravidelnu tak preco to nejde?! ☹ dakujem za prispevky

marianka5
9. sep 2008

Ahojte. Len vam chcem nieco povedat. Bude to strucne. Nechapem ako sa tymto mozete zaoberat pol "pol roku nespesneho snazenia" - az po roku Vas doktor zacne vobec brat vazne. My sme cakali az 2 roky a 3 mesiace, kym som otehotnela. Proste sa len snazte. Ked sa Vam do roka nepodari, navstivte doktora, dajte si urobit testy. A neskor navstivte trebars nejake centrum. Fakt po pol roku sa tymto este nezaoberajte. Ved je to trapne! Chodte si pozriet ine temy, tam kde su skutocne problemy, tam kde sa baby zaoberaju otazkou, co maju robit trebars po 4 alebo 5 rokoch neuspesneho snazenia!!!

mima263
9. sep 2008

Píšem tu prvý krát. Dosť by ma zaujímalo čo marianku5 viedlo k takémuto úžasne citlivému výlevu.
Myslím, že trápne je takéto zovšeobecňovanie.

kvetinkaaa
9. sep 2008

mima 263 som toho isteho nazoru! nam sa podarilo na druhy mesiac (nastastie) a to si mozete prečiat ake vylevy som tu pisala ten prvy mesiac čo sa nepodarilo! kazda to prezivame inak a marianka5 verim ze aj ty si to napr.prvy pol rok tiez prezivala tak ako ostatne!!!

bury
9. sep 2008

Marianka - myslím, že to trapné není. Sama sice nejsem z těch, které plaší po dvou měsíc., že jsou neplodné, ale chápu holky, že to řeší. Opravdu to má každý jinak a myslím, že ze začátku to opravdu řešíme možná víc, než když se nedaří dýl.... Já mám plno známejch, který otěhotněli na poprvé a plaší možná ještě víc než my, že už to trvá nějak dlouho - a to se snažíme od 11/2007. Spíš bychom měly holky podpořit a utěšit, že 1/2 roku není nic a ať se nebojí a ne psát, že jsou trapný...

wobludka
9. sep 2008

😀 myslím, že záleží na tom, která z nás je jaká povaha - já obecně moc neplaším, vlastní svatbu jsem měla na silně háku, ale snažení mi dává zabrat mnohem víc, ikdyž sil mám pochopitelně ještě dost a dost. Je to tím, že pocházím z harmonické rodiny a tak nějak považuju výchovu dětí za jeden z životních cílů. Když jsem měla silné bolesti při MS, chlácholila jsem se, že co by pro ty děti člověk neudělal, když jsme rozvrhovali nábytek, dávali jsme ho tak, aby si děti neublížili nebo jsme je nemuseli přehnaně sledovat, jestli někde něco nezničí nebo neušpiní. A když se člověk rozhodne, že už je ten správný čas, tak by je nejraději měl hned 🙂 a že plašíme? Kdo by neplašil, já teda doteď neměla nechráněný sex 😝 ale začínám si zvykat 😀 spíš mě fascinujou holky, co otěhotněly a hrozně se tomu diví 😅 (pochopitelně chápu, že může selhat antikoncepce, i já kdysi málem kupovala test, když mi bylo zle a týden v kuse jsem byla schopná jíst jen švestkový kompot 😀 nakonec to byla viróza 😉 ) První měsíc by si člověk nejraději dělal test denně, časem se trochu uklidní, ale plašit nepřestane nikdy, protože najednou jsou těhotní všichni kolem, jen vy ne, každý má tisíce narážek na váš sexuální život, v práci vás mimořádně štvou (mě teda extrémně, normálně bych dala výpověď, ale teď, když nevím, na čem jsme?) a bojíte se vzít si prášek nebo si dát panáka, ikdyž si říkáte, že zbytečně plašíte, že pro jednou se nic nestane... jsme prostě hrozně informované a zodpovědné 😀 asi je to přece jen lepší, ale holt se pak víc bojíme... mě teda nejvíc dostává poznámka typu ,,nesmíš se stresovat" - několik let se léčím, zjednodušeně řečeno, s depresí 😀 ikdyž na druhou stranu si nemyslím, že bych bez dětí nedokázala žít plnohodnotný život 😉

lucule
9. sep 2008

wobludko ja bych to lepe nenapsala 😉 😎

marikap
9. sep 2008

ctu si vasi diskuzi, holky, napsalas to krasne, Wobludko 😎 snazime se 9. mesic, ale moje doktorka uz nas poslala na vysetreni oba - me udelala hormonalni profil a priteli spermio. myslim si, ze kdyz nekoho cekani stresuje, tak radsi at se vysetri po pulroce. videla jsem tady nekolik pripadu, kdyz se problemy, branici poceti, zjistily hned u prvniho vysetreni (mimochodem nas se to tyka taky ☹ ) v takove situaci by rocni cekani bylo naprosto zbytecne. a problemy se muzou zacit resit co nejdriv.

miradka
9. sep 2008

wobludka, hovoríš mi z duše...fakt to každá takto prežívame? Až na to, že ja si žiaľ ešte neviem predstaviť to, že by som mala byť bezdetná, túto myšlienku nedokážem prijať ☹

suem
9. sep 2008

Neviem preco sa urazate pre nazor Marianky. Ved napisala prevdu, po pol roku snazenia sa s vami doktor bavit nebude. Zvlast s 21 roc. a s partnerom ktory je daleko. To vychadza ze nechraneny styk nie je casty, a ak zoberiem do uvahy ze zena je plodna (ak si dobra pamatam) 48 hod. tak to by muselo byt sakra stastie aby to hned vyslo.
Kazdy ma ine priority, ja som v tom veku bola v 3 roc. VS, a mala trochu ine "problemy" , ucila som sa jazyky a cestovala 🙂
Nechcem sa dotknut snaziliek, ktore maju skutocne problemy - tak som to nemyslela ze by som ich zlahcovala, ze treba cakat az pokial sa poniektori spomaleni gyndosi rozhybu to urcite nie, len mi pripada ze niektore reakcie su "ja chcem a chcem a chcem"
A este k pravidelnemu sexu, to na pobavenie: Mala som v prvej praci kolegu, ktory zacal od isteho casu odmietat prac. cesty ak sa vecer nevratil domov. Po istej dobe to uz zacalo ostatnym vadit, tak som ho poziadala nech mi to da pisomne aj s dovodom odmietania prac. ciest. A on tam uviedol, ze denne musi byt doma, pretoze sa s manzelkou uz dlho snazia o babo a on musi byt v dosahu, aby mohol sexovat v urcene dni. A ked mi to s vaznou tvarou odovzadal a cakal ze co, na to v zivote nezabudnem. Tak sme sa rozrehotali, ze nam slzy tiekli. Kolegom sme povedali ze ma "zdravotne" dovody a myslim do roka bolo babo na svete. To som tam uz nebola, ale poslali oznamko, ze su rodicmi vdaka pochopeniu vedenia 😀

uankab
9. sep 2008

suem, to je krasne 😀 ... urcite boli radi ze ste im vysli v ustrety a pochopili situaciu...

neviem si sice predstavit ze by moj manzel napisal, resp. zavolal vedeniu firmy ze zial nemoze prist do prace dnes vecer, lebo ho cakaju "povinnosti" 😀 ... ale ked sa to da zmanazovat tak preco nie 😉

my sa tiez snazime asi pol roka ale zatial to neriesime, uvidime co bude... a to sme uz obidvaja fakt v najlepsich rokoch mat babo...

moncika15
autor
9. sep 2008

wobludka, do posledneho pismenka sa to zhoduje so mnou 🙂

uankab
9. sep 2008

moncika, ja ta chapem, ale fakt by som sa kvoli tomu nestresovala... a to teraz pisem naozaj v tvojom vlastnom zaujme.. pokial je tvoj partner (prepac, nepostrehla som ci priatel, alebo manzel) casto mimo a nemate pravidelny sex (odporucany kazdy druhy den), tak vobec nemusi byt chyba v tebe ci v nom.. skratka ste sa netrafili, alebo sa vajicko neuhniezdilo - stava sa to az v 50% pripadov, ze je oplodnene ale sa neuhniezdi. preto skus sa na to pozriet z tejto stranky a nestresuj sa zbytocne viac ako je treba.
dufam ze ma rozumies 😅 ... my tiez chceme mat babo a tiez sme boli smutni ze sa nepodarilo na prvy krat, ale stale verime ze pride kedy bude mat prist a bude to krasne 😵

suem
9. sep 2008

uankab ale ved nech skusi 😅
Drzim palec, ak bude problem tak ho budete riesit, ale teraz sa nestresujte.
Ked sme sa my pokusali a babo neprichadzalo, tak mi raz bolo povedane ze nemam hysacit a tlacit na pilu. Ze moje babo caka v nebicku, a este nie je na rade. Este sa musi zdokonalit ono aj my aby sme po jeho prichode zazili pocit absolutneho stastia. 😵
Ale asi som aj tak tlacila ☹

moncika15
autor
9. sep 2008

uankab,xapem ako to myslis
vies nam sa podarilo na prvy krat 😔
a mozno o to je to este tazsie ze odvtedy nic a nexapeme preco 😢

uankab
9. sep 2008

suem, asi by ho nepochvalili a firmu by to stalo dooost prachov 😅 ...
ja tiez verim ze babatko na nas niekde caka a skor ci neskor pride... 😵 ... ale uz som manzelikovi povedala ze ak sa nebude darit, tak pojdeme na vysetrenia a on pojde ako prvy, kedze jeho material je dostupnejsi ako moj 😀
moncika, nerozumiem co myslis ze sa vam to na prvy krat podarilo... nechcem sa ale rypat v sukromnych veciach 😅

suem
9. sep 2008

"jeho material je dostupnejsi ako moj" tak to je hlaska. Si musim zapamatat, keby sme sa snazili o dalsie a nedarilo sa tak to poviem MM. Bude "rad", aj ked doteraz neviem co vsetko by bol schpny a ochotny podstupit kvoli babu 😕

moncika15
autor
9. sep 2008

suem ,mozem ta poprosit aby si sem neprispievala ked nevies nic ine ako zhadzovat ludi 😉
same: "musis sa este troch podusit"
"ved nech skusi"
kto ti dal pravo urcovat kolko toho mame v zivote vytrpiet?!

suem
9. sep 2008

"ved nech skusi" bolo pre uankab, ked reagovala na moj predchadzajuci prispevok z 23:24 ... rodicmi vdaka pochopeniu vedenia.. To som uankab tym urazila? Ved v dalsom prispevku jasne zareagovala ze to pochopila ako humornu prihodu 😉
A ze som jej vetu "jeho material je dostupnejsi ako moj" oznacila za hlasku, mala byt poklona trefnemu vyjadreniu, ze je to vystizne a chcem si to zapamatat.
Ja ti neurcujem kolko si mas vytrpiet, a trapenie a nestastie inych mne radost nesposobuje.
S s tym "musis sa podusit" bolo vies v akej suvislosti tak neviem preco to tu teraz pleties 🙄

uankab
9. sep 2008

babenky, ocenujem zmysel pre humor, uz je fakt neskoro a idem buvat.
dobru nocku vam prajem a drzim palce, nech nam to snazilkovanie vyjde... tak nesedte za pocitacom a bezte sa snazit 😉 papa

misanda
10. sep 2008

ahoj holky, tak já sice extra nepklaším, i když mi to teda začíná šrotovat, 7měsíců je 7měsíců. Takže já jsem toho využila na preventivce a zeptala se dr...udě+lala mi různé stěry, vnitřní UTZ, povídaly jsme si a máme doporučení na spermio. Včera Zase měsíc v kelu...je to prý jedna z možností, proč nám to mimi nejde. Nedovedu si představit, že bych čekala 2roky a nic s tím nedělala...to ani náhodou.

misanda
10. sep 2008

koukám, že se mi to nějak neuložilo jak jsem chtěla, mělo tam být, že včera jsem se dozvěděla výsledky stěrů a máme chlamydii, takže jsme nadšení...navíc čekám na výsledky čípku, taky se jí tam něco nezdálo.

adikab
10. sep 2008

Marianka a Suem, maju uuuuuuuuuuuplnu pravdu. Neviem, co sa tu plasite po par mesiacoch!! Ved to je este uplne normalne ..alebo len chcete silou mocou na matersku??? Naozaj, doktor sa s vami nebude ani zaoberat po 6 mesiacoch. A nechapem, co to tu povazujete za snazenie.. to ze sa parkrat do mesiaca pomilujete??? Ako napisala Marianka, prezrite si ine temy ..tam kde su ine problemy. Ked sme sa mi snazili este len pol roka, tak som toto co vy nerobila ..fakt je to trapne. Ked sa budete snazit napr. tolko co my s manzelom ..uz to budu dva roky, tak potom sa plaste!! Potom premyslajte, co bude dalej!! Uvedomte sa dievcata, su totiz zeny, ktore to maju tazsie ..nedari sa im otehotniet nie 6 mesiacov ale 6 rokov!!! TO JE PROBLEM a nie tieto vase slaboduche vylevy!

mirabela
10. sep 2008

Ahoj misando, chlamydie jdou léčit, snad to bude ok. Můj muž je na tomto vyšetření dneska, za týden budou výsledky. Pak uvidíme, pokud to má on, já samozřejmě taky. Prý je to poměrně rozšířené a léčí to silnými antibiotiky. My se snažíme 9 měsíců, taky mi to šrouje v hlavě ☹

lauritka
10. sep 2008

😉 ja len tolko k tomu,co som uz vyssie uviedla... par sa povazuje za neplodny a teda zrely na vysetrenia az po roku nechraneneho a hlavne PRAVIDELNEHO snazenia 😉
skor by som ten prvy rok trosku dala dokopy zivotospravu, papala nejake vitaninky, kyselinu listovu. pila alchemylkovy caj...a hlavne sa snazila v strede cyklu, teda v obdobi okolo ovulacie..ostatne nechat zatial na prirodu ;) tu totiz velakrat funguju Murphyho zakony: cim viac nieco chcete tym viac to bude tazsie dosiahnut 😉

jvo
10. sep 2008

ahojte vidim ze je tu ostra diskusia pridam svoj pribeh, po svadbe sme sa po par mesiacoch dohodli s manzelom ze teda uz by sme mohli aj zacat pracovat na babatku tak som vysadila ATK ja som bola toho nazoru ze treba aspon 2 mesiace pockat aj ked moja dr. povedala ze nie je dovod ale predsa sme si este 2 mesiace davali pozor a potom sme isli do toho naplno, na zaciatku ked som bola u svojej gyn. na prehliadke tak som jej povedala o nasich planoch povedala ze mi moze robit folikulometriu aby sme vedeli na com som co som odmietla ze ved skusime a ked tak potom pridem, no presiel mesiac, druhy treti a myslim ze vsetky viete co s tym este zacinate co necakate niekolko rokov aby som niekoho neurazila zacali sme sa bat ze to tak lahko nepojde tak sme pockali este jeden a po 4 mesiacoch som predsa skocila k dr. aby mi zobrala krv na HP a spravila folikulometriu, medzitym mi zacal troska aj haprovat cyklus zacal sa predlzovat, dr. mi povedala ze pravdepodobne nemam ovulaciu, nasadila mi Duphaston povedala ze este mesiac to odsledujeme a ked tak mi nasadi clostibegyt, mne viac nebolo treba sadla som k netu a zistila som ze ked budem uzivat clostilbegyt tak manzelove spermie musia byt v uplnom poriadku inak je to zbytocne tak sme sa dohodli ze pojde na SPG tak sme zavolali do CAR kde ho robia objednal sa a isiel vysledok sme necakali ani jeden mal malo pomalych troska zlych spermii rovno mu povedali ze je to na IVF 😅 to bolo na konci aprila cize po 6 mesiacoch nasho snazenia tak sme si doma poplakali ja som zase sadla k netu a zacala vyberat CAR lebo tam kde mu robili SPG sme sa uz vratit nechceli nakolko pristup akym nam to oznamili bol dost neludsky, takze nasli sme CAR o ktorom sme si mysleli ze bude vyhovovat a 19.05.2008 sme mali prvu konzultaciu kde spravili opatovne SPG, mne sono, SPG dopadol o troska lepsie ale nie natolko aby sme nemuseli ist na IVF + ICSI, mne Dr. dokonca zistil PCO 😔 takze kazdy sme mali svoju diagnozu, rovno sme podali ziadost o schvalenie IVF do poistovne, tu nam schvalili cca za mesiac dalsi mesiac mali v car dovolenku a 05.08.2008 som zacala svoju stimulaciu, 15.08 som mala OPU a 20.08 ET, 03.09 nam z krvi potvrdili tehotenstvo, teraz dufame ze vsetko bude v poriadku. Tymto som len chcela povedat ze keby som po tych 4 mesiacoch nezacala "panikarit" mozno by sme sa v nasom pripade trapili mozno rok, mozno dva mozno aj viac a naozaj zbytocne lebo prirodzene by sme sa k babetku nedopracovali. Naozaj dakujem aj svojmu manzelovi ze bol ochotny hned ist bez zbytocnych reci na SPG. Viem ze vo vela pripadoch to take "jednoduche" nie je ale myslim ze v dnesnej dobe je dobre zistit ci su obaja partneri v poriadku nez sa zbytocne trapit roky.

