Prirodzené plánované rodičovstvo

cmulinko
29. jan 2006

Ahojte babulky.Zacinam novu temu,ktora ma zaujala vdaka LPP-Liga par paru,pomocou ktorej akurat absolvujeme s mojim milacikom kurz planovaneho rodicovstva a materstva,prirodzene krasy dojcenia a vsetko co k tomu patri.Nedalo mi to aj vam dat vediet,aku krasnu a uzitocnu robotu vykonava tato organizacia.Nie je to ziadna reklama na nich,ma to v sebe nieco ludske a tie ktore uz LPP poznaju,vedia o com hovorim.

lilly
6. feb 2006

HAK neprerusuje tehotenstvo, tam ani nemoze dojst k oplodneniu, lebo vajicko vobec nedozrieva...

csikike
6. feb 2006

znie to vsetko dobre, ale kym potrebujem mat istotu a necitim zhorsenie zdravia tak dam prednost nalepkam, neskor, ked budeme chiet mat dieta to skusim a ked sa nahodou pritrafi, aspon budem vediet, ze nie je spolahliva.

zuz11
6. feb 2006

zuzu. tie vsetky metody si vymysleli ludia.... podla spravnosti tak ako nepracujes bez odmeny (financnej, vlastneho svedomia) ani parit by si sa vlastne nemala bez ucelu pocatia....... 🙂

zuzu
6. feb 2006

hmm aj o tej odmene za pracu by sa dalo polemizovat ci je adekvatna k vykonanej praci 🙂 ale to je uz o inom
vzdy budu ludia ktori budu presvedceni o spravnosti PPR a aj ti ktori budu presvedceni o spravnosti pouzitia inej antikoncepcie

nsoci
6. feb 2006

nie, ale fakt - tabletky by teda mali byť OK, lebo vajíčko nie je oplodnené... nemôže byť. Rovnako ako v čase neplodných dní. Tabletky vlastne robia to, že má žena neplodné dni celý mesiac. Takže ak pomlčíme o vedľajších účinkoch HAK, by mali byť OK, nie? Tomuto nerozumiem....

hviezda
6. feb 2006

zuz11 - ale cirkev (aspon rimsko-katolicka) take nieco vobec nehlasa, ze mas sexovat, len v tedy, ked si plodna.. a ze ked pritom citis rozkos, ze je to nieco fuj, otras hnus.. - to je proste nejaky blud zo 16teho storocia.. alebo neviem z ktoreho.. pre potvrdenie mojho vyroku si mozes precit encykliku (pisal papez) humanum vitae, co sa ti asi nebude chciet, ale tam je to napisane.. a to je ucenie cirkvi.

a csikike - pozri si letak pri kondome - ani kondom ti nedava 100%tnu istotu, ze neotehotnies..
no a zatial necitis zhorsenie zdravia, ale ked to pride bude trosku neskoro.. aj pri hak si precitaj vedlajsie ucinky.. ak ti to nevadi, tak pohoda - uzivaj dalej.. a ked sa ti po vysadeni hormonov podari bez problemov otehotniet, tak fajn, budem sa pre teba tesit.. fakt je, ze su zeny, ktore s otehotnenim po hak maju problemy.

nsoci
6. feb 2006

hviezda... ale väčšina nemá...

zuz11
6. feb 2006

zuzu: vsetky tieto metody su urcene proti oplodneniu co je v rozpore... a kedze vsetci sme len ludia tak si to ludia poupravovali a to ich je spravne..... uz zraju aj kondom obcas mozes pouzit!!! to je uz nao pekna uprava 😉 pokial nesexujes za ucelom plodenia tak pachas trest.... ak vam to mam zhrnut..... vsetko ostatne je vyplod ludi..... na ulahcenie 😉 a obidenie niektorych pravidiel 🙂

hviezda
6. feb 2006

este ku zuz11: ano, metody vymysleli ludia, nie je to ale proti cirkvi..
preco? boh dal ludom rozum, aby ho vyuzivali vo svoj prospech a aby si neskodili..
spoznavat svoje telo a vyuzivat to, co je v nom dobre neodporuje ani zdravemu rozumu ani cirkvi.
je to ako voda: mozes pit z potoka, alebo mozes si zaviest potrubie, aby si nemusel pit z potoka..
alebo aby si zurodnil zem..
lenze, to by uz musela byt ina tema - a nemienim tu robit kazen - aj ked to tak vyzera..
takze kto chce, nech zacne temu - co hovori cirkev o tom a tom..
nechajme tu priestor PPR, ako funguje, kto ma ake skusenosti a pod... a nie co hovori cirkev..
odpovedala som na to, lebo sa tu niekto na to pytal..

zuzu
6. feb 2006

stale ale nechapem odkial mas ze ak nesexujes za ucelom plodenia je to hriech?????????????
Myslim ze v tejto oblasti som dost vela precitala krestanskej literatury a stymto som sa fakt nestretla, no to by bola zo mna dobra hriesnica a moj muz taky hriesnik. 🙂
Potom na co by mi pan farar pripominal ze si mam plnit manzelske "povinnosti"?

hviezda
6. feb 2006

zuz 11 o 11:48 - tieto metody su aj NA plodenie..
v mojom okoli poznam 3 pary, ktore sa snazili otehotniet a dlho im to neslo..
a skusili aj PPR, aby sa podarilo..
"pokial nesexujes za ucelom plodenia tak pachas trest" - k tomu som uz pisala, ale asi necitas..

nika.r
6. feb 2006

zuz11 - prepáč, nechcem sa Ťa dotknúť, ale odkiaľ berieš tú istotu, že to tak je? cirkev vôbec nevraví to, čo tvrdíš- ako to povedala hviezda. Ide o to, že ak manželia sa milujú a došlo by k počatiu dieťaťa, majú ho prijať. Jednoducho tak to je, že pri sexe sa môže počať dieťa. Ak by bol sex určený len na plodenie detí, nebol by taký pekný...a ke´d si to tak vezmeš, aj prirodzene plánované rodičovstvo zabraňuje oplodneniu - prirodzeným spôsobom. veď akždý druh antikoncepcie je vlastne o tom, aby nedošlo k otehotneniu. Takže Tvoje vyjadrenie, že pokiaľ nesexuješ za účelom plodenia páchaš hriech, je trochu neoprávnené.

maryem
6. feb 2006

nsoci, dovody, ktore poznam-preco cirkev neuznava tabletky-su tie, ze jednak si precitaj pribalovy letak-ja som zatial citala na vsetkych, ze zabranuje oplodneniu, pripade uhniezdneniu-a prave tu je ten problem, ak je vajicko uz oplodnene,je schopne sa vyvijat a vlastne sa chape teda, ze je umyselne poskodene-alebo vypudene z tela matky von..Druha vec je, ze je to hormonalny zasah do tela, teda skodenie zdraviu-preto nie..Samozrejme ina vec je, ak sa lieky pouzivaju na liecebne ucely..

ninuska
6. feb 2006

nuz toto je tu naozaj velmi narocna tema ja som studova dejiny a umenie .....nie som veriaca..ale povod krestanstva alebo vobec nabozenstva ma vzdy zaujimal precitala som si tiez mnozstvo literatury (hoci pravdepodobne mam rezervy ked citam hviezdine prispevky).....nuz vsetko co som napisala som aj zmazala bol by to asi velmi tvrdy nazor....radsej si najprv precitam encykliku......kde ju zozeniem?

maryem
6. feb 2006

ninuska, skus spolok sv.vojtecha.. 😉

ninuska
6. feb 2006

hmmm ale ja som v zahranici nieco na internete alebo nejaka objednavka cez net?

zuzu
6. feb 2006

ninuska tu je link na encykliku dufam, ze som dala tu spravnu
http://www.kbs.sk/?cid=1117282943

nika.r
6. feb 2006
zuzu
6. feb 2006

aha ja som sa trosku sekla nika.r dala lepsi link, no i ten moj link tak trochu suvisi s temou 🙂

nika.r
6. feb 2006

nezaškodí rozšíriť si obzory... 😉

majcik
6. feb 2006

Zuz 11 - nemas pravdu, ze cirkev hovori, ze sex je iba na plodenie deti. Katolicka cirkev uci, ze manzelsky sex ma dva ciele - vzajomne obohatenie manzelov a potom to plodenie deti. Takze tak ...

cmulinko
autor
6. feb 2006

Kazda ktora sa brala v kostole by mala vediet ako cirkev chape vsetko o plodeni deti,o antikoncepcii a pod.je to totiz v povinnej predmanzelskej priprave.Kazdy farar ma za povinnost vysvetlit tieto veci a to,ze niektore z vas este stale polemizuju je iba v tom,ze ste na priprave boly duchom "UPLNE INDE"

zuz11
6. feb 2006

cmulinko: ja som nemala vobec ziadnu pripravu a brali sme sa v kostole 😀

chrobaak
6. feb 2006

dievcata, tato tema nemala byt opat o cirkvi, az ma to mrzi, ze som neodpovedala nsoci radsej do IP..
zuz11, prepac, ale ak prezentujes svoje nazory, radsej napis: "podla mna" alebo "ja si myslim"... pretoze to, co si tu odprezentovala, nie je stanovisko kat. cirkvi. 😔
ja osobne by som z takej cirkvi vystupila, keby hlasila taketo sektarske herezy. 🙄

cmulinko
autor
7. feb 2006

Zuz11 ja by som to napisala asi takto."ja som nemala ziadnu pripravu ☹ a brali sme sa v kostole.Priprava je velmi dolezita a nemala by sa len tak vynechavat.Prave tam ucia snubencov o PPR,ktora je absolutnym"liekom"pri problemoch otehotnenia a je aj "antikoncepciou"ked neplanujete mat este dieta.Vseobecne je zname"milujte sa a mnozte sa". nikto nepovedal "milujte sa,len ked sa chcete mnozit".clovek ma na vyber a PPR je fantasticka pomocka na cely zivot.

caraida
7. feb 2006

tak aby sme sa vratili naspat k teme, ja som sa k sympto-termalnej metode nedostala ani nahodou prostrednictvom cirkvy, naopak, hladala som alternativu k tabletam. neabsolvovala som ziaden kurz, aj ked v mojom okoli su ponukane, zaujimave, ze prevazne NE-cirkevnymi organizaciami. precitala som si knihu, nasla par stranok na internete, precitala dalsie publikacie (rakusky Dr. Rötzer a jeho team ma vybornu literaturu) a zacala skusat. Po par cykloch som bola nadsena, ako sa da spoznat telo zeny (to prirovnanie s haravou sukou je pre mna super, kedze to je pravda) a dnes, po dvoch rokoch viem celkom dobre odhadnut, co sa deje. No a ked nie, mame alternativu kondomy a cipky, alebo len mojkanie, ktore ma tiez vela do seba.
dokonca som kvoli tomu menila zensku lekarku a musim poklopat, moja terajsia ma styri deti a sice tablety predpisuje tiez, ale je aj zastankynou prirodzenych metod, co je pre mna velmi pozitivne, kedze moj predosly lekar na mna zazeral, ako na nejaku "zrudu", ked som sa vypytovala....
to meranie teploty je sice niekedy dost otravne (ja meriam ale len okolo ovulacie, teda ca. 9 dni do mesiaca), a verim, ze prehltnut tabletu je jednoduchsie, ale stoji mi to za to.

a zdrziavanie pocas plodnych dni - my dvaja to vnimame ako prinos, nie ako pritaz! ked si na to clovek zvykne, je to o to krajsie, ze sa neda vzdy.... 😉

mam ale vcelku pravidelna cykly a nastastie zatial ziadne zapaly....

a uzivam si to byt zenou so vsetkym, co k tomu patri.... 🙂
to si ale musi kazdy vyriesit pre seba sam, co mu najviac vyhovuje....
pekny cas!

majcik
7. feb 2006

Caraida,
velmi pekne si to napisala, paci sa mi aj ten druhy odstavec - je to presne o tom.
Zelam Vam, aby sa Vam stale darilo...

rebeka
13. feb 2006

chrobaak: co je to za metoda, ktoru pouzivas?

lucyferka
13. feb 2006

Ahojte babeny,
rada by som sa pridala k nazoru Caraidy - tiez pouzivame tu istu metodu a ja ked zaciatky boli tazke, zvykli sme si obaja a nemenila by som za nic. Hlavne ma tesi pocit, ze antikoncepciou nezabijam v nevedomosti mozno uz vyvyjajuce sa babatko.
Metoda sa vola bud prirodzene planovanie rodicovstva, alebo po anglicky "natural family planing". Na moje velke prekvapenie sme knihu dostali od kamaratov americanov, co by sa mi v zivote ani len nesnivalo.
Prajem kopec zdravych deti. 😉

rebeka
13. feb 2006

babulky viete dat link alebo aspon strucne vysvetlit princip sympto-termalnej metody?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre