Oligoastenozoospermia a prirodzené otehotnenie

kikagaj
25. júl 2017

Baby je šanca na prirodzené otehotnenie s dg oligoastenozoospermia? Priatel už raz babo čakal, s bývalou, 3r dozadu, otehotnela na 2 pokus, ale potom potratiila v prvom trimestri. A my nič. Vysledky spermiogramu katastrofa 0,9 mil spermii. rýchlo pohybl 0, pomaly 3%, neprogresívne 21% Imbilné 76% - asi dosť zlé? Ide ešte k andrológovi. Nemáme problém riešiť IVF, ale je to nutné? Podarilo sa Vám to prirozdene?
Ďakujem za každú radu

wanda52
25. júl 2017

Vieš na toto ti neodpovie nik, môže sa stať, že otehotnieš, ale aj nie.. Ja by som si najskôr porobila všetky možné vyšetrenia a potom riešila v car IVF. My máme tiež túto diagnózu, ale nám nevyšlo ani prvé IVF, ale to je u každého veľmi individuálne. Záleží to od veľa vecí, nejde len o spermiu, ale aj o kvalitné vajko, o všetko možné...aby ho telo prijalo a podobne..

esther03
25. júl 2017

@kikagaj moze mat zapal a v takom ejakulate sa spermie nehybu a hynu. Dolezite je vediet aku ma morfologiu a ci ma zvysene leukocyty v ejakulate.

kikagaj
autor
25. júl 2017

@esther03 a tie ďalšie vyšetrenia spravi andrológ? Vôbec neviem ako to chodí a v CARe nás hneď na IVF nahovárali, vraj nič iné nemá s takým katasrtofálnym spermiogramom význam. nemam problem s IVF, ale nechcem to brať ako jedinú možnosť...
@wanda52 a ako prebiehal ten jeden cyklus? niečo v skratke mi v CARe povedali... koľko ste mali spermii na ml...pri nás bola doktorka z toho 0,9mil zdesená

kikagaj
autor
25. júl 2017

@wanda52
a IUI ste neskúšali?

janedoe
25. júl 2017

Manzel mal tusim taku istu, alebo podobnu diagnozu. Jednoducho mal zlu morfologiu a skoro vobec nepohyblive spermie. Chvalabohu tam kvalitu "zachranovala" kvantita. Ja som prirodzene otehotnela 4x. Aj ked do uspesneho konca sme to dobojovali len raz. IUI sme nemali uspesne ani raz a boli sme 4x 😊

kikagaj
autor
25. júl 2017

@janedoe U nas nie je ani kvalita, ani kvantita... Aspon morfologicky sú ok... Nepamätáte údaje o pohyblivosti? Tiež taký extrém ako našich 4% pomalých?

esther03
25. júl 2017

@kikagaj to by malo byt uvedene v spermiograme, ktory vam robili. Pri zlej morfologii je IUI zybtocne, ak je morfoligia dobra, len pohyb a pocet nie moze IUI vyjast. Ale treba najskro patrat po pricine (nie vzdy sa najde). Dovoodov zleho spg je vela- zapaly, prekonany mupps, genetika, varikokela, oxidacny stres, fragmentacia DNA spermii... toto vsetko treba vysetrit. Aku mate morfologiu?

kikagaj
autor
25. júl 2017

@esther03 Ester, popravde, neviem ktorý údaj to je...je tam
objem vzorky 1,1ml.
Koncentracia 0,9mil/ml
viskozita silne zvýšená 8,6
skvapalnenie ani po 60min
zhlukovanie spermii nie
celkový pohyb 3%
rychlo progresívne 0%
pomaly progresívne 3%
neprogresívne 21%
imobilné 76%
stupeň progresivity 1
stupeň motiliy 28
ostatne bunky v ejakulate - pár.

esther03
25. júl 2017

@kikagaj takze len tak na rychlo vysoka vizkozita, nemozu saq hybat preto je maly pohyb. Nasad acc long

matilia
25. júl 2017

@kikagaj My sme mali diagnozu oligoasteroteratozoospermia. Nepodarilo sa umele, ziadne vajicko z 5 sa nepodarilo pri IVF oplodnit. IUI nam ani neodporucali a vysledky sme mali este horsie... koncetracia okolo 0,1 mil./ml, 98% patologia. Pricinou bola varikokela - ak sa odhali neskoro, moze mat devastacne ucinky uz natrvalo... tazko povedat. Nikto ti neda zaruku, ci sa to podari alebo nie... skusat mozte. Mozno najskor nasadit nejake vitaminy (vitamin E, koren z macy) a potom skusit ine formy.

kikagaj
autor
25. júl 2017

@esther03 to moze byt pricina? Myslis ze je to odstranitelne?

kikagaj
autor
25. júl 2017

@matilia a teraz si tehu? Prirodzene ci?

jajawka
25. júl 2017

Muz mal taku diagnozu - oligoastenozoospermia a druhykrat vysli vysledky este horsie - oligoastenoteratozoospermia. Odporucanie v dvoch centrach na ISCI. Otehotnela som prirodzene pred tym, ako sme sa pre umele oplodnenie rozhodli 😊

esther03
25. júl 2017

@kikagaj pricin moze byt vela, ale pre zaciatok skuste urologa, nech pozrie ci muz nema varikokelu ako som pisala, nasad na mesiac acc long, je sice primarne na kasel, ale riedi hlieny v tele, takze aj ejakulat, ak je zapal treba ho odstranit (na zaciatok skuste cesnak resp. tablety cesnakove), podla toho spg co si dala to na zapal nevyzera, ale...a plus vysetrit hormonalny profil u muza (to by mal spravit androlog). Nik ti nezaruci, ze prirodzene otehotnies alebo neotehotnies, zalezi aky mate vek a kolko casu cakat...

matilia
25. júl 2017

@kikagaj Nie. Nepodarilo sa. Nezostali nam ziadne vajicka a ja som nezvladla absolvovat to cele znova. On tlacil na ine metody,hoci mi gynekolog povedal,ze bez sance,kedze sa ani IVF(metodou icsi) nepodarilo. Rozisli sme sa. A s novym partnerom sa podarilo na prvu ostru 🙂 zivot je niekedy nevyspytatelny

kikagaj
autor
26. júl 2017

@esther03 ja mam 29, partner 37...
po dieťati túžim roky, mala som predtým 8r vzťah, kde sa ale partner na babo ešte necítil...boli sme spolu od puberty... keď došlo na tieto vážne témy, skončilo to rozchodom. s týmto partnerom si vo všetkom rozumieme..akurat toto..podstúpim všetko, len ma to psychicky ničí..a partner to vidí a trápi ho to... že mam byť s mladším, zdravým... nevládzem už

esther03
26. júl 2017

@kikagaj psychika je velky carodej, takze ak by si mala pocit, ze ta to nici bola by vhodna psychoterapia u dobreho psychologa. Inak vek mate v poho, takze skuste hladat kde je problem a dopln drahemu vitaminy ACE selezin+ ten acc lobg. Ja cely problem vidim v tej vysokej viskozite a tom, ze ejakulat ani po hodine neskvapalnel. To je uplne zle prostredie pre zivot spermie a jej pohyb. To ako by si skusala plavat v zele namiesto vo vode.😉

kikagaj
autor
26. júl 2017

Dnes bol u urologa/androloga. Ten sa na zaklade jedného spermiogramu z CARu nechce vyjadriť a chce spraviť vlastné v určitých intervaloch + sono+ genetiku. Tak uvidíme, budúci týždeň ideme na to a hneď v ten deň budú aj výsledky+ ďalší postup. Môže tam byť nejaká zmena, keď sme zatiaľ nič ,,na podporu,, neriešili? Akurát mi nejde do hlavy, že s tou partnerkou bývalou sa im podarilo na 2.šupu, takže v podstate hneď a teraz takýto extrémny spermiogram :( viem že sú to roky odvtedy ale aj tak...

wanda52
26. júl 2017

@kikagaj skúšali dvakrát a nič z toho, ak by ti to navrhli, určite si daj predtým vyšetriť priechodnosť vajicovodov.

lenka2905
28. júl 2017

@kikagaj Ahoj, môžem sa ťa spýtat na konktretne meno urologa / androloga?...nejakého zhánam pre svojho mm...ale mám pocit, že na všetkých sú len staznosti...mm bol spokojný? ...dakujem za pomoc

v_alika12
28. júl 2017

@kikagaj a ty mas vysledky OK?

kikagaj
autor
31. júl 2017

@lenka2905 Lenka Kubiš v BB, odborník, síce zvláštna povaha, ale myslím,že sa rozumie..no my sme ešte en na začiatku.
Zatiaľ zistil varikokelu, ale žeby až také výsledky katastrofálne spôsobovala??? Myslíte,že po oprácii to može byť pri takomto spermiograme na prirozdene otehotnenie?
@v_alika12 ja som uplne fit :(

charlie1980
31. júl 2017

@kikagaj S varikokelou ma skusenosti "lal", teraz je tehotna, skus ju oznacit, mozno bude ochotna sa vyjadrit.

kikagaj
autor
31. júl 2017

@charlie1980 dakujem
@lal ahoj, prosím vieš mi poradiť, či pri katastrofalnom spermiograme operacia varikokely pomoze (0,9mil spermii, husty ejakulat, 4% pohyblive aj to len v B kat..). Ďakujem za každú radu

nikusiak9
31. júl 2017

@janodoe, kolko ste mali morfologicky spravnych?

lal
31. júl 2017

@charlie1980 uz nie je tehotna, uz ma babatko 😍

@kikagaj nam operacia pomohla, po 4,5 roku som prirodzene otehotnela, bolo to 8 mesiacov po operacii. Spg sme mali katastrofalny, dokonca aj po operacii, ale ocividne to pomohlo, lebo spermie zrazu boli vitalne (z 5% na 90%), takze to asi zohralo ulohu 🙂 Urcite by som do tej operacie isla znova.

charlie1980
31. júl 2017

@lal Ano, moja, dnes som mrkla na tvoj blog. A tak zo srdiecka gratulujem k dcerke, vela zdravicka a radosti vam prajem 😍

lal
31. júl 2017

@charlie1980 dakujeme krasne 😉

kikagaj
autor
1. aug 2017

@lal MY TAKTO: objem vzorky 1,1ml.
Koncentracia 0,9mil/ml
viskozita silne zvýšená 8,6
skvapalnenie ani po 60min
zhlukovanie spermii nie
celkový pohyb 3%
rychlo progresívne 0%
pomaly progresívne 3%

plus ta varikokela..len partner ma 37, lekari spekuluju ci to pomoze ta operacia. vy ste mali zly? pamaas presnejsie?

lal
1. aug 2017

@kikagaj my sme mali dost podobne zly spg. Koncentracia bola 1 mil/ml, pohyblivost skoro ziadna, vsetko skapate, akurat morfologia vyzerala byt aspon trosku dobra, aj ked co nam to pomohlo pri tom pocte. Varikokela by sa samozrejme mala operovat cim skor, ale taky argument lekarov ze ci to pomoze by som nebrala. Proste ak tam je, tak ju treba odstranit, uz len preto, ze casom to bude len horsie, zacne ho to boliet a na operaciu bude musiet ist tak ci tak. Je to drobny zakrok, na asi 20 minut, preplaca ho poistovna a moze to len a len pomoct. Ten spg sa sam od seba nezlepsi. Moj manzel mal 33 rokov ked ho operovali. Nas lekar povedal, ze to moze jedine pomoct, pretoze to je u nas pricina a tu treba odstranit. Iste, stale tu bolo riziko ze to nepomoze, ale neoperovat lebo to nemusi pomoct je hlupost. Tym lekarom to moze byt uplne jedno ci to pomoze alebo nepomoze, trvajte na operacii.