Hejneho metóda

qwerty81
29. sep 2017

Dobry den. Su tu nejake ucitelky matematiky na ZS? Zaujimal by ma vas nazor na Hejneho metodu. Mojmu synovi bola teraz v skole (5. rocnik) zavedena tato metoda vyucby. Bez toho, aby sa nas niekto nieco pytal, alebo nam vobec oznamil... Oznamili to 3 tyzdne po zacati sk. roka. Mne sa tato metoda velmi nepozdava. Co si o tom myslite vy??

katarinapekna
29. sep 2017

Čo sa ti nezdá?

simona24
29. sep 2017

@qwerty81 moj je stvrtak a knihy od profesora Hejneho mu kupujem domov na precvicovanie, ja som naopak spokojna s jeho metodou. Od prvej triedy doteraz mal z matiky len 4 dvojky 🙂 ja by som bola za, keby sa ucila u nas na skole takato matematika 🙂

qwerty81
autor
29. sep 2017

Nezda sa mi na tom to, ze sme sa s manzelom bavili s ludmi, ktori matematiku studovali na VS, maju doktoraty, a vsetci boli zasadne proti. Jeden z nich dokonca absolvoval skolenie Hejneho metody a doslova sa vyjadril ze je to pi....na ako voda v kosi 😉 Vraj je to pre slabsich ziakov a sikovnejsie deti stagnuju, nudia sa... "zakrpateju".
Neviem, ja nie som odbornik, (a preto sa pytam) ale podla mojho nazoru budu mat deti velky problem pri prechode na stredne skoly, gymnazia atd... nebodaj keby chcely studovat mat-fyz...

rawmamka
29. sep 2017

@simona24 Ahoj, aj mám doma štvrtáčku a už dlhšie premýšľam nad Hejného metódou. Mohla by si mi prosím ťa poradiť ako začať, ktoré knihy, pracovné zošity nakúpiť, čoho sa vyvarovať ? Vopred veľká vďaka za odpoveď.

simona24
29. sep 2017

@rawmamka ahoj ja som kupovala na martinuse knihu a pracovny zosit, prirucku pre ucitela mam pozicanu od kamaratky, knihy su vsak v cestine tak malemu musim obcas pomoct prelozit, ale on nema velky problem, lebo mam sestru na morave a chodieva tam na prazdniny 🙂
http://www.martinus.sk/?uItem=158161

rawmamka
29. sep 2017

@simona24 Ďakujem za info a prajem krásny víkend 🙂.

eeffka
29. sep 2017

@qwerty81 nuz poviem ti pravdu ze som si len tak zbezne precitala co je za zazrak a zazrak sa nekonal😒, mam 40r a obdobnym stylom ucila nasa matematikarka uz v praveku ako sa teraz po novom volaju "socialne znevyhodnenych ziakov"
pride mi to ako fajn alternativa k detom co maju s matem problem ale inak, neviem by som bola tiez skepticka. je vsak pravda ze u nas v rodine s mat nema problem nikto

fivecat
29. sep 2017

V cechach to ucia uz dlhsie a na viacerych skolach a reportuju lepsie vysledky pre ziakov s Hejneho metodov (http://zpravy.idnes.cz/hejneho-metoda-prijimaci...)

novana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rawmamka
30. sep 2017
katarina644
30. sep 2017

moj muz studoval matiku a jemu sa tato metoda nepaci.

qwerty81
autor
1. okt 2017

Ved to, ze aj moj muz studoval matematiku, ma statnu skusku z nej a tiez pekne nadava na to... tieto novodobe, neoverene experimenty a biznis sa mi vobec nepacia.
a vies co je zaujimave, ze ked bolo stretnutie v skole na tuto temu, tak vsetky mamicky (ktore tomu v podstate nerozumeju) to obhajovali a otcovia, ktori sa v tom trosku vyznaju (niektori studovali matematiku) boli proti.

mom311
1. okt 2017

Mamicky matematike nerozumeje zato tatkovia vsetci matematiku studovali. Musim sa zasmiat. Ked sa niekoho opytam kolko pozna ucitelov (myslene muzov) matematiky,tak veeelmi dlho rozmyslaju,lebo vacsina pozna len zeny. Ale ked je stretnutie,tak zrazu ani jedna zena tomu nerozumie. Ja som vystudovala matfyz a u dotycneho profesora som robila svoju diplomovu pracu a verte mi,ze on je ten posledny,ktory by na tom zarabal. On dokonca rozdaval zo svojho kde mohol. Ale rozumiem tomu,ze clovek,co nevyskusal a nepozna do hlbky,tak sa tomu bude branit. A aby sme predisli nedorozumeniu,tak ja sa tu nejdem zastavat jeho metody,ale ako byvali ucitel matematiky a aj rodic, by som tomu aspon dala sancu. Ak sa vysledky zborsia,tak by som sa dozadovala zmeny.

novana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dskjhfdlkdjhl
1. okt 2017

Ziadna metoda nie je univerzalna, taku este nevymysleli a ani nevymyslia, ale osocit prof. Hejneho, ktory takmer cely zivot doslova bojuje, aby sa matematika ucila objavne, aby sa nezadupali talenty, to je silna kava. Nechcela som sem prispiet, ale niektore prispevky ma k tomu priam dohnali. Poznam ho osobne, uz 30 rokov, teda viem o kom pisem, nie je to pre mna pan z nejakeho clanku a poznam aj jeho metodu. Nie je univerzalna, nemoze nou ucit kazdy ucitel a urcite budu deti, ktorym vyhovovat nebude, ale mnohym moze velmi pomoct.

loginexistuje
1. okt 2017

Zacat s Hejneho metodou Az v piatom rocniku je na zamuslenie rovnako zavisi aj od toho ako kvalitne je na tuto metodu pripraveny ucitel co s nou ma ucit za mna sa prilis tlaci na nu aktualne a pre skupinu deti ktore maju problem s logickym myslenim to bude utrpenie

loginexistuje
1. okt 2017

Za mna je to teda metoda ktora sa mi velmi paci ale malo by sa snou zacinat od mala a najmna je tam velky doraz na kvalitnych a oddusevnenych ucitelov ktory maju rozhlad a dokazu touto metodou ucit a to bude ten kamen urazu

dskjhfdlkdjhl
1. okt 2017

@loginexistuje ano, ucitel musi byt zanieteny, nie k tomu nuteny, ze je to teraz modne. A o tom, ci je nutne, aby sa s nou zacalo od zaciatku (teda od 1. rocnika), tu sa da polemizovat, lebo dobry ucitel aj ten neskorsi zaciatok moze zvladnut, len bude trvat dlhsie, kym si deti zvyknu na iny sposob, na druhej strane, ked sa ide z prveho na druhy stupen, meni sa ucitel a casto aj metody, lebo nie su vsetci ucitelia rovnaki, ja by som tomu dala sancu.

dskjhfdlkdjhl
1. okt 2017

A teda dopriala by som kazdemu, aby mohol byt aspon na jednej jeho prednaske, uz tam by vela mohol pochopit😉

novana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dskjhfdlkdjhl
1. okt 2017

@novana ano, nie je podstatne ako sa metoda vola, ja myslim, ze on ani nebazi po nejakej slave, ale to by si toho cloveka musela poznat, ist aspon na jednu jeho prednasku. Jemu nejde o jeho slavu, on napr. bol nespokojny, ako bolo jeho dieta vyucovane, tak isiel a ucil a zaroven pracoval na tom, aby aj ostatni ucitelia ucili objavne. A cim viac ucitelov chyti a posmeli, aby ucili lepsie, tym lepsie pre nas, nase deti. A jasne, ze cerpal z roznych zdrojov, studoval, skusal a potom pisal ucebnice a naozaj uz dlho sa snazi o zlepsenie, teraz to mozno viac vidno, lebo teraz uz aj mnohi dalsi pochopili, ze sa s vyukou matematiky nieco deje.

mom311
1. okt 2017

Inak Hejneho metoda sa to vola po jeho otcovi,lebo on s tym celym zacal.

loginexistuje
1. okt 2017

Tato metoda potrebuje najma ucitekov co budu vediet podla nej ucit nebudu mat ten nadradeny pristup odovzdavatela vedomosti ale partnera pri ich objavovani a nemal by sa stavat do pozicie nadradeneho jedineho nositela pravdy a postoja tak ako voci dwtom i rodicom a takychto ucitelov nase skolstvo velmi nema resp su velmi zriedkavi

novana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pralinka25
1. okt 2017

ja mam druhaka a s hejneho matikou zacali v prvom rocniku. ale maju aj klasicku matiku a raz tyzdnne maju aj tuto. mne sa to paci decka to bavi a pre mna je dost podstatne ze im to tvori kladny vztah k matike. ked ju maju radi a bavi ich to o to viac su akcny aj na tej klasickej.
mna to nahodou zaujalo. paci sa mi to. aj ked som rada ze maju aj hodiny klasickej matiky aj tejto.
zacat v piatom rocniku mi pride ale zvlastne a asi nie uplne k veci.
inak mne sa na tej hejneho matike paci ze su deti nutene hladat rozne moznosti riesenia. ze nemaju predpisane jedno ktore vyhovuje ucitelovi a toho sa drzat ako to bolo napriklad na mojej skole ked som bola decko. ucka nas naucila jeden sposob pocitania a ked nahodou si niekto dovolil iny uz bol ohen na streche a priklad mu neuznala.

mom311
1. okt 2017

@pralinka25 to mate super,ze to maju skombinovane. Myslim si,ze to je asi najlepsi variat. 👍🏻👍🏻👍🏻

novana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pralinka25
1. okt 2017

@novana ja ti presne neviem tento rok som kvoli chorym detom nestihla rodicko tak neviem ako to bude presne prebiehat teraz v druhom rocniku.
kazdopadne maju ucebnicu matiky klasicku aj hejneho. a idu podla oboch. a minuly rok mali na konci roka vypracovane obe matiky. na tej hejneho sa viac hybu pocitali na krokovacom metri robili vselijake hry pocitacie.

novana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pralinka25
1. okt 2017

@novana mozno som nepochopila otazku