Čo si myslíte o očkovaní prevenarom?

carmenuca
25. sep 2008

caute maminy, davali ste ockovat prevenarom? co si myslite o tomto ockovani? my mame ist teraz ockovat a stale som si neni ista ci je to potrebne. a ak ste ockovali ako reagovali deti - zvysena teplota, nechut do jedla alebo nieco podobne??? ☹

katka.m
28. sep 2008

erika: Kámoškin syn mal 2 roky a skoro tie rotavírusy neprežil. Ja som to očkovanie chvála bohu stihla dopol roka.
ilduska: Stálo to približne takto. Len pozor, stihni to do polroka.

denduska
28. sep 2008

Čaute babenky, nikdy v živote som tu na MK nič nenapísala, len som hľadala, ak som niečo potrebovala, a práve dnes som hľadala ten Prevenar 🙂 Nuž ja neviem čo si o tom myslieť, ale ja asi malú zaočkovať nedám (ale stále som na vážkach) 😒 Totiž hľadala som si na nete nejaké štúdie ohľadom toho, a nedarilo sa mi nejak extra nájsť niečo normálne, tak som si prečítala príbalový leták na Pneumovax Merck..to je to isté, len v USA, a bolo tam - u detí do dvoch rokov sa očkovanie neodporúča, lebo jednak zatiaľ nie je dostatok štúdií, a nebola u nich dokázaná dobrá odpoveď na túto vakcínu. Takže ak ju zaočkovať dám, tak asi až po 2 rokoch. Druhá vec - vlastná skúsenosť - jedni naši známi - celá rodina dostali brutálnu angínu. Všetkým spravili výter, každému vyšiel pneumokok, aj 1,5 ročnému chlapčekovi, ibaže ten jediný nebol absolútne chorý 😅 a nebol očkovaný, pokiaľ viem. A naozaj je pravda, že očkovanie môže mať kopu následkov...ale až oveľa neskôr..a samozrejme nemusí sa stať nič. Len toľko som chcela 🙂

denduska
28. sep 2008

Juj a predsa ešte - neviem kto tu písal o tých malinkých deťoch - diabetikoch. To som bola totálne šokovaná, pretože nás ešte v škole učili že juvenilný diabetes začina typicky okolo puberty... v takom útlom veku, to nie je nic moc, a myslím že je to dosť rarita..a skutočne to očkovanie mohlo byť spúštač, aj keď to sa už asi nikdy nezistí ☹ ale je to kríž na celý život ☹

carmenuca
autor
28. sep 2008

Este by ma zaujimalo neviete ako dlho prebieha ockovanie na Slovensku alebo v inych krajinach prevenarom, myslim kolko rokov ta vakcina je v pouziti?

katmi
28. sep 2008

vanish v akych ojedinelych pripadoch????? tyka sa to KAZDEHO JEDNEHO dietatka.. ja by som urcite neriskovala,ze NAHODOU to moje dieta nedostane...za to mi to nestoji.. pneumokok je na to prilis nebezpecny..
ak by sa ti mala/y nakazila,resp.ostala tak vazne chora,zeby jej hrozila smrt,neviem ci by si potom takto uvazovala.. ale hold to je tvoj nazor a ja ti ho neberiem..ale aj tak si myslim,ze je to tiez o zodpovednosti matky voci dietatu..

emita
28. sep 2008

Nám doktorka odporúčala rotavírusy. pneumokoka ani nie. ani vlastnú vnučku nezaočkovala 😅. Ja si pamätám - myslím že to bola paľba pár mesiacov dozadu ako jedna doktorka hovorila že za celý čas praxe sa nestretla s jediným prípadom toto pneumokoka proti ktorému sa očkuje. takže súhlasím s vanish že ide o ojedinelé prípady. A tiež príbuzná lekárnička nám nedoporučovala očkovať lebo podľa nej sa môžu až časom ukázať nejaké vedľajšie účinky...

Chcem sa spýtať koľko prípadov peumokokov poznáte. Ja jeden.

vanish1
28. sep 2008

katmi • 1d • Dnes o 17:55
ale aj tak si myslim,ze je to tiez o zodpovednosti matky voci dietatu..

tak definuj zodpovednosť matky voči dieťaťu, aby sme sa my mamičky, ktoré nedávame očkovať proti pneumokokom poučili, aké sme nezodpovedné....

odkiaľ berieš, že dať očkovať je zodpovedné?

katmi
28. sep 2008

vanish zle si to pochopila..alebo mozno ja zle napisala.. je to tvoj nazor.. moj nazor poznas..

erikasadek
28. sep 2008

katka to ti verim poznam tu je toho vela stale aj pre vatsie je to hrozba pokial sa nevie od zaciatku reagovat
no vo vseobecnosti ti povedia aj tu do pol roka je to najlepsie pretoze vtedy je najvatsie riziko
ono ako som pisala aj po zaockovani to dostane , len uz to nie je taky dramaticky priebeh..

niekto sa pytal ako dlho sa ockuje, teda ja ti mozem odpovedat za seba tu vo francuzsku zacali pred niekolkymi rokmi, napriklad moj prvy syn bol v tej skusobnej skupine, teda odporucalo sa vo velkom ak dieta je v jaslickach , alebo ma surondencov a hlavne ak bolo kojene menej ako 2 mesiace , vtedy nam to velmi odporucali.
dala som
tera zpri druhom statistiky ukazali , vuborne vysledky a neskutocny utlm tychto chorob sposobenym pneukokom , hlavne o 90% menej umrti co a tyka dojcat
takze uz moj druhy syn dostal ako povinnu od 3 mesiaca je prva davka a potom kazdy mesiac dalsia.

teda reklama sa nikdy predtym velka nerobila, len lekari nam to odporucali, a teraz som rada vyhli sme sa mnohym nestastnym prihodam , hlavne ked v skole nastane neaka epidemia a ja ako rodic , som spravila potrebne.

pozri vanish zbytocne sa budeme dohadovat zodpovedne nezodpovedne , kazde dieta ktore ide do kolektivu skor ci neskor musi mat za sebou vsetky povinne ockovania, takze ja nevidim dovod , pred skolkou dat napichat svoje dieta vsetko naraz; tym mu uskodim este viac
ja ti zelam ist niekedy tu metrom a pri tych vsetkych cudzincoch a podobnych individuach sa modlis a dakujes , ze mas za sebou vsetky ockovania a ja moje deti, hlavne tie..

vanish1
28. sep 2008

u nás (SR) podľa zákona dieťa nepotrebuje na to, aby mohlo ísť do škôlky všetky povinné očkovania, takže ja nevidím dôvod na to, aby moje dieťa absolvovalo očkovania pred vstupom do škôlky, možno časom nejaké očkovania zvážim, veď nikto nevie, ako sa situácia vyvinie a aj ja možno na niektoré zmením názor

erikasadek
28. sep 2008

vanish , modlim sa aby si to nikdy nepotrebovala, , je to v poriadku , ake mas presvedcenie , kazdy sme iny, mozno v zivote si vela nevidela ludi hlavne deti postuhnute tymito chorobami, nie je to pekny pohlad.

ja som mala tu moznost pri cestovani, v mladosti , a zobralo ma to v niektorych pripadoch , pretoze to boli tie nevinne ''chroby'' co im znicili zivot , alebo im ho zobrali, a vtedy si povies ako je dobre , ze v europe sa ockuje.

carmenuca
autor
28. sep 2008

emita, prave toho " až časom sa môžu ukázať nejaké vedľajšie účinky" sa bojim. Aj preto som bola zvedava kolko rokov sa ta vakcina pouziva.
ako to tak citam, povinne ockovanie, pneumokok, rotavirus, chripka a neviem co dalsie, ved bude ako sito dopichana ☹ ☹ ☹

diddi
28. sep 2008

http://www.zdravie.sk/sz/112-152/Ockovaci-kalen...

nechapem o com sa tu bavite, ak su tieto ockovania povinne a pediater musi zaockovat dieta

vanish1
28. sep 2008

ahoj erikasadek, možno keby som mala také skúsenosti ako ty, mala by som iný názor, zatiaľ ale zostávam vo svojom presvedčení, ako som už písala, možno časom zmením názor, človek nikdy nevie

vlastne jednu skúsenosť mám, moja vzdialenejšia príbuzná je na vozíčku (DMO), má asi okolo tridsiatky, do troch rokov bola úplne zdravá, tak môžeme len polemizovať, čo bolo spúšťačom

erikasadek
28. sep 2008

bud rada , ze ich nemas 😉
a ani nikdy dufam nebudes, 😉

vanish1
28. sep 2008

pediater nemôže zaočkovať, ak s tým nesúhlasíš

diddi
28. sep 2008

aj ked je to povinne?

erikasadek
28. sep 2008

aj tu mozes odmietnut, no zaockovat musi byt pred nastupom do jasli alebo do skolky takze tak ci tak sa tomu nevyhnes, takze az take zle to nie je ked na slovensku to nepotrebujete , do kolektivu.

ale nenesies tym padom neaku pravnu zodpovednost?

vanish1
28. sep 2008

aj keď je to povinné, ak nedáš súhlas, nemôže zaočkovať, niektorým lekárom stačí tvoj podpis v karte, že nesúhlasíš, niektorí sú však veľmi iniciatívni a môžu ťa nahlásiť na reg. úrad ver. zdravotníctva (asi väčšina), kde za odmietnutie očkovania hrozí pokuta 10 000 Sk

aj keď zákon, ktorý stanovoval vek, kedy sa má vlastne očkovanie vykonať nie je od minulého roku v platnosti, takže v súčasnosti nie je platný zákon, ktorý by stanovoval, kedy mám dieťa zaočkovať, takže teoreticky ani reg. úrad nemôže udeliť pokutu

vanish1
28. sep 2008

Aktuálny právny stav povinného očkovania v SR
Slovensku existuje povinné očkovanie osôb proti vybraným chorobám, najmä sa týka detí, ktoré dovŕšili určitý vek a tiež osôb pôsobiacich v určitých povolaniach. Zákon všeobecne stanovujúci povinnosť podrobiť sa očkovaniu je zákon č. 355/2007 Z.z.

Podľa § 51 ods. 1 písm. a) zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), opatrením na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení a na obmedzenie ich výskytu je nariadenie očkovania a podávania protilátok.

Tento zákon ukladá občanovi všeobecnú povinnosť podrobiť sa v súvislosti s predchádzaním prenosným ochoreniam lekárskym vyšetreniam a diagnostickým skúškam, ktoré nie sú spojené s nebezpečenstvom pre zdravie, preventívnemu podávaniu protilátok a iných prípravkov, povinnému očkovaniu, liečeniu prenosných ochorení, izolácii a karanténnym opatreniam.

Povinné očkovanie v SR sa vykonávalo v súlade s nariadením vlády SR č. 337/2006 Z.z. o podrobnostiach o prevencii a kontrole prenosných ochorení. Podľa § 8 tohto nariadenia sa vykonávalo:

a) povinné pravidelné očkovanie u osôb, ktoré dosiahli určitý vek
b) povinné očkovanie u osôb, ktoré sú vystavené zvýšenému nebezpečenstvu u vybraných nákaz
c) povinné mimoriadne očkovanie
d) povinné očkovanie u osôb pri poraneniach.

Toto nariadenie bolo 1.9.2007 zrušené zákonom č. 355/2007 Z.z. (o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov). V roku 2007 sa pripravila nová vyhláška, ktorá mala mať platnosť od 1.10.2007. Podľa zistených informácií, táto vyhláška do dnešného dňa nebola publikovaná v Zbierke zákonov, nie je teda platná a účinná.

V dôsledku tejto skutočnosti problematiku povinného očkovania upravujú:

1. Opatrenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. OPL0207-14415/2007-OL z 20. júna 2007, ktorým sa vydáva Zoznam liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia.
2. Vyhláška 428/2006 Z.z. (o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení)
3. Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky číslo: SZS/0120/2005-OLP zo 7. februára 2005, ktorým sa usmerňuje postup pri zabezpečovaní očkovacích látok.

Ani jeden z týchto predpisov však nerieši otázku a úpravu povinného očkovania osôb, ktoré dosiahli určitý vek.

Na základe uvedeného je možné konštatovať, že v súčasnosti chýba predpis, ktorý by určoval, ktoré konkrétne očkovania sú povinné a ktoré nie. Až do schválenia nového účinného nariadenia alebo vyhlášky je teda legálne možné povinné očkovanie odmietnuť, keďže nemá žiadnu oporu v zákone.

Za povšimnutie tiež stojí postoj štátnych orgánov k tejto otázke. Na priamu otázku, či je v súčasnosti očkovanie povinné, reagujú vyhýbavo a kompetentný odpovedať je vždy iný štátny orgán ako ten, ktorému bola otázka položená. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR je táto otázka v kompetencii Úradu verejného zdravotníctva SR. Úrad verejného zdravotníctva SR ale tvrdí, že je to "Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré je oprávnené zaujať komplexné stanovisko k tejto otázke". Odpovedať na otázku sa necíti byť oprávený ani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

10. august 2008 http://ockovanie.org/povinne-ockovanie-aktualne...

diddi
28. sep 2008

asi by som sa bala dat nezaockovane dieta do kolektivu, ved je tam mnozstvo bacilov...nase uz ani nahodou nedam hrat sa medzi tie verejne gulicky...chytili rozne infekcie, vcetne "zaby"

vanish1
28. sep 2008

rodič nesie zodpovednosť vždy, aj keď ti štát nariadi očkovanie, nemal by potom v prípade poškodenia vakcínou niesť zodpovednosť štát? ak je zodpovedný rodič (čo vždy je), mal by mať právo sa rozhodnúť

v SR dieťa môže nastúpiť do škôlky nezaočkované, pretože tak je to v zákone, čiže očkovanie nie je podmienkou nástupu do škôlky

vanish1
28. sep 2008

som niekedy na vážkach, fakt, pretože tých ochorení sa tiež bojím, ale časom som si vytvorila takýto názor a uvidíme, čo bude ďalej

diddi
28. sep 2008

vanish...a nebude to "uvidime co bude dalej" neskoro???...tie ockovanie sa robia v urcitom veku - mesiaci

vanish1
28. sep 2008

to viem, ale zase čím staršie, tým lepšie, pretože je tam vraj menšie riziko

diddi
28. sep 2008

no neviem, ale prajem vam, aby si sa rychlo spravne rozhodla..svet je plny bacilov a trpia bohozial len bezbranni - deticky

vanish1
28. sep 2008

😉

bora8
29. sep 2008

kočky prečítala som si to tu len zbežne, ale ja musím povedať, že moja skúsenosť s očkovaním je len a len dobrá - chvalabohu 🙂 malého som dala očkovať proti pneunomokom keď nastúpil do škôlky a musím si len chváliť od vtedy mi nebral antibiotiká a nebol chorý.... ja som hodne náchylná na chrípku inak bývam zdravá a dávam sa očkovať a tak isto som dávala očkovať aj manžela a syna a tiež si to musím chváliť..... tak si vyberte.... každý má nárok na vlastný nárzor, nenechajte sa nikam tlačiť ani za ani proti.... prajem vám dobré rozhodovanie

daisy33
29. sep 2008

mne este neda dodat: k tomu povinnemu ockovaniu. povinne ockovanie funguje u nas MINIMALNE 30 rokov, a mylsim ze sme boli zaockovani vsetci hlavne v dobe socializmu, keby nedala matka zaockovat, urcite by ju za to nahanala socialka alebo niekto iny. dnes je demokracia, nedas - tvoja vec. a teraz k tym negativnym rekciam po povinnom ockovani - kolko asi deti teda ochorelo na diabetes alebo nieco podobne co sa tu v diskusii uz spomenulo ako nasledok povinneho ockovania. aj ja som bola ockovana a ziaden diabetes nemam ani obrnu ani zaskrt , nemala som ani len osypky, som v celku zdrava. tak mna rozhodne nikto nepredsvedci co sa tyka povinneho ockovania ktore sa robi dlhe roky, ze ma hromadne negativne ucinky. samozrejme, vsetko nesie rizika ako sa tu uz tiez spomenulo. este myslim, ze SR je v tomto ale i v podobnych veciach dost v predu orpoti inym krajinam europy - mohli by sa ucit. ale myslim, ze by sa to amlo asi otvorit nakoniec ako nova tema - povinne ockovanie - rizika?

luciaakubko
29. sep 2008

jedna zo spominanych mamiciek diabetikov je moja suseda a velmi dobra kamoska. viem, co s malym musia takmer denno-denne absolvovat. urcite som si to nevymyslela.