Prirodzené plánované rodičovstvo

cmulinko
29. jan 2006

Ahojte babulky.Zacinam novu temu,ktora ma zaujala vdaka LPP-Liga par paru,pomocou ktorej akurat absolvujeme s mojim milacikom kurz planovaneho rodicovstva a materstva,prirodzene krasy dojcenia a vsetko co k tomu patri.Nedalo mi to aj vam dat vediet,aku krasnu a uzitocnu robotu vykonava tato organizacia.Nie je to ziadna reklama na nich,ma to v sebe nieco ludske a tie ktore uz LPP poznaju,vedia o com hovorim.

cmulinko
autor
14. feb 2006

Ahoj rebeka.Sympto-termalna metoda sa zaklada na pozorovani symptomov na tele cize priznakov,zmeny pocas celeho cyklu.Zmeny pozorujes v hlienovej konzistencii,zmena krcku maternice a bolesti v prsiach pred menzesom.To je sympto cast a termalna cast je,ze si merias kazdy den v tu istu dobu bazalnu teplotu.merat mozes v ustach,konecniku alebo v posve,ale nie pod pazuchou.musi to byt v telesnej dutine.najviac ti urcite pomoze knizka STM ktora je od LPP a na ich stranke si ju mozes objednat.Mne ju poslali az do Irska,tak na Slovensku by to nemal byt problem.

rebeka
14. feb 2006

dik sa info. Bola som na skoleni o Billingsovej metode, a bola tam spomentua aj STM, tak som bola zvedava na rozdiel medzi nimi. Mam pocit, ze billings je jednoduchsi, ale osobne ho este vyskusaneho nemam 🙂
Pytala som sa vsak kamaratok a znamych a tam je uspesnost dost vysoka.

nika.r
7. máj 2006

ahojte, otvorila som opäť túto tému - totiž po diskusii na tomto fóre som sa rozhodla vyskúšať Billingsovu metódu a som veľmi rada, že aj vďaka viacerým názorom, ktoré tu padli som to skúsila. ešte sa len učím, ale verím, že do svadby už budem profík. 😵
pre tie holky, ktoré sa ešte len rozhodujú - nie je to vôbec také ťažké, ako vyzerá... 😉

mracik
4. júl 2006

Ahojte baby, riadne ma šokovalo, čo sa tu píše o LPP. Ja som totiž členkou tejto organizácie. To, že nie je kresťanská, znamená, že jej členom sa môže stať ktokoľvek, ale samozrejme, že väčšina z nás sú kresťania. Cena za kurz je asi 400 korún, ale pre nesolventných je zadarmo. Tá cena pokrýva náklady na benzín pre prednášajúci pár a propagačné materiály, takže určite nejde o biznis

justinna
8. júl 2006

A fakt se na to jako spoléháte? Já bych si to netroufla, je to značně nespolehlivá metoda....a navíc morálně je to na stejném principu jako kondom, nebo hormonální antikoncepce, nezabíjíš plod, pouze zabraňuješ střetnutí se spermie s vajíčkem. Souložit jen v určitý den je taky účelné, ale každý doktor potvrdí, že je to krajně nespolehlivá metoda, funguje pouze pro ženy s pravidelným cyklem, bez stresu a pravidelného režimu, což je v dnešní době málokterá....

justinna
8. júl 2006

Zrovna způsob antikoncepce si myslím boha nezajímá, ale způsob života a to, že nechci být jako králík a nemít 20 dětí, ale třeba tři o které se postarám je pro někoho nahoře směrodatnější. Co si budeme povídat, sex do manželství patří....
Tuhle věc by si měl každý zpovědět sám před sebou a věřící před bohem, a každý ať si přijde sám, co je podle něj lepší, protože vždycky budou dva nerozlučitelné tábory pro a proti....mimochodem, i někteří pokrokovější kněží jsou proti PPL..... 😉

mracik
20. sep 2006

jastinna
A fakt se na to jako spoléháte?
ja sa na ňu spolieham zatiaľ asi sedem rokov, zatiaľ nesklamala

morálně je to na stejném principu jako kondom
tak to asi ťažko, možno tak technicky je to podobné, ale nie morálne...

ale každý doktor potvrdí, že je to krajně nespolehlivá metoda,
no, ja som tiež lekárka a ja ti to nepotvrdím, poznám aj manželov-lekárov, ktorí o tom prednášajú

Zrovna způsob antikoncepce si myslím boha nezajímá, ale způsob života
však antikoncepcia je súčasť spôsobu života
a ak ma Boh urobil plodnou, prečo sa robiť neplodnou, cyklickosť menštruačného cyklu považujem za dôkaz, že boh nechcel sex len na plodenie detí, veď inak by som mohla otehotnieť vždy... 😀

Co si budeme povídat, sex do manželství patří....
Tak to je jasné, myslíš, že ľudia používajúci PPR sa spolu nemilujú, by si sa čudovala ako často

vždycky budou dva nerozlučitelné tábory pro a proti
tak to máš pravdu, tak je to vo všetkom, dúfam, že tí naši budú pribúdať, pre zdravie budúcej populácie... 😀

i někteří pokrokovější kněží jsou proti PPL.....
hmm a čím sú podľa teba pokrokovejší?

Uf, tak to je dlhý text, asi musím ísť spať... 😀 😀 😀

emjee
22. apr 2007

andra1 • 22. apr 2007 o 13:04
Ahojte dievcata, som tu prvy krat, pretoze ma zaujimaju vase nazory na metody prirodzeneho planovania rodicovstva, ktore z nich su najspolahlivejsie a ine vyhody a nevyhody.. Idem sa totiz vydavat za 2 mesiace a nebrala som ziadnu antikoncepciu pretoze som to nepotrebovala z dovodu ziadneho pohlavneho styku. Boli sme na nauke a tam nas informovali o tychto metodach a aj preto o tom zacinam vazne uvazovat. Myslite si ze neotehotniem ked budem postupovat podla tychto metod? Poradte mi co mam robit, na koho sa obratit lebo som v tom uplny novacik. Dakujem velmi pekne.

leticia • snž • 22. apr 2007 o 14:10
my sme mali svadbu pred 10 mesiacmi a tiez sme na tom boli rovnako ako ty... a rozhodli sme sa, ze budeme nase deticky prirodzene planovat a doteraz sa nam to dari. Pouzivame symtotermalnu metodu, je to celkom zaujimave aj preto, ze zena si celkom dobre spozna svoje telo. Viem, ze s tym mnohi nesuhlasia, ale my sme sa takto rozhodli. 🙂

leticia • snž • 22. apr 2007 o 14:11
inak viac o tejto symptotermalnej metode si pozri na stranke www.lpp.sk

hviezda
11. jún 2007

trosku ozivim temu vlastnou skusenost:
my sme 1,5 roka cakali s babetkom.. (mozte si pozriet moje prispevky z prvych stran .) )hned po svadbe sme nechceli otehotniet. a ani sme neotehotneli.
pouzivali sme len billingsovu ovulacnu metodu (par info najdete pod www.billings.sk )
a je na nu spolah.. samozrejme, pokial dodrzuju obaja manzelia pravidla..
tato metoda je jednoducha a spolahliva. (nemam pravidelny cyklus, som casto v strese- z roboty, atd....). je dobre, ak niekto, kto sa o to zaujima, moze ist na nejaku prednasku (v BA byva raz do mesiaca zadarmo), alebo si kupit k tejto metode knihu.. po tom 1,5 sme si povedali, ze bolo by fajn, keby sme babetko mali- a ten hore, nam ho chytro pozehnal - ale aj vdaka metode, lebo sme vedeli, kedy sme plodny.. tolko z mojej skusenosti 🙂 tak drzim palce vsetkym, kto ju chce vyskusat - ci uz kvoli oddialeniu tehotenstva, ale priblizeniu .)

monchou
17. sep 2008

Ahojte, som cerstva novomanzelka a my sme tiez doteraz nesexikovali, lebo sme cakali na den D, takze antikoncepcia=0. Tiez som za prirodzene planovane rodicovstvo, ale billingsova metoda sa mi zda tak narocna na cas. Ako je to naozaj? Navyse sa tam tusim na zaciatku predpoklada ze nemozno sexovat, kym sa clovek do toho nedostane. Chudak ten moj by asi zahynul, keby som mu to oznamila... Pomoc!

andelka
17. sep 2008

monchou: Já bych to tak černě neviděla. Pokud jste byli doteď zvyklí abstinovat, tak pravidelná abstinence snad nebude tak velká oběť. Nejsem si jistá ale, jestli obě míníme stejnou metodu, protože přirozené plánování rodičovství je metoda symptotermální a ne Bilingsova. Z mé zkušenosti složitá není. S abstinencí na počátku cyklu se to má tak, že opravdu do 12 naměřeného cyklu se počítá za neplodné jen 5 prvních dnů. Ovšem záleží na každém, jak moc odpovědně a přesně to bude dodržovat. Já třeba, jakmile jsem zjistila, že mám opožděnou ovulaci, a to jsem pochopila během 4 cyklů, jsem posunula pro nás snesitelnou hranici na 10 den cyklu za kontroly hlenovým příznakem samozřejmě. Zatím mám odměřeno 8 cyklů a ovulku jsem měla mezi 17-21 dnem.
Mimochodem, nevím, proč by měl zahynout. Přežil to do svatby, tak kvůli tvému zdraví a vůbec všemu dobrému, co metoda přináší, snad bez sexu pár dní vydrží ne? Myslím, že pokud se pro tuto metodu rozhodnete, jako pro vás tu pravou, tak byste měli vědět do čeho jdete a chtít to oba dodržovat, pokud máte důvody nemít zatím dítě. Jinak se spolehněte na metodu sice nedoporučovanou, ale nezakázanou (krém, kondom)

monchou
17. sep 2008

Ja som myslela na Billingsovu metodu, lebo ta je tiez prirodzena. Symtotermalnu nepoznam. Pravidelna abstinencia nebude problem, ked uz budeme zabehnuti, ale teraz ide o to, ze som citala, ze ked sa zacina praktizovat Billingsova, prvy mesiac sa nema mat pohlavny styk. Takze keby som s nou zacala hned teraz, po svadbe, ked sa tesime na prve sexovanie, asi by bolo normalne, kebyze teraz manzelovi oznamim, ze vies, este mesiac si pockajme, ze by bol sklamany.

vika34
17. sep 2008

vysvetlila by si mi v skratke o čo ide v Billingovej metode?dik

monchou
17. sep 2008

Ja sa prave tiez len informujem a studujem stranky, takze v skratke na billings.sk som nasa toto: "Billingsova ovulačná metóda je založená na zistení plodného a neplodného obdobia v menštruačnom
cykle ženy a ponúka pravidlá, pomocou ktorých možno buď dosiahnuť, alebo sa vyhnúť počatiu
dieťatka." V praxi sa sleduje menstruacny cyklus, intenzita krvacania, hlieny, ich typ, zafarbenie... vsetko sa zaznacuje do tabuliek a podla toho sa cistuju plodne a neplodne dni. Aj ja by som rada nasla cloveka, ktory by mi tuto, alebo aj hocijaku inu, prirodzenu metodu priblizil.

vika34
17. sep 2008

ja som asi skorší ročník narodenia ako ty,lebo ked ja som začínala s počatím tak to riešilo meranie bazálnej teploty ,ale ja som to využívalanie proti počatiu ,ale práve naopak.Môžem sa opítať koľko máš rokov?Iba zo zaujímavosti

monchou
17. sep 2008

Mam 27, cize nie som az taka mlada. Ono by to nevadilo, keby sa pritrafilo babulko, ale kedze si manzel prave hlada pracu, nechceme aby malo uz v brusku cezo mna stresy, ze co bude a tak. Ale akonahle sa tato vec vyriesi, na babene zacneme pracovat a dufam, ze to bude coskoro🙂

vika34
17. sep 2008

len ma zarazilo,že píšeš,že si ešte nepotrebovala antikoncepciu,a preto ked ešte iba začínate tak by možno ani nebolo dobré mať hned bábo,ale dlho s tým neotálajte 😀 ,aby si nedopadla ako ja,že o prvé som sa snažila 3 roky a o druhé bojujem už 7 ☹ držím palce

monchou
17. sep 2008

Tak aj ja drzim palce! Hlavne sa netreba vzdavat. Prave teraz jedna moja znama, ktora uz po neviem kolkych rokoch snazenia a aj pokusoch o umele oplodnenie, akosi rezignovala, psychika vypla, uz ani v nic nedufala a zrazu som im podaril celkom prirodzene otehotniet. Tak sa drzte!

zabiatkosup
19. sep 2008

Ahojte ja sa pridam..na tejto metode (meranie teploty a pozorovanie hlienu) fungujeme uz asi styri roky a zatial vychadzala, ale raz nevysla a moja odpoved znela, chut bola silnejsia ako zodpovednost a teraz mame trojrocnu kocku 😀 myslim si, ze je super lebo vy rozhodujete kedy mozete a kedy nie... 😀 aj ked najvacsia chut je prave pocas plodnych dni, skuste si to opozorovat. Hlavne moje telo mi ukazuje svojimi priznakmi, ze co a ako, a nemusim pritom do seba tlacit ziadnu pilulku,...

andelka
19. sep 2008

Pokud já vím, tak Bilingsova metoda je založená na sledování hlenu. Symptotermální (STM) je modernější, Bilingsova je už zastaralá a ne tak bezpečná. Díky STM lze určit neplodné období už v prvním sledovaném cyklu, protože se sleduje bazální teplota a lze tak bezpečně určit ovulaci, no a třetí den po ní začíná neplodné období. Více o měření bazální teploty se dozvíš na www.merenibt.xf.xz nebo na www.cenap.cz nebo na rodina.cz. Je velmi dobrá, není těžká a díky tomu, že sleduje několik příznaků je spolehlivější. Já ji zatím používám 9 měsíců, ale znám holky, co ji používají 3 roky i 10 let. Tak to prostuduj a kdyby něco ptej se.
jinak podobné téma je i na beremese.cz v sekci Krása, musíš pohledat.

andelka
19. sep 2008

Tady jsme tuhle metodu probraly fakt důsledně: www.beremese.cz/forum/show.php?vThreadID=61043&...

majkamrugi
8. dec 2011

Ahojte kočky...prišiel advent, a s manželom sme si dali záväzok, že si naštudujeme stm...myslím, že táto je najnovšia, však? Odznelo tu veľa príspevkov, všetky som ich prečítala a verím, že je tu aj nejaká lekárka, alebo osoba, ktorá mi bude vedieť odpovedať. Mám 24 rokov a v postieľke mi spinká 4 mesačné nádherné dievčatko. Takto pred rokom sme sa ešte so snúbencom dozvedeli túto NOVINKU. Najzaujímavejšie na tom bolo, že nedošlo k pohlavnému styku, aj keď k erekcii došlo...Teraz je to už asi jedno, aj keď sme boli prekvapení, že sa také niečo môže stať. Chcem sa spýtať, či sa dá robiť táto metóda aj keď kojím a ešte nemám cyklus....CHceme sa správať zodpovedne a nechcem brať ani tabletky ani neplánujeme do jednoizbového bytíku ďalší prírastok, kym manžel nedoštuduje a nebudeme mať vlastné bývanie. Prepáčte, ak to pôsobí ako vyliate mojho srdiecka 🙂 Nie je to tak, sme šťastní, ale treba aj rozumne k tomu pristupovať. Nechcem zase zažívať, že sa ma každý lekár spýta, či si to chcem nechať, alebo po šestonedelí mi chce predpísať antikoncepciu, lebo táto metóda je v našom prípade nespoľahlivá....tak čo robiť? 😕

frick
8. dec 2011

@majkamrugi Ja síce nie som lekár ale čo to o tejto metode viem a absolvovali sme s manželom vtedy ešte snúbencom všetky prednášky ohľadom metody PPR.Viem ti odpovedať len na to či sa dá táto metoda využívať keď ešte nemáš ciklus a dojčíš. Nie nedá.Aj keď je pravda že LPP tvrdí že dojčenie je prirodzená antikoncepcia je to len v tom prípade ak dodržiavaš isté pravidlá:dieťa nesmie mať cumel ani fľašu a musí byť výhradne závislé od prsníka -kedy si zapýta vtedy mu dáš a neviem ešte je tam viac tých pravidiel.Som momentálne v rovnakej situácii akutát už nekojím a cyklus sa mi vracia ale kým bude pravidelný tiež musím byť v strehu.Ak sa chcete naozaj riadiť stm.odporučila by som ti naštudovať si aj Bilingsovu metotu(neviem ako sa to píše) Ja ti poviem zo svojej skúsenosti.Keď sme sa s manželom vzali riadili sme sa týmito metodami a darilo sa nám to.Prvého syna sme malo na prvý šup vedeli sme presný deň kedy môžem otehotnieť a aj tak bolo.Druhého sme si naplánovali až po 6 rokoch a tak sa aj podarilo takže celý čas sme sa takto riadili.Ale naozaj ti odporúčam si naštudovať všetko lebo mne sa nezdala 100ˇ% spoľahlivá len jedna metoda ale všetky 3 naraz.tj.podla teploty aj krčku maternice a aj hlienu.Keď si to naštuduješ budeš vedieť o čom točím 🙂 A ešte veľmi dobre je to vysvetlené v knihe Metoda prirodzeného plánovania rodičovstva-ja ju mám ešte v češtine ale myslím že je už aj v slovenčine.Neviem či som ti poradila ale asi ani nie len som ti chcela povedať svoje skúsenosti.Nech sa ti darí zistiť čo potrebuješ 🙂

andelka
9. dec 2011

@majkamrugi no, popravdě, já nevěřím sama sobě natolik, abych dokázala jistě určit, kdy jsou v době kojení neplodné dny. Mám to nastudované z knížky od Predáčových Stručná učebnice STM, je tam kapitola o sledování v době kojení, ale prostě pro mě to bylo příliš složité (před početím syna jsme STM používali bez problémů spolehlivě rok a půl, takže se dost znám a STM ovládám). Nakonec to život zařídil místo nás, kvůli manželovým psychickým problémům po porodu jsme spolu rok nespali a celou tu dobu jsem ani MS neměla. Po 10.měs. se frekvence kojení dost snížila a 11měsíců po porodu přišla první MS. Tou dobou už jsem se poněkud sledovala, čípek a hlen, takže mě příchod MS nezaskočil. Poznala jsem, že se něco děje, ale ovulaci bych nepoznala ani omylem. Rok po porodu se manželský život vrátil do starých kolejí, ale to už jsem cyklus měla, takže jsem normálně už i měřila a ještě 2cykly potom jsme se otěhotnění vyhýbali. Pak jsme se rozhodli, že by další mimi bylo fajn, takže čtvrtá MS už nepřišla.
Doufám, že podobná komplikace po druhém porodu už nebude a budeme spolu žít normálně, kojit chci zase aspoň rok, na to, že první ovulaci poznám se spoléhat nemůžu, takže dokud se cyklus neobnoví, budeme muset antikoncepci vyřešit jinak (pravděpodobně kondom nebo pesar, HA nechci). Další mimi už bychom si dovolit nemohli. Až MS zas přijde, tak se k STM zase samozřejmě vrátíme.

juranka
10. okt 2012

@frick ahoj, ja neviem ci by si mohla pomoct ale potrebujem poradit ohladne hlienovej metody. keby si mohla tak sa mi ozvy, dakujem 🙂

duratlicka
6. mar 2014

Podla Biblie ma mat clovek len tolko deti,o kolko sa vie realne postarat.Druha strana mince je,ze Boh povazuje nenarodene dieta za plnohodnotneho cloveka uz od pocatia,preto akakolvek antikoncepcia,ktora sposobuje smrt oplodneneho vajicka je pre skutocneho krestana neprijatelna.Moze len zabranit tomu,aby sa vajicko so spermiou stretli.
Sledovanie krcku maternice a hlienu sa mi zdalo prakticke,pretoze mam velmi dlhe cykly a nikdy netusim,kedy pride ms.Vdaka tejto metode to viem 1-2 dni pred ms.
Kazda zena by mala poznat,ako funguje jej telo,dodava nam to sebadoveru a sebauctu.
A je tiez fajn vediet na den presne,kedy som otehu a nie ako niektore zeny,ze nevedia ani mesiac,nieto este den😀

moonniikkaa
24. mar 2014

Je aj skupina s týmto cieľom? Ďakujem

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre