Veľmi dlhé cykly. Ako vyrátam plodné dni?

zrzuska
4. okt 2006

Ahojte snazilky, tehulky a mamulky 🙂
Teraz si nie som na rychlo ista, ci sa tato tema uz preberala. Zaujimalo by ma ci mate niektora z vas dlhe cykly a aj napriek tomu ste v pohode otehotneli. Ja mavam niekedy cykly aj 46dni a moj lekar mi povedal, ze mi urcite chybaju nejake hormony (nerobil mi vsak vysetrenia) a preto nebudem moct otehotniet prirodzene ale budem musiet brat hormony. Uplne ma s tym vystrasil a zmiatol. Teraz idem k novemu doktorovi.
Skusala som si merat bazalnu teplotu tri cykly, sledujem si hlien a posledny cyklus som skusala sledovat aj krcek. Som vsak z toho jelen. Vobec si nie som ista ci mavam ovulaciu alebo nie. Mavam hlien ako bielko ale asi nejak malo. Ako vravim z tolkych informacii co o tomto mam, si vobec nie som na istom. Ovulacne testy su zevraj blbost.
Myslite si, ze v pohode otehotniem aj ked mam dlhe cykly? Mam dost nepravidelnu MZ. Ako si mam kontrolovat plodne dni? Pichanie vo vajecnikoch mam skoro cely cyklus (prave preto neviem ci je vsetko ok) raz v jednom, raz v druhom. Niekedy ma picha pol dna v jednom a druhu polku dna v druhom.
Tak ja uz neviem.

valhali
4. okt 2006

ahoj zrzuska. Ja mam 36.dnovy cyklus. Zatial som 2.mesiac snazilka tak neviem, ci sa da otahotniet bez problemov. Pocula som vela pripadov, ze zena mala dlhy cyklus, alebo ziadny a otehotnela v pohode, len mala ten problem, ze nevedela,ze je tehu, lebo sa musela dlho nacakat,kym jej meskalo. A ked zistila, ze je v tom,bola uz v 2.mesiaci 🙂
Zatial to neries ako problem, skusajte to najprv prirodzene a az ked sa nebude dlhsie darit, potom to ries cez hormony. Mozno sa ti podari otehotniet hned. Nerob si este tazku hlavu. Priroda vie prekvapit 😉

ivush
4. okt 2006

Baby podľa čoho vlastne viete, že kedy máte Ovu ? Robíte si tie testy, či BT alebo inak ? Pretože ja zvyknem v tom čase cítiť bolesť (raz na pravej inokedy ľavej strane), ale neviem, že tých pár hodín kedy to cítim či to práve prebieha, alebo či už náhodou nie je neskoro... 😖

valhali
4. okt 2006

ja si sledujem hmatom krcok maternice. Vtedy je makky ako papuca 😀

juliasisa
4. okt 2006

valhali 😀 😀 😀

valhali
4. okt 2006

juli 😀 odhalila si ma 😀 😀

juliasisa
4. okt 2006

😀 😀 😀 😀 😀 dobre som sa pobavila 😀 😀 😀

ivush
4. okt 2006

valhali, čiže keď je mäkkučký tak práve prebieha Ovu ? 😝

juliasisa
4. okt 2006

ivush,ale musi byt makky ako papuca 😀

valhali
4. okt 2006

ivush, presne tak. Tak mi povedala aj gynekologicka. Ked nie je ovu, tak je tvrdsi, asi ako spicka nosa 😀

valhali
4. okt 2006

juli 😀

juliasisa
4. okt 2006

jaaaaj 😀 val to je sranda,jak ta ja hned nacapam 😀

ivush
4. okt 2006

Ja tiež budem snažilkovať teraz ešte len druhý mesiac...ale gynekológ mi pri bežnej prehliadke vravel, že rok nemusím niiiič riešiť aj keby sa nedarilo...no mne sa to zdá príšerne dlho keď si to tak predstavím, že ak by to nááááhodou nešlo... 😢

valhali
4. okt 2006

ivush, ja napriklad nebudem nechavat na prirodu oplodnenie rok. Iba pol roka a pojdem k lekarke a tej poviem, ze sa znazim uz rok. Co ona vie. Ja nechcem tak dlho cakat a tajnde dufam,ze ani nebudem musiet 😒

ivush
4. okt 2006

valhali, myslím, že sa zariadim nejako podobne.....ale tiež verím, že to nebude vôbec nutné... 😉

anad
4. okt 2006

Kazdej menstruacii predchadza ovulacia, vzdy rovnaky pocet dni. Jedine co sa v cykle zeny meni je dlzka pred ovulaciou. Takze ked sa naucite rozoznavat prichod ovulacie, teda plodneho obdobia pomocou hlienu, tlepoly alebo krcka materanice, tak zistite jednak kedy je ten spravny cas 😉 a aj ci vam uz MS meska alebo nie.
Kazda zena je ina, preto je dolezite, aby sa naucila spoznavat samu seba a svoje "priznaky" 😉

zrzuska
autor
5. okt 2006

anad ja sa to ucim uz asi 5cyklov. ale citala som, ze ked sa meria bazalna teplota a aj ked sa normalne zvysi, tak ovulacia nemusi prebiehat. pisali to zeny, co si merali BT a chodili zaroven ku dr., ktory im to kontroloval, ci tam maju dominantny folikul alebo nie. tak som si prestala merat BT, ale je pravda, ze som presne podla nej vedela kedy mam cakat MZ.
kamosky mi dohovarali, ze nie je dobre ze sa az tak moc sledujem, ze si to mozem nejak potom blokovat.
baby chcem sa opytat na ten krcek maternice.
zacala som si ho kontrolovat len minuly mesiac, lebo predtym som ho volako nevedela najst 😕 ale minuly mesiac som ho konecne nasla 😅 kontrolujete si ho nejak pravidelne? ze napr. v tu istu hodinu, raz denne alebo viac krat denne? ja ked som mala pocit, ze mam ovulaciu, tak zvrchu sa mi zdal mäkky aj spredu a zo zadnej strany bol tvrdsi. tak som nevedela ci to je ono alebo nie. bol aj otvoreny. ale vzdy ked som si ho kontrolovala aj ked som nemala plodne dni, tak sa mi zdalo, ze je trosku otvoreny 😕 som bola z toho potom popletena. ci to ma byt stale trosku otvoreny a ci to potom riadne citit ked sa otvori pri ovulacii?

mracik
5. okt 2006

Ovulácia naozaj nemusí predchádzať každej MS, bývajú aj anovulačné cykly.
Čo sa týka krčku, myslím, že by sa mal kontrovať ráno, po prebudení, ale už si to presne nepamätám, skúsim ti to potom mrknúť.
Malá jamka môže byť prítomná aj keď je krčok tvrdý, keď zmekne, tak sa trochu viac pootvorí
priznám sa, žr aj ja mám s pozorovaním krčku trochu problémy
čo sa týka hlienu, ak ho máš málo, najlesšie je sledovať ho pri krčku, tzn. vyšetríš si krčok a potom skontroluješ hlien...

len
5. okt 2006

Vzhledem k tomu, že jsi tuhle diskuzi odpověděla i v česku, odpovím ti i já 😉

Jak již tu bylo zmíněno, délka cyklu není důležitá, jedinou podstatnou věcí je, zdali proběhla ovulace. Při takovéto délce cyklu bych ovulaci očekávala také posunutou, při cyklu 46 dní klidně až po 30. dni...
Ovulaci nejlépe poznáš právě měřením BT, dovolím si sem dát odkaz na diskuzi o měření z českého koníka:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Sledování krčku a hlenu je také dobrá věc, ale bohužel měkký krček není zárukou ovulace, jen signalizuje, že se ovu blíží, ale neznamená, že skutečně proběhla... I když je to samozřejmě hodně pravděpodobné 🙂 , byly tu ale i holky s téměř předpisovým krčkem a hlenem, kterým BT nestoupla a doktor následně na ultrazvuku potvrdil, že skutečně měly anovulační cyklus ☹ Taky se krček během cyklu dokáže zkrátit i víckrát, i když ovulace proběhne jen jednou (vlastní zkušenost).

Jinak na tom mém odkazu jsou hned na první stránce odkazy na několik opravdu výborných článků právě o sledování BT, hlenu a krčku, troufnu si říct, že jsou plně vyčerpávající 🙂

Nicméně závěrem - opravdu se není čeho bát, je-li ovulační cyklus, jeho délka nemá na otěhotnění žádný vliv, snad jen to, že budeš mít za rok méně pokusů 😉

zrzuska
autor
5. okt 2006

ahoj len. akurat pred chvilkou som si citala cesky modrykonik. som tu nova a chvilu mi trvalo kym som prisla na to, ze je cesky a slovensky 😅 ja som si myslela, ze je jeden a pisu tu aj slovenky aj cesky. ale v pohode.
stranku ktoru si uviedla vo svojej teme hned na zaciatku velmi dobre poznam. je naozaj vynikajuca. len ked nemam v niecom jasno, je fajn ked sa mam koho opytat a vysvetli mi to polopate. 😀
si zlata, ze si mi napisala. ja som mala takeho dr, ze ked som prisla trebars na 40den cyklu, ze este nemem MZ tak mi hned predpisoval HAK aj ked som ju uz brat nechcela a povedal mi, ze ked ju nechcem musim brat hormony. Kedze som mlada, tak chcem aby sa mi vsetko upravilo prirodzenou cestou na co mi on povedal, ze sa mi to neupravi ale naopak este zhorsi.
preto som sa zacala zaujimat o BT, hlien, krcok. chcem zistit ci ovulujem, aj preto ze by som uz velmi chcela babo. zatial ho nerobime ale ani sa nejak nechranime (prerusovanu suloz nepovazujem za ochranu) 🙂
takze si myslis, ze BT mi takmer s istotou potvrdi ovulaciu? asi by bolo dobre popri tom sledovat aj hlien aj krcok, vsak?

len
5. okt 2006

Koník je sice zvlášť český a zvlášť slovenský, ale je možné při zakládání tématu zakliknout (což jsi asi udělala), aby se téma objevilo na obou, takže i když ty jsi registrovaná na SK a já na CZ, můžeme se bavit v jednom tématu 🙂 Pokud bys chtěla přispět do tématu na české verzi (třeba právě téma o sledování BT, ale možná ho máte podobné i na SK), stačí se nalogovat, přezdívka i heslo platí na obou stránkách stejné 🙂

BT opravdu určí ovulaci hodně spolehlivě, pokud teplota dlouhodobě stoupne, nejsi-li nemocná, zvyšuje ji právě progesteron, který produkuje žluté tělísko, což je pozůstatek po folikulu, ve kterém bylo uvolněné vajíčko, takže zvýšená teplota potvrdí, že ovu skutečně proběhla. Na druhou stranu hlen a krček dokážou předpovídat, že se ovu blíží, což je dobré zejména při plánování dítěte 🙂 Takže pokud se tím chceš opravdu zabývat, nejvhodnější je samozřejmě sledovat všecky tři znaky, jak se doplňují a poznat, co se v tobě vlastně děje 🙂

zrzuska
autor
5. okt 2006

aj napriek tomu, ze mi dr tvrdil, ze nemam daco v poriadku (usudzoval podla dlhych cyklov zrejme) myslim, ze mi potom ovulacia prebiehala. vzdy od vtedy ako sa zodvihla, zotrvala tak az do MZ, ktora prisla vzdy na 14den. ovulaciu som nemavala v ten isty den ale tych 14dni od zodvihnutia teploty bolo vzdy dodrzanych. tak by som mala mat vsetko ok potom 😀
inak ked som si citala aku si mala ty BT, tak aj ja som mala pocas tych troch cyklov merania 36,3-36,5 a niekedy vyskocila aj na 36,6 a v tej druhej faze to boli teploty 36,7-37,2. len problem bol v tom, ze tam sa pozera tych 6dni pred zodvihnutim BT a ja som tam mala dakedy rozdiel len 0,1stC dakedy 0,2stC. ze to bol malinky skok hore s teplotou. potom neskor sa uz zodvihla na min 37stC. takze ako aj pisala jedna kocka u vas, nevedela som ktory skok teploty mam ratat, ci prvy ci druhy. ratala som vzdy ten prvy aj ked bol malinky. to ma miatlo, lebo som myslela ze po ovulacii je ten skok teploty vyrazny, nie ako u mna 😖

kaciatko81
5. okt 2006

zrzuska, mas odo mna ip

len
5. okt 2006

Jak to tak píšeš, tak u tebe ovulace dle teplot opravdu probíhá 🙂 Ten skok nemusí být vždy výrazný, mně v tomhle cyklu vylezla teplota jen o 0,1 stupně 😒 Ale právě když se k tomu sleduje ten hlen a čípek, dá se to určit celkem jednoznačně 🙂

kiki1
5. okt 2006

Ahojte snažilky!
Čítam vás už asi mesiac a rozhodla som sa napísať aj ja 🙂 Aj ja mám podobný problém. Keď nejdem na vyvolávačku, tak MS nedostanem. Zvyčajne sa to pohybuje okolo 40 dní ale čakala som už aj 54 dní.S manželom sa snažíme o mimi už od apríla a stále nič, dnes som bola u lekára a povedal mi že mi nedozrieva vajíčko ☹ , ale nemám si s tým robiť veľké starosti, dá sa to upraviť liekmi. Musím počkať do ďalšej MS, zoberie mi krv a o daľších 10 dní znovu na ultrazvuk a uvidí čo mi nasadí, už aby to bolo 😉 .
K tej teplote, merala som si asi tri mesiace a povedal,že je to blbosť, to neplatí pre každú,akurát si môžem vyvolať nejakú infekciu

mracik
5. okt 2006

Ešte, čo sa týka dlhých cyklov, bolo by vhodné u teba vyšetriť hormóny štítnej žľazy, aj tam môže byť problém.

A ak chceš ísť "prirodzenou cestou, odporúčala by som ti knihu Plodnosť, cykly, výživa, tam sú opísané podobné prípady a ich riešenia

len
5. okt 2006

No, Kiki, někomu se asi teploty neukazují příliš jednoznačně, ale většinou to fakt funguje naprosto spolehlivě. A infekci? Jakou infekci, když mám vlastní teploměr, který pravidelně omývám a dodržuju základní hygienické návyky, vyjmenuju deset způsobů, jak chytit infekci mnohem snáz 😉

len
5. okt 2006

Mracik, no, to je docela legrace, protože já mám hodně sníženou funkci ŠŽ, takže bych měla mít cykly taky dost dlouhé a teploty nízké... A realita? Teploty mám nižší, ale cykly pravidelné 22-24 dní 😒 Takže jsem asi nějaký extrémní případ 😀

kiki1
5. okt 2006

LEN,neviem čo to malo teda znamenať keď mi to povedal, asi ma chcel odradiť...
Za tie tri mesiace som nemala skoro žiadnu infekciu okrem mykózy ale myslím že tá z toho nebola

len
5. okt 2006

Nojo, někteří doktoři od toho odrazují, ale spíš kvůli stresu, tak tenhle argument beru, někoho to prostě stresuje, když se musí hlídat a pořád čekat, jestli ovu přijde nebo ne... Tak pro tyhle lidi je samozřejmě mnohem lepší se na měření vykašlat, ale ta infekce mě docela překvapila, s tímhle argumentem jsem se ještě nesetkala... Měřím třináctý cyklus a žádné zdravotní problémy jsem z toho nikdy neměla 🙂

kaciatko81
5. okt 2006

ale infekcie sa clovek zlakne skor ako stresu, tak mozno preto to povedal

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre