Veľmi dlhé cykly. Ako vyrátam plodné dni?

zrzuska
4. okt 2006

Ahojte snazilky, tehulky a mamulky 🙂
Teraz si nie som na rychlo ista, ci sa tato tema uz preberala. Zaujimalo by ma ci mate niektora z vas dlhe cykly a aj napriek tomu ste v pohode otehotneli. Ja mavam niekedy cykly aj 46dni a moj lekar mi povedal, ze mi urcite chybaju nejake hormony (nerobil mi vsak vysetrenia) a preto nebudem moct otehotniet prirodzene ale budem musiet brat hormony. Uplne ma s tym vystrasil a zmiatol. Teraz idem k novemu doktorovi.
Skusala som si merat bazalnu teplotu tri cykly, sledujem si hlien a posledny cyklus som skusala sledovat aj krcek. Som vsak z toho jelen. Vobec si nie som ista ci mavam ovulaciu alebo nie. Mavam hlien ako bielko ale asi nejak malo. Ako vravim z tolkych informacii co o tomto mam, si vobec nie som na istom. Ovulacne testy su zevraj blbost.
Myslite si, ze v pohode otehotniem aj ked mam dlhe cykly? Mam dost nepravidelnu MZ. Ako si mam kontrolovat plodne dni? Pichanie vo vajecnikoch mam skoro cely cyklus (prave preto neviem ci je vsetko ok) raz v jednom, raz v druhom. Niekedy ma picha pol dna v jednom a druhu polku dna v druhom.
Tak ja uz neviem.

len
21. mar 2007

Martan, určitě by to s tebou měl řešit lékař (a nikoli jenom vyvolávačkou!). Takovéhle cykly nejsou OK, takže minimálně by ti měl udělat hormonální profil a celý cyklus tě sledovat, příčin může být spousta a teprve až se nějaká zjistí, může se začít řešit. 🙂 Vyvolávačka je jenom dočasné řešení na příchod MS, ale pokud není ovulace, tak ji sama o sobě nevyvolá, na to jsou jiné léky.
Možná se měření BT nevyhneš (někteří lékaři to berou jako nejsnazší ukazatel, někteří ho zase moc rádi nemají).

martan
21. mar 2007

ne neberu HA jsem vysadila v kvetnu prvni MS jsem dostala v cervenci pak nic v zari zjistenio tehotenstvi v rijnu revize MS po revizi az na konci prosince po vyvolavacce dalsi 13.2.po vyvolavacce no a pak toho 13.3. prirozene mela jsem radost ze se to srovnalo jenze to bylo jen den a pul pak nic a vcera znova. Fakt jsem z toho blazen

sicilia
21. mar 2007

Govi, meriam aj BT, ale mam to take cele rozhadzane. Vobec neviem, ci som mala ovu, ale ak by som ju mala tak prepokladam, ze medzi 14-18 DC. A my sme snazilkovali 12 DC (potom sme uz neboli spolu, manzel chodi na tyzdnovky) ☹

romi.r
21. mar 2007

mě hormonální profil udělali dnes, tak jsem zvědavá

martan
21. mar 2007

aha no me doktorka rekla ze kdyz me to bude zlobit mam si prijit pro injekci nekdy je dost protivna tak tam nechci furt litat

martan
21. mar 2007

a co je ten hormonalni profil? romi udala ti ho dr. sama od sebe nebo jsi ji o to rikala?

romi.r
21. mar 2007

ten by udělala sama od sebe,jen jsem přišla s tím že cykly mám nepravidelné a už 13tý den krvácím,

romi.r
21. mar 2007

jen odebrala krev a mrknou na hodnoty hormonu, včetně hormonu štítné žlázy. do týdne jsou výsledky

len
21. mar 2007

Martan, myslím, že přístup tvé doktorky není moc dobrý - nemůžeš ji změnit? Já jsem dost alergická na to, když se někde léčí následek, aniž by se pátralo po příčině. Pokud třeba neovuluješ, tak takovéhle cykly budeš mít pořád a když se nedostaví MS, vyvolávačkou ji uměle přivolají, ale další cyklus to bude zas a znova. Myslím, že je třeba najít příčinu těch divných cyklů a pak ji řešit, potom už by se měly srovnat cykly samy od sebe. Taky je možné, že si to příroda vyřeší sama, ale proč se na to spoléhat? Pokud se snažíš otěhotnět, bez ovulace to prostě nepůjde. Něco jiného je občasný anovulační cyklus, ale něco jiného dlouhodobé problémy, které máš ty. Obzvlášť, když možnosti řešení dneska už opravdu jsou. Možná bys mohla zkusit přeci jen měřit BT, ta by ti mohla něco napovědět i přes neochotu dr., ale pokud se ti do toho nechce, jinak než pomocí hormonálního profilu se to asi zjistit nedá 😒

Prostě ti několikrát během cyklu vezmou krev a prozkoumají, jak jsou na tom hladiny jednotlivých hormonů - v počátcích estrogen, LH a FSH (bez jejich správného množství ovulace nebude), taky prolaktin (jeho zvýšená hladina může blokovat ovulaci), ke konci progesteron (jeho zvýšená hladina signalizuje, že ovu proběhla). Jo a taky tu štítnou žlázu (tyroxin a protilátky), její špatná funkce taky může ovulaci bránit. A pokud zjistí nějaký problém, budou ho řešit přímo, nikoli až jeho následky. Pokud máš bolavý zub, taky se donekonečna můžeš ládovat práškama proti bolesti, ale určitě uznáš, že rovnou vyléčit ten zub je poněkud účinnější řešení 😉

alex21
21. mar 2007

Aoj len. vidím, ze si tu a si dobra odborníčka. Mám na teba otázočku. Tvrdí sa ze luteální fáze je rovnako dlhá. V čom je problém ak to nie je tak. Ja som ju minulý cykluc mala 16 dni a teraz ju mam 10 dni. Predtým neviem lebo som sa este tak nesledovala. Videš mi poradit.

vavka33
21. mar 2007

No mne napr.tvrdili,ze mam anovulacne cykly a pritom som mala ovulaciu na 24den pri 35dnovom cykle.Treba sa sledovat,niekedy je ta ovulacia aj par dni pred menzesom pri dlhych cykloch a niekedy dokonca tesne pred samotnym menzesom,preto vela zien ostane tehu pocas krvacania.Treba skusit sex aj v tom case-je to obcas jediny mozny cas otehotniet

len
21. mar 2007

Alex - pokud jsi si 100% jistá, že ovu proběhla v tyto dny (občas je to trochu nejasné a je možné, že proběhla o pár dní dřív či později - nemáš někde křivky k vložení? Je třeba porovnávat i jednotlivé hodnoty), tak je to opravdu dost zvláštní, takhle moc by to kolísat nemělo. Pokud by to bylo přesto takhle rozházené, zkusila bych se zeptat lékaře, nejspíš bych to ale viděla na nesprávnou interpretaci, to se občas stane i mně, a to už měřím měsíce 🙂 LF mi kolísá maximálně +- den.

lucka0122
21. mar 2007

kedy zistim podla teploty kedy mam ovulaciu

govinda
21. mar 2007

vavka, to je zaujímavé a dobré vedieť, čo píšeš 😉

alex21
21. mar 2007

len krivky nemam vlozene. Minuly mesiac som merala len od ovu a tu som mala podla urcenu podla bolesti a tiez podla odhadu lekara. Od ovu som mala 15 dní teplotu 36,8 alebo 36,9. potom klesla a na 16 den som dostala mrchu. Tento mesiac som merala teplotu a 6 dni bola rovnaka 36,4 potom 2 dni 36,3, 6 dní zasa 36,4 a potom stupla na 36,8 a zasa sa drzala 9 dní 36,8 az 36,9 a potom klesla na 36,5. Odhadujem, ze ovu bola vtedy ked teplota stupla z 36,4 na 36,8. Pokles som medzi tým nezaznamenala.

lucka0122
21. mar 2007

ked mam teplotu 37,2 tak mam ovu?poradte mozem teraz otehotniet?dakujem za odpoved

len
21. mar 2007

Lucko - zkus mrknout na stránky http://www.merenibt.xf.cz/index2.html

Alex, tak podle tvého popisu to vypadá jednoznačně... (ta druhá MS už, tuším, dorazila taky, že?). No, čistě laickým okem vidím dvě možnosti - buďto jsi v minulém cyklu měla vajíčko uhnízděné, ale neudrželo se a LF o pár dní opozdilo (pak odešlo s MS), nebo je v tomto cyklu nějaká hormonální porucha a LF je výrazně kratší. Uvidíš, jak dlouhá bude LF příště (i když ti moc a moc přeju, aby trvala až do porodu 😉 ) Normálně takové výkyvy (10-16) nebývají...

len
21. mar 2007

Lucko, zkus pročíst ty stránky, zjednodušeně:
- podle jedné teploty nepoznáš NIC, je třeba ji brát ve vztahu k ostatním
- ovulace nastává poslední den nízkých teplot před trvalým vzestupem (nemusí se projevovat žádným poklesem, jediný ukazatel je, že PO NÍ teploty stoupnou a drží se zvýšené až do MS)
- snažit se je nejvhodnější PŘED tím vzestupem, po něm už je dost pozdě

Ale jinak souhlas - snažit se pořád, průběžně, před MS, po MS, jak je chuť, neupínat se jenom k určitým dnům, obzvlášť u nepravidelných cyklů, pokud se nijak zvlášť nepozorujete, je naděje téměř pořád 🙂

alex21
21. mar 2007

len hej menzes mi dnes dorazil. Skôr si myslim, ze to bude ta druha moznost. Ze tento mesiac to je nejaka hormonalna porucha lebo mam menzes po 25 dnoch co som nikdy nemala. Najkratsi cyklus bol 32 dni a najdlhsí 54.

len
21. mar 2007

Tak snad to bude příště lepší a je to jen úlet, to se holt stává 😉 Ale nemělo by pravidelně...

romi.r
21. mar 2007

alex, já jsem taky měla ještě před 4 měsíci dlouhé cykly, přes 32 a dokonce jednou i přes 50, ale ted nějak záhadně mám MS 26 den, proto jsem se dnes končně rozhoupala a skočila za doktorkou

alex21
21. mar 2007

romir citala som teraz si tusim krvacala 13 dni. Ved uvidim aky bude dalsi mesiac. Kočky lučim sa a idem uz domov. Prajem vám krásny zvyšok večera.

romi.r
21. mar 2007

tak pa taky odcházím, jdu navštívit těhulku 🙂

govinda
21. mar 2007

krásny deň vám prajem.
Romi, nachytaj od tehulky bycilky, nech si tehulka aj ty 😉

romi.r
21. mar 2007

no, já to zatím ani moc v plánu neměla, spíš mě dnes doktorka trochu postrašila 🙂 , tak jsem se zalekla

marek
21. mar 2007

Romi ako ťa postrašila..

romi.r
21. mar 2007

no že mi nedozrávají vajíčka, tak už asi nebudeme na nic čekat

martan
21. mar 2007

Len dik moc mas fakt prehled 😉 pokusim se za ni zajit mozna pockam jeste jeden cyklus treba se to srovna kdyz uz ted prisla prirozene mozna je to nasledek te revize I kdyz 5mesicu to uz by melo byt ok ne? Ja mam spis strach ze me rekne ze je to jeste zbytecne, zvlast kdyz se mi otehotnet podarilo a jeste se nesnazime ani rok. Co si o tom myslite neni brzo resit to?

ajka23
21. mar 2007

baby, tak asi sa k vam pridam... 😒 moje cykly boli vzdy 31 dnove, na chlp, az sa nieco stalo a teraz posledne styri mam 39 dnove... 😠 😠 😠 zatial som to s doktormi neriesila, ale asi budem musiet... 🙄

len
21. mar 2007

No, po pěti měsících by to už nemělo mít vliv... A předtím jsi měla cykly pravidelné? Jestli máš pocit, že teď naposledy už to bylo OK, a nejsi nijak ve stresu, tak by určitě neuškodilo, počkat ještě jeden cyklus, třeba je příroda chytřejší než my všecky dohromady a opravdu se to srovná samo 😉 A jestli ne, tak bych to fakt začala řešit, třeba se dozvíš, že máš jenom hooodně nepravidelnou ovulaci, ale v horším případě ji třeba nemáš vůbec a potom čím dřív to zjistíte, tím líp 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre