Aký máte názor na očkovanie proti ovčím kiahňam?

sarinka2012
24. sep 2013

Milí rodičia,na zaklade zopar kladnych skusenosti mojich známych zvažujem zaočkovanie dcerky (20 mesiacov) proti ovčím kiahňam. Aj ked som už rozhodnuta,chcela by som si vypočuť (prečítať 🙂 ) skusenosti tych z vas,ktorí dali deticky na tuto chorobu zaočkovať a zaroven prosim rodičov,ktorí takuto skusenost nemaju a ešte navyše su zasadne proti očkovaniu,aby svoj nazor na tuto otazku nepisali a to samozrejme nemyslim v zlom,ja plne rešpektujem volu kazdeho očkovat ci neočkovat a to žiadam ale aj ja od ostatnych voči mne. Som plne za očkovanie a to nie len povinnych vakcin a tuto temu som vytvorila ako otazku a nie diskusiu prave preto ,aby sa to tu nezvrhlo na boj medzi očkovanim a neočkovanim,taka diskusia tu už je a mate plne pravo pridať svoj nazor tam. Dakujem vopred rodičom so skusenostami s touto vakcinou za nazor 🙂

andrejka1974
24. sep 2013

moja starsia dcerka je voci kiahnam ockovana, mala to spolu s MMR v 15 mesiacoch , mala vtedy rozne diagnozy, lekarka mi to odporucila a nevahala som, a mladsiu som nedala, aj ked mi to lekarka odporucila, ale povedala som si ona je zdrava 🙂 🙂 🙂 🙂 a kiahne zvladne 🙂 🙂 🙂 🙂 a reakciu na ockovanie nemala ziadnu reakciu , uplne v pohode to zvladla 🙂 🙂 🙂 🙂

sashabb
24. sep 2013

My sme nedali aj keď sme ju už mali objednanú. Zrušili sme to na poslednu chvílu 😅 Kiahne prebehli uplne bez problemov, a myslím si, že zrovna toto očkovanie nieje potrebné.
Kamarátka dala obe deti očkovať, no kiahne aj tak dostali 😒

Ešte dodám, že malý bol narodený predčasne, preto sme o tomto očkovaní aj uvažovali, no nakoniec aj naša Dr. povedala, že sme sa rozhodli dobre 🙂

katka1981
24. sep 2013

nie som proti ockovaniu, ale nedala som zaockovat, hoci sa kiahni bojim velmi. Ale bojim sa kvoli jazvam. Som rada, ze dcerka ma uz vyse 4 roky, o kiahniach vie, ze sa nesmu skriabat, tak dufam, ze jazvy mat nebude. Ockovat nedam, lebo sa bojim nasledkov. Doteraz sice po ockovani nemala ziadne nasledky, ale stacilo mi pozriet si jednu prednasku o ockovani a lutujem, ze som o tom nepocula skor. Nevedomost je uzasna, clovek sa neboji, ale ked sa clovek dozvie viac, az ho zamrazi. Navyse tato nebola dlho testovana. Kopec vakciin sa casom stiahne, lebo zistia ake zlo torobi. Nebudem sa dalej rozpisovat, je tu forum, su tam videa, su tam odkazy na clanky, ak mas chut pozri si, precitaj si, ja som si to jedno video pozrela kvoli nemcine a stacilo mi ☹ Jedno co mi na ockovaniach vadi, je, ze nikto ti neda do ruky ani len pos...ty letacik so zlozenim, co uz mas aj pri obycajnom vitamine C, a co som si nedavno uvedomila, ze ked nas ockovali v skole, hromadne, nikto nas nevysetril, nepopocuval, nespytal sa ma ci som nemala teplotu, ci ma hrdlo neboli, ci som zdrava, bralo sa to ako samozrejme. Tie firmy si vyrabaju pacientov, uz su aj lieky na rakovinu, ale oni tlacia svoje chemoterapie, ktore su drahe, aby zarobili.... prepac, som sa rozpisala, ale toto je moj nazor.

evko1
24. sep 2013

Aj my sa rozhodujeme a .....nevieme kudy-kam(((Najprv som to chcela spolu s MMR vakcinou,lekarka to ale neodporúčala,nakoĺko sme mali kožne prejavy pri 1.očkovani ako babo ešte.Mali sme teda objednanu vakcinu proti kiahniam,no napokon sme predsa nedali,nakoĺko dufam,že priebeh tohoto och.zvladneme bez závažnych komplikacií,aspoň dufame teda)))Inač sme nechali očkovať všetky okrem TBC,nakoĺko sme rodili v AT a tam sa neočkuje a tu na SR kvôli nam nechceli otvoriť vakcinu)))Rubeola,záškrt......atď su pre mňa osobne väčšou hrozbou ako kiahne,tak dufam,že to neoĺutujeme.

initka
24. sep 2013

Chcela som dat pred par rokmi zaockovat mojho syna, nakolko dcery toto ochorenie prekonali a u syna som sa chcela tomu vyhnut. Detska lekarka mi vsak toto ockovanie neodporucala, v tomto pripade mi povedala, ze tato ockovacia latka nie je dlho testovana a ktovie co to o par rokov urobi. Kedze mam k nej plnu doveru nechala som to tak. Dnes ma syn 6 rokov, zatial toto ochorenie nedostal a ak by aj verim, ze to zvladneme 🙂

sissy27
24. sep 2013

kiahne sú vyslovene detská choroba, ktorú bežne väčšina z nás prekonala a ja nepoznám ani len z počutia o nikom, kto by mal nejaké následky... a tak mi vyvstáva otázka - na čo je dobré toto očkovanie? čoho sa tak strašne bojíš? že budeš musieť byť s dieťaťom 2-3týždne zavretá doma? kiahne sú nebezpečné pre dospelých, vtedy najmä u mužov môžu zanechať následky, takže ak očkovanie, tak možno po nejakom 15.roku... a teda netreba zabúdať na to, že očkovanie nie je zárukou, že tie kiahne dieťa nedostane, skôr je pravdepodobné, že ho bude tá vakcína istý čas chrániť, chorobu odsunie a potom ich dostane ako dospelý... takže ja osobne v tomto konkrétnom očkovaní absolútne žiadny zmysel nevidím...okrem toho tá vakcína je na trhu príliš krátko na to, aby sa vedelo o všetkých rizikách...

luliu
24. sep 2013

Obe moje deti maju vsetky povinne ockovania + rotarix, ale o tomto ockovani som vobec neuvazovala. Kiahne su bezna choroba. Ockovanie je na trhu kratko, nepoznaju dlzku ucinku a pod. Radsej choroba v detstve ako v dospelosti napr. pocas tehotenstva. Obe moje deti kiahne uz mali (dcera v 4, syn v 2) a vsetko OK, da sa to zvladnut a imunita je na rozdiel od ockovania dozivotna

katren
24. sep 2013

ja som dala tiez zaockovat, reakcia ziadna...... 😉
a to, ze das ockovat neznamena, ze ich vobec nedostane! to nie je prava informacia, kludne ich dostat moze

senta_sofia
24. sep 2013

nasa detska lekarka tvrdila, ze kiahne rozhadzu dost imunitny system, takze starsi zaockovany je, mladsi zatial nie... vzhladom na to, ze kiahne mozu byt dost rizikove v tehotenstve, pri dcere by som rozmyslala, ze co ak to neprekona v detstve, v puberte, aby jej to nenarobilo problemy neskor. volakedy sme mali kiahne vsetci rad radom, dnes je ovela viac deti ockovanych a teda aj ich vyskyt je sporadickejsi, tak to nie je az taka rarita, ked ma kiahne aj dospely clovek.

uankab
24. sep 2013

Nikdy nevies aky budete mat priebeh.. my sme mali kiahne v januari, dcerka bola vysypana vsade, vratane dlani, pusy, vo vlaskoch atd... horucky sme mali tyzden, aj ked som jej vysvetlovala ze sa skrabat nemoze, tomu sa zabranit neda a este doteraz ma na telicku stopy po chrastickach.. nejde o to ze musis byt s dietatom zatvorena doma, ale o to ze mu nevies pomoct, nedokazes to zmiernit.. v UK sa toto neockuje, resp nie je tu taka osveta toho ako doma, tak som o tom ockovani nevedela... ale ak by som sa tomu vedela vyhnut, tak by som asi ockovala... to je to iste ako mumps, ked sme my boli deti tak sme ho mali kazdy a teraz sa proti tomu ockuje..

kvieta
25. sep 2013

Som za očkovanie, no očkovanie proti kiahňam som nedala. Zvažovala by som to v prípade, keby moje dieťa malo nejaké zdravotné problémy, problémy s imunitou a pod, po konzultácii s dr. Ak máš nejaký vážnejší dôvod, určite ho konzultuj s lekárom, nie na tomto foŕe. To, že väčšina detí toto ochorenie zvláda vcelku bezproblémovo neznamená, že práve u Tvojho dieťaťa prebehne tak isto v prípade, že jeho organizmus je z nejakého dôvodu oslabený.
Ako pri každom očku, aj pri tomto by dieťa malo byť zdravé.

cmulinko
25. sep 2013

najlepsie by bolo ak by dcerka prirodzene prekonala ovcie kiahne a ziskala by tym dozivotnu imunitu.nakolko ockovanie nezarucuje spokojny zivot bez kiahni...kludne sa mozu kiahne objavit v dobe,ked bude tvoja dcera dospela a k tomu este tehotna ako uz bolo spominane.kiahne v tehotenstve-to je fakt vrazedna kombinacia.

javy100
4. okt 2013

Podľa mňa je očkovanie proti kiahňam úplne zbytočné. Je to bežná detská choroba. Máme tri deti, syn mal kiahne v 18-tich mesiacoch a bolo to úplne v pohode, mierne zvýšená teplota a len zopár vyrážok. Druhý syn a dcéra ešte kiahne nemali a už by som aj chcela aby ich dostali ešte kým som na materskej 🙂

andrassyova
4. okt 2013

dr.mi vravela,že ak by nemal syn do 15 rokov,potom sa to odporúča,ale teraz nemyslím,nech to rašej zvládne čím skôr v detstve a má pokoj

finelka
4. okt 2013

Moj maly je zaockovany, tusim pred 2 rokmi to bolo... Zaockovat som sa rozhodla kvoli tomu, ze ma zdravotne problemy, je ZTP a kiahne by u neho mohli sposobit dost velku sarapatu. Ockovanie zvladol v pohode, ziadne reakcie nemal. Ale on celkove nikdy ziadnu reakciu na ziadne ine nemal, ci uz povinne alebo proti chripke, ktore dostava kazdy rok. V skole mali kiahne vlani, aj cela trieda takmer, no nedostal ich. Samozrejme dostat ich moze, ale nasa lekarka vravela, ze ak, tak s velmi miernym priebehom.

ela75
13. feb 2014

No u nas to bolo tak, ze sme dceru nedali zaockovat a ked pred Silvestrom dostala ovcie kiahne, tak ich zvladla vcelku v pohode. Zopar vyrazok na tele teplota iba jeden den. Najhorsie to bolo na slizniciach kde mala tiez zopar vyrazok, takze ked papala ju to dost bolelo. No ale myslim, si, ze ti co pisu, ze kiahne rozhadzu imunitny system tak maju pravdu. Hned potom mala dostala mykozu alebo ekzem a teraz k tomu este aj dost tazku virozu. Katastrofalne hlieny a neutichajuci kasel a teraz na 4. den uz aj teploty. Takze je to individualne. Kiahne mozete zvladnut v pohode a potom mozete mat problemy s rozhadzanou imunitou.

zuzanah75
13. feb 2014

Ja som syna dala ockovat, ked mal 2,5 roka, ale ako 5 rocny ich nakoniec aj tak dostal, aj ked som bola prekvapena, ze ma naozaj kiahne. Priebeh bol relativne dobry, horucku mal asi jeden den, vyrazok priemerne..

ajca123
13. feb 2014

Zaočkovať proti kiahnam??? Nikdy...
Len dúfam ze tvoje dcérka po tomto očku nebude mat žiadne dôsledky...

vinifred
5. jún 2014

..ja som dala obe deti..ale len jednou vakcínou,na odporúčanie našej pani doktorky,keby ich aj dostali majú slabší a lepší priebeh.. 🙂

amisa
30. jún 2014

Ahoj dcerka je ockovana, blo nam to dopourcane ja pediatrockou, totiz od narodenia ma ekzem.. sam mam ekzem od narodenia a jazvy skarede po kiahnach a prirobila som si vtedy aj infeciu s bradavicami z ktorej som sa odstavala vela rokov. Syna som nedala ockovat kedze ekzemovy nieje, ale rozmyslam nad tim , aj ked uz ma skoro tri roky, lebo sa u neho vsetky infekcie prejavuju velmi burlivo. U dcerky v skole mali hadam vsetci kiahne len ona nie, dufam ze ak ich raz dostane bude priebeh mierny.

zuzka1008
30. jún 2014

Ovčie kiahne sme mali pred 2.mesiacmi, tak mám čerstvú skúsenosť, trvali presne 11dni od objavenia prvej po poslednú vyrážku , nič hrozne to nebolo ,teplota 1.deň do 37,5 inak bez .
Od rodičov deti v škôlke viem že aj zaočkovane dieťa ich dostalo v 3prípadoch,teda toto očkovanie nepovazujem za dobre,

slunce3
30. jún 2014

Toto by som dala ockovat len ak by och nedosyalo kinder tak do cca 15 r. Skor sa neoplati,za to uz neskor s nimi byva pruser aj ked je pravda ze aj male deti mozu mat priebeh kiahni tazky... Ale to je ozaj len male percento a vacsinou su to deti so slabou imunitou, alebo inac zdravotne na tom nie zrovna 100 percentne. Moja ma 5 r. Kiahne este nemala nie som proti ockovaniu ale zatial mi toto pride zbytocne

lieska
30. jún 2014

Ahoj! Ja som tiez "pro-ockovacia", moje deti maju vsetky povinne ockovania (akurat u druheho som uz nedala ockovat rotavirus) + aj par nepovinnych. Ale nad ovcimi kiahnami som tiez neuvazovala, tiez to nepovazujem za az tak dolezite! Urcite by som to nedala spolu s nejakou inou vakcinou!! Ale este k tej imunite... pocula som uz o pripadoch, kedy dostali ludia druhy krat ovcie kiahne, ked mali tie prve miernejsi priebeh...tak neviem ci by to bol odvod mojho rozhodovania!

anastazia93
10. máj 2023

@finelka
@vinifred
@amisa ahojte žienky, chcem sa spýtať nakoľko je to už pár rokov či dostali potom po očkovaní vaše deti ešte kiahne alebo sa zatiaľ držia?