Snažíme sa niekoľko mesiacov a stále sa nedarí

bibi24
30. júl 2009

Ahojte baby,

tak v prvom rade dufam, ze mi temu neuzamknu. 🙂 A o co presne ide? Hladam podobne baby, spolusnazitelky, ktore sa snazia otehotniet, no zatial sa im nedari a su na tom podobne ako ja. My sa snazime uz 4. mesiac a zatial sa nepodarilo. Na prvy pohlad vyzera vsetko v poriadku, mam pravidelnu menstruaciu, s primeranou dlzkou trvania, podla vsetkeho aj ovulaciu, pravidelna prehliadka na sono dopadla tiez bez problemov, snazime sa v plodne dni a nic. Lekara zatial neriesim, zda sa mi to skoro.
Ste tu nejake podobne baby, ktore sa snazite dlhsie a nedari sa, aj ked pravdepodobne ste zdrave? Ak ano, ozvite sa, mozeme pisat, vymienat si skusenosti a pod. 🙂

aduliak
28. sep 2009

Dobre ranko zienky....ako ste vikendovali? ja paradne, sobotu som umyvala okna, lebo sme robili fasadu tyzden predtym, potom sme sli na dalsi jarmok a v nedelu lahsia turistika.... 🙂
rano som namerala 36,5, ale neviem, ci to mozem brat do uvahy, lebo som bola v noci na vecku....co myslite? 😒

nina88
28. sep 2009

Dobré ránko... Tak ja som si dala od merania pokoj cez víkend a dnes ma prekvapila teplota: http://www.fertilityfriend.com/home/299ad1
Nechápem... Čo to je?!

nina88
28. sep 2009

Ahoj Adi, no a kedy v noci si bola na wc? Dlho pred meraním??

katka.he
28. sep 2009

dobre rano vsetkym... ahoj aduliak..aj ja som v sobotu upratovala a umyvala okna... teplotu som prestala merat a kupila som si taky ovulacny test..je to taky mini mikroskop, ktory ti vysetruje sliny a potom podla slin mozes vidiet ci mas plodne alebo neplodne dni....( za vyskusanie nic nedam)....my sme sa laskovali cely vikend ..lebo to tak prave vychadzalo....a dufam ze nam to tento krat vyjde, pretoze ak nie tak ma posle Dr. na laparoskopiu..a tej sa troska bojim kedze sa bojim narkozy☹

aduliak
28. sep 2009

Ahoj Nina....ten tvoj pokles mohlo byt uhniezdovanie, nie? 😉
no...na vecku som bola okolo 3 a merala som o 6..... tak neviem.... 😠

aduliak
28. sep 2009

Ahoj Kati....o tom mikroskope som citala, ale citala som aj o tom, ze ked to skusala jedna babenka na manzelovych slinach, tak mal plodne dni 😀 ale som zvedava, daj vediet, ci to funguje 🙂
Kati a neponukli ti to HSG vysetrenie, aby si nemusela narkozu?

katka.he
28. sep 2009

🙂) takze aj manzel mal plodne dni???😀D o tom som nepocula... co je to HSG vysetrenie? neponukol mi ho nikto...minuly tyzden som bola na preventivnej prehliadke na gynde... robila mi znova sono+vys. so sondou..+ stery... na vysledky sterov cakam a ostatne mam vraj v poriadku... ale toto vysetrenie mi neponukli

nina88
28. sep 2009

Adi ja osobne by som tú teplotu zapísala... Ale uvidíš čo povie Kvetka... 🙂
Ahoj Kati... No bude ako má byť, ale ver, že sa tvoje telo zlaklo narkózy a bude robiť všetko preto, aby sa jej vyhlo... 😉

puska16
28. sep 2009

ahojte, aj ja sa rada dozviem co to je HSG vysetrenie, tiez mam strach z narkozy...cize uvitam vsetky mozne techniky len nie narkozu... 😝

aduliak
28. sep 2009

to je tiez vysetrenie priechodnosti vajcovodov, ale bez narkozy, pustia ti zdola nejaku kontrastnu latku a sleduju, ako postupuje cez vajcovody....ze to boli, ale trva to len chvilocku a nemusia ta uspavat...pri laparoskopii je zase vyhoda, ze ak tam aj nieco najdu, tak to hned aj opravia....pri HSG musis dodatocne na laparo ak tam nieco najdu.....ale ak je vsetko ok, nemusia ta operovat.....

katka.he
28. sep 2009

no ahoj ninka... prave som si poriadne prestudovala co ta laparoskopia vsetko obnasa.... no poviem ti niekto to berie v pohode ine nie..neviem ..ja mam az panicky strach z narkozy.... neviem mozno nakoniec poviem ze to nebolo nic strasne ale naozaj mi je neprijemne uz len pri pomysleni ze by som si mala lahnut na operacku a byt v narkoze....

katka.he
28. sep 2009

adi...tak ano uz som pochopila...aj toto mi vravela Dr. ..ale mne vravela ze mi budu robit v celkovej narkoze laparoskopiu a potom cez posvu mi tam striekackou nastriekaju nejaku kontrastnu latku a vysetria tu priechodnost....ale mne nevravela ze mi to budu robit bez narkozy

aduliak
28. sep 2009

Kati, neboj sa....nie je to take strasne, moja sesternica mala endometriozu, tak jej to robili a prezila v pohode a tiez sa bala jak slak.....moja kolegyna na to ide za mesiac....
a moznoze sa vam tento vikend zadarilo, co ty vies 😀

puska16
28. sep 2009

aha, tak mozno predsa by bola lepsia ta laparka...och myslim ze jedna narkoza nemoze predsa tak ublizit...hadam to zvladnem...no porozpravam sa este s mojoj dokt. a pak uvidime dik moc aduliak

nina88
28. sep 2009

Kati to sme na tom rovnako... AJ ja mám paniku z narkózy... Našťastie mi teraz žiadna nehrozí... Bola som v narkóze raz, odvtedy sa bojím... 😒

blackrose
28. sep 2009

ahojte 🙂 tak ja som 11 DC...
ninka, ked si nemerala cez vikend, tazko povedat ci to je len jednodnovy - implementacny pokles.. uvidis zajtra, ci ti teplotka zase vyskoci hore...
...no ale si krasny 7 DC 😵 takze mohlo sa stat 😀
katka, je tiez mam strach z narkozy... ked som isla na vyber mandli, tak kvoli strachu z narkozy som isla len do lokalky... vacsinou to robia opacne, pred strachom z vyberu mandli idu do narkozy 😀

aduliak
28. sep 2009

mozno toto pomoze:

Zisťovanie priechodnosti vajcovodov

Priechodnosť vajcovodov sa dá zistiť hysterosalpingografiou (HSG) alebo laparoskopicky.

Laparoskopia ako diagnostická metóda sa zvykne robiť približne po roku neúspešného snaženia o otehotnenie. Robí sa v celkovej anestéze (pacientka spí). Je to vlastne malá operácia. Pri nej je potrebné interné a anesteziologické predoperačné vyšetrenie.

Laparoskopia je operačná metóda, pri ktorej sa do brušnej dutiny zavedie kamera s optikou - laparoskop a na monitore sa pozoruje prípadná prítomnosť chorobných procesov. Laparoskopom sa vyšetruje brušná dutina, maternica, vajíčkovody a vaječníky.

Tesne pod pupkom sa urobí asi 1 cm rez, cezeň sa nafúkne brucho CO2 a potom sa zavedie kamera - dlhý dutý optický nástroj (laparoskop), ktorého súčasťou je osvetlenie a rezné prístroje. Cez kameru na monitore vidieť maternicu, vajíčkovody a vaječníky. Veľmi dobre a presne sa ňou dajú vidieť zrasty a aj zistiť priechodnosť vajíčkovodov - cez materničný krčok sa podá kontrastná látka a sleduje sa, či cez vajíčkovody vyteká látka do brušnej dutiny – malej panvy.

Výhodou laparoskopie je to, že sa môže pri nej ihneď reagovať na prípadné prekážky v priechodnosti vajíkovodov, napr. na zrasty.

Po skončení operácie sa z brucha vyfúkne CO2 a rez sa zašije. Nie je to dlhý výkon a pacientka po nekomplikovanom priebehu môže ísť domov už na druhý deň po operácii.

RTG vyšetrením ženských vnútorných pohlavných orgánov (hysterosalpingografia / HSG / hysteroskopia) sa tiež dá zistiť priechodnosť vajíčkovodov alebo zrasty. RTG metóda sa používa ako metóda prvej voľby hlavne preto, že sa dá spraviť bez hospitalizácie pacientky, je bez uspania a nie je pri nej riziko operačných komplikácií.

HSG sa má robiť tesne po skončení menštruácie a nie sú pred ňou potrebné žiadne vyšetrenia. Pacientke sa však zvykne podať pol hodinu pred vyšetrením injekčne do svalu nejaký liek proti bolesti (Dolsin, Tramal a pod.;...).

Pri tomto vyšetrení pacientka leží na röntgenologickom stole s pokrčenými nohami v kolenách.

Vydezinfikujú sa vonkajšie rodidlá a pošva, zavedú sa vyšetrovacie páky, nastaví sa materničný krčok (cervix). Zachytí sa a do krčkového kanála sa zavedie prístroj, cez ktorý sa podáva kontrastná látka (látka na zviditeľnenie orgánu ).

Najprv sa podá 5 ml kontrastnej látky a urobí sa prvá RTG snímka. Na nej sa zobrazí materničný krčok a dutina maternice. Na tejto snímke lekár hodnotí hlavne pomer dĺžky krčka ku telu maternice a pravidelnosť dutiny maternice.

Po spravení prvej snímky lekár podá 3 ml kontrastnej látky a spraví sa druhá snímka. Na nej sa zobrazia obojstranne vajíčkovody, cez ktoré látka začína prechádzať do brušnej dutiny.

Po tejto snímke lekár podá posledné 2 ml kontrastnej látky a spraví sa tretia snímka. Na tejto snímke sa pozoruje prienik kontrastnej látky do dutiny brušnej – v prípade, že vajíčkovody sú priechodné. Ak nie, tak sa látka hromadí vo vajíčkovode a do dutiny nepreniká.

Celé vyšetrenie trvá do 10 minút a pokiaľ sa podá spomínaná injekcia proti bolesti (alebo tabletky či čípky proti bolesti do konečníka), tak vyšetrenie nie je nepríjemné a bolestivé. Bolesti pri tomto vyšetrení vznikajú vyplnením dutiny maternice kontrastnou látkou a jej prienikom do brušnej dutiny.

Pokiaľ sa RTG vyšetrením zistí zlý alebo podozrivý nález, pristúpi sa k laparoskopii. Pokiaľ je však RTG nález v norme, nie je dôvod organizmus pacientky zaťažovať operáciou a celkovou anestézou. RTG metóda sa preto používa ako vyšetrenie skôr, ako sa pristúpi k laparoskopii.

HSG sa robí v každej nemocnici, kde je k dispozícii röntgenologické oddelenie, laparoskopia na každom gynekologicko-pôrodníckom oddelení.

Laparoskopia aj hysteroskopia sú výkony plne hradené poisťovňou.

Ak sa počas laparoskopie zistí nepriechodnosť vajíčkovodov, je možné túto chybu odstrániť počas tej istej operácie.
Ak sa nepriechodnosť vajíčkovodov zistí počas hysteroskopie, potom je nutné absolvovať laparoskopickú operáciu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva v celkovej anestéze. Jej princíp spočíva v zavedení viacerých tzv. troakárov, dutých valčekov do brušnej dutiny. Cez jeden z nich sa zavedie do príslušnej telesnej dutiny zdroj svetla a mikrokamera, ktorá sníma celý proces v brušnej dutine odohráva. Chirurg pomocou kontrolnej televíznej obrazovky operuje dlhými a jemnými nástrojmi, nedotýka sa teda priamo rukami operovaného orgánu, ako pri klasických operáciách.

V diagnostike sa laparoskopia využíva napr.:
pri bolestiach v podbrušku
bolestiach pri pohlavnom styku
pri endometrióze
pri neplodnosti atď.

Laparoskopiou sa dajú vykonať aj malé operačné zákroky, napr. odstránenie zrastov, liečba mimomaternicovej tehotnosti, vykonanie sterilizácie, operácie na vaječníkoch a vajíčkovodoch, odstránenie myómov, odstránenie maternice, operácie pre inkontinenciu moču, závesné operácie pri zostupe genitálu, ...

katka.he
28. sep 2009

viem.. aduliak... len ako vravim je mi tak neprijemne ked na to pomyslim a uz ani neviem ci sa viac bojim samotnej laparoskopie alebo ako dopadnu vysledky z laparky...
...ale na druhej strane strasne verim ze sa to tento vikend zadarilo 😀

aduliak
28. sep 2009

Kati...treba verit!!! 🙂

puska16
28. sep 2009

Tak to bolo velmi poucne 🙂 tak teraz dalsia otazocka, dala si niektora spravit to HSG??? bolelo to?? lebo kedze ako tam pisu dostanes injekciu alebo tabletky na bolest tak by to nemalo boliet...hm???

katka.he
28. sep 2009

ach zienky...zeny musia vydrzat porod, vselijake bolesti..aj kazdy mesiac a vselico ine... no neviem akoby toto vsetko prezivali chlapi 😀

katka.he
28. sep 2009

puska..vraj je to len neprijemne....

puska16
28. sep 2009

Kati, jedno je najdolezitejsie, aspon budes vediet na com si...lebo ta neistota je fakt neskutocna, poznam to podla seba, tiez neviem nacom som, takze na laparku by som isla najradsej ihned 😉

aduliak
28. sep 2009

ja som pocula,ze to boli fakt maximalne 3 minuty.....

puska16
28. sep 2009

hm...tak to sa da prezit...ved porod bude horsi, ale ten vysledok bude stat zato!!!

katka.he
28. sep 2009

puska a kolko sa uz snazite?..prepac necitala som stranky pred tym, takze neviem ci si uz nieco pisala o sebe.

nina88
28. sep 2009

Kati, keby to bolo na chlapoch, rýchlo by sme vymreli, tomu ver.... 😀 Dobre je to zariadené.... 😉
Ahoj Black... No som zvedavá na zajtra... AK nestúpne, je jasné, že sa nepodarilo... ☹ Ale nejdem robiť unáhlené závery, zatial verím... Inak mám ,,mokro,, v gaťkách, to tiež môže niečo znamenať??

puska16
28. sep 2009

jasne pohoda...snazime sa uz 15mesiacov s tymto...

katka.he
28. sep 2009

😀 😀 😀 jajaj baby..ale my toto vsetko zvladneme a raz sa budeme tesit z nasich drahych pokladov, ktore sa budu na nas usmievat z kocikov a postielok 😅

blackrose
28. sep 2009

adu dakujem za maly clanok 🙂 ... no HSG vyzera hrozne, ale ak to trva tak kratko a vazne to neboli, tak sa to da prezit. Ale neviem co je mensie zlo: rentgen alebo narkoza 😒
ninka, mne to takto kleslo a stuplo minuly mesiac 2 krat... ale dufam, ze tebe to stupne a bude to znamenat zahniezdenie 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre