Môže mať žena deti výlučne jedného pohlavia?

esterrr1
16. nov 2008

Ahojte, pocula som uz viac nazorov, ze niektore zeny mozu mat deti LEN jedneho pohlavia...ze ak ma napr. synov, nemoze mat dcery a naopak. poculi ste take nieco? Ak ano...preco, od coho to zavisi? Moze to byt pravda?
Raz mi jedna pani rozpravala, ze ma 4 dcery...a prestali sa snazit o syna, lebo vraj nemozu mat...a jej dcera mala naopak 4 synov a nesnazia sa o dceru, lebo vraj sa neda. Ze vraj niektore zeny ( alebo pary ) mozu mat IBA jedno pohlavie...co si o tom myslite>?
Ja som zatial bezdetna, planujeme sa snazit az v 2009, ja som z dvoch dcer, chlapec, buduci manzel z dvoch chlapcov...dakujem a som zvedava na vase nazory...

zuz11
16. nov 2008

takze tato tema ma hned na zaciatku pobavila, treba spon trosku poznat genetiku a vzorka 4 deti je malo na to aby clovek mohol tvrdit ze nemoze splodit ine pohlavie 😀 😉 poznam par co ma 8 dievcat a az 9teho chlapca ( to je uz vzorka 😀 😀 😀 0)
tu je nieco o genetike:

Predpovedanie (určenie) pohlavia dieťaťa ešte pred počatím.

Plánovanie výberu pohlavia počatého dieťaťa je založené na výbere správneho dňa, vzhľadom ku dňu ovulácie, v ktorom sa uskutoční pohlavný styk s cieľom počať dieťa želaného pohlavia. Americkí vedci Lendrum B.Schettles a David M.Rorvik z Harwardskej univerzity takmer pol storočia zasvätili rozpracovaniu metodiky výberu pohlavia budúceho dieťaťa podľa času uskutočnenia pohlavného styku vo vzťahu ku dňu ovulácie.

Zistili, že spermie, nesúce ženské gény s X- chromozómom sú viac životaschopné, žijú dlhšie ako tie, ktoré nesú mužské gény s Y- chromozómom, ktoré sú podstatné menšie ako gén s X- chromozómom, sú pohyblivejšie, ako nositelia ženských génov, aj keď dĺžka ich života spravidla neprevyšuje jeden deň.

Vedci s pomocou využitia tohto zisteného fenoménu určili, že priemerný ejakulát obsahuje viac spermií nesúcich Y- chromozóm, než X- chromozóm.

Táto výhoda sa zmenšuje, podľa výskumov Schettlesa, už od prvých minút potom, ako sa spermat počas aktu dostáva do pohlavných ciest ženy, kde je značná kyslosť vaginálnych výlučkov a X - spermatozoidy žili dlhšie ako Y- spermatozoidy.

No tak, ako sa približuje deň ovulácie, tak aj výlučky sa stávajú viacej zásadité, čo zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia s Y- spremazoidom. Na základe vyššie napísaného je jasné, že najdôležitejším momentom pri výbere pohlavia je to, v ktorý deň vo vzťahu ku dňu ovulácie sa uskutočňuje pohlavný styk. Ak sa styk uskutočňuje 2-3 dni pred začiatkom ovulácie, keď prostredie vo vagíne má viacej kyslejší charakter, tak v priaznivejších podmienkach sa nachádzajú odolnejšie X- spermazoidy a týchto hynie menej počas čakania na stretnutie s vajíčkom. Tu teraz nie je dôležitá rýchlosť, ale odolnosť. Ak sa ale styk uskutoční v čase bližšom k momentu ovulácie, tak je väčšia šanca na splodenie chlapca. No okrem týchto je ešte množstvo iných doplňujúcich podmienok, ktoré majú tak alebo inak vplyv na určenie pohlavia budúceho dieťaťa.

Jedna z nich je dosiahnutie u ženy orgazmu počas pohlavného aktu, hlavne ak nastal orgazmus u nej skôr, ako u muža. V ten okamih sa prostredie v pošve zmení na viac zásadité, čo napomáha k väčšej pravdepodobnosti počať chlapca. Dôležitý význam má aj zdržanlivosť pred pohlavným aktom, cielene namiereným na počatie chlapca, lebo počas tohoto času, čo je 4-7 dní sa koncentrácia Y-spermazoidov u muža zvyšuje a tým následne sa zvyšuje aj pravdepodobnosť počať chlapca. Zvýšená teplota nepriaznivo pôsobí hlavne na menšie, menej odolné Y- spermazoidy, ktoré vytvárajú chlapcov, preto spodné oblečenie muža má byť široké a nie tesné. Taktiež sa doporučuje vynechať počas prípravy na počatia chlapca prácu v horúcom prostredí, prácu šoféra a podobne. Vo svojich prácach B.Schettlz doporučuje pre počatie chlapca vybrať pri pohlavnom akte polohu odzadu, lebo pri nej sa sperma vylieva hneď vedľa krčku maternice. Pre počatie dievčaťa Schettlesa doporučuje manželom uskutočniť pohlavný akt omnoho skôr ako príde ovulácia, to znamená, 4 až 2 dni pred ovuláciou. V tomto prípade sa môžu dočkať vajíčka vo vajcovode viac životaschopné X- spermatozoidy, ktoré sa podieľajú na vytvorení dievčaťa.

Taktiež pre zväčšenie pravdepodobnosti počať dievča B.Schettlesa doporučuje začať uskutočňovať pohlavný styk hneď po ukončení menštruačného cyklu a to denne až do príchodu kritických dni, čo sú 4-2 dni pred okamihom ovulácie, za účelom zníženia množstva spermazoidov v sperme. Pri počatí sa doporučuje obyčajná poloha (tzv. misionárska), t j. tvárou k tvári, kde muž je zvrchu. V takejto polohe sa sperma vylieva ďalej od krčku maternice a nie priamo k jej ústiu a spermazoidy sú nútené dlhšie sa pohybovať vo vagíne, kde je pomerne kyslé prostredie, priaznivé pre X-spermatozoidy, ktoré sa podieľajú na plodení dievčat.Taktiež sa doporučuje žene vyhnúť sa orgazmu.
Ako tu môžeme vidieť z horeuvedených údajov, počatie dieťaťa a taktiež určenie jeho pohlavia s pravdepodobnosťou 80-85% vo veľkej miere záleží od určenia okamihu ovulácie v menštruačnom cykle ženy. Vo väčšine prípadov sa tento okamih udeje bez symptómov. Iba približne 10-15% žien cítia roztrhnutie folikula ako krátku bolesť uprostred spodnej časti bruška, ktorá môže byť ženou aj nespozorovaná

kristynaw
16. nov 2008

😀 samozrejme,ze je mozny mit druhe pohlavi,ale na kdo vi kolikaty pokus :D

susik77
16. nov 2008

ja som pocula, ze niekt. to mozu mat z genetickych dovodov, ze proste keby mali dieta druheho pohlavia, tak hned potratili, lebo plod mal nej. genet. poruchu. myslim, ze to mala mamina znama.

lenkabu
16. nov 2008

susik má pravdu,nějaké genetické choroby jsou přenosné na jedno pohlaví a žena buď dítě nedonosí nebo porodí s těžkým postižením. Znám případ kdy žena nemohla mít z tohoto důvodu kluka. Asi to není přesně to na co se zakladatelka ptala...aby zdravý pár nemohl mít jedno pohlaví je asi blbost,jen prostě v některých rodinách se rodí víc kluků nebo holek,s tím jsem se setkala 😉

bertica.h
16. nov 2008

pohlavie je závislé od mužskej spermie,nie ženského vajíčka..

ashley
16. nov 2008

zuz11 pekny clanok 😀 Podla neho budeme mat asi zase chlapca.
Ja v mojom okoli nepoznam nikoho kto by mal deti len jedneho pohlavia. Vsetko je to zmiesane..
A o tej genetickej chorobe tiez viem, babkina znama mala 2 postihnutych chlapcov a nakoniec sa narodilo zdrave dievcatko. Ale keby to bol chlapec tak by bol chory.

kacka.va
16. nov 2008

no v nějakém tématu se už na to taky stočila diskuze. Já znám lidi, kteří mají jen holky, nebo jen kluky, ale určitě to není tím, že by nemohli mít opačné pohlaví, prostě to tak vyšlo. a opět mě spíš trochu zaráží, že je to esterrr první příspěvek, takže jsem k tomuhle tématu trochu skeptická 😉.
lenkabu: jojo, to co píšeš je možné, ale většinou je to tím, že holky jsou "silnější", takže přežijou spíš než kluci.

munu
16. nov 2008

tak je ako B E R T I C A pise!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! muzi davaju detom pohlavie, nie zeny 😉

rioko
16. nov 2008

tak já mám zase známou která má 8 kluků, pak měli 9 holčičku a 10 zase kluka - všechny děti má ze stejným manželem 😀

maart
16. nov 2008

Rioko, fakt jo? No to je docela neuveritelny.... 😀 ...ja si jinak myslim, ze zakladatelka diskuse urcite vi, kdo "dava" detem pohlavi....o to ji snad ani neslo. Ja jsem to pochopila tak, ze jako jestli se nejakym parum proste dari jenom holky nebo kluci a jestli je to treba taky ovlivnene tim, kdyz jeden z partneru pochazi z ciste zenske nebo naopak muzske rodiny.

Tak ja jsem u naseho tretiho mimca taky desne premyslela, ktera teorie je ta spravna a jak nam to asi vyjde. Ja jsem totiz ze tri sester, manzel ze tri bratru....no a mame 2 kluky 😵 a treti holcicku 😵 .

....nemyslim si, ze nekdo muze mit jenom holky a nekdo kluky....je to cisto cista nahoda, tot muj nazor 🙂 , vzdyt i tady na konovi je spoustu holek co maji treba nekolik kluku nebo naopak nekolik holek a naopak zase holky, co to maji namixovane.... 🙂 , fakt je to vzdycky nahoda.

bettyna84
16. nov 2008

Jedna moje známá má jen holky, protože kluky vždycky potratila...asi dáno nějakou genetickou chorobou, takže možné to je.

mirip
16. nov 2008

ano môže, moja kolegina má troch chlapcov a medzi tým aj dve deti potratila, to boli dievčatá /kedže nepotratila v prvom trimestri ale v druhom okolo 20tt vždy/ vtedy jej zistili že vytvára akési protilátky na embrio ženského pohlavia..

maart
16. nov 2008

Ano ano, tak to je pochopitelne....mam pocit, ze je to neco s krvi...hemofilie, ale mozna kecam, nevysnam se to, nerozumim tomu. Pak je samozrejme mozne, ze je zena schopna donosit dite jenom urciteho pohlavi nebo to ditko "druheho" pohlavi bude bohuzel nemocne. Ja jsem spis mela fakt na mysli zdraveho muze a zdravou zenu.

petruci6
16. nov 2008

ja som o tom uz tiez pocula, vzdy som tuzila po chlapcovi, 2x som potratila,ale neviem akeho pohlavia boli,kedze to bolo v skorom stadiu a teraz sa mi konecne podarilo dotiahnut aspon do 35tt dievcatko,takze neviem co je na tom pravdy..
uvidime podla druheho dietatka 🙂

bettyna84
16. nov 2008

Sice to geneticky možné není, protože opravdu je 50%spermií X a 50% Y (zhruba), ale prakticky to je podle mě možné, kolikrát má někdo jen dcery, nebo jen syny, co na tom, že třeba po deseti klucích by se narodila dcera (a pak třeba dalších devět, takže by to bylo půl na půl), ale po pravdě, kdo chce mít tolik dětí... 😉

maart
16. nov 2008

...prakticky to mozne je...ale neni to tak, ze by se to dalo dopredu zjistit...jako kdo holky, kdo kluky....je to o nahode..... 😉

diddi
16. nov 2008

bohuzial aj tu je muz panom sveta....a urcuje pohlavie 😉

mamina
16. nov 2008

Holky,a není to lepší nechat na Bohu?Vždyť je to jedno!Každé mimčo je jedinečné.Hlavně,aby bylo zdravé.A že máte jenom kluky?Však si nevěstu přivedou!Že máte jenom děvčata?A co?Přivedou si ženichy a vy si aspoň časem užijete víc vnoučat.Taky jsem byla šťastná,když se narodila dcera(manžel-čistě mužští,u nás většinou hoši),ale říkala jsem a říkám:Lepší 10 zdravých kluků než jednu nemocnou holčičku.No,není to tak?

lenkabu
16. nov 2008

mamino:ale my si nestěžujeme že bysmě měli mít jen jedno pohlaví 😕 Jen řešíme jestli je to předem dané.

rioko
16. nov 2008

já si myslím, že je to fakt o náhodě a je to 50 na 50, ségra třema má 3 holky a jednoho chlapečka, my jsme 4 sestry a já čekám jako prví mimčo chlapečka, prostě je to různě...a někdo má fakt samé holky a někdo samé kluky, někomu se to střídá...ale je možné, že někdo má nemoc kdy není schopný donosit určité pohlaví...

mirjanka
16. nov 2008

je to určitě věc náhody, já měla taky pocit, že snad nic jiného než kluky mít nemůžeme a do třetice se podařilo 🙂 manželova maminka byla z 15ti dětí - většina holek a 4 kluci...všichni zdraví
existuje jedna teorie - popisuje ji kniha od Eugena Jonáše - který vypočítává početí, pohlaví podle zrození ženy, píše dokonce, že vajíčko si k sobě připustí jen spermii, kterou samo chce - mužskou nebo ženskou, v této teorii se rozebírá i volba pohlaví dítěte... E.Jonáš si sám určil podle složitých astrálních výpočtů pohlaví svých dětí, dokonce i hodinu porodu...nevím, zda se tomu dá věřit, je to ve hvězdách...

diddi
16. nov 2008

nie je to nahoda!!!...muz vzdy urci pohlavie...teda jeho spermia 😉 ...a navyse, kazda z nas je ta najsilnejsia spermia...no, nie?...inac by sme tu neboli 😉

maart
17. nov 2008

Mirjanka...tak gratuluju, holcicka po dvou klukanech je takovy ruzovy bonbonek..... 😵 😵 😵 .....

Ale Diddi, jakto, ze to neni nahoda? Prece ten chlap nemuze ovlivnit, co to Tebe "pusti" 😅 , ne? Holt co tam vjede, to tam vjede....ne? Mas jinou teorii???? Sem s ni! 😉

rioko
17. nov 2008

přesně tak, náhoda je která spermie je prostě nejsilnější, to nemůže ovlivnit ani chlap ne? 😀

maart
17. nov 2008

Rioko 😉

rioko
17. nov 2008

tak já doufám že jsme měli i nějaké bojovnice ženského pohlaví - otěhotněla jsem po IVF a máme ještě mrazáčky, tak až za nějaký dva roky chceme zkusit druhé,tak jsem zvědavá která byla silnější 🙂 ale jinak bereme i kluky, to je jasný 😀

maart
17. nov 2008

Pindik nepidnik....at se hlavne jeste nejaky ten bojovnicek povede, hodne stesti 🙂 !

rioko
17. nov 2008

maart díky 😉

xena22
17. nov 2008

Tak nas je 5 sestier a jedna sestra zomrela pri narodeni 😒 ,takze teoreticky 6 pokusov o chlapca ... podla mna to nie je nahoda a vysvetlenim moze byt aj to,ze niektori chlapi maju pomalejsie spermie a tie chlapcenske maju velmi kratku zivotnost,tak sa nestihnu dopracovat k vajicku,zato tie dievcenske su trvacnejsie,maju viac casu...teda to je moj laicky pohlad na vec,napr. moja kamoska ma muza,ktory pracoval kdesi na rizikovom pracovisku a nedarilo sa im dlhsie otehotniet s manzelkou,bol aj na vysetreni a zistili mu prave tuto poruchu "pomalych spermii" - uz maju dve dcerky 😉

Ale preco ma niekto iba chlapcov - na to teoriu nemam 😀

Nam sa snad podarilo teraz dievcatko (este stale tomu nemozem uverit) ... ta Jonasova metoda ma asi nieco do seba,ja som si to sice nedavala ratat,ale natrafila som na nete na jeho vypoctovu tabulku a vyslo mi to presne tak ako mi to tam vyratalo,aj synovia a teraz aj to dievcatko...

http://lunarium.co.uk/jonas.php

marselina
17. nov 2008

zrovna ted byl o tomhle článek v betynce,taky se tam jedna maminka ptala jestli je nějak geneticky dané že někdo má třeba 5dětí a všechny stejné pohlaví,neb se dokonce zadařili 2x po sobě dvojčátka.
lékař tam odepisoval že genetické to není,je to souhra náhod,a jak už tady psaly maminky pohlaví nese mužova spermie ne ženské vajíčko.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre