Čo si myslíte o očkovaní prevenarom?

carmenuca
25. sep 2008

caute maminy, davali ste ockovat prevenarom? co si myslite o tomto ockovani? my mame ist teraz ockovat a stale som si neni ista ci je to potrebne. a ak ste ockovali ako reagovali deti - zvysena teplota, nechut do jedla alebo nieco podobne??? ☹

vanish1
26. sep 2008

Detská obrna
Na Slovensku sa proti detskej obrne ockuje v 3–4., 5–6. a 11–12. mesiaci.
Ci pri infekcii dôjde k ochoreniu je znacne závislé od sociálno-ekonomických
štandardov obyvatelstva. Ochorení ubúda nezávisle od ockovania. Epidémie
prepukli aj v zaockovaných krajinách a aj u zaockovaných detí — aj so
smrtelnými následkami. Hrozí prepuknutie ochorenia po ockovaní. Ochorenia
nastupujú v bezprostrednej casovej súvislosti s ockovaním 2–3 mesiace
pred obvyklým sezónnym rozmnožením prirodzenej poliomyelitídy a 15-krát
castejšie u zaockovaných ako u nezaockovaných ludí. Od roku 1978 sa u nemeckých
obcanov vyskytujú len obrny v dôsledku ockovania. (Informácie z
nemeckých štatistík 1948–95) Pri prepuknutí ochorenia v Južnej Afrike 30 %
detí, co zomreli na toto ochorenie v nemocnici mali „kompletnú“ ochranu a
30 % „nekompletnú“ ochranu. Prebehli pokusy s ockovacou látkou v Belgickom
Kongu (dnes Zair) — v rokoch 1957–60 bolo zaockovaných 325.000
ludí v Kongu. Ockovacia látka je pestovaná na opicích oblickách a táto bola
znecistená vírusom SV-40, ktorú tiež obsahujú opicie oblicky. Vírus je na
nerozpoznanie od vírusu AIDS, ide o latentný vírus (pomalý) s ochorením
prejavujúcim sa po 30 rokoch. Práve v tomto case v Zaire prepukla epidémia
AIDS, je tam 10–30 % HIV-pozitívneho obyvatelstva. Medzi obyvatelmi
Zairu AIDS vírus našli prvý raz v roku 1985. (Izolovaný bol v roku 1983 po
tom, co sa choroba v roku 1980 objavila medzi americkými homosexuálmi.)
Navyše, stopy po SV-40 sa našli v rakovinových nádoroch zaockovaných
ludí. O dalšom prípade znecistenia tejto vakcíny hovorí v rozhovore zverejnenom
na internete v roku 2003 doktor Mark Rendel (pseudonym bývalého
tvorcu vakcín), ktorý pri svojom výskume v ockovacej látke našiel amébu
požierajúcu mozog. Zavedenie lyžickového ockovania nemalo, ako sa tvrdí,
vplyv na zníženie prípadov úmrtí, pretože tie znacne poklesli ešte pred zavedením
tohto ockovania (predchádzajúce ockovacie látky zaprícinili výrazný
vzostup úmrtí na obrnu).
Až 90–95 % ochorení prebehne so slabými príznakmi alebo bez nich. Po
prekonaní ochorenia vzniká trvalá imunita. Okolo 5 % ochorení sprevádzajú
symptómy chrípkového infektu, môže dôjst k aseptickej meningitíde. V 0,1–
1 % prípadov sa objavia symptómy poliomyelitis, väcšinou vo forme spinálnej
paralýzy (obrny). U väcšiny pacientov dôjde k odbúraniu symptómov v
priebehu roka.
V povojnovom case sa producenti ockovacích látok rozhodli vyrobit vakcínu
proti detskj obrne. Dlho sa hladal vhodný živocíšny druh na pestovanie
vírusu, až sa našli opicie oblicky. Americania Enders a Weller dostali za
vypestovanie poliovírusu Nobelovu cenu.
Po ockovaní sa vyskujú poškodenia:
• Gullian-Barré Syndróm, encefalomyelitída, skleróza multiplex, postencefalitický
syndróm, meningitída a epilepsia,
12
• pri lyžickovom ockovaní živou vakcínou dochádza k prenosu ochorenia
na iné osoby.
V USA vláda v roku 1996 odporucila zmenit lyžickové ockovanie proti
obrne za injekcné, lebo spôsobuje obrnu. Z 8 prípadov obrny v roku 1979
(USA) nebola žiadna spôsobená prirodzenými vírusmi, ale vírusmi ockovania.
V USA sa za 20 rokov vyskytlo 160 prípadov obrny — všetky boli
spôsobené ockovaním. Injekcia má podla predpokladov toto riziko znížit o
50–70 %.

vanish1
26. sep 2008

"ktoré nikdy nepochádzajú z odborných imunologických kruhov"

tak toto by som si tvrdiť nedovolila, a kto je pre teba odborník v tejto oblasti? známy Dr. Lipták? 😝 , ktorý napadol na odbornej prednáške prednášajúcu?

vanish1
26. sep 2008

ja som nikdy nepovedala, že sa tých chorôb nebojím, práveže áno, ale presvedčila som sa, že očkovanie je biznis a kvôli biznisu urobíš aj nemožné, aby si presvedčila ľudí, aké je to výborné

ilijanka, ty odkiaľ berieš info o očkovaní, fakt ma to zaujíma, od lekára? ktorý ma za to bodíky, alebo z platených článkov v časopisoch alebo z reklamy? pre mňa to nie sú dôveryhodné zdroje

luciaakubko
26. sep 2008

vanish, urcite je na tom kus pravdy. pred chvilou odo mna odilsa kamoska- maly ma 4 roky- od troch je tazky diabetik, funguju na inzuline. predtym bol ockovany prevenarom. dalej spominala znamu,ktora ma 6 rocne dievca- tiez tazka diabeticka, tiez po vakcine proti chripke. takze, nepochybujem o tom, ze ockovanie ma strasny kopec negativ...takze ockovat proti chripke nebudeme. vdaka, vanish.

daisy33
26. sep 2008

ja som len zvedava, vy co sa bojite ockovat koli neg. rizikam, to ked vam dieta ochorie mu nedate ani nijake lieky? kazdy liek tiez ma neziaduce ucinky a mozne rizika. to by sme boli ako v afrike - bez ockovania deti zomieraju. ked je stanovene nejake povinne ockovanie, lekari asi vedia preco. keby bolo riziko velke, pochybujem ze by sa hromadne ockovalo - ved aj lekari maju deti. kedysi zomierali ludia aj na choroby ktore dnes vdaka ockovaniu pomaly nepozname

erikasadek
26. sep 2008

ahojte, iljanka aj ja sa pripajam , Vanish , kde si nabrala , ze nie je povinne , su take krajiny, aj tu je prevnar v 2 mesiaci v ockovacom kalendary, ze na slovensku este nie je to neznamena , ze v inych krajinach sa nesosvedcil skor naopak, su s nim vyborne vysledky

tato tema je velmi, zlozita a komlplexna, vzdy sa najde za a vzdy proti..
v europe sa len zacina automaticky pridavat aj vakcina na kiahne , k povinnym a v amerike je to normalna vec.

daisy 😉

v hlavne v krajinach , kde ni eje povinne ockovanie, alebo kdesa zastavilo , tak su tam vzdy viac a viac epidemie chorob , ktore sa skoro vytratili, nie je to na zamyslenie?

vanish1
26. sep 2008

ahoj luciaakubko, ja nikoho nepresviedčam, aby dal alebo nedal zaočkovať, ani teba, to je na rodičovi ako sa rozhodne, ide však o to, že rodičia nemajú dostatok informácií ohľadom očkovania aby sa rozhodli, mňa na tieto riziká tiež upozornila kamarátka a som jej zato vďačná, pretože som o rizikách fakt nič netušila

daisy33 • 1d • Dnes o 18:34

| ja som len zvedava, vy co sa bojite ockovat koli neg. rizikam, to ked vam dieta ochorie mu nedate ani nijake lieky?

čo majú lieky spoločné s očkovaním? určite by som svojmu dieťaťu potrebné lieky dala

daisy33 • 1d • Dnes o 18:34
keby bolo riziko velke, pochybujem ze by sa hromadne ockovalo - ved aj lekari maju deti

vraj viac ako polovica amerických pediatrov svoje deti neočkuje, asi vedia prečo

daisy33 • 1d • Dnes o 18:34
kedysi zomierali ludia aj na choroby ktore dnes vdaka ockovaniu pomaly nepozname
Informovanosť o účinnosti očkovania
Verejnosť si väčšinou neuvedomuje, že žiadne očkovanie ani teoreticky nedokáže zabezpečiť
úplnú ochranu, a že k epidémiám dochádza aj v plne zaočkovaných populáciách [9], čo
pochopiteľne v paradigme očkovania nie je príliš popularizované. Štúdie o účinnosti
očkovania nespĺňajú základné kritériá medicíny založenej na dôkazoch (EBM) a väčšinou ich
vykonávajú priamo výrobcovia vakcín alebo odborníci závislí od ich financovania [3]. Tak
napríklad v klinických štúdiách, ktoré vykonal Merck, výrobca spomínanej vakcíny Gardasil
proti HPV, ako placebo pre kontrolnú skupinu z neznámych dôvodov bola použitá vakcína
bez samotnej účinnej zložky, ale obsahujúca všetky prídavné látky. Preto nie je možné na
základe týchto výsledkov usudzovať o nežiaducich účinkoch vakcíny proti HPV. Podobne,
klinické štúdie vykonané s vakcínou Prevnar proti pneumokokom sú spochybňované zo strany
niektorých odborníkov pre konflikt záujmov zúčastnených vedcov a lekárov pre ich vzťahy
s výrobcom vakcíny, firmou Wyeth. Podobne ako pri vakcíne proti HPV, pri klinických
štúdiách kontrolné skupiny nedostávali skutočné placebo, ale iné experimentálne vakcíny.
Vakcíny majú svoje prirodzené obmedzenia dané antigénmi, ktoré alebo ktorých
časti obsahujú, ale verejnosť ich účinnosť vníma akoby bola na chorobu ako takú. Tak
napríklad vakcína Prevnar je zameraná len na sedem z deväťdesiatich kmeňov pneumokokov.
Po jej zavedení v USA sa zistil zvýšený výskyt ochorení vyvolaných ostatnými kmeňmi
pneumokokov. Podobne, Gardasil je zameraný len na štyri typy HPV, pričom rakovinu krčka
maternice môže vyvolať až devätnásť typov HPV.
Štatistiky chorôb, proti ktorým sa očkuje, sa prezentujú tendenčne. Neprezentuje sa
časť grafu, ktorá ukazuje, že výskyt ochorení a úmrtnosť sa podstatne znížili ešte pred
zavedením očkovania ako je vidieť na Obr. 1 [12]. Odhaduje sa, že len 3,5 % v poklese
výskytu týchto chorôb možno pripísať vakcínam a liekom [11].

4
Obr. 1. K poklesu úmrtnosti došlo ešte pred zavedením očkovania. Úmrtnosť na záškrt, čierny kašeľ, osýpky a
tuberkulózu na Novom Zélande (prevzaté z [10]).
Dojem o účinnosti vakcín zvyšuje aj skrývanie výskytu chorôb. Prípady chorôb, proti
ktorým sa očkuje, sa často klasifikujú pod inými, podobnými ochoreniami v dôsledku
autocenzúry (lekár nepripúšťa, že môže ísť o chorobu, proti ktorej bol pacient očkovaný). Po
zavedení niektorých očkovaní došlo aj k redefinovaniu chorôb: boli sprísnené diagnostické
kritériá, čo automaticky viedlo k nižšiemu počtu zaznamenaných prípadov. Tak napríklad,
aby ochorenie bolo klasifikované ako detská obrna, pred zavedením očkovania stačili
symptómy neparalytickej formy obrny a aspoň čiastočná paralýza aspoň jedného svalu zistená
behom dvoch vyšetrení s odstupom 24 hodín. Po zavedení očkovania táto definícia bola
upravená tak, že vyžadovala, aby reziduálna paralýza pretrvávala medzi 10. a 20. a medzi 50.
a 70. dňom po onemocnení [12].

grafy na http://iuro.awardspace.com/dok/rizika_ockovania... str. 4

szivem
26. sep 2008

suhlasim,vsetko na svete ma svoje pre aj proti,keby tie ockovania mali az take neg.dôsledky tak by to ockovanie zakazali,kazdy liek alebo ockovacia latka musi prejs vyskumom a testami,su rôzne nazory aj na ockovania aj na lieky,ale co urobite ak vase dieta,nedaj boze,ochorie a mohli ste tomu predist prave ockovanim.My sme boli na prevenar pred 3tyzdnami,od narodenia bol ockovany synagisom po dobu 5mes.cez zimne mesiace a musim povedat ze KLOP-KLOP-KLOP-este chory nebol.Takze zavisi vsetko od rodica a viery.

luciaakubko
27. sep 2008

iste, je to na rodicovi. aj ja by som chcela pre svoje dieta len to nejlepsie. v tomto pripade je tazke zvolit mensie zlo.V mojom blizkom okoli malo toto ockovanie vazne nasledky, takze preto som sa rozhodla protichripkovu vakcinu vynechat. budeme jej predchadzat inym sposobom. a ak aj podlahneme, budeme sa liecit. samozrejme, ak to bude nevyhnutne aj za pomoci liekov. tolko k tomu.

caruzo19
27. sep 2008

carmenuca,ziadne ockovanie nije bez rizika.
my sme prevenarom ockovali tiez naraz s povinnym ockovanim a nemali sme absolutne ziadnu reakciu.mozem povedat ze okrem soplikov este nebola chora a vsetky deti na ulici brali atb

ilijanka
27. sep 2008

vanish-ja som z odborných kruhov-6 rokov som študovala na výške a moje informácie pochádzajú z overených medicínskych zdrojov a nie výlučne zo stránky awardspace.com 😉

luciaakubko
27. sep 2008

ili, a co ten diabetes?nahoda?

daisy33
27. sep 2008

vanish, ja som len chcela poukazat na to, ze aj lieky nesu riziko rovnako ako aj ockovanie, a tie ti teda nevadia. ved je to na tebe ci das zaockovat, ale ja by som neriskovala, ze by som dieta nedala zaockovat aspon povinnym ockovanim. a co sa tyka ockovania a poukazania na to ze v amerike lekari nedavaju ockovat svojhe deti. amerika je cudna sama o sebe, ludia nemaju vsetci zdravotne poistenia a chudakov tam ani neosetria ked neplati poistku. na ameriku bz som sa ja rozhodne nepozerala. porobne je to u nich a s potravinami a tzv. eckami, co je u nas zakazane tam je napr. povolene a podobvne. u nnas lekari ockuju svoje deti a su dost vzdelani chodia na vedecke konferencie, takze musia vediet aj o rizikach.

daisy33
27. sep 2008

ilijanka, suhlasim s tebou

ilduska14
27. sep 2008

Ja som sa tiež bála čo bude ak budú malú očkovať prevenarom, ale len zaplakala keď ju pichli a hneď prestala.A potom žiadna reakcia všetko je zaťiaľ v pohode. 😉
Je to ťažké tuto dať niekomu za pravdu.Aj vanish má kúsok pravdy aj vy ostatné.Ale očkovať malú určite dám.Zo srandy to nevymysleli a keby to bol až taký výhodný biznis tak by sme za tie očkovania doplácali nehorázne sumy. 😉 Tiež si myslím že v afrike to vyzerá preto tak lebo ich skoro vôbec neočkujú.Určite majú tie očkovania aj svoje mínus, aj tam je riziko.Ale určite je to riziko väčšie ak sa neočkuje, lebo percentuálne po očkovaní má menej detí zlú reakciu alebo nejaký následok po očkovaní.Väčšie riziko je podľa mňa že dieťa chytí nejakú chorobu proti ktorému by ho očkovanie chránilo.A povedzme si pravdu.Ak nám pôjdu deti do škôlky budú tam stále všetky deti zdravé? To silne pochybujem, lebo už teraz je problém, lebo rodičia dávajú choré deti do škôlky a ešte aj učiteľkám dajú antibiotik. aby deťom podávali 😠 A deti ktoré nie sú očkované sú podľa mňa aj menej odolné. 😅 to je len môj názor, ale pokiaľ tu žiadna z vás nie je lekárka, alebo nemá s medicínou nič spoločné tak všetko sú len dohady.Lebo vieme že ako to je že "jedna babka povedala" a už je poprekrúcaný fakt na svete. 😉 😝 Tie materiály sú síce v pohode ale sú to len materiály a pokiaľ do toho hlbšie nevidíme tak je na každej z nás čomu uverí.

daisy33
27. sep 2008

tu je priklad (sice nie ockovanie prevenar, ale osypky)

Nárast výskytu osýpok v Európe: neočkovaní ľudia sú vystavení riziku

V roku 2007 viaceré európske krajiny zaznamenali vysoký počet prípadov osýpok.

V roku 2008 bola zaznamenaná epidémia osýpok v Rakúsku, Nemecku a Nórsku, v ktorej od 21.03.08 do 11.06.08 ochorelo takmer 380 osôb, prevažne študentov navštevujúcich tú istú školu v Salzburgu.

V apríli a v máji bola hlásená epidémia 59 prípadov v Chorvátsku (Záhreb a Slavonski Brod a okolie). Do konca mája bolo laboratórne potvrdených viac ako 30 prípadov. Index case bolo rómske dieťa, ktoré spolu s matkou na ceste z Talianska do Nemecka navštívilo príbuzných v Záhrebe a v meste Slavonski Brod.

V predchádzajúcich mesiacoch bolo zistených viac ako 1000 ochorení v ďalších európskych krajinách (Švajčiarsko, Veľká Británia, Francúzsko, Dánsko, Španielsko). Lokálne úrady vyšetrujú jednotlivé prípady a prijímajú opatrenia ako je napríklad lekársky dohľad, izolácia osôb podozrivých z nákazy alebo z ochorenia, očkovacie akcie.

Milióny Európanov nie sú chránené pred osýpkami, ktoré môžu mať vážny klinický priebeh s ťažkými komplikáciami vrátane úmrtia. Neočkované osoby alebo osoby, ktoré neprekonali osýpky, sa môžu chrániť očkovaním.

Máloktorá krajina v Európe dosiahla 95 % zaočkovanosť svojej populácie, ktorá je potrebná na prevenciu epidémii a elimináciu tohto ochorenia. Túto nízku zaočkovanosť podmieňujú rôzne faktory. Niektorí ľudia odmietajú očkovanie, niektoré skupiny populácie sú ťažko dosiahnuteľné (kočujúce obyvateľstvo alebo náboženské skupiny). Výsledkom toho je značná proporcia populácie, ktorá je vystavená riziku nákazy.

Na Slovensku je zaočkovanosť proti osýpkam dlhodobo vyššia ako 98 % a výskyt osýpok je eliminovaný. Už viac rokov neboli zistené žiadne ochorenia. Ak sa takúto vysokú zaočkovanosť podarí dosiahnuť a udržať vo všetkých zdravotníckych obvodoch na Slovensku, zaniknú neimúnne skupiny obyvateľstva (napr. obyvateľstvo v niektorých rómskych osadách) a aj v prípade zavlečenia osýpok na naše územie nebude sa treba obávať ich ďalšieho šírenia.

Súčasné epidémie sú znepokojujúce aj vzhľadom na to, že cieľom WHO je do roka 2010 eliminovať osýpky v európskom regióne. Zlepšenie zaočkovanosti v európskych krajinách je základom prevencie súčasných a prevenciou budúcich epidémii.

aktualizované: jún 2008

http://www.uvzsr.sk/index.html

daisy33
27. sep 2008

este pridavam,
mozete to najst na stranke uradu verejneho zdravotnictva SR u mojich kolegov.

Význam pravidelného povinného očkovania detí v SR

Účinnosť očkovania je vo svete i na Slovensku jednoznačne dokázaná ústupom až vymiznutím ochorení, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Vplyv očkovania možno najlepšie ilustrovať na vykorenení pravých kiahní vo svete. Jedine vďaka očkovaniu sa podarilo zdolať toto smrteľné ochorenie, ktoré ešte v sedemdesiatych rokoch bolo príčinou mnohých úmrtí. V súčasnosti je svet vo finálnej fáze vykorenenia ďalšieho závažného až smrteľného ochorenia a to detskej obrny. Vďaka rozsiahlemu povinnému očkovaniu sa toto ochorenie v súčasnosti nevyskytuje v troch regiónoch Svetovej zdravotníckej organizácie vrátane európskeho kontinentu.
Na Slovensku sa povinné očkovanie vykonáva od päťdesiatych rokov. Vďaka tomu sa u nás nevyskytujú ochorenia ako je detská obrna, záškrt, tetanus novorodencov a mladistvých a situácia vo výskyte ďalších ochorení, proti ktorým sa povinne očkuje je dlhodobo priaznivá. Pokiaľ by sme očkovanie nezaviedli, mali by sme vysoké počty chorých ako aj úmrtí. Ich liečba by bola oveľa nákladnejšia ako je očkovanie. V krajinách, kde je zaočkovanosť nízka, t.j. nie je dostatočná kolektívna imunita, dochádza k epidemickým výskytom týchto ochorení. Najpádnejším príkladom sú krajiny bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré boli v rokoch 1992 - 1995 postihnuté epidémiami záškrtu, kde ochoreli práve neočkovaní a nedostatočne očkovaní. Hlásené boli desiatky tisícok ochorení a tisíce úmrtí mladých ľudí. Rovnako v skupinách, resp. komunitách, ktoré z rôznych pohnútok očkovanie odmietajú dochádza k epidemickým výskytom. Príkladom môže byť epidémia osýpok v Nemecku, kde od novembra 2001 do marca 2002 bolo hlásených 1656 ochorení na osýpky u neočkovaných detí. Táto epidémia začala v antropozofickej škole v Bavorsku, ktorej učenie odmieta vakcinačný zásah do ľudského tela a hlása, že vakcíny môžu pôsobiť škodlivo. Ďalej možno uviesť príklad z USA, čo by sa stalo, keby zrušili očkovanie proti osýpkam. V takomto prípade USA odhadujú ročný výskyt osýpok na 3 - 4 milióny ochorení a 450 tisíc úmrtí detí.
Priaznivú situáciu u nás vo výskyte ochorení, ktorým možno predchádzať ochorením si väčšinou laická verejnosť vysvetľuje tak, že ďalšie očkovanie proti nim už nie je potrebné. Skutočnosť je však taká, že sa tieto nákazy nevyskytujú preto, lebo detská populácia je systematickým očkovaním pred nimi dobre chránená. Pokiaľ je pôvodca nákazy (vírus, baktéria) prítomný v populácii, resp. vo vonkajšom prostredí riziko infekcie pretrváva. Preto najoptimálnejšou a najspoľahlivejšou ochranou pred infekčnými chorobami je očkovanie. Treba si uvedomiť, že pri súčasnom intenzívnom pohybe obyvateľstva vo svete, nie je vylúčené zavlečenie akejkoľvek infekčnej choroby do ktorejkoľvek krajiny vrátane Slovenska.
Niektorí odporcovia očkovania argumentujú tým, že po očkovaní vznikajú závažné komplikácie. Najčastejšie však ide o mierne reakcie (teplota, bolesť a začervenanie v mieste vpichu) a závažné reakcie sa vyskytujú iba v ojedinelých prípadoch. Keby sme neočkovali, následky pri postihnutí určitými infekčnými ochoreniami, by boli oveľa horšie, často s trvalým postihnutím. V súčasnosti vďaka očkovaniu nevidíme na Slovensku dieťa choré napr. na záškrt, ktoré zomiera udusením, dieťa po prekonaní ochorenia na detskú obrnu, ktoré zostalo ochrnuté na celý život, dieťa po prekonaní ochorenia na osýpky s celoživotným postihnutím CNS, dusiace sa dieťa s ochorením na čierny kašeľ atď. Vo svete, predovšetkým v tzv. tretích krajinách stále zbytočne zomiera niekoľko miliónov detí, ktoré nemali to šťastie byť chránené očkovaním. V súvislosti s očkovaním sa uvádzajú rôzne závažné komplikácie, ako je napríklad vznik autizmu po očkovaní proti osýpkam. Avšak skutočnosť, že autizmus nie je v príčinnej súvislosti s očkovaním proti osýpkam spoľahlivo dokázali viaceré štúdie. V Dánsku bolo sledovaných viac ako pol milióna detí v rámci objektívnej analýzy výskytu autizmu vo vzťahu k očkovaniu proti osýpkam. Takéto príklady by sme mohli uviesť aj proti ďalším ,,argumentom", ktoré poukazujú na škodlivosť resp. zbytočnosť očkovania.
Očkovanie je jedným z najúspešnejších výdobytkov medicíny. Rozširovanie pochybností o tom, že očkovanie nie je účinné a bezpečné môže byť pre zdravie verejnosti veľmi škodlivé.
Pravidelné povinné očkovanie detí, ktoré je v SR bezplatné sa vykonáva v záujme zdravia dieťaťa v rámci špecifickej preventívnej starostlivosti. V súlade s Chartou práv dieťaťa má každé dieťa právo byť chránené pred infekčnými chorobami.
Problematika očkovania je v rukách odborníkov. Tak ako si laik neurčuje iné zdravotnícke postupy alebo výkony a zverí sa do rúk odborníkom aj očkovanie je v rukách odborných zdravotníckych pracovníkov - pediatrov, epidemiológov, imunológov a ďalších zainteresovaných odborníkov. Preto rodič dieťaťa, ktoré má byť očkované by nemal rozhodovať o tom, či očkovanie má alebo nemá byť povinné. Neočkované dieťa pokiaľ ochorie, môže byť prameňom nákazy pre ďalšie deti, ktoré sú vnímavé k danej infekcii. Okrem toho má obmedzené možnosti v dlhodobých pobytoch v niektorých krajinách, ktoré očkovanie, napr. pri žiadosti o štúdium vyžadujú.

erikasadek
27. sep 2008

daisy, pridavam sa k tebe , co sa tyka osypok aj tu vo francuzsku biju na poplach, ze je nutne , aby sa dodrziavalo ockovanie, ludia bagatelizuju , tuto chorobu, a pritom ma dost silny a nebezpecny priebeh .

katka.m
27. sep 2008

Deti mojej kamarátky prekonali infekciu Rotavírusom. Mladší bol na tom veľmi zle, až sa obávali nahjhoršieho. Ona sa vujadrila, že ak by mala tretie dieťa, tak ho dá zaočkovať čo najskôr. Ja som dala. Platila som síce peknú pálku, ale ak to pomôže vyhnúť sa väčšiemu nešťastiu...
K ostatným očkovaniam, maličký na hexu reagoval š dni horúčkami a ďakujem bohu, že to máme za sebou. Prevenar sme dali zvlášť, zatiaľ len jeden a bol nervózny jeden večer. Proti kiahňam očkovať nedám, pretože deti ich zvládajú dobre. A pri očkovaní je zvýšené riziko Herpesu zoster(podľa ofic. sránky o očkovaní proti kiahňam) a toto kto neprekonal, tak nepochopí. Ja som mala a preto radšej risknem tie bodečky 🙂
Tak zhrnula by som to asi takto, v každom rožku pravdy trošku.

erikasadek
27. sep 2008

katka , mala by si vediet , ze ockovanie , na rotavirus je dobre do 6 mesiaca, potom uz to straca vyznam, su deti vatsie , tak ci tak aj pri ockovani ho dostane , len je slabsi priebeh, najhorsie a najnebezpecnejsie je to pre novonarodene ,a do 3 mesiaca, tak je strasne riziko dehydratacie, za niekolko hodin

viem o com hovorim tu je toho vela, a stale po cely rok, moj dostal v nemocnici v 5 tyzdni zivota prisli sme s zapalom mocovych ciest a do 12 hodin dostal aj gastro a ktomu najhorsie rotavirus, stastie , ze sme boli v nemocnici , no nestastie pre babo , pretoze tu sa ockuje prevnarom od 2 mesiaca a moj este nebol mal len 5 takze zacal prejavovat priznaky menangitidy, cely bol mramorovy a stale ho kontrolovali ,mal horucky , museli mu robit aj odber ci ju nema, microb co sposobuje rotavirus moze pekne cestovat v tele a usidlit sa v hlave a kedze nebol ockovany mal moznost to dostat, a to je len rotavirus,
na velke moje stastie nemal a dostal sa zo vsetkeho za par dnei ale aj tak byt pri nom 24 hodin vidiet ho na infuziach aj napichaneho ako sito, len som sa modlila aby sme odisli cim skor a hlavne cela stastna za 3 tyzdne ked dostal prvu davku prevnaru...

co sa tyka kiahni, na slovensko to pride sice neskor , ale pride , ze budu automaticke vo vakcine rubeola osypky , ako v inych krajinach takze deticky za 2 az 4 roky to uz mozno ani poznat nebudu...

ilduska14
27. sep 2008

katka aj ja sa teraz chystám dať zaočkovať malú proti rotavirusom, tiež som počula katastrofické scenáre pri priebehu choroby.Koľko ťa to presne stálo? lebo mne lekárka vravela 2800-2 krát, ale hovorila som s kamoškou čo robí v dôvere, tam je malá poistená a vravela že by sa to malo preplácať.Tak si to chcem najprv pozisťovať až potom pustiť z ruky také peniaze. 😉

erikasadek
27. sep 2008

http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=316
mozno vam to trosku objasni viac 😉

katmi
27. sep 2008

ja som rotavirusy nedavala ale prevenar ano.. citala som o tom dost nato,aby som malu dala zaockovat..a tiez sa uz dlhsie nemusi platit cely-dalsia vyhoda. plati sa len okolo 90,-sk..
preco je dobre dat sa ockovat prevenarom najdete tu
http://www.pneumokok.sk/Domov/Pneumokokovéinfek...

vanish1
27. sep 2008

ahoj daisy 33, ten príklad o osýpkach je síce dobrý, ale nie je tam napísané, koľkí z tých, čo ochoreli ,boli proti nim zaočkovaní a koľkí nie, možno by sme boli prekvapení, takže pre mňa to nie je veľmi dôveryhodné

vanish1
27. sep 2008

možno sa Vám moje zdroje nezdajú dôveryhodné, ale stránky ako pneumokok. sk, alebo ten odkaz na detské choroby - je to z rotavirus.sk, čo myslíte, kto je autorom týchto stránok?

katmi
27. sep 2008

vanish pre mna je uplne jedno, kto je autorom stranok.. nieje to jedina stranka,kde pisu o nebezpecnosti pneumokokov..ja som ich malej dala,aby som si nemusela plieskat niekedy hlavu,ze som ju nedala ockovat..nikdy nevies,co sa moze stat..ked uz o nicom inom, tak je to uz len o mojom klude na dusi,ze som pre nu nieco aspon takto urobila..

vanish1
27. sep 2008

ja nespochybňujem nebezpečnosť pneumokokov v ojedinelých prípadoch

erikasadek
27. sep 2008

v ojedinelych pripadoch?????

vanish 😒

maca793
27. sep 2008

našťastie sme očkovanie prežili bez ujmy a veľmi pomohlo malej.