Dať zaočkovať ročné dieťa proti prasacej chrípke?

matata123
24. nov 2009

prosim vas o radu...
som zufala.. zajtra mam ockovat svojho 12mesacneho syna 🙂 proti tomuto virusu ☹ a neviem ci robim dobre.. ☹ dali by ste zaockovat svoje dieta na mojom mieste?? 😲 som v zahranici a tu uz vo velkom ockuju deti tehotne zeny a chorych ludi... ja neviem... 😨 citala som par komentarov na tvnoviny.sk 😖 a neboli velmi povzbudzujuce.. 😖 prosim mamicky a oteckovia... skuste mi poradit.. ozaj neviem co mam robit.. bojim sa ze ked ho zaockujem tak ze sa mnu nieco stane.. 😢 ale na druhej strane co ak to moze naozaj pomoct 😉 a ta vakcina ozaj pomoze????? 😒 😒 😒 😒

bambusko
25. nov 2009

matata, neockovat, mysliet pozitivne, chodit na cerstvy vzduch, dbat na dostatocny prisun cerstveho ovocia a zeleniny 🙂 aj my tak robime, skola kvoli chripke zavreta, takze mam svoje zdrave deti doma

http://tvnoviny.sk/spravy/radimevam/sokujuce-fa...

quika
25. nov 2009

aj ja zijem v zahranici a uz mi nukali pre maleho (1,5r) vakcinu. Ja to ale povazujem za zbytocne a nebezpecne. Zbytocne preto, ze virus zatial vobec nevyzera tak strasne ako sa povodne ocakavalo, a navyse je dostupnych dost liekov keby mala infekcia nahodou tazsi priebeh. Navyse ma maly zdravu stravu, otuzujeme ho, nechodime do uzavretych preludnenych priestorov, tak ma dost malu sancu na komplikovany priebeh. Nebezpecne je ockovanie podla mna preto, ze pred par mesiacmi este tato chripka neexistovala, vakciny su vyvinute len teraz narychlo, takze neverim tomu ze mohli byt dostatocne otestovane. Teraz jednoducho nikto nemoze naisto povedat ze ta vakcina povedzme o 5 rokov nebude mat nasledky, hlavne ak ide o tak male deti. Preto myslim ze riziko ktore predstavuje ockovanie je vyssie nez riziko zo samotnej chripky. Je to len cisto moj neodborny nazor, ale ja nenecham testovat vakcinu na mojom dietati 🙂
Ak nechces ockovat, jednoducho tam nechod, alebo sa vyhovor ze dietatko ochorelo 😉

cat
25. nov 2009

nedala by som zaočkovať. tú vakcínu už v niektorých krajinách sťahujú kvoli vedlajším účinkom..ktoré ešte podla mňa ani všetky nie sú známe.. ja nedávam deti očkovať ani proti normálnej chrípke, načo, keď ju dostanú, musia sa sami s tým popasovať..pár dní a je po chorobe.

spevacka
25. nov 2009

V žiadnom prípade...ani nasilu 😝

erikasadek
25. nov 2009

v canade bola tsaihnuta urcita cast tejto vakciny kvoli velmi silnej ,alergickej reakcii; teda hlasili to vcera v sptravach u nas;; 😉

ikke
25. nov 2009

pokial viem, vakciny na h1n1 su vyvinute na baze beznych, doteraz pouzivanych vakcin proti chripke, len je tam zamenena ta zlozka sezonnej chripky za h1n1. takze tieto vakciny proti h1n1 by nemali byt o nic nebezpecnejsie nez vakciny proti sezonnej chripke.

druha vec je relevantnost zdrojov a informacii, ktore clovek najde na nete... to si musi kazdy zvazit sam, ci viac veri WHO alebo novemu casu, informaciam ministerstva zdravotnictva alebo informaciam o celosvetovom sprisahani so snahou o znizenie poctu ludi na planete...

tretia vec, ktoru treba zvazit su vedlajsie ucinky vakciny vs. vedlajsie ucinky antivirotik a liekov podavanych v tazkych pripadoch (jasne, kazdy dufa, ze ak ho to chyti, bude to mat lahky priebeh, no zial nie vzdy to tak je 😔 )

dalej si dovolim podotknut, ze tych vakcin je viac takze ak niekde stiahli vakcinu, nemusi to znamenat, ze aj vsetky ostatne vakciny budu stahovat, lebo obsahuju ci neobsahuju to ci ono. informacie, ktore ja povazujem za doveryhodne, uvadzaju, ze napr. vakciny Pandemrix a Focetria nie su vhodne pri potravinovych alergiach. treba si zistit co najviac o konkretnej vakcine, ktorou mozem byt potencialne ockovana.

ja osobne som sa po dlhom zvazovani dala zaockovat, reakcia ziadna (ano, ja viem, prejavit sa to moze aj po sto rokoch...), urobili tak aj takmer vsetky ostatne tehulky v mojom najblizsom okoli. keby som nebola tehotna, bola by som uplne fit a na slovensku (kde je tych pripadov pravdepodobne zlomok z toho, co tu) nedala by som sa ockovat.

v NL naopak pred par dnami uvadzali, ze vakcina (pandemrix) bola uspesne a dostatocne testovana vo svedsku aj na detoch (z rizikovej skupiny 5000 deti malo reakciu 5, z 50 000 nerizikovych este menej).

erikasadek
25. nov 2009

ikke, tak v fr pred tyzdnom malo viac ako 10 lekarov, zaockovanych, blbu reakciu, dost vaznu na vakcinu, v canade hlasili vcera, ze 6 pripadov velmi silnej reakcie na , dany lot vakciny hned ho stiahli, ale bolo nim zaockovanych viac ako 100 000 ludi.. 😉 😠

a inak tu v fr dost casto o tom hovoria lekari, v telke , v dskusiach, a skoro vsetci do jedneho, neodporucaju ockovat.. su zhorozeny s tejto vakciny.. a inak nikde o tom nepocujem velmi hovorit al euz pred mesiacom vysla oficialna sprava, ze klasicka tohtorocna, vakcina na chripku, chrani, aj pred prasacov toto je oficialny fakt.. pisany pred mesiacom , v parisien..... 😉

no a, ludi adeti , alergicke, na bileko , v ziadnom pripade vakcina.. kedze je tam bileko.. 😉

pastuska
25. nov 2009

No a včera n rtl hovorila, že vírus už zmutoval...ale zároveň povedali, že vakcína má ochrániť aj pred zmutovaným....no tak nejako mi to nesedí.
Osobne sa nedám, malého nedám.

ikke
25. nov 2009

erika, vidis, tu je tiez kazdu chvilu diskusia v TV, radiu atd. s lekarmi a vsetci do jedneho odporucaju ockovat... 😅 ale viem, ze aj v nemecku je vela hlasov proti... clovek si aj tak nakoniec musi vybrat sam

bambusko
25. nov 2009

ikke, fuha, tak to ti drzim palce, snad neochories 🙂 mala som chripku ako tehoska pred 2r v 34tt, no nic moc to nebolo. moj skepticizmus voci ockovaniu proti akejkolvek chripke vyplyva z nedovery v jej ucinnost - osobna skusenost. po jedinom ockovani, ktore som absolovovala, som ochorela, skomplikovalo sa to zapalom preidusnice a mesiac som prelezala ☹ podobnu skusenost maju moji rodicia, dali sa zackovat jediny raz a ochoreli. odpoved, ze uz sme boli nakazeni pocas ockovania u mna neobstoji. deti maju v skole chripkove prazdniny, viac ako 50% deti je chorych, prvi ochoreli spoluziaci mojej dcery, ktori sa dali zaockovat... 😨

nie som apriori proti ockovaniu, aj ked som presvedcena, ze sa ockuje privela a mozne vedlajsie ucinky sa zlahcuju a dr. o nich neinformuju. tiez sa ockovanie hnusne zneuziva na biznis a prasacia chripka mediami na vyvolanie paniky 😠 🙄 😒

nguyen
25. nov 2009

suhlas s bambusko .. a farmaceuticke firmy si plnia vrecka.... 😠

musko
25. nov 2009

ikke, držím palce, aby všetko dobre dopadlo..... moji kamaráti gynekológovia to svojim pacientkam nedoporučujú, infektolog tiež nie......

titkovamiriam
25. nov 2009

nedam seba ani deti a ani proti inej chripke 😠 😠 😠

blovitc120
25. nov 2009

Ako môžu vakcíny testovať na deťoch? To mi nie je jasné

erikasadek
25. nov 2009

Ikke, vidis v kazdej krajine, inak.. 😀 😉

ikke
25. nov 2009

no, ja vam tiez drzim palce, aby ste neochoreli 😉

vroni
25. nov 2009

Nedala som, dieťa ju dostalo (dozvedeli sme sa potom), my (rodičia) sme sa nenakazili (protilátky?), neviem na kieho paroma by som mala takú blbosť očkovať, len preto, že v novom čase písali (každá krajina má vlastnú odrodu nového času)? Ešte som tu nepočula lekára vyjadriť sa o tomto očkovaní pozitívne (in natura, nie na internete)

pastuska
25. nov 2009

A nejaký slovenský virológ povedal, že je to blbosť, že tá chrípka vôbec nebola izolovaná zo žiadneho prasaťa, že to je len strašiak a že chrípka je stále len chrípka - najlepšie vyležať....a to som bola prekvapená, že doktor to povedal. Samozrejme, mal reči aj o pozitívach vakcíny, no ale...

petot
25. nov 2009

ikke: Prasacia vakcína sa od sezónnej líši 1, vyšším obsahom ortute 2, squalénom. Z obidvoch týchto dôvodov je vakcína nevhodná pre 1, tehotné ženy 2, deti 3, ľudí od 0 do 150 rokov.

murcos
25. nov 2009

S prichodom prvej spravy o prasac.chripke prisli aj info zo svedska, kde na ockovaciu latku podlahlo hodne ludi (starsie rocniky) Zacalo sa vytahovat, ze to nie je poriadne odskusane, obsahuje vela olova atd.
Jedneho pekneho rana z radia vysla sprava, ze nastartovali "ockovacie ulice" ale ludia im na to kaslali.
tak vypustili, ze zomrelo jedno dieta (az neskor vyslo najavo, ze dovodom nebola vlastne p.ch., ona odchod malej len ukoncila) no a zrazu obyvatelstvo zacalo dosahovat (zda sa) statistku hranicu,co sa zaujmu o ockovanie tyka, lebo odvtedy sa o chripke nehovori.....
co sa sameho ockovania tyka, lekar by vas mal upovedomit. poznam jednu holku, ktora je vo vysokom stadiu teho a lekarka ju bez mihnutia oka zaockovala........
no uvidime, ako sa chripka bude volat buduci rok.
davajte si vela echinacei a budme zdravi 🙂

ikke
25. nov 2009

petot, daj nejake relevantne linky (nie rizikaockovania.sk a podobne stranky...)

moni
25. nov 2009

ikke, nie vsetky vakciny obsahuju ortut a squalen. a v zahranici su dostupne aj take, distribuuju ich tehotnym a detom do 3 rokov. to hovorim z vlastnej skusenosti, hoci je mi jasne ze v kazdom state to moze fungovat inac. ak ti lekar odporucil ockovanie, doverujes mu a zvazila si svoju situaciu, rozhodla si sa spravne!

ikke
25. nov 2009

moni, dakujem 🙂
som v tejto oblasti uplny laik, takze niekomu proste musim verit. a holandska vlada a tunajsi doktori mi pridu v tomto doveryhodnejsi nez nejake obcianske zdruzenie (s predsedom softwarovym inzinierom) alebo poviedky o celosvetovom sprisahani farmaceutickych firiem ... 😔

draga
25. nov 2009

ikke nechala ses naočkovat určitě budeš v pořádku a moc ti to přeju, ale co mimčo?vůbec jsi nepřemýšlela třeba o tom, že na každém léku i na blbých na chřipku je, že se v těhu nemají užívat...natož nějaký svinstvo co vůbec není prověřený? nemyslím to nijak zle, spíš mě zajímá jestli tě to napadlo...

monika6e
26. nov 2009

do očkování proti normální ani prasečí chřipce bych nikdy nešla. Btw. říkala máma, že jeji známá doktorka jí vyprávěla o nežádoucích účincích očkování proti chřipce - nemusí být, ale prý když už, tak už. I ohluchnutí. Ale je to asi jako s každým očkováním. Každopádně myslím, že je tohle celý jen velkej byzyns a reklama. Mimochodem zrovna mám tu skvělou prasečí chřipku. Nic moc, ale byly i horší chřipky a bylo mě i hůř... Zajímavý, že se nemluví o tom, že na klasickej kmen chřipky za stejný období umřelo na světě víc lidí než na tu prasečí... Statistika. A celá H1N1 velký penízky pro farmaceutický firmy. Můj názor, nekamenujte mě, prosím 🙂

bihan
26. nov 2009

Mne už prišla prednostná pozvánka na očkovanie pre malú (žijeme vo FR).. nikdy ma tam neuvidia 😝

sasiki
26. nov 2009

draga, ja si myslím, že veľa ľudí sa predsa spoľahne na to, čo im ich lekár odporúča (a jeho odporúčanie závisí od jeho presvedčenia)..... V mojom okolí je niekoľko mám, ktoré dávajú svoje deti očkovať na kadečo, aby ich ochránili a robia to s najlepším svedomím a vedomím, veď im to odporúča lekár!!!
Vy sa nedáme očkovať, deti už vôbec nie...

deborah1
26. nov 2009

A čo ľudia,ktorí majú nejaké chronické ochorenia? 😕 🙄

ikke
26. nov 2009

draga, samozrejme, ze som zvazila ja aj moji lekari aj dosledky pre dieta. sama pises, ze i na blbych liekoch na chripku je pisane, ze sa nemaju uzivat v tehotenstve, co potom lieky pri zapale pluc a dalsich komplikaciach, ktore castejsie nastavaju prave u tehotnych?
co viete o "ortuti" a squalene v tychto vakcinach?

blue04
26. nov 2009

toto je rozhodnutie,ktore som musela podstupit aj ja s manzelom.mam syna ktory ma vrodene kardiovascularne ochorenie a rozhodli sme sa,ze ho nedame zaockovat proti prasacej chripke.po tejto pride dalsia a dalsia a jedine co budeme robit je ockovat a pchat vsetko do maleho tela.
niekto to moze brat z nasej strany nezodpovedne ale kazde ockovanie ma vela ????
Nejako sme ho vsak museli chranit po odporucani kardiologom a bolo nam povedane,ze normalne ockovanie by sme mali podstupit......z tychto ockovani ma boli hlava
zijeme v UK