wobludka
10. sep 2008

Dobré ráno, díík J
No já myslím, že Ti co se snaží mnohem déle, tak mají jiná témata, jestli chtějí politovat nebo se pochválit, jak jsou dobré, že to vydrželi, tak tam je ten správný prostor… tady je válečná porada úplně o něčem jiném :o) žádná z nás myslím nemá potřebu se s nimi srovnávat, naše situace je úplně jiná…
Suem, historka moc pěkná :o) já odjíždím příští týden taky na služebku, ale nijak to neřeším…jen vyhrožuju, že když bude zlobit, natáhnu mu domů kukačku :o) Jinak nic zvláštního nedělám – občas souložím (to se prý musí :o) ), ovulaci neřeším, ale jelikož mám cyklus dokonale pravidelný, předpokládám, že je zhruba v polovině cyklu (i hlen tomu odpovídá), ale že bych souložila každé dva dny – kolem ovulace možná, jinak ani náhodou, přece jen po sedmi letech vztahu už jsem tak časté výkony nepodávala :o) Jinak sranda je, že jsem v práci vyfasovala nějaké vitamíny, já to normálně nejím, válí se mi tam kdovíjak dlouho, ale prošlé ještě nejsou :o) tak zobem, vzpomněla jsem si totiž, že když jel náš pes - šampión dělat štěňata, měl nařízeno dostávat vitamín E (chudák byl tak nadrženej, že nám doma ochcával skříně :o))) ) – no a manžel včera přišel s tím, že ten vitamín E si už teda nedá, protože v práci chloubou shazoval půl dne věci ze stolu a šest holčiček najednou, jako má náš pes, by teda nepřežil :o) jo a včera jsem byla na prvním cvičení po prázdninách a můžu vám říct, že jsem byla doteď zkroucená jak § - občas si protáhnout bedra, pánev, určitě nebude na škodu, zvlášť, když celý den dřepím na zadku L
Misando, chlamýdiemi se vůbec netrap, má je 70% evropské populace – kolegyně v práci s nimi v pohodě otěhotněla (přerušovaná soulož ups ) a v sobotu porodila krásnou holčičku – dostanete ATB a do půl roku je pravděpodobně budete mít znova :/ většina lidí vůbec netuší, že je má (ten test je totiž pro pojišťovny drahé proplácet) a tak číhají na každém kroku…
Je to individuální, asi po půl roce, kdy mám subjektivní pocit, že už je tělo po HA srovnané, bych zkusila ten hormonální profil a spermio - je to dané tím, že před začátkem snažení mi dělala dr. podrobně vnitřní UTZ a nikde žádná jizvička, ani srůst, cystička, všude všechno krásně připravené, no a shodou okolností znám i testy na štítnou žlázu a jsou naprosto ok. Kdybych nějaký ten drobný problémek měla, asi bych ještě čekala…
Eh to jsem se zase vykecala…

jastrab
10. sep 2008

Ja by som tiez chcela prispiet, vobec si nemyslim, ze by po pol roku zena nemala pravo riesit to, ze neotehotnela, praveze naopak. Ved Dr. su tu na to, aby pomahali - v skratke aj moj pribeh - po vysadeni HAk som spontanne MS nedostala, moja Dr. mi bola dobra iba na to, aby mi pichla kazdy mesiac vyvolavacku a poslala ma domov, ze "ved ta MS mozno naskoci aj sama, len treba cakat". Zial, po pol roku ma to naozaj prestalo bavit, chodit na kozu ako na klavir, tak som povedala DOSŤ a chcela som od nej, aby to NAOZAJ zacala riesit. Vyriesila to tym, ze poslala manzela na spermiogram (ktory ani nemusel platit, lebo to hradila poistovna). Kedze vysledky mal OK, opatovne som za nou prisla, ze mozeme pokracovat v liecbe a ona mi OPATOVNE povedala, ze nech este pockam nejake tri mesiace a potom sa uvidi. To uz ma skutocne vytocilo, a povedala som, ze ja cakat uz nemienim - na moje nemile prekvapenie mi dala dve moznosti - bud ze ma posle do CARu alebo mi da odporucanie k nejakemu jej kolegovi, pretoze - podla jej slov - a teraz pozor - ona taketo veci neriesi!!! Cize si predstavte, ze by som zbytocne cakala dalsie 3 mesiace a "zabijala" cas! Okrem toho, moja Dr. mi 2x pocas tych 6 mesiacov povedala, ze som tehotna - a 2x sa opravila, ze to mam nejaky vycnelok na maternici ci co... Urcite to mojmu psychickemu stavu neprospievalo. Preto chcem povzbudit vsetky, ktorym sa aj 6 mesiacov zda dlllllho, aby si stali za svojim a pytali si vysetrenia, preboha, ved naco si platime zdravotne poistenia?

marikap
10. sep 2008

ahoj holky, nektere dlouhodobe snazilky tu pisou, ze se doktori nami ani nebudou zabyvat po sesti mesicich, jenze to neni tak docela pravda.
kdyz jsem oznamila sve gyndarce, ze chci vysadit antikoncepci a snazit se o miminko rekla mi, ze kdyz se nam to nebude darit, mam po 6 mesicich prijit na vysetreni. nebylo to zadne plaseni, ale pokyn od doktorky 😉

no jo, hold kazdy mame jineho doktora

wobludka
10. sep 2008

no já znám pár, co se snaží i deset let, ale pochybuju, že ještě nebyli u doktora 😀
ono záleží, kdo jak na tom jsme - když má někdo cystu a dr. řekne, že by to vadit nemělo, jen mají být trpěliví, tak je zbytečné, aby po půl roce běžel s pláčem za doktorem, na druhou stranu, nejsme-li si vědomé nějakého problému (silný stres, vleklé nachlazení, málo sexu apod.), tak není na škodu nechat se po tom půlroce jednoduše prohlédnout - nemusí nás přece hned operovat nebo rvát hormonama...
mariko, já byla jednou u dr., která zastupovala moji po dobu dovolené, a ta mi na žádost o další recept na HA řekla, že mám souložit, až budu chtít mít děti 😅

misa.ottovka
10. sep 2008

Holky, když jsem byla u Dr. a ptala se mně, za jak dlouho jsem otěhotněla, řekla jsem jí po 8 měsících (i když pořádně jsme se snažili půl roku), a ona mi řekla že je tokrásný čas a naprosto normální!!!!!!!!

Ale kažopádně bych tu nikoho neosočovala za to,že se mu půlroku zdá dlouhá doba, každý je jinak citlivý, každý to cítí jnak, a nikdo nemá právo někoho nazývat trapným za to, že to prostě cítí jinak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre