Treba absolvovať nejaké vyšetrenia pred otehotnením?

vejinka
10. dec 2007

baby mozno by ste mi vedeli pomoct..svokra ma posiela na testy na chlamidie..a macaci bacil..lenze co ja viem mne sa to zda dost divne.zjavne to bduem musiet ist za gynek..ze?

brita
10. dec 2007

Vejinka, ja mam skusenosti, tak skusim poradit. Test na chlamydie si kludne pytaj, chlamydie su nebezpecne v tom, ze uzatvaraju vajcovody, ak ich nepreliecis. Su aj nakazlive, cize ak ich mas ty, na 90 percent aj tvoj partner, takze ak budes na ne pozitivna, musi sa dat vysetrit aj manzelik, resp. partner. Antibiotika su dost silne, ale vyliecia, to sa nemusis bat. Co sa tyka macacieho abcila, to je tzv, toxoplazma gondii, cize toxoplazmoza. Kedze cely zivot zijem so psami a teraz mam aj macku, poziadala som gynekologa o testy. A kedze vie, ze som snazilka, dal mi ich urobit bez problemom. Vysledok bol, ze ja mam dokonca protilatky proti toxoplazme. Je to dolezite vysetrenie, lebo ak by si bola pozitivna a tehotna, plod ma velmi malu sancu na prezitie a bol by asi poskodeny. Na to, aby si chytila toxoplazmu, nepotrebuje mat doma vlastnu macku, tento mytus je hovadina ako delo.i Staci, ak sa babres v zahradke, kde chodia kakat dedinske macky, neumyjes si ruky dobre a mozes ju chytit. Alebo sa staci pohrabat na pieskovisku na sidlisku, aj tam mozu kakat kadejake macky a cize aj tam moze toxoplazma cihat. Kludne napis do IP, ak ta nieco k tejto teme este chces spytat, len sa nedaj strhnut panikou. Mna tu tiez kazdy otravoval, ze to kvoli macke a podobne bludy, nakoniec ja mam este aj imunitu a problem, ze nemame deti je uplne inde.

vejinka
autor
10. dec 2007

bola som na kompletnom vysetreni a nic mi nezistil..tak si myslim ze je to zbytocne

vejinka
autor
10. dec 2007

no kamoska mala macaci bacil a ja ked som bola mala rada som sa hravala z nasimi mackami na dedine..mali sme ich niekedy aj desat a dnes sa mi o mackach snivalo..lol tie moje sny:D ale ked poprosim tak by mi tie testy mohol urobit ne? lenze co ak som uz v tom? juj no bojim sa

brita
10. dec 2007

Mozno sa gynekologa spytaj, ci ti tieto vysetrenia robil. Pretoze test na toxoplazmu robia len tehotnym a inak ostatnym netehotnym na poziadanie. Test na chlamydie sa tiez nerobia standardne na preventivnej.

brita
10. dec 2007

Vejinka, pytaj si ten test, urobi ti ho bez problemov. Povedz, ze sa snazite a ze si sa ako decko hravala s mackami. Ked som mu ja povedala o tych mojich psoch, uz nebolo o com, okamzite suhlasil.

vejinka
autor
10. dec 2007

v tom pripade mi ich museli robit..teda nepamatam ze by mi krv brali..zavolam tam zajtra doobedu a spytam sa

brita
10. dec 2007

Tooxoplazma sa da iba z krvi zistit, chlamydie kultivaciou a aj z krvi.

vejinka
autor
10. dec 2007

zajtra dam vediet co mi povedala sestricka..🙂

brita
10. dec 2007

ok, drzim palceky

vejinka
autor
10. dec 2007

a ozaj aj na bereliozu sa robia taketo testy? ze ked uz bdue do mna pichat ihlu nech mi urobi na vsetko..lebo svokra sa boji..sice neviem coho ale zjavne ma nakazila

vejinka
autor
10. dec 2007

boreliozu..v rodine manzela mali nieco podobne a narodil sa poskodeny chlapcek ktory po kratkom case zomrel..a preto sa boja

mirusch
10. dec 2007

Vejinka, tak ako ti Brita napísala a ešte jedna vec je dôležitá, v DE, kde žijem to je prvá vec, čo gynekológ zisťuje - protilátky proti rubeole. Je veľmi dobré, ak ich máš, tiež sa zisťuje z krvi, ak nie, treba preočkovať a čaká sa 3 mesiace pred otehotnením.
A okrem toho začni brať kyselinu listovú, to treba pred otehotnením a aj počas tehotenstva.

vejinka
autor
10. dec 2007

dnes som si kupila calibrum baby plan..a budem uzivat pravidelne

mirusch
10. dec 2007

Dobre Vejinka. A koľko tam má kys. listovej? Malo by byť min. 400 neviemčoho. Nezabudni na tú rubeolu.

vejinka
autor
10. dec 2007

sak ja jej budem volat a budem pozadovat komplet testy..dufam ze tam vpada aj ta rubeola..ale tusim proti nej sme sa ockovali este som do zakladky chodila..neviem v karte som kukala a v tych haki baky sa neda vyznat

mirusch
10. dec 2007

Hej, Vejinka, očkovali, v 13-tich asi, ale napr. ja som už vôbec nebola imúnna, dokonca ma museli preočkovať 2x.

vejinka
autor
10. dec 2007

fiha..tak to robia zle a nekvalitne...no dobre spytam sa jej aj na t..idem uz buvat tak pekny vecer zelam a dakujem za rady🙂

vejinka
autor
11. dec 2007

no takze som volala..a vraj mi urobi len na chlamydie..a macaci macil.na nic ine nerobi a to este sa pytala aky mam na to dovod..a ja ze ked som bola mala mala som kopec maciek a svokra sa boli koli tej borelioze..ale to oni vobec nerobia

mirusch
11. dec 2007

Vejinka, to je divné, že sa ťa za prvé pýta na čo, mňa sa to nikto nepýtal, aj tak som si to platila sama, proste to chceš a hotovo. A sa veľmi čudujem kvôli rubeole, v DE ti bez toho nedovolia otehotnieť. Pýtala si sa všeobeného lekára alebo gynekologičky? Ak gyn., opýtaj sa ešte iného lekára, alebo ju donúť a zaplať si, nie je to také drahé alebo zmeň lekárku. To čo je za prístup 😕

vejinka
autor
11. dec 2007

no ona celkom kludna mi povedala ze take testy len na odporucanie gynek. a ja ze tak zajtra pridem na krv a ona ze ma toho vela..chvilku ticho a potom ze mam dost ..tak mi urobia tie testy..ale tie ostatne budem musiet ist inde

maaja
11. dec 2007

vejinka, možno mačacieho bacilu sa báť nemusíš ... ja keď som bola v 26 tt, tak sme museli mať celý mesiac v dome mačku - obyčajnú dedinskú zvonka, lebo mala zlomenú labu a musela byť v teple a kľude ... strašne som sa bála, predsa len sm bola tehu ... ale zverolekár povedal, že sa absolútne báť nemusím, že len pre istotu nech nechytám tie hovienka ... a že aj to by som musela pochytať strašne veľa tých hovienok aby to na mňa skočilo ... navyše, že to z tej mačky na človeka neskočí len tak hocikedy, ale že to je len pár krát do roka, keď je to možné ... asi takto nejako mi to ten zverolekár vysvetlil ... a našťastie som mačací bacil nemala 😀 ale bála som sa riadne 😝

vejinka
autor
11. dec 2007

ok takze vylucime ze ho mam🙂

miruskab
11. dec 2007

vejinka.....je dolezite mat testy na toxoplazmozu.....nie len preto, ze si budes ista ze nemas akutnu toxoplazmozu, ale aj pre to, ze ked budes tehu, tak ti budu robit test na toxoplazmozu.....pokial si ju v minulosti prekonala, tak budes mat protilatky.....ale lekar nevie ci su tie protilatky stare alebo nove..... preto ta moze zacat zbytocne liecit

vejinka
autor
11. dec 2007

takte testy urobit cim skor?? nestaci to ked uz bduem v tom ze?

miruskab
11. dec 2007

aby boli testy objektivne, treba ich spravit este pred tehu! 😔

vejinka
autor
11. dec 2007

takze zajtra tam pojdem a vykrutim im krky ak mi tie testy neurobia

mirusch
11. dec 2007

Vejinka, dobre chápem, že si bola len u obvodnej? Tak šup šup ku gynekológovi, ten ti to spraví bez otázok. Chlamýdie, toxoplazmózu a rubeolu. Musíš to mať pred tehu!!! Ak by ťa bolo treba preliečiť alebo preočkovať. Napr. po očkovaní treba 3 mesiace s tehu počkať.

vejinka
autor
11. dec 2007

no toto..pojdem tam..a zajtra dam vediet co bolo..juj keby som sa tak injekcii nebala..a moj muz sa boji tiez ihliel ked som mu vravela ze mozno sa bude musiet testovat aj on..zbledol na nepoznanie..🙂

mirusch
11. dec 2007

Vejinka, tak zajtra skoč ku gyn. a hlás. Takéto testy treba tam. Napíš si, čo chceš testovať. Mužíček bude musieť len keď ty niečo nebudeš mať v poriadku. A uvidíš, prežijete obaja, to nič nie je. Ja som bola za posledné 2 mesiace napichnutá toľkokrát, že už sa nebojím vôbec 😀 Držím palce.

vejinka
autor
11. dec 2007

muz to neprezije ak nebudem mat dobre vysledky..on sa mi tam zlozi

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre