Začíname v lete 2010. Pridáte sa?

evitkamalicka
24. sep 2009

Ahojky,
najde sa tu niekto taky?

terka23
15. feb 2010

Ahoj holky,
potřebovala bych poradit.
Chtěli bychom se s manželem začít na jaře 2010 snažit o miminko.
V květnu mi bude 25, manželovi je 29. Takže věk už na to určitě máme 🙂
Problém je tak trochu práce. Manžel to má v pohodě, ale já jsem zaměstnaná jen na dobu určitou (právě za mateřskou) a to do ledna 2011. Zkouším si hledat nějakou novou práci, ale marně. Miminko bych už moc chtěla, ale to abych stihla porodit v ochranné lhůtě po ukončení zaměstnání (kvůli mateřské), tak trochu řešíme i neřešíme, ale manžel říká, že bychom to všechno zvládli i bez té mateřské.
Já mám z toho tak trochu strach, kolegyně v práci mě od toho tak trochu odrazují - prý bude potom těžké najít si práci s malým děckem atd. Nevím, jak se mám proti tomu ohradit...
Holky poraďte, co byste dělali vy? Mimčo bych už moc chtěla 🙂

pampeliska1
15. feb 2010

Ahoj Terko, vítej mezi námi 😉
No já jsem na tom podobně, i když v podstatě úplně jinak 😀 😀 Já to mám tak, že teď končím školu a dle mých informací kdybych porodila v té ochranné lhůtě, tak bych nárok na mateřskou měla. Taky nad tím s manželem bádáme, jestli by nebylo lepší jít do práce a něco odpracovat, abych měla mateřskou, ale nakonec tomu necháváme volný průběh 🙂 Myslím, že u tebe záleží spíš na tom, v jakém oboru pracuješ a jaká je tam možnost najít si práci (víme, jak to teď s nabídkou práce je, že jo 😖 ). Takže bych se asi rozhodovala podle toho. Jestli pak nebudeš mít problém najít práci (já budu pracovat ve zdravotnictví, takže tam se toho nebojím), tak bych do mimča šla klidně hned a jestli se vám zadaří, tak v té ochranné lhůtě budeš a mateřskou dostaneš. Slyšela jsem, že i když jdeš na mateřskou/rodičovskou dovolenou, tak i když ti ten zaměstnavatel má povinnost držet ve firmě místo, tak nemá povinnost, držet ti to místo, na kterém jsi před nástupem na mateřskou pracovala.. Takže to bych si taky rozmyslela... Toť můj názor 🙂

terka23
15. feb 2010

Pracuji jako úřednice, ale určitě bych na úřadě zůstat nechtěla. Když jsem nastupovala, tak jsem myslela, že to bude dobrý, ale každodenně se hádat s lidma - nemám na to povahu. Mám střední s maturitou - Obchodní akademii, takže nějaká administrativní pracovnice nebo něco podobného.
Každopádně moc díky za názor. Pořád o tom s manželem přemýšlíme 🙂

pavlinka777
15. feb 2010

fair: Gratuluju, ať vše probíhá v pořádku 🙂
pampeliska1 : Zas tak blízko Ikeu nemám - přes celé Brno, šalinou+busem skoro hodinku, auto totiž nemáme, ale dá se to. Koupila jsem pár věcí, vyhlídla si židli k počítači a okukovala kuchyně. 😉 Čeká nás rekonstrukce, jen zatím nevím kdy, protože není akutní, ale asi chápete že x let stará kuchyň a koupelna nic moc 😒 .
Já to furt nějak moc nechápu s tou mateřskou a rodičovskou. Chápu jak to je, když jsem zaměstnaná, ale ten kdo nemá nic odpracováno, tak jsem našla, že dostane hned po porodu rodičovský příspěvek-těch 7600 a musí mít rodičák na 4 roky. Je to tak?

pampeliska1
15. feb 2010

Pavlinka: jojo, tak nějak to je..pokud teda nestihne porodit v ochranné lhůtě (to je těch 270 dní, ale nevím, co přesně tam patří - určitě ukončení studia a asi i ukončení pracovního poměru?). Pokud to těch 270 dní porodíš, tak nárok na mateřskou máš (ta se vyplácí něco před porodem a pak ještě po porodu - celkem 28 týdnů). No a pak se rozhoduješ (pokud na to máš právo) jak dlouhý chceš rodičák - 2,3 nebo 4 roky. Ještě je ale možnost, že na rodičák půjde manžel (tzn. vybere si délku), je na něm 1 den a pak to převede na manželku. Jinak je to automatick y4 roky, jak píšeš.. Snad jsem to dobře napsala.

pavlinka777
15. feb 2010

pampeliska: Dík, mě se to teda netýká, protože pracuju už přes dva roky a výpověď mi doufám nehrozí, ale zajímalo mě to. Já bych nejradši měla tu 3letou a pak rovnou druhé 😉 , ale kdoví jak to bude, to se nedá až tak naplánovat..

aveline
15. feb 2010

terka, to co bude po skonceni rodicovskej by som teraz neriesila, lebo situacia sa moze rovnako zhorsit ako aj zlepsit. Mozno sa ekonomika o nejake tri roky aspon trochu spamata a bude to lepsie s hladanim prace potom ako teraz. A aj ked potom budes v ociach zamestnavatele potencialne problemova zamestnankyna kvoli malemu dietatu, castym chorobam a pod. teraz si v jeho ociach potencialna matka, ktora moze po par mesiacoch odist na matersku a to tiez nie je pre neho ziadna vyhra. Navyse pampeliska v prispevku o 14:49 dobre napisala, ze zamestnavatel Ti po navrate nemusi dat to iste miesto z ktoreho si odchadzala. A ak Ta tam proste nebude chciet kvoli akymkolvek okolnostiam, ktore sa v dnesnej dobe menia naozaj zo dna na den, tak Ti da v kratkom case aj tak vypoved.
Takze podla mna, si treba rozmysliet ako by ste vyzili kym Ti skonci rodicovska a pracu riesit az po jej skonceni. Prax uz mas, po skonceni rodicovskej /aj keby si mala 2-3 deti/ budes stale mlada, zamestnavatelovi asi bude jasne, ze na dalsiu matersku nepojdes, takze je mozne, ze sa Ti bude lahsie hladat /teda, ak sa nam tu kvoli krize cele nezruti 😠 ale potom to bude aj tak jedno, nie? 😎 /

aveline
15. feb 2010

terka, ja som tu uz pisala, ze aj ja som nezamestnana od januara a zatial sa mi tiez nedari najst novu pracu, takze som v horsej situacii ako Ty. Ja uz trochu ratam aj s tym, ze snazenie odsunieme o nejaky cas, lebo nie je vobec lahke vyzit z jedneho platu a nieto este v situacii, keby mame dieta. Mne by stacilo keby najdem nejaku pracu a mozem pracovat do nastupu na matersku a potom by cas ukazal, co dalej.
V dnesnej dobe si nemoze byt clovek nicim isty.

azeretka
15. feb 2010

ahoj holky: souhlasím s Vámi, 3 roky je dlouhá doba,, během které se může změnit cokoliv, takže můžeme pouze spekulovat, jaké budou podmínky na pracovním trhu. A jestli čekat ve stávající práci ? Já například vyčkávám, až mi zvýší plat a až se vyplatí prémií, aby mi stoupl základ pro výpočet mateřské, ale pokud by mě žádný postup nečekal jakože Terku asi nečeká, tak bych dala vytouženému miminku přednost.

dalila23
15. feb 2010

mozem sa pridat???

azeretka
15. feb 2010

Dalilo: jasne, ze muzes 😉

aveline
15. feb 2010

dali, jasne, vitame Ta 🙂
podaj zakladne info o sebe 😉

pampeliska1
15. feb 2010

Mate pravdu holky, člověk nikdy neví, co se během 3 let semele... Ale asi 3 moje známé si daly 2 letý rodičák, podařilo se jim v tom čase podruhé otěhotnět a na to druhé si dali 3 letý.. Rodičák se vlastně vyplácí jenom na jedno dítě, to asi víte.. Takže je třeba na prd, když si dá někdo 4 letý a pak třeba po roce a půl otěhotní..Doufám, že to nevyznělo nějak blbě.. 😉 Jasně, že v dnešní době má být člověk rád, že otěhotní, ale určitě chápete, jak jsem to myslela 🙂 No jo no, člověk musí v dnešní době hold počítat... 😒

Dalila23: jasné, přidej se 😉 Odkud jsi a kdy chcete začít se snažením? 😉

pampeliska1
15. feb 2010

Jinak mě zítra začíná semestr, tak se mi do té Ostravy po 2 měsících ani nechce...naštěstí mám ale v pohodě rozvrh (v podstatě jen úterý středy, někdy čtvrtek), tak aspoň, že tak...

Fair: tys mě ale teda překvapila 🙂 To je super, že se vám to podařilo hned 🙂

azeretka
15. feb 2010

pampelisko: 1rodicovsky prispevek na dve deti? to snad ne, to prece nejde uzivit. Ja se o to zatim nezajimala,tak info nemam, ale moc se mi to nezda, prece i clovek na socialce bere penize podle poctu deti, takze, tady by se to melo urcite taky nasobit

pampeliska1
15. feb 2010

azeret: nene, v tomto jsem si temer uplne jista, ze rodicovsky prispevek se pobira jenom na jedno (mladsi dite)...proč by všechny ty moje zname si davaly 2 lety, kdyz pocitaly s tim, ze chteji prave kvuli tomu otehotnet, aby dostaly co nejvic penez, kdyz to reknu trochu skarede.. Treba se ale pletu..docela jsi me nalomila 😀

pampeliska1
15. feb 2010

Já su z toho fakt blbá 😀 😝 Zkoušela jsem to najít na netu, ale nějak jsem nic nenašla. Našla jsem ale jeden zajímavý článek:
http://www.novinky.cz/ekonomika/finance/186328-...

pampeliska1
15. feb 2010

No nic,já se loučím, musím se jít sbalit a spat, ráno brzo vstávám..Tak papá 🙂

marcelkad
15. feb 2010

jojo, bere se jeden rodičák - je to totiž dávka pro matku pečující o dítě ne pro dítě 😠 na dítě můžeme brát přídavek na dítě. když máte dvojčata taky berete jen jeden rodičák. To je náš systém ☹ co se dá dělat.

kinsli
15. feb 2010

Ahojky holky, dnes byla zajmavá diskuze 😉 Ochraná lhůta je 180 dní, jinak myslím, že vše souhlasí 😉

azeretka: Vůbec bych se toho nebála a do miminka šla 😀 Vždyť na to máte moře času 😵
Ochranou lhůtu máš do léta 2011 a kdyby jsi otěhotněla třeba v únoru tak máš tp listopad, takže máš na
otěhotnění asi 8 měsíců 😀 Což mě příjde fakt dlouhá doba. A mateřskou bych snad ani neřešila oni teď jak to zkrouhli, tak je to stejně asi prd, takže jestli máš jít na mateřskou nebo na rodičák je asi jedno, pokud tedy nevyděláváš 30.000,- měs. pak by to bylo o něčem jiném 😀 Já měla u Kačenky mateřskou 9700,-
a teď budu ráda udruháho za 7500,- takže je to fakt jedno jestli mateřská nebo rodičák.

Jinak holky už se nám to krátí 😀 Měli by jsme začínat se snažílkováním za cca 6 dní 😵
nakonec to dopadlo tak, že pokud by nám miminko vyšlo tak by bylo opravdu započato na tom zámku na Hluboké 😵 Ovu mě vychází na 27.2. na sobotu 😀 😀
Tak nám držte palce ať je z toho malá Šteklice, nebo Šteklík 😀 😀 😀 😀 😀 😀

petulr.
15. feb 2010

😢

kinsli
15. feb 2010

Jinag gratulace těhulce 😀 😀 Doufám, že se k tobě brzy přidám 😀 😀 😀

aveline
16. feb 2010

petulr, co sa stalo?

miroslava89
16. feb 2010

ahojte mozem medzi vas??..(mozno) by sme chceli zacat opet snazilkovat koncom leta zaciatkom jesene tohto roka..vsetko zavisi od toho kedy dostanem mrchu a potom od vysledkov laparoskopie a podobne 😔

fair
16. feb 2010

Moc děkujeme za gratulace. Věřím, že nebude trvat dlouho a přidáte se 🙂

kinsli
16. feb 2010

fair: Tak za týnen jdeš na šrdíčko, že?? Tak budeme držet pěstičky 😉

kinsli
16. feb 2010

miroslava89: Koukala jsem do profilu 😢 Je mi to moc líto, přeji hodně štěstí v dalším těhu 😉
Nevím jestli povzbudím, ale kamarádka si toto prošla 7x a po 8 se jí narodila krásná zdravá holčička 😉

terka23
16. feb 2010

Jsem za mateřskou a paní má na 100% přijít, už mají dvě děti a další prý zatím nechce, i když další prodlužování na dobu určitou by mi stejně nepomohlo. Jiné místo se tu zatím neuvolňuje, takže mi nezbývá nic jiného než hledat jinde. Ale zase si říkám, že plat mám docela dobrý a kdybych stihla porodit do té ochranné lhůty, měla bych aspoň dobrou mateřskou. Než kdybych šla někam jinam a měla nižší plat.
Souhlasím s Vámi, že nemá cenu řešit co bude za 3 roky. Stejně bych asi chtěla dvě děti za sebou, takže by se ta doba ještě prodloužila 🙂
Taky jsem moc ráda, že manžel se na miminko těší, podporuje mě v tom a říká, že bychom to určitě zvládli...
Takže jsem už tak trochu rozhodlá, že bychom se už třeba v květnu, červnu začali snažit. Prášky mám asi ještě do května, takže by to bylo akorát. 🙂

swiete
16. feb 2010

Ahojte, vidim ze preberate zamestnania, ja ked som sa vratila s priatelom z Anglicka tiez som sa bala ze budem bez zamestnania....Vzdy som nadavala ze som si vybrala zlu skolu, ze zdravotna sestra nikdy nebude mat pracu s ktorou bude spokojna..No nakoniec teraz v tej krize som aj rada, lebo viem ze pracu vzdy budem mat, lebo zdravotnych sestier je aj u nas stale malo...Aj ked je to narocna praca, no ale ktora nie je a kym ma to bavi....
Ja pracujem na jednom mieste 7 mesiac, no a rada by som tam robila aspon 1 rok kym otehotniem...
hehe a holky ani ja nemam zaclony, ale byvame v podkrovnom byte u nasich, tak nikto k nam nevidi:-}}paaaa

miroslava89
16. feb 2010

kinsli dakujem 😔

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre