Ako dlho môžem odkladať povinné očkovanie?

olivka84
9. okt 2012

ahojhte maly ma stale novorodenecku zltacku teraz bude mat tri mesiace,ale je narodeny o mesiac skor, dr uz sa pytala ci chceme ockovat prevenarom alebo synflorixom takze ani neuvazuje ze by nam ockovanie posunula, chcem sa jej na to spytat, len neviem do kedy najneskor treba dat prvu davku hexa vakciny. uplne odmietnut sa bojim, ale aspom to oddialit kym bude maly starsi

liz_lemon
9. okt 2012

@olivka84 prva davka sa moze dat v 3. alebo 4. mesiaci, urcite ho nedavaj ockovat, kym nie je uplne zdravy

katy1979
9. okt 2012

Ja mam sice starsie deti ale mmr odsuvam uz skoro rok a hexu pre starsieho od leta. Ak mas ako rodic obavy povedz doktorke ze chces este pockat. Neodmietas len kvoli zdravotnemu stavu to chces odlozit. a riad si tym co citis nie tym ze na teba niekto tlaci

sorciera24
9. okt 2012

@olivka84 odmietnut sa bojis a toho, ze tvoje dieta moze mat nasledky po ockovani sa nebojis?.....zvlastne.....v kazdom pripade oddaluj pokial mozes a duplom ak je narodeny skor......cim silnejsi, tym lepsia imunita a moznost zvladnut ockvoanie lepsie, aj ked.....mohla by som o tom pisat litanie.....daj na svoj instinkt, ten neklame...v.ela zdravia!

desszi
9. okt 2012

Ja tak viem, ze u skor narodenych deti sa nerata datum ockovania od datumu narodenia ale od datumu, kedy mala matka stanoveny termin. To znamena, ze mas legalne este minimalne mesiac na aplikaciu prvej davky hexy. A ja by som oddialovala maximalne dlho, po cerstvej afere s vakcinami by som ockovanie velmi zvazila.

olivka84
autor
9. okt 2012

@desszi aj ja som myslela ze mi to tak budu pocitat ale vobec normalne tri mesiace a sup na ockovanie

olivka84
autor
9. okt 2012

@sorciera24 ja by som sa bala aj keby bol zdravy dat ho ockovat, ale ked ma tu zltacku ved to nema v 3 mesiaci vela deti tak ako mozu vediet ze mu nic nehrozi na com to maju otestovane?

desszi
9. okt 2012

@olivka84 tak asi treba poucit pani dr. Ockovanie predcasne narodenych deti sa riadi ich korigovanym vekom a zdravotnym stavom. Podla mojich info. Nenechaj sa odbit, povedz, ze chces byt opatrna a radsej minimalizovat akekolvek rizika ockovania. Navyse ked ma este zltacku...

eaka
9. okt 2012

U predčasne narodených detí určite vek korigovaný o čas, o ktorý sa dieťa skôr narodilo (ale počúvam, že lekári na to dlabú) a ak očkovať, tak až 100% zdravé dieťa!!! Aj keď tým si nikdy nemôžeš byť istá.. Nemôže ho zaočkovať, kým je chorý! (Teda nemala by, ale bežne to robia)

janage
9. okt 2012

Ahoj my sme tiež mali silnú žltačku a zlé pečeňové testy k tomu, ale boli sme v termíne- my sme očkovali až sa stav upravil teraz má malá rok a má prvú dávku pneumokokov a hexu potom som už delila osobitne hexu a až teraz druhé pneumokoky lebo stále niečo bolo raz sople raz ekzém takže určite sa dá posunúť 😀 s lekárkou sme to possúvali fakt tak aby bola zdravá. Na ďalšiu dávku máme prísť až o pol roka a zas rozdelím lebo my sme mali aj horúčku aj ekzém zhoršený a teraz za už dve noci sme vôbec nespali očkovali v piatok a ešte aj sople sa spustili a pred očkovaním bola ok 😢 Záleží aj od dr. nakoľko je zodpovedná. Ak si neistá a dr. neoblomná tak kľudne zavolaj, že manžel má chrípku a chceš posunúť kým budete všetci zdraví a tak nech zapíše aj do karty a hotovo 😀 ale to už by som menila doktorku veď by ten vzťah mal byť založený na dôvere 😖

tunzal
10. okt 2012

ahojte, moja malá by mala dostať 3 dávku hexa vakcíny, chcem sa vás spýtať, že dokedy jej to môžem odkladať kvôli chorobe, vlastne má len soplíky a aj to je možné že zo zúbkov ale aj tak by som radšej počkala, kým bude celkom zdravá.
je nejaká hranica dokedy musí podať 3. dávku po druhom, či je to jedno? ak my viete odpovedať budem rada, ale odpovede že načo dám očkovať a vôbec nemám dať....nepotrebujem, rozhodli sme dať aj 1. aj 2. dávku tak si dáme aj 3. len neviem že kedy.

monuska342
11. okt 2012

a ked ste odkladali ockovanie nemuseli ste si ho potom platit z vlastneho?

daanuska
13. okt 2012

@katy1979 len ked tlaci prave rodina tak sa da tazko neockovat 😒 a pritom nasa mala ma stale sopliky alebo pokaslieva, momentalne je po antibiotikach a uz ma 4 mesiace proste ja mam velky strach ze bude mat oslabenu imunitu no dookola pocuvam ze : "vsak co vymyslas ked vsetci sme ockovani " ☹

olivka84
autor
13. okt 2012

ahojte tak sme bolôi koli zltacke na gastre a dr povedala ze moze byt ockovany ze to s tym nic nema. neviem co na to povedat vooobec jej neverim a urcite ho nedam ockovat tento mesiac

@janage tie vakciny sa daju dat zvlast lebo sestricka sa pytala ci dame aj rotarix a ja ze a to sa dava v jeden den vsetko ze ano. tak som povedala ze ani nahodou tri vakciny naraz. uz tie dve su moc

katy1979
13. okt 2012

@daanuska 4 mesacne dieta ktore uz muselo mat atb a zjavne imunita v poriadku nie je kedze stale soplikuje a pokasliava. mmedala by som ju. nech sa rodina na hlavu postavi. Ked mala bude mat imunodeficit a budete pernamentne na atb tak sa budu o nu starat oni ci ty? Niekedy som ustupovala aj ja kvoli rodine. teraz si robim podla seba. Moje dieta moja zodpovednost. A u nas ani v rodine nevedia ze nie su chalani uplne zaockovany. Nemam dovod nacinat tuto debatu.

janage
13. okt 2012

@olivka84 my sme okrem silnej žltačky mali aj zlé pečeňové testy - to je ešte iné ako novorodenecká žltačka a to že sa dá rozdeliť mi povedala hneď na začiatku, ale vtedy som si povedala, že skúsime obe naraz a uvidíme. Keďže boli vedľajšie účinky druhú sériu som už rozdelila - osobitne hexa a osobitne pneumokoky - neviem akú tretiu vakcínu myslíš - ja nepovinné očkovania nedávam - už aj s pnemokokmi nie som velmi vysporiadaná, no a proti tbc som nedávala - tam sme si pri staršej užili keď jej to nahnisalo a chodili sme čistiť na pľúcne ako na klavír dlho sa to nehojilo 😢

janicek5
17. nov 2012

Písala som včera ohľadom nepovineho očkovania, chcemla som sa len podakovať za radi, ktore ste mi napísli, Tak sme povedali doktorke, že podpisovať nič nebudeme, dali sme odklad na neurčito. Dali sme mu zobrať steri z ritku a nošteka, lebo mal hnačku zo zubkov a opakovnú častú nádchu.Tak uvidíme čo bude nabuduce. pa

prevenar
18. nov 2012

ockovanie sa da "odkladat" do nekonecna ..kedze jedine rodic rozhoduje , ci da svoje dieta ockovat, alebo nie . presne preto podpisuje informovany SUHLAS - ze suhlasi s ockovanim a aj rizikami. ak suhlas nepodpise, ockovat sa nemoze. samozrejme vybocenie z ockovacieho kalendara radi pocastuju financnou pokutou , ale stale je to lepsie , ako znicit dietatku imunitu a zdravie.

koho zaujima tema "nesuhlas s povinnym ockovanim2" nech si napise o prijatie. info v mojom fotoblogu.

prevenar
18. nov 2012

@daanuska otazka je ,ze kto ma dieta ..ci "rodina" ,alebo ty .. lebo ak sa mu nieco stane tak TY budes ta ktorej problem to bude v prvom rade. ..a pozerat sa na poskodene dieta , ked mohlo byt uplne zdrave nie je bohvie co ^^ to mi ver.

daanuska
18. nov 2012

ahojte 😀 takze ja som dcerku nakoniec dala zaockovat ale verte mi aj ked som si bola ista ze je zdrava-pretoze to je pri ockovani zaklad 😉 mala som obrovsky strach a hladala som potom cele 2 tyzdne na nej akukolvek zmenu a... NIC 🙂 chvala Bohu dcerka je v poriadku 😵 😵 ale ja som tym stresom prisla o 2 roky zivota 😒 a viete co vam poviem?? ... jedinou chybou ktoru som pred ockovanim spravila bolo ze som si citala same negativne clanky preco neockovat a co zle sa moze malinkej stat , lebo som sa zbytocne vystresovala a pritom tolko "xy" deticiek to zvladlo tak preco by to nezvladla aj moja bambulka ked aj tak nam ine neostava kedze mame ockovanie povinne ☹
ockovat som ju dala ako uplne zdravu hoci ma sestricka v ambulancii presviedcala o tom ze aj chore deticky sa mozu ockovat 😖 ale tak to bol len jej zly-predpotopny nazor ktory som pocuvala jednym uchom dnu a druhym von 😝

hajanka
18. nov 2012

@daanuska no problem je, ze ono sa to naozaj stat MOZE a preto by si MALA byt vopred informovana o tom, co ta moze cakat, "xy" deticiek to bohuzial nezvladlo... ☹ a to je realita! nie vymysel
a potom sa rozhodnut, ak si myslis ze to riziko zvladnes podstupit, ze si ochotna ho podstupit (vymenou za CO?), tak tak sprav, maj ale na mysli, ze rozhodujes ZA svoje dieta a ak ho uz raz ockovat das (dak k tomu svoj suhlas), tak to spat uz nikdy nevezmes
ockovanie ti prikazuje zakon ale len ty ako rodic mozes dat vyslovny suhlas alebo nesuhlas a ten musi byt akceptovany (citaj vyssie @prevenar) takze MAS na vyber, mas moznosti... neni to tak, ze ti nic ine neostava 😕 malo si o tom este citala...

prevenar
18. nov 2012

-mat strach pred ockovanim "nezabera" na vysledok vzdy .. vedela by o tom rozpravat mama maleho Maroska , kt. zomrel 3 dni po ockovani. co bolo vyhodnotene , ako "nahoda" ..ako vzdy v takychto pripadoch. otazka, ako jej to momoze v dalsom zivote.
-hmm.. cize radsej sa neinformovat, nic nevidiet, nevediet a nepocut ..aby sa clovek nebal. aj tak sa da.
- ockovanie nie je povinne, dokonca nie je ani vymedzene zakonom , ale iba par protiustavnymi vyhlaskami. ked je povinne , preco sa potom PODPISUJE SUHLAS s tymto zakrokom? bez vasho suhlasu nie je mozne dieta ockovat. s povolenymi rychlostami na ceste som ziaden suhlas nepodpisoval a predsa platia. nie je to trosku divne ?

nae
18. nov 2012

@daanuska Je fajn, že to maličká zvládla. Ale problémy sa možu prejaviť aj neskor, bohužiaľ.

daanuska
18. nov 2012

@hajanka ja si uvedomujem ze rozhodujem za svoje dieta a ver ze mi nebolo jedno ked som videla ako v horucke bojuje s tym humusom co do nej napichali ale moji rodicia tiez za mna rozhodli a tiez rodicia inych ockovanych deticiek za nich rozhodli a vies otazka je ta ci by bolo spravne rozhodnut v mene mojho dietatka tak ze ju ockovat nedam a nedaj Boze by dostala cierny kasel alebo trebars mumps-nevravim ze tym ze je ockovana je chranena -lebo ja som bola ockovana a v 12 som prekonala cierny kasel 😒 ale ta myslienka ze ju mozem tak ci tak ohrozit-ze moze dostat nakazu od niekoho ineho(kedze su to ochorenia prenasane kvapockovou infekciou) ☹ ale je pravda ze nesuhlasim s tym ze je to povinne kazdy ma pravo rozhodnut ci ockovat babatko alebo nie a hlavne kedy ho ockovat... napriklad ziadne ine dobrovolne ockovanie malej urcite nedam ! 😎

daanuska
18. nov 2012

@prevenar nevravim ze je zle byt informovany ale myslim ze vo vela pripadoch to cloveka viac vystrasi ako mu to pomoze kedze diskutuje sa len o negativnych pripadoch ockovania a je mi naozaj luto ked deticky ochoreju po ockovani ale aj v takych vyspelych krajinach kde ockovanie nie je povinne sa len velmi mala hrstka ludi rozhodne ze dietatko zaockovat neda ostatni to beru ako ochranu svojho dietatka pred chorobami ktore uz takmer vymizli a je mozne ze sa tak stalo prave vdaka ockovaniu. 😒
samozrejme s takymi vakcinami ako vakcina proti chripke atd... nesuhlasim absolutne a v podstate ja som bola rozhodnuta ze ju nedam zaockovat ale stale mi vrtalo v hlave ci robim dobre ze ju neockujem. Tak som ju proste zaockovat dala ale tak ze som si bola na 99% ista ze je zdrava-cize myslim ze som prevenciu pred ockovanim nezanedbala 😉 lebo ono vacsinou deticky po ockovani ochoreju vtedy ked maju v sebe nejaky iny virus ktory im oslaby imunitu natolko ze ich telicko sa potom nedokaze po ockovani dostatocne branit...

teleranka
18. nov 2012

@prevenar rada by som sa pridala k vam a pokecala v sukromke. Dakujeem! 🙂

hajanka
18. nov 2012

@daanuska a co tak dat konecne tomu kolotocu stop? nad tym si asi neuvazovala, vsak? tvoj strach z chorob prameni z nevedomosti, takto nas to naucili farmaceuticke spolocnosti a lekari, ze to mame brat ako ochranu (sama vies ze to ochrana vobec ne je - vid na sebe), to sa da lahko napravit, ak samozrejme chces 🙂

bola si ockovana a aj tak si chorobu dostala, aku este vyhodu v ockovani teda vidis?
tiez si bola ockovana a nakazila si sa od niekoho ineho...
ockujes, podstupujes riziko neziaducich ucinkov, hnusne toxiny svinstvo v telicku a aj tak ochories
neockujes, nepodstupujes riziko nez. ucinkov, ziadne toxiny v tele, tiez mozes ochoriet, ale vdaka imunite nenarusenej toxinmi chorobu zvladnes mozno ovela lepsie nez keby si bola ockovana, pri najhorosm rovnako ako keby si ockovana bola.. to je tazko predpovedat a posudit, ale zmysel v tomto uricte ziadny nevidim

byt informovany ti moze pomoct, moze ti pomoct duplom v tak zavaznej veci akou ockovanie je, ak ti to vrtalo v hlave, mohla si si to predsa nastudovat, nerobi nieco s cim nie si 100% ista.... lebo spat sa to vziat uz neda, radsej 100x premyslat, ako nemysliet a spravit chybu
ako pisem, strach prameniaci z nevedomosti sa da odstranit 🙂 ale to by si musela chciet nieco zmenit..
vsetko dobre prajem 🙂

daanuska
18. nov 2012

@nae verim ze nie,ze sa nic zle mojmu dievcatku nestane 😉

hajanka
18. nov 2012

@daanuska juj moja, aj ja som verila ☹ viera je super, len skutocnost moze byt ina nez ocakavame...

rebecca16
18. nov 2012

@katy1979 ahoj, píšeš, že mmr ockvoanie odkladas uz skoro rok. Tiež ho chcem v prvom kroku aspoň posunúť, neskôr možno odmietnem. Môžeš mi prosím povedať z akého dôvodu posuvas ty, resp. ake dovody uvadzas pediatricke? Staci ked jej zavolas a povies, ze z dovodu xy chces posunut ockovanie alebo musi maleho lekar aj vidiet? Pokojne aj do ip napis, ak nechces sem. Dakujem🙂

prevenar
18. nov 2012

@daanuska uz kazdy podla svojho gusta 🙂 ..ako v tom prislovi "ako si ustelies, tak budes spat" .