Liečba úzkosti a nespavosti v tehotenstve

lady36
4. okt 2013

Dobry den,Pred tehotenstvom som sa roky liecila na uzkost a nespavost s tym spojenu. Rozhodli sme sa ze chceme babo tak mi lekarka doporucila lieky vysadit. Vsetko bolo o.k. si mesiac-potom sa mi to vsetko vratilo. Ta uzkost je permanentna cele dni a noci takze sa v kuse trasiem a vobec nespim. Mate niektora takyto problem? Moja lekarka nechce ani pocut o liekoch v tehotenstve-nakolko by mi musela nasadit antidepresiva. Som v 4 tyzdni.

darina1952
4. okt 2013

skús sa poradiť v lekárni, nejaké čajíky napr. Melaton je veľmi dobrý na takého úzkostné stavy. Ja som v posledných dňoch pre pôrodom trpela nespavosťou a lekár mi doporučil Guajacuran - viem že je v príbalovom letáku kontraindikácia tehu a dojčenie, ale dostala som ho na odporúčanie lekára. Vzala som si ho asi len 2x. Ešte by si mohla skúsiť homeopatikum Sédatif PC - to môžeš aj počas tehu. držím palce nech to prejde 🙂

trish31
4. okt 2013

@lady36 zmenit lekarku.Je x zien ktore uzivaju antidepresiva v tehotenstve.Si este len v 4 tyzdni preboha.Pridu nevolnosti,rozne bolesti a rozne ine stavy.Tvoja lekarka to prezivat nebude ale Ty ano a babatko s Tebou.

kazunomiya
4. okt 2013

@lady36 vysadzovala si postupne? lieky na uzkost su navykove a ked sa vysadia naraz, tak mas este druhy problem navyse - odvykacie priznaky. Cize toto sa musi robit pod dozorom lekara, ktory je naozajstny odbornik. Inak teda vyzera to ze vysadenie nebol najlepsi napad.
Druha vec je, ze aj antidepresiva sa daju v tehotenstve brat, niektore su pomerne bezpecne, akurat treba vzdy zvazit tak, aby prinos bol vacsi nez pripadne rizika. Pri zmene z liekov na uzkost na antidepresiva plati to co som napisala vyssie - pod dozorom skutocneho odbornika.
Na tvojom mieste by som zvazila zmenu lekara - pokial tvoja lekarka nema nejake konstruktivne riesenie, lebo bez liecby by si v tomto stave nemala ostat. A dufam, ze hovoris o psychiatricke, lebo toto patri do ruk vylucne psychiatrovi. V danej situacii by som urcite riesila s lekarom, nie svojpomocne.

zita19
4. okt 2013

Co keby pokonzultovali spolu gynekolog a psychiater? Viem doktori su obcas jesitni, ale podla mna je to ich povinnost odkomunikovat si veci, ked ma pacient viac diagnoz. Psychiater vie co ma na vyber, gynekolog by mal vediet ci ano alebo nie v tehotenstve. Ty vies, ktorz z tych dvoch je pristupnejsi zatelefonovat tomu druhemu. Trvaj na on-line komunikacii, nie ze si budu vypisovat na vymennych listockoch!!!
@kazunomiya
" V danej situacii by som urcite riesila s lekarom, nie svojpomocne." Plne suhlasim, tu netreba riskovat amaterske riesenia.

lady36
autor
4. okt 2013

Skúšala som všetky možné čaje, bylinky, homeopatiká a na mňa to neúčinkuje. Ja som vlastne týmto začínala, až potom šla za psychiatričkou a tá mi dala lieky ktoré mi hneď zabrali a bolo mi po nich fajn-žiadne vedľajšie účinky. Antidepresíva som nevysadila naraz, vysadzovala som ich asi mesiac takže absťáky to asi nebudú, skôr sa mi to celé vracia.Som v strašnej nepohode. Pokiaľ by tá úzkosť bola záchvatová, tak to by som to nejako zvládla, lebo viem že záchvat odozneje a potom je pokoj. Lenže ja mám úzkosť v kuse nonstop. Nemôžem ani jesť-mám stiahnutý žalúdok a hrču v krku. Za týždeň som schudla 1,5 kg- čo je dosť. Gynekológ mi vyslovene neodporúča a zvlášť v prvom trimestri žiadne lieky. Som bezradná a zúfalá. Tak strašne sme sa na bábätko tešili a dosť ľahko sme k nemu prišli a namiesto toho aby som prežívala radosť, tak musím riešiť takéto stavy...

zita19
4. okt 2013

Obrat sa na psychiatra. Mozno by zabrali psychoterapie. Aspon pokial prejdes do druheho trimestra. Takto sa trapit nemozes.
A taka blbost: Chod a kup jedny dupacky a vytesuj sa z nich. A potom ciapocku...

zita19
8. okt 2013

@lady36 Ako sa mas? Napis mi aj ked na IP. Strasne Ti drzim palce!!!

australia1
1. apr 2015

Ahojte,
Potrebujem radu....
Som v 31tt a trpim nespavostou a uzkostou.
Od 17-25tt som brala antidepresiva-Escitil, moja psychiatricka mi kazala v tretom trimestri lieky vysadit.
Ja mam ten problem, ze neviem v noci zaspat a dostanem uzkost, do prace este chodim.
minule som zaspala o3-4rano
Hned mi bolo zle nato cely den, placlvost-uzkost a tak.
Obcasne si amm dat Oxazepam a tak som si vecer musela dat polovicu tablety, aby som sa vobec ukludnila a zaspala.
Su tu nejake mamicky, ktore brali lieky na uzkost, alebo lieky na spanie az do konca tehu?
Mne odporuca radsej Zopiclon-na spanie.
Ale do porodu 9 tyzdnov a strasne sa bojim, ci sa narodi babo zdrave a bez abstinencnych priznakov 😖

silvika99
1. jan 2017

baby pls odpiste mi ako ste to poriesili tie lieky pocas tehu a ci je vsetko ok? ja sa liecim na nespavost dva roky a uzkosti z toho a strasne tuzim po druhom babetku dakujeemmmm

kachita
1. jan 2017

Neviem, co je na tom take hrozne brat ADcele tehu. Tie stavy su omnoho skodlivejsie. Moj gynekolog vravi, ze pokojna mamicka, zdrava mamicka. Je ti zle preto, lebo lieky potrebujes. Tvoja psychiatricka je riadne svihnuta, podla mna. Aj diabetik prestane brat v tehu inzulin? Zmen lekara alebo nastoj na tom, ze chces liejy. Podpises papier a je to. Tomu dietatu sa teraz vyvijaju organy, a ten stresovy kokteil je omnoho skodli ejsi ako liek, ktory udrziava telo v rovnovahe

eliska13
1. jan 2017

@kachita svätá pravda nerozumiem týmto lekárskym radám.
@silvika99 brala som pred tehotenstvom AD rok, po otehotnení som vysadila, lebo gyn ma vystrasil do 3 mesiacov som bola na dne placlivost strach zo všetkého znova nasadene lieky psychiatrička bola za to nech ich nevysadim bola som hlúpa, že som si takto pokazila tehotenstvo
Brala som AD Seroxat 20 mg v tehotenstve aj som s nimi koníka dieťa je zdravé múdre🙂už je školák už nikdy by som ich nevysadila pravda je, že lekári sa boja v začiatku brania liekov, keď sa vyvíjajú orgány ak sa dá vtedy treba dávky znizit.
Skôr by som poriesila prečo máš nespavosť a chodila na terapie.Co berieš aké lieky.AD sú v tehotenstve bezpečnejšie ako ukludnovaky
Ak nemáš dosť serotonínu a veľa stresu spánok je plytký trhany, alebo sa budiš o 04:00 po braní AD sa mi spánok upravil prespím celú noc

silvika99
1. jan 2017

@eliska13 dakujem krasne ze si mi odpisala, ja beriem trittico na vecer a na rano sertralin actavis nie velke davky, male,,,,,ked neviem zaspat oxazepam,,,,ale tak dakujem tiez nechcem vysadit ja sa liecim na poporodnu depresiu museli mi zastavovat laktaciu po tyzdni tak neviem ani jak s kolenim ale keby som nekojila vobec by ma to netrapilo 🙂

eliska13
1. jan 2017

@silvika99 tak nevysadzaj🙂ja som bola z toho tak na dne, že som si vyčítala, že som nemožná žena,ktorá ani nevie prezit tehotenstvo bez AD.Plakala som u psychologicky a tá mi povedala, že ak by som nezačala brať lieky potratom, lebo som veľmi schudla nespala....Psychika ženy v tehotenste je ešte krehkejsia.Daj na rady psychiatra a uvidíš....Možno sa Ti zadarí aj kojit vtedy Ti zastavili laktaciu, lebo to bolo "čerstvé akútne
Teraz budeš stabilizovaná a lieky neprestanes brat bude ako bude....Netreba sa báť dopredu druhým viem radiť sebe nie🙂))

silvika99
1. jan 2017

@eliska13 dakujem krásne a po porode bolo všetko ok?

silvika99
2. jan 2017

@eliska13 inak teraz ako sa to blizi moja ovulacia a zacneme sa pokusat chytaju ma stavy uzkosti ,,,tak chcem ist za lekarom sa poradit co by bolo najlepsie asi

eliska13
2. jan 2017

@silvika99 ano ukazkovy porod ziadne uzkosti.Neboj sa🙂

simona_simi
6. feb 2017

@eliska13 Ahoj čítala som tvoj príspevok. Mohli by sme si napísať IP ?

simona_simi
6. feb 2017

Ahoj babulky. Čítala som, že ste neni vôbec proti AD v tehotenstve. Liečim sa n úzkosť viac ako 6 rokov. Vysadila som lieky no všetko sa to po mesiaci vrátilo :( ... Chceme veľmi bábätko ale takto bez liekov je to veľmi zlé ... mám strašné stavy úzkosti a veľakrát pocit, že to ani neprežijem ... Ak sa berú AD je to tehotenstvo nejak sledované ? Bojím sa aby bolo maličké zdravé ... No verím, že ak ja budem spokojná "s liekmi" bude aj drobec ... Čo si o tom myslíte ?? Dúfam, že nájdem psychiatričku, ktorá sa do toho so mnou pustí ... Chcem ísť psych. buď Nové Zámky alebo Nitra ... nejaké skúsenosti ? v blízkosti ?

zuzkabreza
6. feb 2017

Z vlastnej skusenosti odporucam lieky aj pocas tehotenstva...

simona_simi
7. feb 2017

@zuzkabreza kam si chodila psychiatrovi ? Hľadám niekoho, kto ma bude ochotný liečiť aj počas tehotenstva ....

zuzkabreza
7. feb 2017

@simona_simi Mudr vit provaznik, karlova ves, ba. Pocas tehotenstva som chodila k inej, ale ta mi uskodila.

simona_simi
8. feb 2017

A, čo treba povedať psych. len toľko, že chcem byť liečená aj počas tehotenstva a nechce vysadiť lieky ? Lebo je veľa lekárov proti tomu no ja som už pevne rozhodnutá lebo vždy sa mi úzkosti vrátili a to som liečená už 7 rokov
Ďakujem a pekný večer 🙂

simona_simi
10. feb 2017

@lady36 ahoj. Videla som tvoj príspevok a je od toho už viac rokov preto by som chcela vedieť ako si na koniec riešila svoje stavy a ak si brala lieky, či je dieťa zdravé. A ku komu si chodila k psych. Ďakujem 😋

simona_simi
11. feb 2017

@trish31 Ahoj máš skúsenosť s AD počas tehotenstva ?

trish31
16. feb 2017

@simona_simi ja som nebrala AD nikdy

eliska13
16. feb 2017

@simona_simi kazdy normalny doktor,ked vidi,ze si bola liecena a bojis sa Ti lieky nevysadi
tehotenstvo a porod a zivot s dietatom je velka fyzicka a psyvhicka zataz
najvacsia po umrti partnera

simona_simi
25. feb 2018

@kachita ahoj ahoj. My sme si veľmi dávno písali ešte na začiatku môjho snaženia. Teraz som už v 29 tt bábätko je v poriadku a viem, že ty si písala, že si brala lieky. Chcem sa len spýtať, či si posledné mesiace nemala "ataky", že si mala proste závraty alebo úzkosti ... V tehu myslím. Ďakujem za odpoveď

Alebo baby, ktoré tiež niečo také mali budem rada ak sa podelíte o skúsenosti. 🙂

sofinka156
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kachita
26. feb 2018

@simona_simi, ku koncu som ai sem tam zvysila Ad, lebo som sa necitila dobre, a hlavne som sa chcela citit v pohode pred porodom

labajka
26. feb 2018

@lady36 skus homeopatiu. Doporucujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre