Kedy je správny čas na druhé dieťa?

katka432
5. okt 2007

ahojte,rozmyslame nad druhym dietatom,tak cotak nacat tuto temu??

lindda
27. máj 2008

Cafte ja by som uz aj chcela len moj maly bol strasne uplakane dieta keby uz malo apom rok ked sa narodi 😀 😀 😀 😀
Mna uz aj vek tlaci a nechcem aby Ninko bol sam 🙂 Tak sa musim rozhodnut ,len velmi tazko sa mi rozhoduje 😕

mywiel
27. máj 2008

Ja by som chcela max. rozdiel medzi detmi 2,5 roka kedze planujem 3 deticky. 😀 😵

lyzenka
27. máj 2008

aj my by sme chceli asi tri dedticky....a tiez asi taky 2,5 rocny rozdiel... 🙂

malaskoricka
27. máj 2008

podla mna je tiez ten rozdiel 2-3 roky ten idealny to stale zalezi len na rodicoch...ich financnej situacii a schopnosdti postarat sa o viac deti naraz🙂

susik77
27. máj 2008

ja rozmyslam mat druhe, ked bude mat mala 2 roky. myslite, ze uz nebudeme potrebovat kocik?teda pre malu?

bihan
27. máj 2008

Podľa mňa je správny čas na druhé dieťa, keď sa na to rodičia cítia 😀
My sme zvažovali, či začať pracovať na druhom mimču o pár mesiacov alebo pár rokov a napriek tomu, že fin. problémy nemáme, vyhrala alternatíva o pár (asi 5-6) rokov.
Susik, nebudeš 😉

susik77
27. máj 2008

bihan: aj ja by som najradsej isla do 2.o 5-6 rokov, ale chcemaj 3. a to by som potom s prest. 2-roky bola stale na materskej 😀 😎 a manzel chce, ze aby sa zahrali...pozitivum je, ze 2 deti sa navzajom zneutralizuju 😀 😎

prasiatko30
27. máj 2008

ja sa tiez coraz castejsie stretavam s tym, ze mamicky po prvom dietati sa co najskor snazia o dalsie - v okoli je uplne normalny rozdiel tak do dvoch rokov - ja tiez niekedy rozmyslam nad druhym babom ale pravdu povediac zatial sa mi do toho moc nechce - tak kratky vekovy rozdiel ma urcite svoje vyhody - skratena materska na minimum, decka su skoro rovnako stare a tak sa spolu neskor vyhraju, su skoro rovesnikmi a je to lahsie aj pre nas aj pre deti. ale tie prve roky to musi byt iny zabijak - a pokial nemas pomoc starych rodicov alebo teda niekoho z rodiny, pomocnicu do domacnosti alebo k detom- tiez nie je bohvieake riesenie tka je to dost dobry zaber hlavne pre mamicku. ja asi tiez radsej pockam az kym dcera bude viac samostatnejsia - cize nebude potrebovat plienky, kocik a bude spat vo velkej posteli 🙂 - ale ako hovori prislovie clovek mieni pan boh meni 😝

gucz
27. máj 2008

ja by som práveže druhé mimčo chcela tiež keď bude mať malá dva roky, ale financie nepustia, takže to musíme odložiť na neskor, ale na kedy to bude presne, to neviem ☹ 😠 ☹

katka76
28. máj 2008

dalsie babo vtedy, ked sa na to rodicia citia, ale treba brat do uvahy aj vek maminky. prvorodicka po 30 by asi nemala na dalsie cakat 5-6 rokov, ked je vsak maminka mlada, tak je to uplne inak.
manzel chcel druhe tiez skor, no kedze som na MD sla hned po ukonceni VS, chcela som aj pracovat, tak nam ten rozdiel potom vysiel na 6,5 roka.

miriamkac
28. máj 2008

Spravny cas na kazde dieta...nie len na druhe je vtedy, ked sa rodina na to citi....a naplanovanie dietata je jedna vec a "zadarenie" sa druha vec. My sme planovali tiez druhe dieta o dva rocky neskor a ako sa nam zadarilo? 😝 😝 A co uz, sak vychovame 😀

geegee
28. máj 2008

my budeme mat 2 rocny rozdiel a odhliadnuc od toho, ze mam rizikove tehu, takze nemozem s matuskom robit trebars vylety, alebo sa velmi blaznit, musim povedat, ze matko mi robi tehotenstvo vyrazne krajsim - rozprava sa s bracekom, k brusku nosi auticka ukazat, chape, ze ho nemozem dvihat a neziada to, objima brusko a vvykrikuje po nom, ze PO, PO, PO...teda pod...a ked mu poviem, ze baba este nemoze urobit kukuk z bruska, tak hned kriici, ze ETE NE, NE, NE. Ja som chcela 3 rocny rozdiel, ale ono je to asi jedno co sa tyka ziarlivosti - aj starsie deti sa s nou musia vyrovnat...akurat, ze ten zaciatok s 2 mensimi detmi bude asi tazsi 🙂 Ale urcite aj krasny 😵

tretulka
28. máj 2008

ja som povodne tiez chcela mat medzi detmi vacsi vekovy rozdiel /napr. 5 rokov/, ale kedze som si na to prve pockala trosku dlhsie, tak druhe planujeme koncom tohto roka dostat do bruska a na buduci rok z bruska von 😉, tak dufam, ze sa nam nase plany splnia... 🙂 ...som zvedava ako to vsetko potom bude vnimat nas maly, ktory teraz o surodencovi nechce ani pocut, hoci deticky ma velmi rad...bude sa mu tazko zvykat 🙂

lindda
23. júl 2008

Cim je maly vacsi tak mam pocit ,ze ostane asi jedinacik nejako sa mi dotoho uz nechce 😀

etuska
23. júl 2008

Lindda 😀 ,nasa ma uz 4 roky a teraz uz pomaly zacinam pocut tik-tak 😀 ,hoci dlho neprichadzalo to tikanie.No kedze sme sa prave prestahovali do zahranicia,ze si reku trosku zarobime na domcek,tak sme sa s manzelikom dohodli ze este take 2 roky pockame a potom dame hadam nasej kocke hned 2-och surodencov aby jej nebolo smutno 🙂 a ja sa uz tesim,ze budem konecne na MD,lebo od VS v kuse pracujem a pri malej som na MD ani nebola kedze sa mi narodila este na vyske 😝

...vsetko ma svoje pre a proti....

hubka
23. júl 2008

Riuska, katka-ako zvladate tehu popri malom babe, moj maly konci 7 mes a ja stale uvazujem, kedy bude najvhodnejsie obdobie pre druhe....najprv boli plany, ze pojdem po roku do roboty, ale priznam sa, nejak sa mi nechce a chcem druhe babo co najskor tiez kvoli vek rozdielu a tak, len sa bojim, ci to zvladnem a neprepne mi...napiste ako sa vam dari, uz ste pomaly na konci 😀

jevel
23. júl 2008

ahojte

ja mám vekový rozdiel medzi detmi 5 rokov a 4 mesiace. A pochvalujem si. Malý už nie je taký malý a celkom mi aj pomôže. A vychádzajú si ako súrodenci dobre 🙂

emjee
12. jan 2009

ellit • 1d • Dnes o 16:04
Ahojte maminy, chcela by som sa Vas opytat na nazor pri planovani druheho babatka. Kedy si myslite, ze je ten spravny cas? Alebo mi prosim napiste svoje skusenosti ak uz dve deticky mate. My by sme chceli s manzelom maly rozdiel, ale som na nase miminko uplne sama. Dakujem moc

peta1510 • Dnes o 16:37
Ahoj Ellit,my sme zase rozmyslali tak,ze chceme len dve deticky(kludne by som brala aj 5,keby boli na to podmienky) a preto chceme druhe,hoci sa nan uz teraz tesime,az neskor,aby sme si maleho este uzili,cize asi tak v jeho 4rokoch

matica2 • 2d • Dnes o 16:45
my máme rozdiel medzi babamy 2roky a 4mesiace. naplánovali sme to tak aby som isla z materskej do materskej. som spokojná s týmto rozdielom a keby som vedela že druhá dcérka bude lepšia ako prvá ( lepšie spinkala a papala, viac sa sama vedela zahrat a tak ) by som chcela druhé aj prv.

susik77 • 1d, 8tt • Dnes o 16:48
elit, aj ja som tu sama , rodicia su na sk, my v cechach. chcela som ist z materskej na matersku. rozdiel budeme mat presne 2 roky.

ellit • 1d • Dnes o 17:07
susik77, tak ti moc moc drzim palceky. cakate letne babo. Aj mne sa narodil syncek v lete. Moj manzel chodi domov az po osmej vecer, ja druhe babenko velmi chcem, len sa trosku bojim, ci to moze zena sama zvladnut. Tak budem velmi rada ak mi potom napises ako to zvladas

susik77
12. jan 2009

ellit: jj, som rada, ze nam to vyslo v auguste-aj prve aj druhe tehotenstvo 🙂 ja nie som moc zimny tip, lepsie znasam leto 🙂

susana28
12. jan 2009

Babenky som rada, že ste začali túto tému. Presne túto dilemu riešiem vlastne od momentu ako sa mi narodila Vaneska, ktorá má teraz presne 1 rok aj štyri mesiace a osem dní 😀 . Vlastne po prvých náročných mesiacoch okolo novorodenca som bola presvedčená že druhé bábo tak skoro nie. Tiež som sa bála a aj sa ešte bojím či druhé zvládnem. Lebo manžel pracuje v zahraničí momentálne vo Fínsku a domov chodí raz za cca 10 týždňov. Doma je sedem dní aj s cestou. Takže našu malu vidí vyrastať cez skypko. 😒 . Ale tiež si uvedomujeme, že veľký vekový odstup medzi deťmi nie je dobrý, lebo deti si nerozumejú. Moja sestra mala prv syna po roku dcéru. Tak tí vyrastali ako dvojčatá. Po šiestich rokoch prišlo tretie - syn a ten má teraz osem a pripadá mi ako jedináčik lebo jeho súrodenci sú vlastne tínedžeri na prahu dospelosti. Taktiež moja Vaneska spí cca hodinu denne a ako prišli prvé zuby skončili sa aj pokojné noci takže nočné vstávanie a bdenie máme denno denne. Neviem ako by som pri takomr režime zvládala ďalšie tehotenstvo. Prvé som mala bezproblémové ale druhé môže byť úplne iné. Tak sa trochu bojím. Aby som nebola napokon nervozna a zlá na Vanesku, najmä keď je taký slabý jedák a okolo každej lyžičky musíme hrať divadlo alebo stále dávať do rúčky nejaké "zaujímavé" veci. Budem preto rada ak sa táto téma ešte rozvinula o nové skúsenosti. Ktovie napokon možno dostanem odvahu 🙂

susana28
13. jan 2009

Myslela som si, že do tejto témy sa zapojí viac maminiek. No možno že vás odstrašila moja dlhokááááááááánska odpoveď 😀

metlonka
13. jan 2009

ahoj susana, ja som rada ze sa tu znovu nacala tato tema 😉 , lebo aj ja zacinam nad tym uvazovat, ze ci uz nie je cas. Moja mala ma 14 mesiacov a vsetky kamosky a aj sestra ma nahovara ze je uz cas na dalsie dieta. Myslim si tiez ze dvojrocny rozdiel je taky optimalny. Vcera som zvazovala vsetky pre a proti. No jednoznacne mi vychadza vsetko pre 😀 Bolo aj zopar proti, napriklad ako to zvladneme financne, ved byt na materskej 5-6 rokov a zit z jednej vyplaty nie je sranda. Tiez sa bojim ako to zvladnem, tiez som na vsetko sama. Manzel mi chodi domov okolo siedmej vecer a v podstate som cele dni doma sama. Starych rodicov mame daleko, takze to bude tazke.
Ale hovorim si ze ak to zvladli ine maminy, musim to aj ja. 😉 Estse ukecat tak manzela 😝

rusovcanka
13. jan 2009

Ahojte,ja budem mať rozdiel medzi deťmi 4 roky aj kúsok a myslím(teda dúfam),že to bude fajn,lebo malá už predsa len veľa vecí zvládne sama a môže aj trošku pomôcť okolo bábätka.Dllllho som nechcela o druhom dieťati ani počuť,lebo Laura bola veľmi uplakaná a ešte aj teraz mi naskočia zimomriavky,keď si spomeniem na prvých 7-8 mesiacov nášho "spolužitia"...ale jedného dňa som sa zobudila a proste som vedela,že je ten správny čas začať pracovať na druhom bábätku 😉 Manžela nebolo treba prehovárať ani chvíľku 😀

bodka13
13. jan 2009

ahojte 🙂 ...moje skúsenosti?
neviem aký vekový rozdiel je dobrý,my máme dvoch chalanov a rozdiel medzi nimi je 2 roky9 mesiacov,prešla som z jednej materskej do druhej.Niekedy by som chcela aby bol ten vekový rozdiel väčší-ale to záleží v akej nálade sú krpci,ako si momentálne rozumejú 🙂 ...Ten väčší vekový rozdiel máme v rodine- mužova sestra má tiež dvoch chalanov 21 a 12=veľký a malý brat,vychovávaný ako dvaja jedináčikovia,vzťah medzi chalanmi o ničom.Takže je asi lepší ten menší rozdiel 😉
susana...nerozmýšľaj nad tým aké bude druhé bábo,každé je iné 😉 ...náš starší bol totálny nespavec=3x20minút spánku denne alebo 4 hodiny no za plynulého pohybu kočíka v daždi,vetre,horúčave,slabý jedák a strááášne uplakaný...takže predstava že druhé bude také isté ma desila a výsledok: druhé bábo si spokojne spalo,žiadne plače(iba ak ho niečo trápilo) a rozdával úsmevy na každú stranu 😵

denduska
13. jan 2009

jaj babenky, nasa mala ma len takmer 5 mesiacov a ja uz hutam o dalsom 😀 😀 ale chcem aby sa narodilo v lete, takze mozeme zacat snazilkovat najskor na jesen, mozno si to dovtedy rozmyslim 😅
inak emmka takmer vobec nespi cez den, v noci ako tak, ale tiez niekedy ziadna slava, clovek sa jej musi stale venovat..sama sa zahra tak 10 minut....ale aj tak chcem este jedno take malinke vonave ruzovucke babenko

a tiez som na nu uplne sama...manzel chodi neskoro a casto ma nocne...

lucinka1104
13. jan 2009

ja chcem dvojročný rozdiel takže v lete začíname snažilkovať 😉

rohacka
13. jan 2009

Tak my mame rozdiel medzi detmi 2 roky a 3 mesiace, druhy Kubko bol planovany, otehotnela som, ked Dorotka mala rok a tristvrte cca, zdala sa mi uz taka samostatna, v pohode a vonave babatka v kocikoch boli take lakave 🙂 . Horsie bolo, ze druhe tehu bolo od zaciatku rizikove, prelezala som cely 2. a 3. mesiac s krvacanim, nastastie som ukecala lekarku, ze budem lezat doma. Tak som lezala na karimatkach na zemi pri hrackach, hrala sa s Dorotkou a snazila sa ju ukecat, ze vonku ist nemozeme, aj ked je krasne. Manzel robil doma, vo vedlajsej izbe a chodil dat napit, najest, priniest, odniest, umyt, prebalit,... No hroza. Nakoniec som porodila predcasne a bola 2 mesiace v nemocnici, doma dvojrocne dieta a ja som myslela, ze vyplacem vsetky slzy sveta, ako by som bola rada s nou a venovala sa jej. A ked mi manzel volal, ze Dorotka ma horucku, co ma robit, myslela som, ze necham maleho v nemocke a uteciem za nou ☹ . Ja viem, je to nahoda, neprajem nikomu mat take problemy, len tym chcem povedat - rozmyslite si dopredu, ci sa vam bude mat kto postarat o dietatko, ked nahodou - nedajboze - budete musiet byt par mesiacov v nemocke alebo budu ine problemy. A ako to bude znasat vase starsie dieta - uz si ho poznate. Ak by som si mala vybrat teraz, venujem sa maximalne dietatku aspon do 3 rokov - t.j. v case tzv. priputania, ako sa teraz propaguje, potom nech ide do skolky. Zvykne si viac byt bezo mna a keby prisli problemy, manzel to zvladne, ked je dieta vacsinu dna v skolke a ma na starosti len rano a vecer. Nechcem vas tym odradit, teraz je to super, aj sa uz spolu zahraju. Vekovy rozdiel 2 roky je pre deti vyborny, ale hlavne pre mamku veeeeeelmi narocny, ci ma problemy v tehotenstve alebo nie, ci ma manzela naporudzi alebo nie. Lebo stale je to vacsinou na mamke.Dve male deti daju zabrat. Neverila som, kym som nevyskusala. Ma to aj vyhodu - vytrapis sa naraz a potom mas pokoj. Ale ako prezit tie prve roky???????? Kazdy sa musi rozhodnut sam, samozrejme. Tak mudre rozhodnutia prajem 😉 .

metlonka
13. jan 2009

rohacka akoby si mi citala moje myslienky, presne na toto myslim dost casto. co ak moje tehotenstvo nedajboze nebude take ake ma byt ☹ alebo sa nieco stane a budem musiet byt dlhsie v nemocnici...chapem ako si sa asi citila, ked si bola v nemocnici a mala mala horucku. je to taky pocit ako by si sa chcela roztrhnut a byt s oboma naraz. prave pre toto este vaham. lebo mam pocit, ze to druhe dieta bude trosku ukratene o tu vsetku pozornost, ktoru malo prve dieta, ked sa narodilo. prave pre toto trosku vaham ci este nepockat, pokym bude mat moja mala aspon dva a pol roka a bude uz mozno v skolke....

bodka13
14. jan 2009

baby,prečo také pesimistické vízie?...viem,že vždy sa musí rátať aj s tou horšou možnosťou ale všetko sa dá zvládnuť 🙂
rohacka...mala si to ťažké ale zvládli ste to 🙂
metlonka...to staršie dieťa bude vždy ukrátené či bude mať rok,4 roky alebo 8.9,10,...-proste už budeš svoju lásku deliť a na 100% sa budeš tomu menšiemu venovať viac(viem podľa seba) 😉 ...práve vtedy sa musíš ešte viac venovať staršiemu dieťatku aby nemalo pocit že ho už neľúbiš,že si ho dala do škôlky lebo doma máš iné bábo,musíš mu dať najavo že je potrebný a bez neho by ti bolo smutno(náš malý mal necelé tri keď sme mali druhé bábo a bol vééélký brat lebo pomáhal pri prebaľovaní a kúpaní,...každý vek má svoje výhody aj nevýhody...na začiatku je to vždy ťažké
ja si teraz už s úsmevom spomínam ako sme sa krmili (ale vtedy som si nie raz poplakala)-mladšieho som kojila a staršieho jednou rukou v stoličke krmila,vymenili sme prsník a aj ruku s lyžičkou=stero 🙂 ...a keď išiel starší do škôlky museli sme veľa vysvetľovať prečo je braček doma a on musííí byť v škôlke 🙂
...viem že sa rozhodneš správne 😉

janulka7
14. jan 2009

tak ak mozmem zapojim sa. nepoviem vam aky vek je idealny. ale moja dcerka bude mat vof ebruari 6rokov. a ja v maji cakam druhe. zijeme v zahranici a a kedze pracujem na cierno nemam narok na matersku. takze po porode hned ako sa budem moct postavit na nohy hop aj s malym do prace. ako to budem zvladat? no neviem. ale budem musiet .dcerka chodi do skoly takze aspon cez den budemmat na starosti len maleho a dve moje prace. dufam ze ma necha v noci vyspat aby som cez den bola schopna pracovat a zaroven byt s nim. ci mam z toho strach , mam. ale kedze sme tu a nie na sk nikdy by nebol ten vhodny cas.
manzel mpracuje od rana do vecera takze z jehostrany nemozem cakat velku pomoc. aj ked cez vikendy robi co sa da. takze ked moje male pride na svet. potom vam hadam budem moct prispiet nejakou skusenostou viac.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre