Nie som ešte stará? Neprekáža vek v tehotenstve?

anjika
31. okt 2006

Som dosť veľká introvertka a tak som si partnera našla až ako 28 ročná - ovšem o chlapcoch snívam už od 13tich rokov 🙂)) Teraz mám 32 a priatel povedal, ze by mal radost z dietatka. A tak sa pytam: Nebude mi moj vek prekazat v otehotneni? Dalej - od coho zavisi, ako dlho zena rodi a aku bolest pri tom preziva? Ja som prichadzala na svet dvanast hodin a bol to vraj bolestivy porod. Dalej som citala rozne nazory na vegetarianstvo - aj na tejto stranke. Ja jem iba ryby a som si ista, ze iny druh masa moj zaludok neznesie. Takisto nepijem, k cigaretam mam odpor. A takisto mam na nohach viditelne popraskane cievky - uz od puberty. Nadvahou netrpim ani omylom, skor by som mala pribrat. Dalsia vec je, ze casto mam nadchu, bakterie v hrdlo a aspon dva razy v roku musim brat antibiotika. Priatel sa takisto cigaretam vyhyba a spolu chodievame do posilovne a tiez na prechadzky do lesa so psikmi z utulku. Potesi ma kazda odpoved.

bec
28. dec 2006

anjika, kasli na biologicke hodiny. Ked sa prave citis na babo a ked to citi aj Tvoj partner tak sup do snazilkovania. Ja budem mat za par dni 31 a tiez cakame prve babo. Proste som sa na babo zacala citit az pred casom no a teraz po nom aj ja aj manzel neskutocne tuzime a strsne sa na neho tesime🙂 A ano nie som najmladsia, ale zas si myslim, ze si tehotenstvo a materstvo vychutnam uplne inym spoobom ako keby som mala 20.🙂

loren
28. dec 2006

ja mam tiez 31 a cakam svoje prve dieta vsak je to uplne normalne v tomto case co zijeme no nie

adetka
28. dec 2006

ja mam 32... pred necelym mesiacom sa mi narodila prva dcerka... a vobec nemam pocit, ze by som bola stara... prave naopak... obcas si neviem rady, ako keby som mala 16 😀 ... a na rozdiel od mladsich mamiciek... nemam pocit, ze by som mi pri malickej o nieco prichadzala... ci uz o karieru, zabavu, diskoteky, priatelov (ktori este nemaju deti) a podobne... 😉 a biologicke hodiny prestanu tikat az po prechode... to je tusim v 45 rokoch...

marekeva
28. dec 2006

ja som mala prve babo v 28 r., teraz mam 32 a mam druhe, myslim si ze mat deti okolo 20 rokov je najlepšie, lebo teraz som doma s malim uz 5 rok a uz by som isla aj rada do roboty, skratka niečo si začala, lebo treba splacat požičku na dom atd.
skratka som zahrabana doma,ale niekto s detmi musi byt ked manzel podnika, je stale v robote a babičky sa chcu iba obcas potešit a nie sa uz nervovat s vnučatami.nedavno som bola na stretavke so zakladky a niektore moje spolužiačky majú uz 16 ročne deti, študuju vysoku školu a dobehli to čo v 18 zameškali, okrem toho sa v noci vyspia,chodia na dovolenky,plesy atd.

adetka
28. dec 2006

ale presli si vsetko to, co ty teraz v mladosti... a ty si si mohla vtedy uzivat... v com je to teda ine?

bec
28. dec 2006

marekeva, teda ja este len teraz cakam babo , a teda asi mi je tazko hodnotit, ale tiez si myslim, ze je lepsie mat babo az teraz. Proste asi mi v 20 chodil rozum po inych veciach ako v zodpovednej vychove dietata. A ked sa okolo seba pozriem, tak na detoch je tiez vidiet ci ich vychovava 20 rozny mozog alebo 30 rocny. Deti rodicov po tridsiatke su uplne ine, a vacsinou z nich su aj uplne iny dospely ludia. Tym nechcem povedat, ze 20 rocna zena nemoze mat vychovane dieta, ale je to proste o inom.

briluxina
28. dec 2006

ahojte, ja mam tiez po 30 a nepripadam si staro. Predtym som si neplanovala, ze po 30 otehotniem ale proste som dovtedy nemala stastie na muzov.Skor si myslim, ze na to by mal byt clovek zrely a nie stary ci mlady. 🙂

marekeva
29. dec 2006

no jasne ze je vsetko rozdielne, lebo ako by to bolo keby sme mali vsetky deti po 30-tke???? alebo v 20-tke? ale jedno je iste,ze mat prve dieta po tridsatke a potom uz nemoct mat druhe tak ako moja svagrina tiež nie je bohviečo. ja si myslim ze kazda sa v duchu utesuje ze snad sa rozhodla spravne. ja sa nestazujem,teraz vo februari idem na ples, iba si myslim ze keby som mala deti aj v 20 tke aj tak by som zacinala od nuly,ved ako mohla vediet ake to je vychovavat vlastne dieta,rodit,kupat atd.

madeleine
29. dec 2006

Moja mamina porodila nasho posledneho braceka v 38mich... je zdravy krasny a frajer... takze, hor sa do toho ak chces... 😉

lubina
29. dec 2006

Vobec nie si stara,moja dcerka sa mi narodila ked som mala 33,teraz ma uz 16 mesiacov a ja sa citim ovela mladsia ako predtym. MOje tehotenstvo bolo bezproblemove,skor ukazkove a aj mala je zdrava a teraz si uzivame matersku a vobec sa mi nechce hnat sa niekam do prace.Teraz si to vsetko s nou vychutnavam.Zijeme v 21 storoci,tak aj vek na to, aby sme mali deti sa posunul vyssie.

aaandrejka
29. dec 2006

anjika, neboj, casu este mas 🙂 pokuste sa otehotniet prirodzene, ak by sa to nedarilo, tak necakaj cely rok, po polroku zajdi za lekarom... verim vsak, ze to nebude potrebne 🙂

ja som sice prve dieta mala ako 21 rocna, druhe o 3 roky naskor a teraz cakam dalsie dve (po umelom oplodneni) a myslim, ze si to vychutnam viac, ako ked som bola este sama mama-dieta 🙂

lubkajuniorka
29. dec 2006

ahoj ja som mala prve dieťa v 22 rokoch a bolo to super teraz mam druhe a som šťastná tiež sme mali problem s otehotnením ale podarilo sa mam 4 ročného syna a 5 mesačnú dceru.na deti nie je nikdy neskoro , byt mamou je nadherne.

nadhera
2. jan 2007

ahojte, hrdo sa hlasim k najstarsej prvorodicke - mam 38 a o mesiac uz maly šimonko bude s nami. pracovala som do posledneho dna a uz skoro tyzden som na materskej. mame sa obaja dobre, vysledky su OK, este zvladnut porod... uz sa nevieme dockat babatka. a to si vychutnam. 🙂

digysa
22. máj 2009

anjika: mne pripada, ze mas 15 a nie 32. Take banalne otazky sa pytas, ako by si zila na mesiaci..... sorac, dufam, ze som ta prilis neurazila...

Ved je to aj tak stara tema....

Zelam ti, aby si mala dostatok casu na citanie literatury o tehotenstve, dietati, vychove a pod...

A stara nie si.... 😎

nadhera: vidim, ze uz mas 2 deti. gratulujem...

marika8
18. nov 2013

tak nemysli na to co tyka,ja mam v januari 43 a 1a pol rocneho drobca
vsetko bolo v poriadku a aj je
drzim palce

vierazit198
13. jún 2014

ahojte prosim vas o radu myslite ze 41 rocna zena by mohla mat dietatko? tak strasne tuzim este po babatku ... mame dvoj rocneho syna a tak by som strasne chcela aby mal surodenca v takom veku aby sa hrali a pomahlai si az budu velky no bojim sa .. syncek sa mi narodil skoro o dva mesiace ... neviem stale uvazujem a neviem sa rozhodnut ci ist dotoho 😉 😉 poradte mi ,,

evina313
13. jún 2014

@vierazit198 ja by som do toho šla 😉 ja mam sice 2 deti ale je medzi nimi velký vekový rozdiel...závidím / v dobrom samozrejme 😉 /kamoškám čo maju deti 2-3 ročky po sebe, vedia sa zahrať...Nám sa bohužial už po druhom porode nezadarilo a tak máme dvoch jedináčikov 😉
druhá vec je rizikove tehotenstvo...ja som mala obe rizikove, ale sekciou načas. Držím palce aby si sa správne rozhodla, keďže bohužial už nemáš asi veľa času...poraď sa s lekárom, manželom, rodinou...oni budú tí, ktorí ti počas tých 9 mesiacov budu musieť byť oporou 😉

zaira301
13. jún 2014

@anjika ...jaj si zdravá ako repa🙂 ja som mala 40 rokov, keď som rodila... treba rodiť čím skôr, aby si to stihla do 35-ky....aspoň....no a dvôvod? Ja som tiež sa vydávala neskoro...a nefajčila som, nepila, nadváhu tiež som nemala...a tie nohy ako píšeš, tak to mám ja tiež od 15-tich rokoch popraskané cievky na nohách ...to nie je žiadná chyba...ale horšia je genetika...v mojom prípade, tým, že som sa neskoro vydávala a mala dieťa, tak prvé som potratila v 6 mesiaci, dieťatko malo daw. syndrom...- že vraj genet. chyba, stáva sa to u prvorodičkam a mala som už 38 rokov....žiadne iné choroby som nemávala, okrem nádchy a chrípky...a aj tak dieťa bolo choré...muž tiež nefajčil a nepil... a stalo sa...no a teraz mám 43 a mám už 3 ročného zdravého syna, takže druhý syn bol zdravý...len zasa je hyperaktívny...čo prisudzujú zasa tomu, že som mala dieťa v staršom veku...čo však nebýva pravidlo, ale je to väčšinou u takých žien... takže čím skôr...lebo ja tiež som si myslela, že som zdravá, plná energie a napriek tomu dieťatko bolo choré...a stravovala som sa tiež zdravo...len ten vek je u niektorých žien dôležitý...u niektorých to všetko ide ako po masle...aj 46 majú zdravé dieťa ...takže je to na tebe...držím palce🙂

lorela
13. jún 2014

@vierazit198 To je otázka určite na lekára, ktorý najlepšie pozná, ale spozná tvoj zdravotný stav.
Čisto teoreticky okolo 40 u žien aj mužov výrazne klesá plodnosť a u žien sa zvyšuje riziko komplikácií ako v tehotenstve, tak aj pri pôrode a zvyšuje sa tiež riziko vrodených chýb.
Čo si budeme hovoriť, ideálny vek po zdravotnej stránke na tehotenstvá je 25 - 35 rokov. Prvorodičky 25.
Toto síce neznie povzbudivo, ale treba sa na všetko pripraviť...
No nikde nie je napísané, že aj žena po 40 nemôže mať zdravé krásne bábätko 😉

zaira301
13. jún 2014

@vierazit198 ...ja som tiež rozmýšľala o druhom, ale finančne by sme to nezvládli...a to mám 43 rokov a išla by som do toho...takže určite áno...ja mám 3 ročného syna a je teda hyperatívny dosť. takže je aj za dvoch...ale chýbať mu bude určite , ja to vidím teraz tento tretí rok. nudí sa, určite dvom deťom je lepšie...ja som mala 3 súrodencoch a teraz si pomáhame navzájom...... takže ak by som mala fakt tie peniaze, a dokázala by som zabezpečiť obidvoch, tak určite by som druhé chcela...a veru dievčatko, to by som veľmi chcela...ach🙂

jana_eyre
13. jún 2014

no, kedze dnes vacsina zien rodi po 30tke, tak stara urcite nie si.. pokial si zdrava ty a tvoj muz, nie je o com.. a na porod nemysli, prezit ho musis, inak babo vyjst nevie a okrem toho, kazdy porod je iny..

a k vegetarianstvu, mam znamu, co je vegetarianka uz dlhe, predlhe roky a ma dve zdrave deti.. ostatne, ja tiez moc maso nejem - nechuti mi a deti mam zdrave.. vela zdravia celej rozrastajucej sa rodinke..

bodka70
13. jún 2014

@vierazit198 , prečo nie? ja som takto neplánovane otehotnela v 41 rokoch, porodila v takmer 42, v októbri budem mať 44 a po byte mi behá okrem 2 pubertiačok jeden takmer dvojročný chalanisko 😉 😀 😀 😀 . .

a k otázkam typu, kto je či nie je na tehotenstvo starý. ak fyzický stav umožní žene otehotnieť a vynosiť dieťa, tak nie je stará. Lebo keby bola na to stará, tak sa jej to nepodarí 😉

lorela
13. jún 2014

@jana_eyre To, že je dnes "v móde" rodiť po 30, alebo ekonomická situácia inak nedovoľuje neznamená, že žena starne neskôr. Vajíčka tiež starnú, je rozdieľ 25 ročné vajíčko a 42 ročné...
Ale ako laici môžeme len polemizovať, otázka je to na lekára, ktorý pozná zdravotný stav žienky, ktorá ešte chce otehotnieť po 40. Možno nejaké vyšetrenia a verdikt zaznie 🙂 ostatné je v rukách božích alebo v rukách osudu.

jana_eyre
13. jún 2014

@lorela ja predsa netvrdim, ze telo starne neskor ako v minulosti - len vravim, ze vacsina zien dnes donosi zdrave deti aj vo veku od 30 do 40 rokov - co znamena, ze telo zeny zrejme v tomto vekovom rozmedzi nebude asi az take stare aby to nezvladlo.. je mozne, ze vela zien ma problem otehotniet kvoli veku, ale to nie je jednoznacne a ani potvrdene.. je tam zrejme vela faktorov, ktore to ovplyvnuju.. ale suhlasim, ze najlepsie poradi lekar - ak som ale pochopila spravne, autorka otazky sa nerozhodne iba na zaklade nasich rad, ale bude to riesit aj u doktora..

sheila72
13. jún 2014

Podľa mňa je jedno, či mať dieťa v 20-tke, alebo v 30-tke. V každom veku to má svoje výhody, aj nevýhody. Napr.vek okolo 20-25 rokov: pozitíva- fyzicky je na tom žena lepšie, má väčšiu silu a kondičku, v puberte si lepšie rozumie s dieťaťom, nakoľko nie je o moc staršia (závisí to aj od iných faktorov, ale mám to potvrdené od viacerých), matka prípadne ešte jej babka jej môžu ďaleko viac vypomáhať s dieťaťom. Negatíva- mladé manželstvá s dieťaťom končia častejšie rozvodom, žena nemôže chodiť po vonku, ako jej rovesníčky, ak má málo odpracované, má malú materskú a nemá pracovné skúsenosti (avšak ak už predtým pracovala, nič sa nemení). Vek nad 30 rokov: poz- žena má za sebou väčšinou už nejakú kariéru, školu, cestovanie, je finančne zabezpečená, má dlhodobé manželstvo. Neg- fyzicky býva na tom horšie, ťažší pôrod, rodičia jej nemôžu toľko vypomahať vzhľadom na vek
S tým cestovaním a disko je to podľa mňa úplne jedno, pretože mladé baby väčšinou ešte nemajú peniaze na cestovanie. Ak študuje na vš, tak na dovolenku jedine s rodičmi a ak šla pracovať hneď po sš, tak ten prvotný plat býva malý, tak to aj tak dlhšie trvá, kým si našetrí. A hlavne treba najskôr vyriešiť otázku bývania a až potom cestovať (aspoň podľa mňa). A keď má žena dieťa v tej 20-tke napr, tak v 26-tke už môže ísť na dovolenku kľudne aj s dieťaťom, resp.to potom dobehne, keď už bude dieťa väčšie, zatiaľ čo iná žena v tom veku bude ešte len vstávať o 2.hod k dieťaťu a meniť plienky. Diskotéky sú subjektívna vec, niektorých to prestane baviť v 16-tich a niektorí chodia ešte v 35-tke po baroch. Takže osobne si myslím, že nikto nemôže povedať, ktorý vek je ideálny. Všetko sa dá stihnúť v každom veku. Aj dieťa, škola, cestovanie, zážitky...🙂

sheila72
13. jún 2014

Čo sa týka biologických predpokladov, tak čím je vyšší vek, tým majú gény viac mutácií. To sa nedá zaprieť.

hanka_april
13. jún 2014

porad sa so svojim lekarom a ked sa na to citis....je to tazko hodntit tu a nemyslitelne pre teba rozhodnut sa podla rad cudzich zien....niektore vyzeraju a citia sa v 40ke na 20 a ine ako dochodkyne, je to na tebe,moja 😀

ursulienka1
13. jún 2014

najvyssi cas na babo...sup sup do toho...ja som rodila ked som mala 22 a 33....pri babatku nebudes riesit uz nic ...iba jeho....zda sa ze privela premyslas a planujes....vek v pohode zdravotny styl tiez partner asi tiez tak naco cakat???????

lorela
13. jún 2014

@jana_eyre Ale veď to tvrdím aj ja, nikde nie je napísané, že aj žena po 40 nemôže donosiť zdravé dieťatko 😉. Len som toho názoru, že sa v rámci toho "informovania" treba zoznámiť aj s faktom, že vekom jednoducho riziká stúpajú a práve niekde okolo štyridsiatky proste sú. Downov syndróm, kde je dokázaná súvislosť medzi pravdepodobnosťou syndrómu a vekom matky.
Ja viem, je kráááásne túžiť po ďalšom bábätku aj vo vyššom veku, je krásne byť opäť tehotná a zažívať všetky tie prekrásne chvíle s malým stvoreniatkom... Ale jednoducho treba sa oboznámiť aj s možnými rizikami a uvažovať tým smerom, čo ak...a čo budem potom robiť...

mia551
13. jún 2014

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre